אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

5 סימנים פשוטים: כך תזהו "רבנים" נוכלים

בעקבות התחקיר המזעזע של אריאלה שטרנבך בחדשות 13 על הכת של אליעזר ברלנד, הרב יוני לביא נוקט בחמישה סימנים פשוטים על פיהם אפשר לזהות בקלות מי רב אמיתי ומי נוכל שמתחזה

"הרב, אני ב-ה-ל-ם! צפיתי אתמול בתחקיר מזעזע ב'חדשות 13' על הרב אליעזר ברלנד מברסלב. הוא אמר לאישה צעירה שחלתה בסרטן שלא תעשה בדיקות וטיפולים ודרש ממנה 'פדיון נפש' בסכום של 20 אלף ₪ כדי 'להציל' אותה. כשקיבל את הכסף (ממש רואים בסרטון איך הוא מקבל את השטרות ומכניס למעטפה שהוציא מהכיס) הבטיח לה שהיא בריאה ותחיה עד גיל מאה. אחרי זמן קצר היא נפטרה מהמחלה אחרי ייסורים קשים. אני לא מבינה איך אדם שקורא לעצמו רב יכול להתנהג בצורה כזו. זוהי דרך התורה? החסידים שלו לא מבינים שיש כאן משהו לא בסדר?אבא שלי אמר לי שלמרות הביקורת צריך להיזהר בכבודו כיוון שהוא רב זקן שהקדיש את חייו ללמוד וללמד תורה. קשה לי לקבל את הגישה הזו והיא נשמעת לי עקומה. אני מאוד מאמינה ברבנים אבל יש גבול כמה אפשר לעצום עיניים, לא? אביגיל".

עוד באותו נושא

'עוברת את גיל 100'•מזעזע: צפו בתחקיר על הרב ברלנד


66

=======

שלום אביגיל. התשובה נמצאת בתוך השאלה שלך: "איך אדם שקורא לעצמו רב יכול להתנהג בצורה כזו?". רב אמיתי לעולם לא היה מתנהג כך. אבל ברלנד כלל אינו רב. הוא שקרן מתחזה. הוא אדם מושחת ומקולקל שהודה והורשע בבית משפט במעשים חמורים ביותר, וההתנגדות החריפה לו ביותר התחילה בתוך חסידות ברסלב ממנה בא, שם הוקיעו והקיאו אותו החוצה. קבוצת חסידיו האומללה מתנהלת כמו כת סגורה הנשלטת על-ידי המנהיג וחבר מרעיו, והם מנצלים את תמימות האמונה של אנשים פשוטים כדי לגזול את כספם ולשעבד את חייהם. והכי עצוב שאת כל זה עושים בשם ה' ובשם התורה, ובדיוק על מצב כמו זה נאמר בעשרת הדיברות – "לא תישא את שם ה' אלוקיך לשווא".

אַת מתפלאת איך יכול להיות שאדם שלמד תורה הגיע למעשים כאלו, אבל חז"ל כבר הזהירו אותנו: תורה היא הדבר הטוב ביותר בעולם, אבל גם היא, כאשר לומדים אותה לא נכון, עלולה להיות קטלנית: "זכה – נעשית לו סם חיים, לא זכה – נעשית לו סם המוות" (יומא עב,ב). ברלנד הוא דוגמא עצובה למוות הזה. התנהגות מושחתת, לא מוסרית ולא יהודית, במסווה של אמונה וצדקות. כן, ייתכן שהאיש הזה לימד תלמידים וציטט מקורות, אבל חז"ל קבעו בחריפות: "תלמיד- חכם שאין בו דעת – נבלה טובה הימנו" (ויקרא רבה טו,א).

עוד באותו נושא

בלתי נתפס: צפו בהמשך התחקיר על אליעזר ברלנד


16

השאלה הגדולה היא: כיצד להבחין? איך ניתן לזהות בין רבנים אמיתיים לבין נוכלים מתחזים?

