הפתרון לפלונטר • התרת הנדרים של פוליטיקאים

ימים אלה, הימים הנוראים, הם ימי זמן מנהג התרת נדרים. זו הזדמנות פז לחרוג מעקרונותינו הצודקים ולנהל את המדינה בשותפות עם החצי האחר. פרופ' שחר ליפשיץ עם הצעה לפתרון הפלונטר הפוליטי

הפתרון לפלונטר • התרת הנדרים של פוליטיקאים
  (צילום: הדס פרוש/ פלאש90)

מה הקשר בין סכסוך ירושה, צופן כפול התרת נדרים וממשלת אחדות?

עוד באותו נושא

מנכ"ל הבית היהודי: "אחדות לא מתחילה בפוליטיקה"


7

מעשה באדם שהייתה לו חברה מסחרית. בין ילדיו התפתחה יריבות קשה, אישית ומקצועית. נראה היה שלא יוכלו לנהל את החברה יחדיו לאחר מותו. כינס את שניהם ואמר להם: שטר הבעלות בחברה מוחבא בכספת והנה כתב חידה כדי למצוא את הקוד אליה. מי שימצא ראשון הקוד יקבל את שטר הבעלות בחברה.

המשימה הפכה את היריבות בין האחים למשטמה של ממש. במשך שנה שלמה נאבקו האחים זה בזה בדרכים ישרות יותר או פחות, עד שאחד מהם מצא את הצופן ודקה לאחריו מצא אותו גם האחד השני. אולם אז לתדהמתם גילו שלכספת שני קודים ושרק שניהם יחדיו יוכלו לפתוח הכספת. באו לאביהם בטרוניה ודרשו כי יבחר את היורש. אמר להם אביהם "עד כאן חלקי ומכאן חלקכם. תסתדרו בינכם ותחליטו האם אתם מסוגלים לפתוח את הכספת ולהסכים איך לנהל במשותף את החברה."

רוב הציבור לא רצה ממשלת אחדות

רובו הגדול של הציבור בישראל לא רצה ממשלת אחדות. מי שבחר בליכוד, חרדים או ימינה לקח בחשבון שאם הגוש יעבור את ה- 61 הם ינהלו את המדינה על פי רצונם המוחלט. יעבירו פסקת התגברות בגרסתה הקיצונית ביותר, יקדמו חסינות, חוק הלאום יוותר על כנו ולא יהיה כל שינוי בנושאים של תחבורה בשבת, גיוס חרדים נישואים אזרחיים ודת ומדינה באופן כללי.

"כחול לבן" המציאה בשבוע האחרון את האוקסימורון "ממשלת אחדות חילונית", כלומר בלי חרדים ודתיים. הכריזה חרם על מנהיג המפלגה של הליכוד והפכה אפילו את הרב פרץ ללא לגיטימי. כפי שאומר גם היום ליברמן בכנות "כעת זו לא עת לפשרות אלא להכרעות ואם עמדותיי המדויקות לא יתקבלו, לא אסכים להתגמש בכלום. מילה שלי היא מילה".

אבל תוצאות הבחירות הראו שאף אחד מן האחים או מן הגושים לא יוכל לנהל את המדינה בלי הצד השני אם ידבק בחלומותיו ויקיים את כל נדריו. התוצאות הללו שולחות לנו מסר. לא תוכלו להסתדר האחד בלי השני. לא תוכלו להגשים רק את החלומות של עצמכם ולהתעלם מהחלומות של הצד האחר. תצרכו להתגמש להתפשר ולנהל ביחד.

ימים של התרת נדרים – גם פוליטית

כיצד יוכלו שני הצדדים להתגמש? בשנה האחרונה קבוצה מגוונת של אנשים מכלל החברה הישראלית ייסדו את הקונגרס הישראלי ליהדות ולדמוקרטיה בכדי להפוך אותו לבית של הסכמה ישראלית. במסגרת זו מפותחים ונבנים מודלים של בניית הסכמות בין הגוונים השונים בישראליות הנוכחית. זאת תוך העיקרון לא לוותר האחד על השני ולהתפשר לא מתוך מקום של חולשה או העדר עקרונות אלא מתוך נכונות הדדית לראיית האחר צרכיו ועקרונותיו. תוצאות הבחירות מעלות את הצורך שהחברה הישראלית תיענה לאתגר ותאמץ את המתודה.

ואם ישאלו נבחרי הציבור, מה עם הנדרים שנדרנו וההבטחות שהבטחנו לבוחר? הרי זה לא ישר ולא הגון להפר הבטחה. הרי גילחנו שפם, כינינו בכינויים והטלנו חרמות אחד על השני. התשובה היא שימים אלה, הימים הנוראים, הם ימי זמן מנהג התרת נדרים. זו הזדמנות פז לחרוג מעקרונותינו הצודקים ולנהל את המדינה בשותפות עם החצי האחר.

==

פרופ' שחר ליפשיץ הוא הדיקאן לשעבר של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן וממייסדי הקונגרס הישראלי ליהדות ולדמוקרטיה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אוראל
נועם | 07-10-2019 19:21
אוראל כהן זדה = נועם שמואלי צליל = נועם שמואלי איתן יהושע = נועם שמואלי יהודה פוליקר = נועם שמואלי
2
יעקב אריה אלתר
נועם | 07-10-2019 19:22
יעקב אריה אלתר