אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זו הסיבה שהציונות הדתית לעולם לא תגיע להנהגה

הרשו לי לקלקל את החגיגה. אל תחפשו סיבות קוסמטיות. הציונות הדתית לא תנהיג כי האמת לא אצלה. המציאות לא הולכת לקראת זה שכולם יהיו יום אחד ציונים דתיים. המשיח לא יגיע רק כשכולם יבינו את תורת האורות הגואלת

זו הסיבה שהציונות הדתית לעולם לא תגיע להנהגה
  (צילום: פלאש90; תמונה קטנה: ללא קרדיט)

גדלתי בציונות הדתית, אני מסכים עם רוב הערכים שגדלתי עליהם חוץ מאחד מרכזי: אני לא חושב שהציונות הדתית צריכה להנהיג. אין לי בעיה אם זה יקרה אבל גם אין לי שאיפה מיוחדת שזה יקרה.

צריך להבין: פחות או יותר מאז עליית גוש אמונים (1974), הציונות הדתית מספרת לעצמה שהיא הסינתזה היהודית האולטימטיבית ולכן על פי הסדר הקוסמי זה רק עניין של זמן עד שכולם יגלו את האור ויהיו ציונים דתיים והיא תנהיג את העם. כי החרדים עיניהם טחו מלראות את הגאולה והחילונים זרקו את המורשת, והמסורתיים עוד לא נסגרו על עצמם והרפורמים אותם אנחנו בכלל לא סופרים.

ואנחנו הרי לקחנו את הטוב מכל אחד: תורה מהחרדים ועמל מהחילונים וטיפטיפה חדשנות הלכתית מהרפורמים ודבקות מהמסורתיים. לכן למעשה המשיח יגיע כשכולם יהיו דתיים לאומיים שזה הרי הטוב מכל העולמות.

עוד באותו נושא

על המשיחיות בציונות הדתית והבחירות החוזרות


15

אבל אז באה המציאות וטופחת על פניה של הציונות הדתית: אחוז הדתיים הלאומיים כמעט לא השתנה ב 40 השנים האחרונות (11% בערך), רוב החוזרים בתשובה פונים לזרמים אחרים; מסורתיים, חרדים והזרם הנאו חסידי (זרם שפוספס בשיח הישראלי אבל הוא גדול מאוד ואכתוב עליו בהזדמנות. רק להמחשה, אהוד בנאי שומר מצוות ומאמין אבל הוא בהחלט לא ציונות דתית. הוא קרא לעצמו: דתי בינלאומי. חלק מהזרם הניאו חסידי) וכמובן: הציונות הדתית לא מצליחה לסחוף פוליטית כמעט אף קול שאיננו מהציונות הדתית. גם אותה פעם מפורסמת שבנט הביא 12 מנדטים היא סך הכל התאחדות של אותם 11% של ציונות דתית שברגע נדיר למדי הצביעו לאותה מפלגה. וכל טובי הפרשנים מהציונות הדתית מחפשים את הסיבות לכישלון איך אנחנו עוד לא מנהיגים: פעם זה הלייטיות של בנט, פעם הקמפיין המדשדש של שקד וכמובן כל פעם: הקשית של נתניהו. לולי שתיית המנדטים שלו ודאי כבר היינו מנהיגים.

ובכן הרשו לי לקלקל את החגיגה. אל תחפשו סיבות קוסמטיות. הציונות הדתית לא תנהיג כי האמת לא אצלה. המציאות לא הולכת לקראת זה שכולם יהיו יום אחד ציונים דתיים. המשיח לא יגיע רק כשכולם יבינו את תורת האורות הגואלת. חכמי התלמוד מספרים שהמשיח יגיע רכוב על סוס עם מאה גוונים. אתם שומעים? משיח צבעוני. לא בצבע השחור של החרדים, לא בצבע הכחול של החילוניים, לא בכתום של הדתיים ולא בתכלת של המסורתיים. מאה גוונים. וכשהוא יגיע הוא לא ילמד עם כולם את 'אורות התשובה'. הוא (או היא) יסתכל על כל שבט ויגיד לו: אתם נהדרים כמו שאתם.