אז הנה חמישה סימנים פשוטים:

1. רב אמיתי מחויב באופן מוחלט לתורה ולהלכה. הוא מקפיד באופן מלא על הלכות ייחוד וצניעות ודיני ממונות, וניכר במידותיו הטובות ובמוסרו הישר. יתרה מזו – הוא דורש מעצמו יותר מאשר מאחרים ומציב לעצמו רף גבוה שהופך את חייו למודל מעורר השראה לקדושה ומוסריות. הוא לעולם לא יסטה מן ההלכה ולא יתיר לעצמו את מה שאסור לאחרים.

2. רב אמיתי הוא נגיש וזמין. כדי לפנות אליו בשאלה או להיפגש איתו אין צורך לשלם הון או להתחנן ולשחד את חבר עוזריו, אנשי לשכתו או שומרי ראשו.

3. רב אמיתי יודע את מקומו. תפקידו להיות מגדלור רוחני שמביא את דבר ה' לעולם דרך התורה. הוא אינו רופא או פסיכולוג, לא עובד סוציאלי וגם לא יועץ זוגי (אלא אם למד באופן רשמי את התחומים הללו וקיבל בהם הכשרה מקצועית). יש בו ענווה והוא יודע את גבולות הגיזרה המדויקים של מומחיותו. אם מישהו מבין הפונים אליו נזקק לעזרה מקצועית הוא ימהר להפנות אותו אל המומחה המתאים שיעזור לו, כשעידודו ותפילותיו של הרב מלוות אותו.

4. רב אמיתי לא יחליט במקומך ולא יגרום לך להתבטל אליו ולאבד את שיקול דעתך. כתבת, אביגיל, שאת "מאמינה ברבנים". אני מציע לך לשמור את האמונה לבורא עולם ולתורה. ככל שמדובר בבני אדם אל תעריצי ואל תסתנוורי ואל תתני להם ליטול ממך את השליטה על חייך. תעריכי תלמידי חכמים ותלמדי מתורתם וממידותיהם הטובות, אבל ההחלטה והאחריות לעולם יישארו בידיים שלך.

5. רב אמיתי לעולם לא יעשוק את כספה המועט של אישה גוססת. להפך, הוא ייתן לה מִשֶל עצמו ויעשה כל שביכולתו כדי לגייס למענה עזרה ותמיכה. הוא הרי תלמידו של משה רבינו שמסר את נפשו למען עם ישראל עד לכדי ויתור על עצמו – "ועתה אם תשא חטאתם, ואם אין מחני נא מספרך" (שמות לב, לב).

מיותר לציין שאצל ברלנד בכל הסעיפים הללו המצב היה בדיוק ההפך. ומוטב שלא נפרט.

