אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מדהים: החליט להוסיף צבע לתמונות של הרב קוק

איך נראה בצבע אותו גדול עולם שהחי ופעל פה? משה נחמני החליט להוסיף צבע לתמונות הישנות "צילומים בשחור-לבן גורמים לנו לתפוס את העבר כדבר נבדל מהעולם שלנו, הצבעוני והאמיתי"

מדהים: החליט להוסיף צבע לתמונות של הרב קוק

משה נחמני מארכיון ארגון אור האורות החליט להוסיף קצת צבע לתמונות של הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל, "התצלומים צולמו כמובן בשחור לבן, משום שכמעט ולא היה בארץ באותה תקופה צילום צבעוני", הוא אומר לסרוגים.

"הצביעה נעשתה על ידי. בעיניי, יש חסרון בתצלומים הישנים שהנם שחור-לבן, בכך שהם גורמים לנו לתפוס את העבר כדבר נבדל מהעולם שלנו, הצבעוני והאמיתי. משום כך, יש בצביעת התצלומים תיקון מסוים, באשר היא מעוררת לתחיה את העבר הרחוק".

"ועם זאת", מדגיש נחמני, "צריך לזכור שצביעת התצלומים היא פרשנות בלבד, ואינה מתיימרת לקבוע בוודאות את הצבעים האמתיים של המציאות המקורית".

בתמונה: הרב קוק בהנחת אבן הפינה לשכונת כנסת ישראל [תרפ"ה 1925]. את השכונה בנה הוועד הכללי, שהרב קוק כיהן כנשיאו. מימין לשמאל: הרב יחיאל מיכל הורביץ, הראי"ה קוק, הרב מנחם נתן אוירבך.

בתמונה: שיעור ב'מרכז הרב'.

שיעור מאת מרן הראי"ה קוק בישיבתו 'מרכז הרב' (יסוד הישיבה המרכזית העולמית). לצדו יושב תלמידו המובהק וראש הישיבה, הרב יעקב משה חרל"פ. מצדו השני יושב ת"ח שלא הצלחתי לזהות (משה נחמיני). בבית המדרש יושבים ועומדים עשרות תלמידי הישיבה, גאונים ומופלגים. רובם עלו ארצה מארצות ליטא (חלקם באמצעות סרטיפיקט שקיבלו מהרב קוק). התלמיד הנמוך העומד בצד שמאל הוא ר' שבתי שמואלי, התלמיד הראשון של הישיבה ולימים מזכיר הישיבה.

בתמונה: ביקור הראי"ה קוק ורבני הרבנות הראשית בטחנות הקמח בחיפה. נראים גם: הראשון לציון הרב יעקב מאיר, הרב צבי פסח פרנק, רבני חיפה, מזכיר הרבנות הרש"א שזורי, הרב בן ציון קואינקה, הרב אביכזיר, והשמש המיתולוגי של הרב קוק – ליבוש שוכמן (עומד מעל הרב). [תרפ"א 1921].

 

בתמונה: הרב קוק עם הרב איסר זלמן מלצר.

הרב קוק בטקס פתיחת מחלקה חדשה ליולדות בבית חולים " הדסה", ירושלים. [תרצ"ד 1934.6 הרב קוק בחזרתו מטקס חנוכת שכונת 'עץ חיים' בירושלים [תר"ץ 1929]. הוא משוחח עם ידידו רבי איסר זלמן מלצר. 

בתמונה: הרב קוק בתקופת רבנותו בעיר יפו ובמושבות.

