אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

6 הערות על הפרשה שמאיימת על חסידות גור

הקהילה החסידית הגדולה בישראל, חסידות גור, עוברת טלטלה. בטור שהעלה לפייסבוק מתאר בוגר החסידות שחזר בשאלה, אבישלום פון שילוח, מה עובר על המקום בו גדל ואיך המשבר ישפיע על החברה בישראל?

6 הערות על הפרשה שמאיימת על חסידות גור
  האדמו"ר מגור (צילום: מאיר אלפסי/ כיכר השבת)

א. התחלת הנהגתו של ראש ישיבת שפת-אמת הגר"ש אלתר שליט"א בשמחת תורה תש"פ פעיה"ק ירושלים, לשמחת לב כל אוהבי החסידות ואוהבי התורה, יש בה הד היסטורי לפרישתו הידועה של מרן רבינו הקדוש בעל מי השילוח מאיזביצ'א בשמחת-תורה שנת ת"ר מחצר קאצק בפולין. כמו אז, גם כיום הסיבה העיקרית לפרישה ולהרמת נס המרד היא שאין דרך היהדות, התורה והחסידות בהשלטת אימה ופחד, טרור ואלימות. כבר אז הבין ברוח-קדשו האיז'ביצער, שבמקום שיש חילול ה' ופגיעה בנשמות ישראל, אין חולקין כבוד לרב, ואפילו יהא הוא השרף מקאצק, שאין עוררין על קדושתו ועל עומק חכמתו. וכמו בימים ההם כן בזמן הזה, המכתב הראשון שהוציא הגר"ש היה המחאה על האלימות האכזרית שהופעלה בשם הרבי נגד העסקן ברלינר, שכל חטאו היה שביקש ללכת לדון בדין-תורה על סכסוך כספי בינו לבין עסקני החסידות. ובמקום שאין איש, בשעה שכל גדולי הדור, אדמורי"ם ורבנים וראשי-ישיבות, שותקים כבר שנים על האלימות השיטתית בחצר גור, ייזכר הגר"ש (ויחד איתו הדיין הגר"מ שפרן) לדורות כמי שקיים את הפסוק 'ולא תגורו מפני איש', וכדרכה של תורה מילא את חובתו ויצא למחות בחריפות.

ב. שורשיה של חסידות גור, מקורה בחבורת האריות של חסידי פרשיסחא בפולין במאה ה-18. חבורה זו עוררה בראשית התהוותה התנגדות רבה בשל האנרכיזם הרוחני ופורץ-הגבולות שלהם, ובשלב מסויים תוכנן חרם חריף נגדם מטעם גדולי הדור (באירוע שידוע כ'אוסטילה חתונה'), אך היא הצליחה להתקבל ללב המיינסטרים החסידי והרבני ולזכות למעמד נחשק בעיקר בזכות הלמדנות העצומה שלה שסחפה אחריה את מיטב הכשרונות והעילויים הצעירים מכל רחבי פולין, עד שאפילו נכדו של גדול-הדור הגאון רבי עקיבא אייגר, 'רבי לייבל'ה' כפי שכונה בחיבה, הצטרף לחבורה זו. גדלותם בתורה, מלבד שיעור קומתם הרוחני והחסידי, הכריחה אפילו אליטה רבנית כ'בית בריסק' להתייחס בהערכה אליהם, ולצטט מחידושיהם בתורה; ומאידך גיסא הם זכו לתמיכתה הנדיבה של הפטרונית תמר'ל ברגסון, האישה היהודית הכי עשירה בפולין בימים ההם, שנכדה הלוא הוא הפילוסוף זוכה פרס הנובל הנרי ברגסון.

עוד באותו נושא

מתיחות שיא: האם חסידות גור בדרך לפיצול?


9

המצב בחסידות גור בימינו, צאצאית ישירה כביכול לחבורה מפוארת זו, שהידרדרה עד כדי להיות חסידות של עמי-ארצות, חסידות שבהוראת הרבי ביטלו בה את לימוד העיון בישיבות (כנראה מחמת פרנויה משיעור קומתו התורני של הגר"ש וניסיון לדחוק את השפעתו) – אינה פחות מאבסורד שלא ייאמן בכל קנה מידה היסטורי, סוציולוגי, תורני וחסידי. מכתבו השני והמחזק של הגר"ש המופנה לבחור גוראי שסבל רדיפות והשפלות מחמת רצונו לעבור לישיבה ('מקום תורה אמיתי') בה לומדים בעיון, ייזכר לדורות כמסמך חשוב ומרתק.