למרבה שמחתנו על כל נוכל ומתחזה כדוגמתו, ישנם אינספור רבנים ותלמידים חכמים צנועים, צדיקים וענווים שמוסרים את הנפש למען עם ישראל באהבה ומקדשים שם שמים במעשיהם. הם לא יזכו לתהילה תקשורתית ולמען האמת הם מעדיפים בלעדיה. מה שיקר בעיניהם הוא עם ישראל, התורה וריבונו של עולם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
42 תגובות - 25 דיונים מיין לפי
1
ברשותך עוד מספר סימנים
הצופה | 27-10-2019 16:41
רב שמבקש שתתרום, רב שיש סביבו אוסף של קהל מאמינים שעומד בדלת (ללא קשר לתשלום), רב שמוכן או שמגיש יד כדי שינשקו לו אותה (מנהג מבזה ומשפיל ששמור רק לאבא ואימא), כשהרב ידוע שמפחדים ממנו יותר מאלוהים, רב שבחצרו יש אלימות.
רב = כסף
אלמוני | 07-11-2019 17:25
מה חתיכת טוםטום האם קיים רב שלא מקבל תרומה לא צריך 5 סימנים סימן אחד מספיק זה שהוא רב מתי תתעוררו יה מנשקי פלסטיק עצץ ברזל (מזוזה)
לנשק ידי רב
אדיוט | 03-11-2019 19:31
מנהג חדוב וסגולה לידיעת התורה, מופיע בשדי חמד. פעם הבאה אל תתחזה לידען גדול...
רב או לא רב
רחל | 31-10-2019 18:38
רב אינו עושק בני אדם המצויים ברגעיהם הקשים ביותר.
רב שנותן לאנשים לקרוא לו רב
הרשה לי להוסיךף | 28-10-2019 8:09
בימינו מי ראויי להיקרא רב? הרי העולם מלא במפורסמים של שקר..הזוהר מלא מזה..ליקוטיי מוהרן וליקוטי הלכות מלאים מזה. עדיף ורצויי לא להמליך אף אחד ורק למצוא יהודי שבקיא בהלכה כמו שצריך, מה שהיום נקרא רב על מנת לברר סוגיות בהלכה.. אבל מעבר לזה, יש השם יתברך בעולם
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 27-10-2019 23:16
ורבנים שמעודדים שחיתות על עם ישראל ? ממליכים שוחד מרמה והפרת אמונים. ? נורמות שפלות כשפלים שבאומות ?
לנשק ידי גדולים ממנו, מנהג ותיק
שלמה | 27-10-2019 22:23
וחשוב מאוד, חינוכית ותורנית
תוהה
בני | 27-10-2019 19:09
אצל עדות המזרח נהוג מקדמת דנא לנשק את ידי הרב, כאות כבוד וחיבה. לא שמענו שכל גדולי החכמים היו מתחזים
2
אמת לאמיתה
אזרח מן השורה | 27-10-2019 16:48
אני מודע למעשי השם ורואה את פועלו יום יום ,עדין אינני חוזר בתשובה ואינני מקים את המצוות בגלל אותם רבנים ונציגי דת בפוליטיקה ובממסד הדתי שמעכירים את ערכי היהדות .אני מעדיף לחיות כחילוני ולא לחיות בכפיפות להם,אותם עוכרי הדת.
אבל אתה עדיין מושפע מהתנהגות אנושית
גם אני | 29-10-2019 7:38
רעה אם אתה בוחר לנהוג כך. קבל השראה מאנשים טובים ולך על האמת מול ה' ללא קשר לאיש. יש דת ויש דתיים ויש הבדל ביניהם. אותי הביך פעם גם שאנשים שומרי מצוות עושים דברים מושחתים ואז הובאו לפניי דבריי הרב קאפח זצל: עשה דבר רע? - הוא לא דתי!
אם אתה מאמין זה תירוץ מגוחך
דוד | 29-10-2019 7:02
ספריך יהיו רבניך. והן אמת שאי אפשר להבין את התורה בלא רב חי. אבל לא חסר רבנים ישרים וצדיקים שחיים מפת במלח ומוסרים נפשם לעזור לכל יהודי, וישמחו להדריך אותך. רמז, אל תחפש מפורסמים ואל תחפש מוזרים.
אין ספק
צודק שהם עוכרי הדת | 28-10-2019 8:11
אבל זה לא אמור להעיד על שהיהדות ובטח לא לגרום לך לפספס דבר כזה נפלא לחיים
3