אה כן, יש גם טוב ורע. אבל הטוב והרע הם בכל תפיסה בעצמה. לכל תפיסה, לכל שבט, יש את נטיית ההידרדרות שלו: החילוניים לשכחת הזהות (חילונות איננה אי אמונה, אלא סל ערכים ששם בראש, אמונה בחול ובאדם). החרדים לניתוק, הלאומיים להתבדלות, הלוחמים לאנרכיה וכן הלאה. אבל אף שבט לא הולך להשתנות. לכל שבט וזרם יש עמוד שדרה ערכי שאבוי לנו אם ננסה לשנותו.

אז מי ראוי להנהיג? מי שהוא הכי כלל ישראלי. מי שמבין את העוצמה של כל השבטים השונים ולא חושב שצריך שהשבטים האחרים יהיו כמוהו ביום מן הימים. ורק אל תתחילו לכתוב עכשיו שכלל ישראל זה הכי ציונות דתית וזה בדיוק אנחנו. הציונות הדתית לא לקחה מונופול על אהבת ישראל. כבר ראינו זרם שוליים מהציונות הדתית שבמשך שנים צעק "כלל ישראל" ובבחירות האחרונות הוכיח שכוונתו הייתה בעצם לפגוע ולהעליב את כל "כלל ישראל", כלומר בכל אותם 99.8 אחוז שלא חושבים בצורה "נורמלית" בדיוק כמוהו.

עכשיו שלא אובן לא נכון: אין כאן פוסט של מומר שמתחשבן עם הבאר ששתה ממנה. אני יהודי מאמין שערכי החסד, האהבה, התורה והארץ שינקתי מהציונות הדתית מלווים אותי ומאירים את דרכי. ובכל זאת, את נקודת הכשל המעט יהירה הזו, שאנו בעצם הזרם האחד והיחיד שכל הדורות חיכו לו, את זה אינני מוכן לקבל.

יש כל כך הרבה דברים טובים בציונות הדתית, כדאי שפשוט נתמקד בהם. אבל דווקא ככל שהציונות הדתית תשגה פחות בנסיון להנהיג ככה השפעתה תגדל.