בתמונה: חנוכת בית הרב קוק, בשנת תרפ"ג. יושבים מימין: (?), ר' דובער אברמוביץ, ר' שלמה זלמן קוק (אבי הראי"ה), הרב יעקב מאיר (הראשון לציון), הרברט סמואל (הנציב העליון), הראי"ה קוק, הנדיב הארי פישל (שמכספו נבנה הבית), חתנו הרב הרברט גולדשטיין. נראה בתמונה גם האדמו"ר מדרוהוביטש.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
באמת מדהים!! כל הכבוד לנחמני
' | 15-10-2019 12:37
תודה!
2
יש שם המון סגנונות לבוש וכובעים, לא מראה אחיד
ד | 15-10-2019 14:21
לא כמו היום, שכולם לבושים פחות או יותר דומה.
3
אא
איתן | 15-10-2019 14:40
חשוב לציין, אף שזה מן המפורסמות, שרבים מגדולי הדור ההוא, ראו בהשקפתו של הרב קוק סכנה של תערובת בין קודש לחול, ובינהם הגרח מבריסק, הרוגוצ'ובר, מהריל דיסקין ועוד רבים וטובים. ככ מוטל על הדור הצעיר שגדל על הרב קוק, שלא לבטל בהינף יד את דעת החולקים, ולברר עניין זה, כי יש נמ לא פשוטות
איתן שלום וברכה זה מה...
רונן הררי | 18-08-2020 21:12
איתן שלום וברכה זה מה שיש לך לומר. תתבייש לך. מפורסם הסיפור שהחזון איש עמד כשהרב קוק נאם באחד מהכינוסים.שאלו אותו וכמובן ליצנים כמוך כבוד הרב מדוע עמדת? ענה להם: ספר תורה עומד אני אשב תתבייש לך תשטוף את פניך ותטבול עצמך אינך הרוגוצו'בר ולא שום גדול אחר ואינך יודע שאין נכנסים בין שני הרים וששאלו את הרב עובדיה על הרב קוק אמר גאון וקדוש.....פעם פתחת ספר של הרב...פעם עיינת באיגרת אחת שלו....תתבייש לך...באופן עקיף מנסה לזלזל ברב...מציע לך להתבונן קצת בכתביו. מצטער כתבתי מכאב. אינך מכיר כלום כלום כלום ברב ואתה מעז לזרוק מילים שאין בהם שום נמ אמיתית.. רק לשון הרע...אבק לשון הרע... תבורך מפי עליון עם כל בני ביתך ואם אינך נשוי שתזכה לאשת חיל.
אם כבר...
א ממשרד התיירות | 15-10-2019 21:21
נא לדייק, רןב הרבנים וכמעט כל הציבור היה נאמן לרב קוק, שהגיע לארץ עי חותנו האדרת ולירושלים הגיע במטרה למלא את מקומו של הרש סלנט. לא היו אז אופציות אחרות (הריח זוננפלד זאת פיקציה מאוחרת והוא כלל לא היה מהגדולים שברבני ירושלים), ומי שהתנגד לרב קוק היה מיעוט רעשן. אני מציע בחום לקרוא כת חילופי המכתבים בין הרצפ פרנק לרח הירשנזון, שהתפרסמו באחד מכרכי מלכי בקודש. השמות שהזכרת אינם נכונים. המהריל דיסקין (שבעצמו חא היה ככ משמעותי כמו שהוא מוכר היום ומעולם חא התקבל לרב בירושלים; ראה עמק ברכה לרד פרידמן, ומכתב הרש סלנט בנושא המחלוקת על הרימ פינס), נפטר הרבה לפני שהרב קוק הגיע לירושלים. להרח מבריסק לא היה דבר ולא חצי דבר עם הרב קוק, ותעיד על זה ידידותו העמוקה של בנו הריז סולובייציק עם הרציה קוק. הרוגוצובר היה ציוני בעצמו ושני חתניו - הרב ציטרון (שהיה ציוני מובהק, ראו מכתבים במלכי בקודש) והרב גולדפיין (שהיה בקשר אישי עם הרב קוק, כפי שנמצא בפרוטוקולים של הק.ג.ב.) - היו ציוניים והעריצו את הרב קוק. כל הסיפור על הרוגוצובר זה מכתב מזוייף בספרים כלשהם, שיש בהם עוד הרבה מכתבים שהוכחו כמזויפים וכיום ידועה מטרת המזייפים. יש על זה גם אגרת של הרבי מחבד שהכיר את הרוגוצובר אישית... בקיצור הרוב שטויות והמעט אמת קשור בעיקר לקהילה קטנה ורעשנית בירושלים, או לרבנים שנלחמו נגד המזרחי וחלקם היו ציוניים בעצמם...
כבר נשתכח זכרם.. וכל הרוצה ליטול את ה' יבוא..
יוסי | 15-10-2019 15:37
והוא איש גדול, יש מקום לכולם. למה את בוכה....
4
הרב קוק ואנשי שלומו נראים חרדים...
שרה | 15-10-2019 17:15
הגיע הזמן שבני הציונות הדתית יכירו בכך ויכבדו , לפחות, אנשים חרדים.
האדם יראה לעינים וה' יראה ללבב...
שמואל הנביא | 15-10-2019 21:32
באמת נראה לך שהלבוש הוא המהות? יש עוד כמה דברים חשובים... ובהם הלוואי שהחרדים היו יותר דומים לגריז מבריסק ולחזון איש
חחחחח שיכדו את הרב ששוה 100000 רבנים קודם....
צלצח | 15-10-2019 19:32
ומי קובע מי חרד ומי לא?! היום הכל ססמאות קטנות ועוסקות חבילה שרלה את יודעת מי שלח את גאון ישראל וקדושו להיות ברבנות? החפץ חיים !! הוא ממש הכריח אותו ועל ידי קונץ...
5
איך זה שאין הקלטה של הרב קוק עד היום
ב | 25-04-2020 20:54
סך הכל הרב קוק היה בתקופה שבטח היה כבר הקלטות שמע איך זה שלא הוקלט באירועים שהוא נאם וכו אולי עוד ימצאו יום אחד איזה הקלטה
6
ממש יפההה
אור | 10-01-2022 12:15
כל הכבודדד