מי שנגד התורה
תורה | 27-10-2019 17:46
הוא מזויף
4
רב שרוצה שתשלם לו
סימנים | 27-10-2019 17:47
וכך.יהיה לך תיקון...הוא מזויף...כי אל.תטה משפט....
5
רק עי שאדם...
| 27-10-2019 18:24
רק עי שאדם משיח בינו לבין קונו וסומך רק עליו יתברך יוכל להינצל ממפורסמים ומנהיגים של שקר מהסיבה הפשוטה שהוא נסמך רק על ה' ולא על שום בשר ודם טוב לחסות בה' מבטוח באדם... בהצלחה
6
ואיך היית מזהה לשיטתך את רב אילון, הרב
מנתיב מאיר? | 27-10-2019 19:43
איך בשיטות שלך היית מזהה רבנים כמו מוטי אילון, הרב נתיב מאיר, הרב מצפת? רוצה עוד שמות?
פשוט מאוד
דוד | 29-10-2019 7:03
נותן להם להנות מהספק, אבל לא מעריץ אותם ומאמין שהם מעל החוק. עיניים פקוחות תמיד.
פשוט מאוד
תברחו מכולם | 28-10-2019 8:12
רק השם יתברך אמת בדור הזה רבי ישראל אודסר כבר הזהיר אותם..אם אנחנו לא נסתכל על כל השקר, על כל הרבנים אז תבוא הגאולה
7
בבקשה אל תהיו אספסוף מוסת. אל תגררו להסתות.
אהרן שוורץ | 28-10-2019 3:30
בבקשה אל תהיו אספסוף מוסת עי תקשורת ושמועות שמפיצים אנשים רעים. יש צד שני למטבע... צפו יוטיוב נצח נצחים התגובה הגדולה ואל תשפטו משפטי שדה. תזכרו שעד היום מליונים של קתולים משוכנעים שיהודים צריכים דם ילדים לצורך אפיית מצות פסח. אם אני טועה - אני תמים וטפש, אבל אם אתם טועים - זאת כפירה ואפיקורסות להתייחס בצורה כל כך מבזה ומתועבת כלפי תלמיד חכם וצדיק גדול. כמו לגבי היחס לרבי נחמן עצמו - הבחירה מתחדדת או שקר גמור או אמת צרופה - אין באמצע. או שמאמינים בצדיקי אמת או שכופרים בהם. לפחות תשתדלו להיות נייטרלים ולא לקבל את השמועות והסילופים כפי דרישות ההלכה.
8
רב אמיתי?
דידי | 28-10-2019 7:53
אין כזה דבר רב אמיתי. כל העוסקים הקנאים בתורה הם נוכלים שמנצלים אותה בשם אלוהים.
שקר מוחלט
דוד | 29-10-2019 7:06
זכיתי להכיר אנשי אמת יראי אלוהים המוסרים את נפשם לעזור לאדם מסתפקים במועט שמחים בחלקם בעלי ביקורת עצמית בלתי פוסקת והוגים בתורה תמיד. אם לא ראיתי בעיני, גם אני לא הייתי מאמין. אבל באמת קשה למצוא. כי אין להם רעש וצילצולים.
9
האם לפי הקרטריונים האלה האיש מצפת נחשב רב?
אני רק שאלה | 28-10-2019 11:01
או שמה הוא שרלטן?
10
הרב ברלנד צדיק הדור
אבי | 28-10-2019 23:31
חלק מהתורה זה גם לא לדבר לשון הרע וגם בזה כולנו מחוייבים. כדאי מאוד לשמוע את דברי גדולי הדור על הרב ברלנד לפני שמעיזים לדבר בגנותו. הרב דב קוק, הרב דוד אבוחצירא החלבן זצל כל הצדיקים הענקיים האלה אומרים שהרב ברלנד גדול מאוד בקדושתו.ישראל הזהרו בדיבור על צדיקים זאת סכנה גדולה!!!!!
היום הם אומרים את זה?
אני | 31-10-2019 22:14
לא, הם לא. אתה מוציא לרבנים האלה שם רע
11
כל הכבוד! סופסוף! די לפחדנות!
דוד | 29-10-2019 6:59
לאחר שהתקשורת המשטרה ואף הפרקליטות משקשקים מפחד כל מתחזה לרב, עקב טענות קוזק גזול מחסרי מוח. סופסוף כותב שמניח את העובדות על השולחן. אנשים שכחו איך רב אמיתי צריך להראות ולהתנהג. יש להדגיש שרב הוא לא מעל החוק. להפך, כדמות וכדוגצה הוא מחוייב לו ולכבדו יותר מכולם. כמובן כל עוד החוק לא נוגד בהכרח את התורה או את האנושיות או את הקיום הלאומי, ואין אפשרות לפעולה חוקית.