=======

נתנאל אלינסון הוא ראש המכינה הקדם צבאית 'חצבה' בערבה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
80 תגובות - 60 דיונים מיין לפי
1
מ
יהודי | 27-09-2019 11:20
מנהיג הוא אדם עם עמוד שידרה....
הסיבה האמיתית היא רוני ססובר
לא ולא | 01-10-2019 10:24
רק רגשי נחיתות נדירים יכולים להביא להצבה של מועמדת פח שלא עשתה דבר חוץ מלשבת בבריכה שבנה אבא, ברשימה לכנסת.
המתחזה אינו מתנחל.ומזהם אווירה בהבל פיו באתר.
גם אינו ישר. | 29-09-2019 12:42
זו לא הבעת עמדה. זו גסות רוח של אדם גס רוח ומתחזה למתנחל.
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 27-09-2019 18:16
ממליצים לנשיא להמליך שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים על בני ישראל עם קרובו.
2
גם קורח חשב שעיני משה טחו...
יאיר | 27-09-2019 11:22
יהודי מביט היכן גדולי ישראל נמצאים ולשם הוא הולך! כל השאר לא קיים. עם רוב נוער שנהיה חילוני אתה לא יכול לומר שהאמת הצרופה אצלך!!! בכל מעבדה מקבלים החלטות בהתאם לתוצאות, מה התוצאות בדתל? דור שלישי מתבולל!!!
יסכר פי דוברי שקר
ישראל | 27-09-2019 12:51
אנשים גדולים בכל צדדיהן יש יותר בציונות הדתית
קורח לא הפסיק לחפש מה רע אצל אחרים
רמי | 27-09-2019 11:48
העובדה המצערת שבציבור החרדי מסתירים ומתכחשים לכל מי שסטה (אפילו קלות) מהדרך לא נותנת לו עדיפות על פני אף ציבור אחר אלא להפך
3
מה שלא הזכרת זה שהציונות הדתית מתרכזת
תל אביב | 27-09-2019 11:27
סביב אי השלמה וההתנחלויות. יש הרבה זרמים בעם ישראל שלא מוכנים למות על הרעיון של אי השלמה. הם בימין כי הם מפחדים מהערבים ולא בגלל אי. הרוב יהיה מוכן לוותר על ירושלים המזרחית בתוכנית המאה ולהסתפק בהתנחלויות הקיימות.
הרוב המכריע של הציונות הדתית חי בכלל במרכז
מרא דאתרא | 27-09-2019 12:27
רק מיעוטו ביוש השאר בעיקר בפתח תקווה גבעת שמואל (יש יישובים ביוש עם פחות דיירים מבניין גבוה אחד ביישוב ביוש). רעננה כפר סבא ומודיעין וכמובן ... ירושלים!
4
ההבדל בין הציונות הדתית לשאר המגזרים
ניר | 27-09-2019 11:36
בניגוד לשאר המגזרים שהעולם הערכי שלהם הוא בעיקר אינסטקטיבי, הצינות הדתית מתיימרת להיות מודעת לתהליכים, להכיל מורכבויות ומסוגלת לעבור שינויים בהתאם.
הוכח.ציונות הדתית כנועים ללא מנהיגות.
לשוב למקורות. | 29-09-2019 12:43
.
5
הציונות הדתית. לא חייבת להנהיג,כן להיות שותפה
סרוג60שנה. | 27-09-2019 11:38
וגם חשוב יותר, לא להיות שק חבטות וכנועים של אף אדם או מפלגה כלשהיא. כן כבוד הדדי. שימו לב: הציבור היחיד שמסולק מביתו באישור ממשלה , עד כה היו רק יישובי סרוגים. ואגב,לא עי ממשלה שנבחרה עי שמאל. אעפי שהם:שומרי מצוות, ממלאים חוב 3צהל+מיל' + אקדמיה + תעשיה. ברוב תחומי החיים. הם הקורבן שנהפך לנאשם. יש פה בעיית מנהיגות אמיתית. שבת שלום ושנה טובה.
אתה ההוכחה לניתוק המוחלט של הסרוגים
היסטוריון | 07-10-2019 3:27
אדם בן 60, שמשום מה פרחה מזכרונו העובדה שישובים רבים - ימית, סופה חולית, נאות סיני, דיקלה, אופירה, די זהב ועוד היו ישובים חילוניים שפונו וגורשו על ידי ממשלת בגין-שרון וכן אלי סיני, דוגית, רפיח ים ועוד - ישובים חילוניים שפונו וגורשו על ידי ממשלת שרון, וכותב שרק ישובים דתיים לאומיים פונו מצביע על טחות עיניים ןעיוורון מוחלט לכל מה שמחוץ למגזר המתבדל שלך.
