אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ירי הנ"ט בצפון: הרמטכ"ל הסתפק בנזיפה למג"ד וסגנו

תקרית הנ"ט בצפון: הרמטכ"ל החליט לנזוף במג"ד ובסמג"ד על אישור הנסיעה בציר ואופן פינוי ואבטחת מחנה אביבים שכונו "תקלה מבצעית חמורה" והדגיש "לטעויות מבצעיות יש להתייחס ביחס מקל לאלו שבשגרה

ירי הנ"ט בצפון: הרמטכ"ל הסתפק בנזיפה למג"ד וסגנו
  צילום: פלאש 90

צה"ל פרסם את הערות הרמטכ"ל אביב כוכבי על אירוע ירי הנ"ט על ידי חיזבאללה בספטמבר האחרון בגבול הצפון. הרמטכ"ל קובע כי "כניסת הרכב הצבאי לציר שנאסר לנסיעה למול שטח הנשלט בנ"ט על ידי האויב, היא תקלה מבצעית חמורה".

מסקנות התחקיר מעלות ליקויים בתהליכי הפיקוד והשליטה בגדוד במהלך ההיערכות וכן כי אישור הנסיעה לרכב הצבאי בציר ניתן על-ידי סגן מפקד הגדוד  למרות הנחיות מפקדיו בנושא. בנוסף, מעלה התחקיר כי החטיבה המרחבית לא ביצעה בקרה ראויה וכי היה פיקוח לקוי על התנועה בצירים.

עוד באותו נושא

צפו: כך הונה צה"ל את החיזבאללה


4

הרמטכ״ל הדגיש כי בפעילות מבצעית היחס לטעויות צריך להיות מקל ביחס לשגרה, זאת מהטעם שבפעילות מבצעית בכלל ותחת אש בפרט, יש מקום לשקלל את הלחץ ומאפייני המצב המבצעי.

לדבריו קבלת ההחלטות בהיערכות להגנה טרם ירי הנ״ט ובעת פינוי מוצב ׳אביבים׳, הוגדרו כפעילות מבצעית, אך לא כפעילות תחת אש. לפיכך, הרמטכ״ל מוצא לנכון להעיר פיקודית למספר מפקדים על קבלת החלטות שגויה, ויחד עם זאת להעניק גיבוי למפקדים שפעלו בשטח.

הרמטכ"ל קבע כי תירשם נזיפה פיקודית לסגן מפקד הגדוד על אישור הנסיעה בציר אסור לתנועה וכן כי תירשם נזיפה פיקודית למפקד הגדוד על אופן פינוי ואבטחת מחנה אביבים, שלא בוצע על פי הנהלים. בנוסף, קבע הרמטכ"ל כי מעורבים נוספים באירוע, ביניהם מפקד החטיבה המרחבית וקצינים בגדוד התותחנים יקראו לשיחות הבהרה אצל מפקדיהם.

לצד זאת, עולה בתחקיר כי מאמץ ההגנה המותאם לאיום ופריסת הכוחות במרחב לאורך ההיערכות, לצד חסימות הצירים, הם שהקשו על האויב במציאת מטרות לפגיעה במשך ימים רבים.  הרמטכ"ל גםשיבח את אופן ביצוע התחקיר וסיכם כי היערכות "בין המיצרים" בגבול הצפון השיגה את מטרותיה.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו