אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"לא ידע פחד": שנה לפטירת המקובל ששירת בסיירת

שנה לפטירתו של הרב ישועה בן שושן- המקובל ואיש המחתרת שחיבר חול וקודש, גשם ורוח: "הוא אשר עזב החשבונות הרבים אשר ביקשו להם בני אדם ושם את כל חשקו ומאוויו להיות כולו בלתי לה' לבדו"

"לא ידע פחד": שנה לפטירת המקובל ששירת בסיירת
  (צילום: ללא קרדיט; תמונה קטנה: ללא קרדיט)

בלי גינוני כבוד, בלי חליפה ועניבה, בלי שאיפות קריירה, בלי יחצנו"ת ותקשורת. פשוט בתכלית הפשיטות, היה חכם ישועה בן שושן. איש ירושלים של מעלה, אשר נתן עיניו ולבו להיות מיצר בצרתן של ישראל.

סיפר בנו רבי אברהם, שאביו העיד על עצמו שמשחר ילדותו שם הוי"ה מאיר מול עיניו. צדיק וחסיד היה. חי את התורה. איש בית המקדש, וביותר- איש קודש הקדשים. הייתה לו חיות מיוחדת במינה. כל אות בתורה הייתה בשבילו עולם ומלואו. הוא נולד בשנת תש"ו בין תקופת השואה הנוראה להקמת המדינה. הוא גדל עם האווירה של חכמי ישראל, על ברכיהם של חכמי ישראל. היה אהוב ליבם של הרצי"ה קוק זצ"ל, של מו"ר חכם מרדכי אליהו זצ"ל, ועוד.

מילדות לא ידע מהו פחד ומורא משום בשר ודם. ככל שגדל ועמד על דעתו, כך התפתחה אצלו ציפיית הגאולה. בשנת התש"ח והוא רק בן שנתיים וחצי, ניגש  לשוטר בריטי ואמר לו: בוז לספר הלבן, יחי דגלנו כחול לבן.

עוד סיפר בנו רבי אברהם, את שהיה מספר להם חכם ישועה שבילדותו היה הולך עם אביו מידי שבת לקבר דוד המלך בהר ציון, (כי הר הבית היה אז ביד הירדנים) ואחרי אמירת תהילים היו עולים על הגג ומשקיפים לעבר מקום המקדש, ומאז היה חולם וחולם על מקום המקדש ובית המקדש.

חכם ישועה תיאר לבניו שמעודו הוא רואה בעיני רוחו את בית המקדש יורד כמטאור מן השמיים ומאיר באופן בל ישוער וכל ישראל סביבו חבורות חבורות עם הקרבנות, שרים ושמחים. דבוק וחבוק היה בציפיית הגאולה, בנתינת דעתו על השראת השכינה בקודש הקדשים. הוא היה אומר: "משאת חיי: למקדשך תוב ולקודש קודשין". עוד היה אומר שתכלית  כל עבודת ה'  היא "אתה הראת לדעת כי ה' הוא האלוקים אין עוד מלבדו".

הוא אשר עזב החשבונות הרבים אשר ביקשו להם בני אדם ושם את כל חשקו ומאוויו להיות כולו בלתי לה' לבדו. מילדותו עמל בתורה בחצות לילה עם גדולי המקובלים בירושלים של הדור הקודם, חכם דוד לניאדו וחכם מורדוך עטיה זצ"ל, עד אשמורת הבוקר.

כסף? לא מעניין אותו בכלל, הוא בז לו. לימים יאמר לאיש שמביא לו מעטפה על ברית המילה שעשה לבנו: כמה יש במעטפה? אלף ש"ח. ב- 1000 ש"ח אתה רוצה שאמכור לך את המצווה?

הוא אשר בתוך ים של יסורים שמח עם המצוות, עם קרבת אלוקים. סיפר בנו שאפילו בשבועיים האחרונים לחייו כשהיה מאושפז עם כאבים חזקים מאד, היה אדם שמח. גם עם הכאבים, היה מלא בשירה, שר הרבה,סבל וקיבל את הכול באהבה.

הוא אשר משקיע בבניו היקרים ללמדם דעת ויראת אלוקים באהבה וברוב חיבה.