לתמים.יש סטטוס קוו.לא כא יכול להפר חוק כרצונו
לחפר ברצפת אוניה=משל | 29-09-2019 12:40
בכל מקרה . גם יש עדיין מחלוקות. לא מגרשים בכוח יריב פוליטי מביתו שהוסכם עי כל הממשלות. קצת פרופורציות. שנה טובה לכל ישראל באשר הם.
אכן
התמים | 27-09-2019 17:57
לא להיות שק חבטות - אבל גם לא לכפות על הרוב את דעת המיעוט. הן בענייני דת והן בענייני מדיניות. רוב הציבור לא רוצה להיהרג כדי להכליל את עיסאוויה או צור באהר בירשלים או כדי להכליל במדינת ישראל כל גבעה שנער גבעות התיישב עליה.
6
לאאא!!!האמת נמצאת רק בליכוד ורק שם
חיים | 27-09-2019 11:45
הסיבה האמיתית זה תסמונת של ילד כפה
גבר את צריך ללמוד עיברית
חיים | 28-09-2019 21:01
זה נכתב בסופר ציניות . איני מבין איך הצלחתה להבין מזה משהור אחר
אמת
ליכוד | 27-09-2019 12:28
האמת בליכוד? אה לא ידעתי שהאמת זה לשלם כסף לחמאס ולפנק את המחבלים בכלא או לירות על דיונות ומוצבים ריקים במקום על מחבלים או להבליג על פיגועים ולפגוע בכותל ובשבת?????, איפה אתה חי גבר??? יש מפלגה אחת שהיא אולי כלל ישראל והיא עוצמה יהודית!!!!! שפעיליה ובוחריה הם גם ציונות דתית וגם חילונים וגם חרדים ומסורתיים!!!! וימין אמיתי ויהדות באמת!!!
7
פח אשפה של בנאדם
יהודי טוב | 27-09-2019 12:03
הדבר הכי טוב שיהיה לכלל ישראל היא שלא יתנו לאחד כמוך להתבטא ושיורידו אותך מלהיות ראש מכינה. מסכנים האנשים ששם
ממש יהודי טוב...
באר-שבע | 27-09-2019 16:44
כשקוראים את דבריך מבינים שזו התשובה האמיתית לכותרת הכתבה
איזה תת רמה ובוטות של תגובה, אתה ממש "דתי"
tch | 27-09-2019 12:47
זו דוגמא לשחצנות שדובר עליה בכתבה הנפלאה
8
הציונות הדתית מאמינה שהיא מובילה?
מופתע | 27-09-2019 12:26
הציונות הדתית באובדן דרך והתפרקות. זרם שמכוון כמו קרן לייזר מאז שנת 1967 להשלמת הכיבוש והסיפוח ולהפיכת ישראל ממדינה יהודית למדינה ערבית. מי קונה את הסחורה הזאת? רק מי שמאמין באלוהים בגרסה הילדותית של האמונה שהוא אל מקומי שגר בירושלים.
9
אויש כמה שטויות בכתבה אחת
יוסי | 27-09-2019 12:29
בן אדם ממורמר שלא סגור על תפיסת העולם שלו
ואתה? ממש מנומק....
כנגד ארבעה בנים | 27-09-2019 16:42
למה סתם לזלזל? תתייחס לגופה של טענה
10
סתם להשכלה כללית בעניין החילונות
מרא דאתרא | 27-09-2019 12:38
ובכן, אתה אדם צעיר, דע לך שהתפיסה לפיה חילונות היא סל ערכים שכולל הומניזם זכויות הפרט ועוד כפי שציינת היא פרי שנות ה-90 ואילך. זה לא היה קודם. החילונות היא המשך טבעי של תנועת ההשכלה שהולידה בין היתר את התנועה הציונית ויסודותיה עמדו על כפירה ורצון להתבולל ולחיות כמו הגויים עם תרבות הגויים. בקום המדינה עד שנות ה-80 היו בארץ חילונם סוציאליסטים וחילונים בורגנים והם התנגדו מאד זה לזה. לא היה להם שום דבר משותף מלבד שנאת הדת או פשוט כי גדלו בבתים שהוריהם והורי הוריהם התנתקו מן הדת. כאמור רק בשנות ה-90 יצקו לכפירה את סל הערכים האלה שהזכרת. אז יש לך מאמר מעניין - אבל אל תכתוב דברים שאין להם קשר למציאות - תלמד קודם. וגם קצת פחות יהירות לא תזיק גם לך אחרת איך תנהיג? (לפי דבריך).
מרא דאתרא? לא מכיר היסטוריה בשקל
היסטוריון | 07-10-2019 3:38
לידיעתך התנועה הציונית היא במקורה תנועה דתית. של אנשים דתיים. עובדה. גם מבשרי הצייונות היו רבנים וגם רוב רובם של בני העליה הראשונה ומייסדי המושבות הראשונות. וכן האגודות של שיבת ציון שנוסדו בגלות והביעו לתנועת העליה (בילו - בית יעקב לכו ונלכה) וכן כמובן בני העליה הראשונה מתימן. גם בתנועת הציונות המדינית של הרצל והקונגרסים הייתה נוכחות חזקה מאוד של רבנים ואנשים דתיים. אלו העובדות. נקודה. אבל לך נוח להמשיך ולפמפם שטיפת מוח חרדית סטמארית אנטי ציונית בכל מקום. ובעיקר שקרית ומעוותת.
11
כתבה מעולה
אביתר | 27-09-2019 12:48
כתבה מעולה תודה לאתר ולכותב
כתבה
גילה הוד | 01-10-2019 21:26
באמת כתבה מעולה דעה נחרצת ונכונה ברגע שהפרצים והסמוטריצים פתחו תפה היה ברור שהם משייטים על ענן הדמיון בהשקפותיהם. מאווים בלבד.
מסכים. מעולה
אבי | 27-09-2019 13:53
סוף סוף משהו מעורר מחשבה. תודה לך
12
כל מילה בסלע!!! התגובות לפניי יוכיחו כמה שחצנ
אבי | 27-09-2019 12:49
שחצנות ויהירות יש לדתיים מהמגזר. שנה טובה
כתבה שכולה בזבוז מילים
רמי | 27-09-2019 13:58
איני יודע כמה שחצנות יש במגזר אבל ברור שהיא לא נופלת מהשחצנות במגזרים אחרים (ואכן רק בתגובות כאן אפשר למצוא שחץ חילוני שחץ חרדי ואפילו התנשאות כהניסטית) אבל בפוליטיקה המגזרית דווקא חסרה מאוד 'גאוות יחידה' קח למשל את בצלאל סמוטריץ (הפוליטקאי המגזרי השחצן ביותר ,לדעתי) ותשווה אותו לביבי לבוגי ללפיד או לגפני או אולי לאיציק כהן
13
יש עוד 10 חברי כנסת דתיים לאומיים
ישראל | 27-09-2019 12:49
נכון שלא הכל אצל הציונות הדתית אבל הערכים של הציונות הדתית הם ערכי הנצח של כל עם ישראל. יש להם ניואנסים ולכן הגיוני שיש 6 חברי כנסת בליכוד דתיים-לאומיים וגם בכחול-לבן. אבל ערכי הציונות הדתית לגווניה הרבה יותר מדוייקים מערכים חלקים של מרצ או ערכים חלקיים של החרדים
14
פחחחחח
בצלאל סמוטריץ | 27-09-2019 13:18
נפתלי, בוא ניכנס בו
15
האמת אצל כהנא
ציוני | 27-09-2019 14:18
כשהערבים יגיעו להיות שליש בכנסת, כולכם תיהיו כהנא.
16
אולי לא פוסט של מומר, אבל כן פוסט ציוני דתי
אור | 27-09-2019 14:25
מה קרה? נגמרה לך אורך הנשימה? לא עליך המלאכה...
17
שי
ליצן. כמה שטויות | 27-09-2019 14:55
אני לא חושב שהאמת רק אצלי ורוב האנשים לא חושבים ככה. אבל חושבים שהיתרונות עולים על החסרונות. אתה מוקף במכיניסטים בני 18 עם עיניים נוצצות ששותים את דבריך בצמא ולכן אתה בטוח שהאמת אצלך. תוך שנתיים יעבור להם
18
תלוי למה מתכוונים כשאומרים הנהגה
שרה | 27-09-2019 15:32