ג. לכל נמוכי-השכל והדעת שסופרים ומונים כמה ספודיקים היו בהקפות אצל הגר"ש צריך לומר, החסידות אינה דיר בהמות והיא אינה נמדדת כמו עדרי בקר לפי ספודיקים. השאלה היא בכלל לא כמה חסידים הסתופפו בצילו, וכמה עוד יפרשו לחצרו החדשה, אלא איכותם ומהותם של המסתופפים בצילו. חשוב לזכור שכל חסידות גור, על ריבוא רבבותיה, התחילה בקבוצה קטנה מאוד של כמה צעירים בודדים בפולין, ששיעור קומתו של כל אחד מהם, שווה ערך לעשרת אלפים ספודיקים, אם לא יותר. למיטב ידיעתי והכרותי, בסביבתו של הגר"ש מסתופפים מסלתה ושמנה של חסידות גור, הן במובן התורני (רבנים, דיינים, תלמידי חכמים, יודעי ספר), והן במובן הכלכלי (נגידים, גבירים, בעלי-בתים חשובים), כך שזהו המבחן האמיתי והמעניין שתוצאותיו עוד ישפיעו לטווח ארוך. תבינו לבד מי אלה הנותרים באימפריה השוקעת.

ד. כעת כשהפרשה התפוצצה במלוא עוזה ופותחת מהדורות חדשות, מותר לי לטפוח על השכם בכך שהייתי הראשון שכתב על הסיפור בהרחבה כאן בפייסבוק כבר לפני כמה חודשים (אִיגֶרֶת לְיָדִיד מִשֶּׁכְּבָר הַיָּמִים בִּדְבַר הַשַּׁעֲרוּרִיָּה הַנּוֹרָא בחצה"ק גּוּר), ואף נזרקה בדבריי מעין נבואה לגבי העיתוי של הפרישה בדומה למרד האיז'ביצאי.

וזו הזדמנות לומר כמה מילים על התקשורת החרדית באופן כללי. מלבד קומץ של עיתונאים, אפשר לומר כי התקשורת החרדית חוטאת לתפקידה, ובאופן שיטתי שותקת מול עוולות ופשעים המתרחשים בציבור החרדי, ובעיקר בפרשיות שנוגעות לממסד ולעסקונה השולטת. פרשיות ושחיתויות מושתקות, כתבות מצונזרות, ודיווחי יח"צ נמכרים בעד שלמונים לכל המרבה במחיר. בראש התופעה המגונה והפסולה עומדים עיתונאים כדוגמת י"כ ודומיו, שאין מכבודי אפילו להתייחס אליהם, אבל לא רק. זהו הקו הראשי והמנחה בעיתונות החרדית ובאתרי האינטרנט החרדיים, המשתווה בצורתו ופעילותו לעיתונות בצפון קוריאה ודיקטטורות אחרות. לעיתונות הכללית, המזמינה עיתונאים מסוג זה לראיונות ופאנלים, יש יד בדבר ושותפות לפשע.

ה. כמה אנקדוטות קצרות: ר' יעקב אלתר המכונה אדמו"ר מגור, למד בצעירותו אצל מו"ר ראש הישיבה הרב קופלמאן זי"ע בישיבת וילרייק בבלגיה. ישנה אפילו תמונה מפורסמת שלו בתור ילד עם אביו בביקור אצל הרב קופלמאן. מאידך, בילדותי לקחני אבי שיחי' פעם אחת לטיש של האדמו"ר הפני מנחם מגור, אביו של הגר"ש. אני רק זוכר מאותו אירוע, שתוך כדי 'אמירת התורה' שיחק הפני-מנחם וגלגל את גביע הקידוש בידיו. שאלתי אז את אבי לפשר מעשיו, אך כיום אפשר אולי לומר שהגביע מסמל כידוע במסורת החסידית את ההנהגה, ורימז בקדשו לסתרי תהפוכות האדמורו"ת, כאותו גביע ששיחק בו יוסף עם אחיו. כשהתבגרתי קצת ויגעתי בתורתו של מפענח הצפונות רבינו הגאון שר התורה מרוגוטשוב זי"ע, התוודע לי שהגר"ש אלתר הוא מהיחידי סגולה בדורינו שבקיאים ועוסקים במעיינות תורתו, ואכשר דרא שזכינו להתרוממות קרנו והתגלות אור תורתו בישראל.