12
האמת
שוקי | 29-10-2019 12:03
זה בעצם כל בן אדם שקורא לעצמו דתי הוא נוכל אוכל חינם תעבת בצע ואומר בזכות אלוהים.
13
ואולי הרב ברלנד מאוים שאם לא ינהג כך יפגע?
יהודי | 30-10-2019 12:37
עברינים מסוגלים לכל
14
..
מאיר | 30-10-2019 15:50
כול סרוגים טמאים הרב צדיק האמת שבדור תעשו תשובה
איך רב שמחלל שם שמיים הוא צדיק הדור? איך????
אני | 31-10-2019 22:16
??????
15
תמשיכי להאמין בצדיק הוא משה רבינו של הדור.
נתי | 31-10-2019 23:11
סיפר בעלה שהרב במשך שנה שלימה נתן לה לקרוא את ההפטרה נידמה לי שזה היה רוני עקרה הם לא הבינו וקראו והיא נפטרה בדיוק בשבת שקראו את ההפטרה הזו. אמרו צדיקים קדושים שאין הבנה ברב הקדוש הרב ברלנד . יוני ? אני גר ברמת השרון והרב ברלנד זה לא כת זה צדיק שמגן על עם ישראל כל פעם שהרב אומר שעוד כמה ימים יפול אטום ? בדיוק כתבה על הרב ברלנד ובזכות הביזיונות האלו הוא מציל אותנו . פעם הייתה בתפילה עם הרב ברלנד ? זה אש להבה . כבר ב4:15 הרב נכנס לשעור הדף היומי . לתפילה בנץ. וללמוד תורה אין סוף. האמת שהצדיק זה אמת . ונורא קשה להיתקרב לצדיק האמת רק עי תפילות לבקשות יהיה אפשר להיתקרב קצת ולהבין שלא מבינים כלום . הרב ברלנד יודע כל שניה מה קורה עם כל יהודי ויהודי. לך יוני איך אפשר לזהות רב ???? בקלות. הוא לא כמוך מבזה תלמידי חכמים שאין רפואה למכתו. אלא הרב ברלנד לא עונה לאיש ולא מדבר לשון הרע על שום יהודי . זה צדיק וכך ניתן לזהות את משה רבינו של הדור הרב הקדוש והטהור מורינו הרב אליעזר ברלנד שליטא.
16
שקרן עלוב
דניאל | 03-11-2019 9:01
יש לכם פה באתר כתבות על בר רפאלי וממך אתה מצפה שאלמד איך לזהות צדיקים ? אתה אפילו לא מודע לדמיון שאתה חי בו . הרב צדיק קדוש ואתה עוד תתבייש בושה כה נוראה על דבריך .
17
מה עם רבני בני ברק?
מנחם | 03-11-2019 13:19
צריכים לקבוע תור ולהתחנן לאנשי הבית להיכנס
גם להם יש חיים
אחד שמתבונן | 04-11-2019 11:10
ועם כל ההגבלה שעושים, עדיין עשקנו להם את החיים. אין להם זמן לפתוח ספר.
18
בעקבות תחקיר שקרי מגמתי ומסולף
רוחמה | 03-11-2019 16:05
כבוד הרב ברלנד הוא קודש קודשים. אתם מוזמנים לשם שינוי לראות גם את הצד השני, של הבעל שמציג תמונה הפוכה לגמרי מזו של הכתבה העילגת והשקרית הזו. התקשורת מלאה בשקרים. אל תאמינו בה. לטובתכם.
19
כמה שזה עצוב ואמיתי
חבר של הרב עופר | 03-11-2019 17:51
אני הייתי חסיד ברסלב שקשור לאיש הזה דרך הרב עופר . היה לי פיאות וזקן . ונסעתי לאומן . אין לכם מושג איזה הרס הוא עשה למשפחות ולאנשים שהיו הכי קרובים אליי .הכל שזז סביבו שקר אחד גדול אחיזת עיניים. אני מרחם על אותם בחורים ובחורות ומשפחות שהגיעו איתו במגע . אני מציע לכם פשוט תבחרו. תמחקו את מה שאתם יודעים ממנו . זה לא חסידות ברסלב . הוא לא שייך לברסלב. אני קורא את הכתבה ומזיל דמעות . כמה נערים ונערות נשאבו לרחוב .לזנות .לסמים . הכל שקר הכל שקר . אני שואל שאלה : מה קרה למשה ברבר . מה קרה לבן של דורמבוש . ועוד ועוד . הוא הפך את הילדים לקבצנים .
