אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חווינו פיגוע אסטרטגי בעומק ההתיישבות 

בני נוער נושרים שמסתובבים ללא בית וללא מסגרת זה נוער בסיכון שאמור להיות מטופל על ידי רשויות הרווחה של מקום מגוריהם וזה לאו דווקא בשומרון.

חווינו פיגוע אסטרטגי בעומק ההתיישבות 
  (התמונה באדיבות דוד העברי)

אוספי המודיעין של ארגוני השמאל זיהו את נקודת התורפה בבטן הרכה של ההתיישבות ושלחו את יחידת ה"קומנדו" שלהם לבצע פעולה נקודתית שגרמה לשרשרת אירועים ומעגלי נזק שונים, כלליים ונקודתיים.

עוד באותו נושא

תקיפת הקצין ביצהר: קומי אורי הוכרזה שטח צבאי סגור


5

אוהבי ארץ ישראל ואני בתוכם משקיעים את כל כוחם על מנת לבנות מציאות יציבה בשטח שתוביל להפיכת אזורים  ביהודה ושומרון לשטח ריבוני של מדינת ישראל ולמחיקה של כל פנטזיה שחלקי ארץ ישראל ימסרו בעתיד לידי שליטת גורמים ערביים. אך מנגד פועלים בשטח ארגוני שמאל במימון נדיב של מדינות זרות שכל חפצם בדיוק הפוך.

הם רוצים בכל מאודם לבטל כל אחיזה ישראלית ביו"ש, הם רוצים לפגוע לא רק בלגיטימיות של ההתיישבות היהודית כאן, אלא מעבר לכך הם רוצים להוכיח שצה"ל אינו מסוגל להיות ריבון בשטח ובכלל זה שצה"ל אינו מסוגל להעניק ביטחון אישי בסיסי לתושבים הלא ישראלים הנמצאים תחת אחריותו.

הידרדרות ידועה מראש

לפני כעשרה ימים הגיעה יחידת ה"קומנדו" של ארגון שמאל קיצוני לסייע למשפחה פלסטינית בכפר בורין השוכן למרגלות היישוב יצהר בשומרון למסוק זיתים. על פי דיווחים שונים איש יהודי בן 80 הותקף בברוטליות במוטות ברזל על ידי קבוצה של 30 נערים רעולי פנים שהשאירו אותו שוכב פצוע ולפני שנמלטו דאגו להבעיר באש את השדות שסביבו.

בשרשרת האירועים שבאה בעקבות 'הפעלת הנפץ' הנ"ל, נעצר באלימות באחת מגבעות יצהר נער כבן 14 שנחשד כמעורב באירוע הצתת השדות, נוקבו צמיגי ג'יפ' סיור של צה"ל באותה גבעה, אלוף הפיקוד הגיע לסיור במקום האירוע והחליט להכריז על שטח צבאי סגור ולהציב במקום פלוגת משמר הגבול כדי למנוע כניסה של מי שאינו גר שם, שלושה מבנים נהרסו וכן נשרף אוהל של מג"ב על ידי נער שנמלט מהמקום. והאירועים ממשיכים להתגלגל. נראה שחברי אותו ארגון שמאל יכולים לטפוח לעצמם על השכם בסיפוק על ההישגים שמעבר למשוער.

מתכונת לצרות פנימיות וחיצוניות

מה שגילו 'אנשי המודיעין' של השמאל זה שמפוזרים בתוך ההתיישבות בשומרון פה ושם ללא פיקוח 'נפצים ואצבעות חבלה קטנים'. לא מדובר על שרידי אמל"ח צה"לי אבוד, אלא במשל לחומר מסוכן שבפעולה חכמה עשוי לגרום פיצוץ קטן או אפילו לשרשרת פיצוצים שעלולים ליצור אפקט דומינו. נזק שגורר נזק ומשאיר רושם גדול ורע. החומר המסוכן הנמשל בא בצורה של נערים בגילאי בית ספר תיכון שננטשו על ידי משפחותיהם במקומות שונים ברחבי הארץ ומסתובבים בגבעות השומרון ללא פיקוח וללא הדרכה ראויה.