ו. לבסוף, מן החובה לומר ולצעוק בראש כל חוצות: על ראש פשעיה של חסידות גור בימינו ייזכר לדורות העיוות המיני שלה בענייני היסוד והקדושה, ההגנה על פדופילים ומשחיתי נעורים (בימים אלה מתנהל המשפט סביב מלכה לייפער, שפגעה בבנות רבות באוסטרליה, וזוכה כמובן להגנה מטעם שר הבריאות ונציג חסידות גור יעקב ליצמן). זכור נזכור לעד את חברינו הקדוש ישראל קרול הי"ד, שנעקד על מזבח הקדושה בישיבות גור, וסומם בכדורים פסיכיאטריים, כפי שהעיד וסיפר בראיון ליאיר אטינגר ב'הארץ' כמה חודשים לפני מותו.

לפני כמה חודשים פרסמתי איגרת אש קודש בעניין זה לחברים מקשיבים, ויה"ר שכשם שזכינו לראות בהתחלת מפלת ממלכת הרשע כן נזכה לקיום הייעוד "וּבְכֵן תֵּן כָּבוד ה' לְעַמֶּךָ תְּהִלָּה לִירֵאֶיךָ וְתִקְוָה טובָה לְדורְשֶׁיךָ וּפִתְחון פֶּה לַמְיַחֲלִים לָךְ. וּבְכֵן צַדִּיקִים יִרְאוּ וְיִשְׂמָחוּ וִישָׁרִים יַעֲלזוּ. וַחֲסִידִים בְּרִנָּה יָגִילוּ. וְעולָתָה תִּקְפָּץ פִּיהָ. וְכָל הָרִשְׁעָה כֻּלָּהּ כְּעָשָׁן תִּכְלֶה. כִּי תַעֲבִיר מֶמְשֶׁלֶת זָדון מִן הָאָרֶץ".