הנהגה לא בהכרח פירושה לעמוד בראש הפרמידה ושכולם יכירו בזה שאני מוביל. הנהגה לפעמים באה לידי ביטוי בשקט בשקט כשפתאום מה שאמרת אתמול והיה מהפכני הופך להיות קונצנזוס שכולם אומרים היום. וכך אתה יודע שבעצם הנהגת. דוגמא טובה לזה מהעבר השני של המפה הם מרץ. לכאורה שוליים בחברה החילונית, אבל אם רואים את מידת ההשפעה שיש להם על השיח ועל המדיניות שהיתה פה מאז אוסלו וכן על מוקדי הכוח שהם שולטים בהם, מבינים שהם בעצם מנהיגים את המדינה בשעה שהם מייצגים מיעוט שהרוב טוען שלא מסכים איתם. כך גם הציונות הדתית, לא כולם יהיו ציונים דתיים, אבל בהחלט העובדה שמושגים כמו ריבונות הופכים לקונצנזוס, והמציאות המוגמרת ביהודה ושומרון הם השפעה לגמרי שלה, וכן הכניסה למוקדי כוח והשפעה וכן הדיבורים על הדתה ומדינת דוד המלך שכעת מבולבלים ומסעירים וילכו ויתבררו יותר כולם בהשפעתה. מיעוט לא חייב להיות רוב כדי להשפיע.
19
דברי אלוהים חיים!
אני | 27-09-2019 16:27
וואו! איזו אמת נקיה ופשוטה עלתה לאוויר העולם! מרגש ואמיץ ונכון כל כך!!!
20
מסכימה איתך
דניאלה | 27-09-2019 17:10
הציבור הדתי לאומי אכן יש שהוא האוחז באמת האחת והיחידה. אבל כמה מפתיע, גם החרדים חושבים כך על עצמם, וכנראה עוד קבוצות באוכלוסיה. המסקנה העיקרית היא שיהודי יכול להיות עם כיפה סרוגה, שטריימל, מגבעת, וכמובן בלי כלום. לאף אחד אין מונופול על האמת! לתורה, פנים רבות, וישנן דרכים שונות להיות יהודי.
21
אמת ויציב
כותי | 27-09-2019 17:31
נתנאל. יישר כח מאמר מעולה. והוא גם ההוכחה שהציונות הדתית בה גדלת מחנכת לכלל ישראליות. החינוך כל כך מצליח שהמגזר לא גדל. והוא כל כך אוהב את המדינה וכל כך ממלכתי, שאת הקומה הבאה יקומם מגזר אחר, כי בשביל להוסיף צריך לשנות, ובשביל לשנות צריך לפרוץ גדר . זה הסיפור היהודי. כל דור והמשימות שלו, ולכל משימה - מגזר שיגשים אותה.
22
הזדהתי איתך עד
יהודי פשוט | 28-09-2019 19:47
הקטע בו התחלת לתאר את ימות המשיח. ידידי, קצת ענווה, בדיוק כמו שבנט אינו המשיח גם אתה לא כזה.
23
ומלאה הארץ דעה את ה'
יגל | 28-09-2019 20:11
השוואת כל ערך או כל סל ערכים (בעיקר כזה שהחול במרכזו..) לאמונה זה חוסר הבנה במהות האמונה בעובדה שאמונת האדם באלוקים זה השיא של המין האנושי וזו בשורת עם ישראל לעולם. ועל כן ההשוואה בין הציבור הדתי לאומי לחילוני זו לא ענווה אמיתי אלא ענווה פסולה ומזויפת. הציבור החילוני ישתנה בוודאי זו נבואת כל הנביאים לעתיד לבוא.
24
המשיח אתיופי
אשכנזי גאה | 28-09-2019 20:24
קל
25
אחריות
משה | 28-09-2019 20:39
לא קראתי הכל. בגדול צודק. למדנו בפרשת עגלה ערופה את אחת התכונות הנדרשות למנהיגים. א ח ר י ו ת . ואת את זה אין לא למנהיגים הפוליטיים ולא לרבנים של הציונות הדתית. התלמידים שלכם יכולים לעשות הכל. אם זה מקדם את שאיפותיכם הפוליטיות - זה בסדר. יתרה מכך המחשבה על הדאגה למוסדות המחנה מקטינה את הציבוג הזה לממדים שלעולם לכ ייתנו לו להוביל.
26
לאיזה ציונות דתית אתה מתכוון?
מישהו | 28-09-2019 21:14
הציונות הדתית כבר מזמן התפצלה והתפלצה לגוונים שונים של חרדלות ולייטיות ו... ו.... אז למי בדיוק אתה מתכוון.
27
דחילאק תשאר בחצבה
המיואש | 28-09-2019 21:58
ותמשיך שם לחצוב במוח של האנשים, אולי במקרה הכי טוב 10 אחוז ממה שכתבת יש בו אמת באמת נראה לך שגם אנשים מחללי שבת אוכלי שקצים ומנאפים המשיח יגיד להם אתם טובים כמו שאתם באמת עזוב דחילאק אתה הדוגמא באמת הכי טובה למה הציונות הדתית לא הולכת להנהיג היא פשוט נטל ויזואלי גדול מדי אי אפשר להכיל כל כך הרבה קדחת תחת כיפה אחת