כדרכם של בני נוער חסרי עין פקוחה של אבא ואמא הם מוכנים ומזומנים ליפול בפח ולהסתבך בכל מיני צרות. פעילי השמאל 'הרבנים' לא היו צריכים באמת להתאמץ הרבה על מנת למשוך אותם לתוך המערבולת. הם היו צריכים רק להגיע ולהוות מטרה. טעות קשה של מתיישבים להתעלם מתופעה של נוער בסיכון המסתובב ללא מסגרת ויוצר קני רביצה בתחומי ההתיישבות. מציאות זו היא מתכונת לצרות פנימיות וחיצוניות. ובמקרה הנידון נוצל היטב על ידי גורמים העויינים את ההתיישבות.

בשמאל הקיצוני השיגו את יעדם העיקרי וזה הנזק התדמיתי למתיישבים בגב ההר וביו"ש בכלל. וגם נזק עקיף שראשי ההתיישבות נדרשים לבזבז כוחות ומשאבים יקרים ב'לכבות שריפות' שנוצרו בעקבות אירועים אלו. פעולות למיזעור נזקים בתקשורת ומול מפקדי צה"ל. וגם ראשי הצבא נדרשים להגיב בעקבות הפרובוקציה של אותו ארגון ולהיערך מחדש ולפרוס כוחות על מנת להוכיח שהצבא אכן ריבון בשטח ושקומץ נערים בני 14 לא יכלו לזרוע אווירה של אנרכיה במרחב שליטתו. זה בא לידי ביטוי בהזרמת כוחות מג"ב לאזור הגבעות מסביב ליצהר והכרזת האזור כשטח צבאי סגור. כמו לאמר: רציתם "ריבונות", קבלתם.

התעסקות בויכוח אודות הגזמת פרטי הדיווח הראשון עם האיש בן ה-80 לא ממש מעלה ומורידה מהנזק התדמיתי שהאירוע יצר. גם אם יוכח כי לא היו באמת 30 בחורים רעולי פנים נושאי מוטות ברזל אלא בסך הכל שבע או שמונה נערים בני 14 ושרק אחד מהם היכה בפועל את האיש הזקן עם מקל. הנזק התדמיתי נשאר באותה מידה. כך לגבי יתר פרטי האירוע. גם התעסקות בלגיטימיות של השימוש בתואר 'רב' לפני שם של האיש שהותקף לא משנה את חומרת האירוע ותוצאותיו. ונאמר שהוא רפורמי או שקורא לעצמו רב ללא סמיכה של הרבנות הראשית, זה לא סיבה לתת לו מכות? בכל מהדורות החדשות בארץ ובעולם דובר על זה שמתיישבי השומרון מרביצים ללא רחמים בזקנים בני עמם שבאו למסוק זיתים. זה נראה רע.

נוער הגבעות – מצוקה שמתגלגלת סביבנו כבר לפחות עשור

יש שיגידו שבני הנוער שנשרו ממוסדות חינוך ועזבו את משפחותיהם בערים ובישובים אחרים הם נשמות גבוהות שמשתדלים להתחזק בשמירת המצוות ומוסרים את נפשם על אהבת הארץ. שצריך לאהוב ולחבק אותם גם אם הם לפעמים עושים טעויות. צריך לזכור שגם אנחנו פעם היינו צעירים ועשינו שטויות. או שאומרים: הערבים והשמאלנים הם אויבים שלנו וזה לא כל כך נורא שהם מקבלים קצת מכות פה ושם. ועוד שתוך זמן לא ארוך בני נוער אלו יתבגרו ויקימו משפחות ויהפכו להיות הטובים שבחלוצים.

לא צריך להפנות גב לנוער, להפך, צריך לדרוש ללא פשרות שהגורמים המקצועיים האמונים על טיפול בנוער בסיכון ירימו את הכפפה ויעניקו לצעירים אלו את התמיכה שהם זכאים וזקוקים לה. לא צריך לחכות שזה יגיע לידי מעשי אלימות קשים שפוגעים בתדמית ההתיישבות בפרט ובתדמיתה של מדינת ישראל בכלל. בני נוער נושרים שמסתובבים ללא בית וללא מסגרת זה נוער בסיכון שאמור להיות מטופל על ידי רשויות הרווחה של מקום מגוריהם וזה לאו דווקא בשומרון.