הכותב הוא אבישלום פון שילוח, בוגר חסידות גור וחוזר בשאלה. מתגורר כיום בירושלים

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
חברים - מערכת סרוגים - אבדתם את זה. "מפלת
נעם | 24-10-2019 14:08
ממלכת הרשעה??? הלו. לא צריך לתת במה לכל מתוסכל. חאלס. כבוד תלמידי חכמים. כבוד התורה. כבוד החסידים - לא ראוי להגן על זה??
כל הכתבה ''סרק!! סרק''!! השלום בוא יבוא בקרוב
עידו 2 | 27-10-2019 23:35
גם אם לא, לא נורא. כשם שיש 2 סלונים. 10 ספינקא. וכו'. אז יהיה 2 גור. יחיו בשלום יתחתנו זה בזה כבית שמאי והלל. וירד קצת הלחץ ממרן האדמו''ר מגור שליט''א. שהוא ממנהיגי הדור. לא ישן ולא אוכל בגלל ריבוי השאלות המופנות אליו שליט''א - כידוע. בנתיים לא רואים שזקני חסידי גור עברו את מפתן החצר ועברו לחצר רבי שאול שליט''א.
במקום חילול ה' אין חולקים כבוד לרב
משה | 25-10-2019 15:13
חסידות גור .חסידות חשובה ביותר עם ערכים נפלאים. נלקחה בשנים האחרונות בשבי העסקנים. אני מטפל ברבים מהם באשדוד ובירושלים . הם אומרים לי בבושת פנים אני מקנא בך. אתה חי את החיים האמיתיים . אני פלסטיק. עושים בי מה שהם רוצים. אין כל ערך למחשבותי.... זו לא חסידות גור האמיתית. שנים חינכתי תלמידים עם ערכי הפשטות שהתוו אדמוריהם. היום איך אני יכול לומר לתלמידקחת מהם דוגמא? מקווה שתהיה התעשתות רצינית אצלם. לטובתם. התנהגות העסקנים שם היא גורם מרכזי לשנאת היהדות כפי שהתבטאה בבחירות האחרונות.
2
נראה אמין ומפורט אז למה לא עזבת למקום אחר
אביתר כהן | 24-10-2019 14:20
למה לחזור בשאלה. נראה שאתה כן רוצה בתורה.
3
איכות וכמות
חיים | 24-10-2019 15:30
איך חוזר בשאלה מתעסק בתורתו של הרוגוטשובר, זה מראה על איכות הפורשים ולא רק על כמותם.
4
לא בדיוק
ענר | 24-10-2019 19:10
אבישלום פון שילוח - האם אתה ''בוגר חסידות גור''?... אכן חרדי-חסיד לשעבר אבל לא גור
5
הכותב אין לו שום הבנה והשגה ברכה של קוצק.
שחר.א | 26-10-2019 19:05
מלל של שטיות
6
שקר והונאה! אבשלום אינו בוגר חסידות גור
חיים | 27-10-2019 1:43
אין לו שום מידע אמין עליה, פרשנותו אינה אלא הרהורי ליבו
7
חח אבשלום הוא בוגר ויז'ניץ לא גור
משה | 29-10-2019 1:48
אז חבל לקרוא הלאה, כשהכותרת בשקר יסודה
8
פון שילוח
אבו לפלף | 29-10-2019 22:21
בדף הפייסבוק שלו רשום שלמד בלוצערן מה לו ולגור עוד חולה צומי שמבין בהכל
9
טלפון שבור
אפריים | 31-10-2019 16:12
חינוך/אימון/תרגול/השקעה/עקרונות - כל הדברים נכונים, ובלבד שיהיה בסדר הנכון.
10
סרוגים?? מה אתם נותנים במה לשונא
אור | 03-11-2019 0:15
מתעטף בטלית שכולה תכלת.. מצטט פסוקים, כאילו אכפת לו מהיהדות והתורה. כולו שקר וכזב. הוא עזב וזה אומר הכל... אם היה לו אכפת אז הוא היה משנה מגזר לא בועט בהכל... אל תאמינו למילה אחת
מה יש לתת במה?
טל | 07-11-2019 9:47
כל אחד שמכיר את העובודת מבין שהדובר מדבר לעניין ולא מחדש הרבה... אולי אתה קצת תכיר את העובודות לפני שאתה מגיב
11
הכותב זה לא זה שנתפס עם סמים והתלונן על השוטר
אחד | 04-11-2019 16:12
זו האלטרנטיבה ????? יש עוד...
12
מצחיק שחוזר בשאלה משתמש בשפה חרדית אדוקה
כת גור | 06-11-2019 15:56
בכל מקרה, שמח בשבילו שעזב את הכת
13
אבישלום מעולם לא היה קשור לגור. שנאתו העוורת
שכל הישר | 14-01-2020 7:49
שנאתו העוורת לגור - מעוז הקדושה בדורנו, גורמת לו להטיח בוקי סריקי ושקרים נלוזים. שמו האמיתי הוא מרדכי יוסף פויגל, בחור מקולקל מישיבת לוצרן. לא יעזור לך! הקדושה תנצח!
14
אז החוזרים בשאלה אוחזים מהכת החדשה...
אמת | 26-01-2020 22:56
אז החוזרים בשאלה אוחזים משאול... אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה...
15
זיגי
מני | 04-06-2020 13:41
לא יודע מה הולך בגור, אבל בהיסטוריה הכותב חסר ידע בסיסי בנוגע לקוצק. רמי לא נזרק מקוצק, למרות שהשרף וגדולי התלמידים רצו שהוא יעזוב, כך כותב ההיסטריון גליקסמן בספר הרבי מקאצק., הרבי מקוצק לא נתן שיפגעו בו. לעשות השוואה בין קאצק לרש אלטר זה דמיון חולני לחלוטין.
16
הרבי
נועם | 23-03-2021 9:11
הרבי מלובביץ' מנהיג היהודים