אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אחרי החיסול: מי יחליף את אל-בגדדי כמנהיג דאעש?

יום אחרי חיסולו של מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי, בעולם מדווחים על יורשים אפשריים שעלולים להחליפו כמנהיג ארגון הטרור. בין המועמדים הבולטים נמנה עבדאללה קרדאש, שהיה אחראי על ניהול הארגון בחודשים האחרונים

אחרי החיסול: מי יחליף את אל-בגדדי כמנהיג דאעש?
  מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי (צילום: מתוך טוויטר)

יום אחרי שנשיא ארה"ב אישר כי מנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדדי, חוסל במהלך מבצע צבאי בסוריה, בעולם פועלים כעת במטרה לראות מי יירש אותו כמנהיג ארגון הטרור. בשלב הזה עדיין לא ברור מי יהיה המחליף, אך בכלי התקשורת השונים אמרו כי סביר להניח שאל-בגדדי בחר יורש לפני מותו.

עוד באותו נושא

טראמפ אישר כי מנהיג דאעש חוסל: "מת כמו פחדן"

ברשת "ניוזוויק" דווח כי המועמד המוביל לרשת את מנהיג דאעש הוא עבדאללה קרדאש, קצין לשעבר בצבאו של סדאם חוסיין שהכיר את אל-בגדדי בזמן שהשניים היו כלואים יחד בכלא בעיראק. באוגוסט האחרון אל-בגדדי מינה אותו לשמש אחראי על הניהול השוטף של ארגון הטרור, ועל פי הדיווחים בעיראק קרדאש היה מעוניין להפוך את דאעש מארגון ספונטני שפוגע גם באזרחים חפים מפשע, לארגון מחושב שפועל על פי תוכנית סדורה. עם זאת, קרדאש נחשב כיעד מודיעיני בכיר הן בעיראק והן בארה"ב – כך שייתכן והארגון יימנע ממינויו כמנהיג מחשש לחיסול נוסף.

(צילום: עומר מירוןלע"ם)

במקביל, הניו יורק טיימס דיווח על מועמד אחר לתפקיד- אבו חסן אל מוהג'יר, ששימש עד כה כדובר של דאעש ונחשב כיד ימינו של אל-בגדדי. עם זאת, בסוריה דיווחו אמש כי אל מוהג'יר חוסל גם כן במסגרת המבצע הצבאי של ארה"ב אמש. לפי עדי ראייה ששוחחו עם התקשוורת המקומית, אל מוהג'יר חוסל בהפצצה אמריקנית מהאוויר, בעת שהוברח בצפון סוריה בחלקה האחורי של משאית נפט. בשלב הזה אין אישור רשמי לדיווח – אך במידה והוא חוסל, שמו כמובן ירד מרשימת היורשים.

מנגד, מומחים עיראקיים העריכו כי היורש העתידי לא יהיה אזרח עיראקי, בניגוד לאל-בגדדי ובכירים אחרים בארגון שחוסלו בשנים האחרונות. לטענתו של הישאם אל-האשמי, אנליסט שמייעץ לממשלת עיראק, ייתכן שהמנהיג החדש יהיה אבו עות'מאן אל-תוניסי הסעודי, שעמד לצידו של אל-בגדדי בסרטון הווידאו הנדיר שפרסם באוגוסט השנה. אחרים העריכו כי עלול להתפתח קרב ירושה בתוך דאעש, שעשוי להוביל לפיצול בין הקבוצות השונות בארגון. "הם יצטרכו להתחיל מחדש בלי המנהיג הנערץ ובלי אנשי מפתח רבים" טען. "יהיו חילוקי דעות ויהיה מי שיעזוב".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו