אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ראש העיר ירושלים משה ליאון מסכם שנה בסרוגים

על ההגירה שלילית: "לקראת סיום, זה יעד לאומי", חנייה חינם לתושבי ירושלים: "נקודה כואבת שמטופלת, מאבק במשרד התחבורה", ומה עם מקורבו ליברמן? "תקום ממשלת ימין, לא אחדות" | משה ליאון בראיון לסרוגים

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון בראיון חגיגי לסוכות בסרוגים מסכם כמעט שנה בתפקיד: "הדרך עוד ארוכה, אבל בכיוון הנכון"

הראיון נערך ימים ספורים לאחר יום הולדתו ה-58. אתה מרוצה מהיעדים שהשגת עד כה? "רשות עיריית ירושלים זה לא יעד מבחינת לוח זמנים של הולדת של הבן אדם, אבל בהחלט אני מרוצה שבגיל הזה אני ראש עיריית ירושלים".

איך אתה מסכם כמעט שנה? "אני חייב לומר, בשנה הזו הרגשתי שהבאתי את כל הניסיון שרכשתי בחיים. הייתי רואה חשבון 25 שנה, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הייתי במספר תפקידים ציבוריים. לקחתי את כל הניסיון הזה כאן בתפקיד ואני מרגיש שהספקנו הרבה בשנה. העיר הרבה יותר נקייה, הרבה יותר פעילה, לאט לאט מתחילים את כל תהליך הבנייה בעיר לבנות עוד יח"ד לציבור הציוני דתי שיגיע לעיר ויחזק את העיר יחד עם כולם. תקופה טובה".

איך אתה מתמודד עם ההגירה השלילית בעיר? "אנחנו לקראת סיום של ההגירה השלילית והולכים לקראת עיר עם הגירה חיובית משמעותית. התכנון בשנים הקרובות לבנות אלפי יחידות דיור. בשנים האחרונות כל שנה נבנו 2000 יח"ד – אני מדבר על לפחות 5000 יח"ד. בשנה הזו, 2019, נגיע לתכנון של 10,000 יח"ד".

זה יעד מבחינתך? "זה יעד לאומי, לא רק שלי, יעד של מדינת ישראל. אנחנו צריכים לחזק את העיר: מחזקים על ידי בניית דירות, מתן תעסוקה לתושבים שמגיעים לפה ויש אפשרות לבנות אלפי מטרים של משרדים ואז חברות ההייטק יגיעו לירושלים ומקומות תעסוקה לאוכלוסייה הצעירה. מעבר לכך: שיפור איכות החיים – עיר נקייה, יפה, תראה את המדרכות והכבישים ששיפצנו. הדרך עוד ארוכה אבל בהחלט בכיוון הנכון".

משה ליאון בראיון לאתר "סרוגים" אוקטובר 2019 (צילום: שלומי כהן, סרוגים)

משה ליאון בראיון לסרוגים (צילום: שלומי כהן, סרוגים)

אם כבר מדברים על דרך ארוכה – בוא נדבר על בעיית הפקקים בעיר: "אין לי ספק בכלל שאנחנו בכיוון הנכון, חלק מהפקקים נובעים מכך שמתבצעות אינסוף עבודות תשתיות ברחבי העיר: עובדים כדי ליצור תשתיות, כדי שמחר יהיה יותר קל בתנועה. נסיים שני קווים משמעותיים הקו האדם – הקו הנוכחי של הרכבת הקלה שמותחים לכיוון הדסה עין כרם ונווה יעקב, וקו ירוק שאנחנו בונים, קו ארוך מאוד מגילה שנגמר בקצה השני של העיר, ובסופו של דבר כשיעלו הרבה נוסעים לקווים האלה ברכבת הקלה, התנועה תירגע, וגם עבודות התשתית יסתיימו. כל פרוייקט הכניסה לעיר הוא חלק מקו הרכבת אבל גם מכך שאנחנו מארגנים מקומות חנייה בכניסה לעיר – נוסע שיגיע הממרכז, יחנה את האוטו שם ויהיה לו עדיף להגיע לנוע בעיר".

מתי באמת יסתיימו העבודות בכניסה לעיר? "בהתחלה דיברו על 2023, עכשיו אני מקווה ב-2022. אני בקצב יומיומי מנסה לקדם ולזרז את העבודות שם. העיר הזאת הולכת להיות, תוף מספר שנים ספורות, ברמת תשתיות, כבישים, ותחבורה ציבורית, הרבה יותר טוב מאשר בשנים האחרונות".

בבחירות הבטחת חנייה חינם לתושבי ירושלים, האם אתה עומד בהבטחתך? "העלית נקודה כואבת שמטופלת. זה לא אני – אני העברתי את חוק העזר שנותן חנייה חינם שעה ביום, כדי שתושב ירושלים יגיע, נניח, לקנות בחנות ויעצור לכמה דקות, שהוא אלא יצטרך לשלם את הפנגו. בחודש הראשון שנכנסתי העברתי את החוק והוא עבר במועצת העיר, מכאן זה עבר למשרד הפנים שלאחר מספר חודשים אישר,  משרד המשפטים – אישר, בימים אלו אנחנו ממש במאבק מול משרד התחבורה ואני מקווה שנבהיר את המצב שלנו וכמה זה חשוב לירושלמים שעת חנייה חינם, ברגע שזה יאושר זה יעבור מהרגע להרגע – אני מבחינתי עשיתי ואעשה הכול לשם כך".

אם תהיתם, מה שמעסיק ביותר את ראש העיר הוא מערך הטיפול בפניות התושבים. על מסך המחשב בלשכתו מופיעים בלייב זמני ההמתנה, כמה תושבים בשיחה, והטיפול בהם בהתאם והוא אינו מסתיר זאת: לא מנכ"ל, לא מזכירות העירייה, אלא ראש העיר עצמו. בכך אולי מתומצתת חשיבתו של ליאון את היותו ראש העיר הגדולה ואולי גם המורכבת ביותר בישראל.

תקום ממשלת ימין עם ליברמן – לא רואה סיבוב בחירות נוסף

בקואליציה שהקים ליאון נמצאים בלי יוצא מן הכלל כמעט כל סיעות המועצה: החרדים, הדתיים והחילונים: "העיר חייבת להיות מאוחדת. אני חושב שחייבת להיות קואליציה מקיר לקיר. חרדים – מכל הזרמים, כל הציונות הדתית ביחד עם מרצ, ביחד עם הסיעה של יוסי חביליו ויחד עם 'ירושלמים' שמייצגים את החלק הפלורליסטי בעיר, כל הייצוג בעיר, ובישיבת ההנהלה יושבים מכל הזרמים ומגיעים יחד לאחדות".

ליאון בכל זאת רומז על סיעת התעוררות, בראשות עופר ברקוביץ' שהתמודד מולו לראשות העיר: "קואליציה כמובן אם אתה רוצה להשתתף בכך. אם קבוצה קטנה מסוימת לא רוצה ועושה כל מיני תרגילים…"

לפני ראש השנה נערכה ישיבת מועצה בה התעוררות התבטאו נגדך בחריפות: "זה משהו לא הוגן. כשאני נכנסתי לתפקיד – ישיבות המועצה היו סגורות בפני הציבור. ניר ברקת סגר בפני הציבור כשהוא ראה שהתעוררות מתחילה להשתולל באופוזיציה. מאז הישיבות עברו בצורה שקטה ומהירה. הדבר הראשון שעשיתי היה לפתוח את ישיבות המועצה לציבור ואני לא מתחרט לרגע. הם מנצלים את זה לרעה. יש להם פעם אחת בחודש שהם יכולים להתבטאות ואני זורם עם זה".

הזכרת אחדות, אבל בפוליטיקה הארצית זה לא מצליח: "אני מאוד מקווה ומאוד בעד ממשלת ימין שיהיו בה כל סיעות הימין, כולל הליכוד, ימינה, והחרדים וכולל ליברמן. אני חושב שבסופו של דבר ומאמין שזה מה שיהיה. זה לא על סמך מידע שיש לי ביד, זו התחושה שלי שאני מנתח את המצב הפוליטי שמדינת ישראל נמצאת – אני לא רואה סיבוב נוסף של בחירות. בסוף, כמו שקורה בירושלים, כולם יצטרכו לשבת ביחד ולוותר כל אחד קצת".

מהתעוררות מסרו בתגובה לדבריו של ליאון כי כי "ליאון מסכן את העתיד הציוני בירושלים, ביחסו לציבור הציוני ולהתעוררות התנועה הציונית הגדולה בעיר. למרות רצון סיעת התעוררות, הסיעה הגדולה בעירייה בראשות ברקוביץ, ליצור שותפות, להוביל את ירושלים בצורה ממלכתית יחד, ליאון, שלא זכה במנדט אחד למועצת העיר, בחר במודע ומפחדנות שלא להכניס את התעוררות לקואליציה. הוא חשש מהעשייה וההצלחה של התעוררות והתחרות מול ברקוביץ".

"ליאון עסוק בשיפוץ הלשכה, במינויי מקורבים של ליברמן, בשילוט חוצות הנושא את שמו. במקום להתעסק ולהשקיע בחינוך, פיתוח כלכלי ודיור לצעירים, ליאון עסוק בניגוח של התעוררות, בקריאת שמות גנאי לברקוביץ ובזבוזי כספים. למרות ההתנהלות של ליאון עד כה, ומתוך אחריות לירושלים ולתושבים, התעוררות ממשיכה לקרוא לליאון לשתף פעולה כדי לשמור על הציבור הציוני בירושלים והאינטרסים שלו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
כישרון ליאון.בשנה1הרס עמל שנים בעיר קודשינו
צבר. | 13-10-2019 11:34
הרס וארס. מוניציפלי ואת האווירה והקונצנסוס בארץ ובירושלים בפרט. נעלה את ירושלים על ראש שמחתינו. חג שמח.
ליאון פשוט תותח!! רואים את העשיה שלו!!
דתי לאומי | 15-10-2019 13:00
כל הכבוד לליאון.
הראש פורץ מהחולצה כמו כדור פורח
מגנסתבמסמ | 14-10-2019 21:25
ליאון, בחיאת ליאון, דיאטה, דחוווווף!!! מה קרה? עזרת לבן גביר לטחון עודפי בורקסים מתקציב הבחירות? חלאס, קח את עצמך בידיים. בשבילך, בשביל המשפחה שלך.
דיאטה דחוף. כבר לא רואים צוואר
סלרי | 14-10-2019 19:53
ליאון, רק חסה. אם לא לעצמך, אז בשביל הנכדים שלך. שיהנו מסבא בריא לעוד הרבה שנים.
2
מה עם מצעד הגאווה? איפה ההתייחסות?
יהודה | 13-10-2019 12:22
חבל מאוד!!!
3
שיתבייש ליאון עוד מסית ומפלג הזוי.
לי | 13-10-2019 12:26
לא רוצה ממשלת אחדות .עוד פשיסט. על אפך וחמתך תקום ממשלת אחדות
4
משה ליאון, אתה איש רואי לעיר הכי חשובה בעולם
פילבר | 13-10-2019 13:38
עבודה יפה מאוד מאוד.
5
עיר אוכלת יושביה
חיים | 13-10-2019 15:08
במקום חניה חינם כפי שהבטיח, חלוקת הדוחות עי פקחי העיריה גברה. הבטחות לחוד ומציאות לחוד. אני בירושלים הרבה לפני ברקת והרבה יותר מאשר משה לאון. 6 מתוך 7 ילדי (שכולם נולדו בירושלים) כבר לא בירושלים. אני בקרוב גם בורח ומקווה לחיות את מה שנשאר באיכות חיים טובה יותר.
6
מה עם נקיון העיר???
נקיון | 13-10-2019 17:04
העיר מוזנחת, מלוכלכת, בניה בלתי חוקית בכל מקום. מי רוצה לגור בבלגן הזה?
7
אם קבוצה קטנה מסוימת לא רוצה ועושה כל מיני תר
ג׳ו | 13-10-2019 19:13
קבוצה קטנה ? זו הסיעה הגדולה ביותר במועצת העיר.... ולא נוסיף