לא מדובר על תופעה שצצה באופן פתאומי בימים האחרונים, אלא במצוקה במתגלגלת סביבנו כבר לפחות עשור. עניין הטיפול בנוער בסיכון לא היה אמור להפוך להיות בסדר יום של חיילי ומפקדי צה"ל ומג"ב בשומרון שתפקידם לעסוק בביטחון שוטף של ההתיישבות ושל מדינת ישראל.

ידוע שיש ארגוני שמאל שמחכים להזדמנות לעשות מאיתנו קרקס. אסור שנשב באפס מעשה ונחכה לארגונים אלו לעשות שימוש לרעה במצוקות חברתיות פנימיות בתוך בתינו. עלינו ליזום ולטפל בחולשות בתוך החברה ממקום של ערכים וחינוך לטוב, ולא לחכות שגורמים עוינים לנו ייאלצו אותנו לטפל באותם בעיות מתוך בושה והכרח. אסור לנו לתת להם הזדמנות זו. והיה מחניך קדוש.

==

דוד העברי הוא תושב כפר תפוח וחבר מליאת מועצה אזורית שומרון. הוא עוסק בייעוץ בתחום קשרי ישראל והקהילה הבינלאומית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
מי היה מאמין מה הכבוד עושה
איזה מאמר מביש | 27-10-2019 23:23
דוד העברי אם אבל הרב כהנא היה קורא את השטויות שכתבת הוא היה מתבייש בך
2
ממש
התמים | 28-10-2019 7:40
זעקת הקוזק הנגזל. הינה, הקורבנות הם האשמים כי היו שם. הנאנסת אשמה כי הלכה לבד בלילה. גועל נפש. מכבסת מילים ריקות. כל המאחזים שנבנו ללא היתר - נבנו רק על ידי 7-8 נערים שננטשו על ידי משפחותיהם ? כל עשרות אלפי תומכי עוצמה שהחוק בשבילם לא קיים הם פייק עובדות ? כל מי שרוצה להחליף את המדינה, החילונית להשקפתו, במלכות יהודה התורנית ופועל גם באלימות - איננו בשר מבשר ההתיישבות ? כל הקוראים לסרס את מערכת החוק ולהרוס את בית המשפט העליון בדי ניין - אינם ממובילי דעת הקהל במיגזר ? אלה שמתפרעים בפועל רק עברו ממילים למעשים. הם לפחות ישרים עם עצמם. הפנימו את הדברים שהם שומעים מסביב ופועלים על פיהם. הזורע רוח קוצר סופה - ואל תבלבלו לנו את המוח עם אמירות על כמה נערים בודדים שאיבדו את דרכם. מדובר באלפים רבים, צעירים כבוגרים. די עם הפייק עובדות ופייק אמירות. העולם לא לגמרי טיפש.
3
אין הבדל בין נער גבעות למתנחל, שניהם גזלנים.
נחמן | 28-10-2019 11:09
מזמין את המתנחלים לחזור למדינת ישראל. תורתנו אוסרת להתגרות באומות העולם.
באומות העולם אסור אבל בארץ ישראל לא תחיים
מאיר | 28-10-2019 21:39
כן טיפש וכסיל יש לך פסוק מפורש כי ליהודים יש פסוקים מפורשים להוריש את הארץ
מטומטם, כל המדינה הזו זה חתיכת התגרות
אביגיל | 28-10-2019 11:48
לך תעזוב את הארץ... דין תל אביב כדין יצהר ואין שום הבדל מבחינת הערבים לגבי ההצדקה שלנו לגור שם.
4
מתנחלים כפוי טובה
אלכסיי | 28-10-2019 22:37
שאני רואה את ההסתה כנגד מגזר בכתבה הזאת בא לי לשרוף את המתנחלים הפרזיטים שחיים על חשבוננו בהרים.