20
רב מחמד נחמד!
שונא ברסלבים | 03-11-2019 19:48
סיפור הרב ברלנד הוא ארוך ומורכב, עדיף להכיר את האיש, את ההיסטוריה ואת התהליך שהוביל לכל הגילויים המרעישים על מעשיו. את זה לא לומדים מהתקשורת, כי היא משומנת היטב בלהציג אותו באור שלילי, עי אותם אנשים שגבו במשך שנים כסף בשמו... אגב, הסיפור שהוא הודה בבית משפט, קצת משעשע. לך לפגישה עם כל עוד מתחיל ותשמע כמה אחוזי אמת נאמרים בהודאות בבתי משפט. רק עכשיו דובר על רצח רבין, למעלה מ60% מהאזרחים מאמינים שיגאל אמיר הודה במה שלא עשה; כמה מאמינים כך על זדורוב? ההודאות האלה זה משחק משפטנים שנועד להפוך את שני הצדדים לסמרטוטים ולסחוט מהם כסף.. זה הכל. לגבי הטענה שהוא חטא ולכן הוא לא רב, האם רב לא יכול לחטוא? האם כבוד הרב לא חטא מעולם? להיפך, כל הגדול מחברו יצאו גדול ממנו. הרב טל לא איש צדיק ותלמיד חכם? והרב שיינברג? והרב אלון? והושע הנביא??? לגבי הטענה שרב לא משמש כפסיכולוג, אנא קרא קצת היסטוריה, כמה הרבנים היו טורחים להשכין שלום, לעודד אבלים, לסייע לנדכאים, ואני מדבר על תנאים ואמוראים. גם היום יש רבנים נפלאים שהקבה סייע להם להצליח במתק שפתיים, תקרא קצת על הרב קוק, הרבנים לוין, הרבנית קנייבסקי, הרבנית ימימה... לבבי הרב ברלנד, אני מציע פשוט להגיד לאישה שעדיף לא להאמין לסרט ולתקשורת. זה הרבה יותר פשוט. ובאופן כללי לגבי כללים על הרבנים, אציע לך כללים משלי, שלדעתי היחצנים של האדמורים עשו הכל כדי שהדור לא יהיה ראוי לכך... כל תלמיד חכם ראוי לכבוד ולהדר, בלי קשר לכלום, כי ברגע שנתחיל לזלזל בתלמידי חכמים לא יהיה לזה סוף. מצד שני, א. קשה לנו לדעת מי תלמיד חכם אמתי ומי פשוט יודע עוד 2 ציטטות וסתם התלהבנו ממנו. ב. יש תלמידי חכמים שחוטאים ואנחנו לא רוצים ליפול או לחטוא על ידם. אז פשוט אפשר להיות ביקורתיים, כבדהו וחשדהו. לכבד את כולם אבל תמיד לעקוב ולשאול, אפילו לשאול אחרים. כמו כן, מי שלא הולך לקבל תורה אלא כל מיני מופתים וקשקשת, אז מראש הוכ לא צריך גב גדול... צריך קודם לנסות ללמוד ולהבין ולבקש תורה ולא את המסביב, כי מי שמחפש את הקליפה טבעי שיישאר בה...
מיהו צדיק ורב
טליה | 05-11-2019 23:47
רב זה קנייבסקי, ליפוביץ, איידלמן,ארוש,עדני, שלום כהן, יורם אברגיל, אבוחצירא, אנשים שאין עליהם ספקות כל יומיים כן רב לא רב... צדיקים תמימים לאורך ימים ושנים..אין פרובוקציות, שערוריות וכו..
21
התכוונת הפוך
הרב חנוכה | 07-11-2019 18:30
רוב הרבנים הם זבלים כמו ברלנד ומיעוטם אנשים ישרים ומידותהם טובות.
22
רבנים
רוני | 09-11-2019 3:03
רבנים זבלים לא סובל אותם שילכו לאלף עזזל
23
טפו עליו שרץ
מישהו | 11-11-2019 23:40
לא לפחד ממנו שילך לקיבינימט
24
כמה לשון הרע
מאיר | 26-05-2020 21:32
לא משנה מה קרה כאן. עצם הכתבה שלדבר על רבנים או כל יהודי באשר הוא נגד תורתינו הקדושה. אוי לך מיום הדין.
25
הרבנים הם בסך...
איש | 22-09-2020 1:35
הרבנים הם בסך הכל עלה תאנה לפשוטי העם, והם הקדושים שלנו, הם שמעורבים בבריות וגם איש דל עם בגדים פשוטים ירגיש כמו מלך ויבוא ויאכל וישתה