הוא אשר לו נאה ולו ויאה הפיוט "לך אלי תשוקתי, בך חשקי ואהבתי". שיא הכול היה אצלו הרעותא דליבא, החשק הפנימי המשתוקק בשיא  הכוח והשמחה והדבקות בה'. "בשמך יגילון כל היום, ה' באור פניך יהלכון". בשמחה ובדבקות כל היום.

הוא אשר הורה לו הרב הצדיק יוסף שלום אלישיב זצ"ל: אתה תלך לצבא, ויצא לעזרת ה' בגיבורים, למלחמת מצווה של עזרת ישראל מיד צר, ומסר נפשו ונלחם מלחמות ה' לאקמא שכינתא מעפרא.

הוא אשר חי בבית המקדש, והיו עיניו ולבו שם כל הימים, ואהבת וחיבת הארץ תקועה הדק היטב בליבו הזך, ושר ומפייט בעוצמה ובקדושה את שירת הבקשות, את הפיוט המיוחד: "ארץ הקדושה יקרה חמודה לתורה ותעודה תיקרא דרושה".

הוא אשר עמלו בתורה בסתר, ועבודת ה' שלו בלבת אש, עם להט ותשוקה עצומים, וביקש לחזור שוב ושוב על השיר 'י-ה אכסוף' כי חשב שתחילתו במילים "י-ה אכסוף לאור אין סוף!"

הוא אשר כמו עליו ממש נכתבו דברי אור החיים הקדוש: "אדם שזכה בדבקותו יתברך ואהבתו ובו קיבץ כל ממונו והונו, ויבז בעיניו קנות דבר בעוה"ז לצד סכנת המקום נוסף על מיעוט שוויו. ולקח לו ה' לאלקים"

אשריו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
יפה... יהי זכרו ברוך.
קורא | 07-10-2019 19:01
מה הוא העולם הזה לעומת העולם הבא? כמעט כלום.
2
כן ירבו כמותו - גדול תלמוד תורה שמביא למעשה..
דודו | 07-10-2019 20:14
אמרו חזל - גדול תלמוד תורה שמביא למעשה... ומעשיו של האיש היקר הזה שחיבר קודש וחול הם התכלית האמיתית של כל יהודי ויהודי... כמינהג היהודים בארצות ספרד והמזרח ואם כך ינהגו כולם, כולל החרדים שרק לומדים וכולל החילונים שרק עובדים...מוטב שכולם יעבדו וגם ילמדו ורק כך נגיע לאחדות ישראל אמיתית!
3
ציפיית הישועה
מצפה לגאולה השלמה | 07-10-2019 22:17
ואוו!! מרגש!!
4
צדיק יסוד עולם חבל על דאבדין אבד חסידא קדישא
א | 08-10-2019 0:00
הוא הוא הציונות הדתית האמיתית לא הפוליטיקה והקומבינות שיש היום
5
הרב ישוע בן שושן
צבי | 08-10-2019 7:48
איש צדיק וישר דרך היה, איש קדוש הכרתיו אישית שרתנו ביחד בצבא, איש נחבא אל הכלים ויחד עם זאת אמיץ וחכם הרב ישוע בן שושן יהי זכרו ברוך
6
צדיק שהגן על העם
יאיר | 10-10-2019 11:22
אני שמח שיש לנו אנשים כאלו בעם ישראל .
7
איש המחתרת בלי הסבר? למה?
נגב מערבי | 10-10-2019 15:33
מחתרת נגד הבריטים בגיל 3? או נגד מדינת ישראל מאוחר יותר?
מחתרת נגד מדינת ישראל לא נגד הבריטים-הנה
עירא | 12-10-2019 23:19
קיבלת הסבר אח יקר
8
יהי זכרו ברוך. כן יירבו כמוהו.
רמי | 10-10-2019 17:35
גדול מהחיים.
9
מוסלמים
נועם | 13-10-2019 10:28
מוסלמים בערב הסעודית ובלבנון
10
טי איי
נועם | 13-10-2019 10:28
הראפ של טי איי זה לא לילדים
11
אודי דוידי
נועם | 13-10-2019 10:28
הראפ של אודי דוידי זה לא לילדים
12
צדיק אבד מן הארץ
שמואל | 14-10-2019 21:45
תודה רבה על הכתבה!