28
אני לא חרדי לא חילוני לא דתי לאומי ולא מסורתי
אמיתי | 28-09-2019 22:06
אני יהודי שמאמין שאין שום דבר סמכותי מחייב מעבר לגמרא והשלחן ערוך וזה מחייב את כולם כל אדם שעמל בתורה זכותו ללמוד תורה כפי הבנתו [כמובן כשהיה לו רב שלמד מפי רבו עד משה רבינו] אבל אחרי שעמל בתורה זכותו לפרש כפי הבנתו ואינו חייב להתבטל לאף אחד אם השני אינו מביא לו נמוקים וראיות לשיטתו
29
רבבה
ירון | 28-09-2019 22:17
אלינסון, מוזר מאוד שגדלת בציונות הדתית...מה שמעת שם שההנהגה של מדינת ישראל זו המטרה? מה פתאום? וכי תאבי שררה אנחנו..המטרה היא גאולת ישראל במובן הרחב של הביטוי ! וזו מטרתם של אחינו החרדים כיום וגם של הציונות החילונית לפי דעתה....זא יש תנועות שונות וכל אחת רצתה להביא לידי ביטוי בגאולת ישראל את הרעיון שלה, לא היה כאן עניין של אמביציה אישית שמישהו ינהיג ..כאן טעותך, אלא של להביא לקדמת הבמה של ההנהגה את רעיון תורת אי כרעיון מחייה של האומה...חבל להשטיח דברים גדולים
30
סוס עם מאה צבעים זה בקוראן אצלנו זה חמור...
אתה רציני??? | 28-09-2019 23:04
המכניסיטים אשכרה חושבים שכל העולם עובר דרך עולמם.... כך את המאמר שלך ושנה במקום ציונות דתית מכיני סטים ותקבל מאמר מדויק
31
שכחת לציין
יוסי | 29-09-2019 0:04
שבמדרש שהמצאת, לא רק שהסוס של המשיח יהיה במאה גוונים, הוא גם קורה קוקוריקו, והוא בכלל נוסע על הוברבוד. האמת לא אצל הציונות הדתית, כי הציונות הדתית לא סגורה על שום דבר. אבל המאמר שלך הוא קישקוש אחד גדול של אדם שמזמר שטויות במנגינה רצינית. פויה.
32
אלינסון חבריך בחרו במשיח בנט, כיהוא הציג את
רפי מעצמה | 29-09-2019 0:52
עצמו כמשיח. לא פחות . הוא והיפה .אם היו מתנהלים כמו מפלגה מגזרית-ניחא, אבל השתן עלה להם לראש.החילטו שבאו להציל את הציונות הדתית כדי להתקדם הלאה. שני האקזיטים נפלו וטוב שכך . שלא יעשו סבובי סרק עלינו.
33
הציונות הדתית לא תנהיג בקרוב בגלל
אילן רוט | 29-09-2019 1:07
שהיא שואפת לבנוניות בכל מה שקשור לערבות הדדית ואחריות כלפי כל חלקי עם ישראל. כשהציונות הדתית תבחר להיות ראש החץ בקירוב יהודים מתבוללים או מתחלנים ליהדות ולארץ ישראל ותעדה כל שלאל ידיה להגשים את המטרות הללו, אז מתוך העשייה החינוכית תצמח היכולת להנהיג את המדינה.
34
הנהגה תבוא מתוך עשייה חברתית
אילן רוט | 29-09-2019 1:11
הציונות הדתית לא תהיה בהנהגת המדינה כל עוד היא לא תהיה תנועה חברתית. כרגע היא שואפת לבנוניות בכל מה שקשור לערבות הדדית ואחריות כלפי כל חלקי עם ישראל. כשהציונות הדתית תבחר להיות ראש החץ בקירוב יהודים מתבוללים או מתחלנים ליהדות ולארץ ישראל ותעשה כל שלאל ידיה להגשים את המטרות הללו, אז מתוך העשייה החינוכית תצמח היכולת להנהיג את המדינה.
35
הצינות הדתית לא תנהיג כל עוד היא מגדירה את עצמה כציבור ומגזר משל עצמו.
יהודי מאמין | 29-09-2019 2:40
מה זה אומר ציונות דתית?? מה נולדנו ככה? זה צבע עור, זה בגנים? מה משאיר אותנו שייכים למגזר אם לא האמונה בצדקת דרכנו. אלא שרצה הבורא והמציאות מורכבת בהרבה מהגדרות חותכות כאלה. לכן כדי שיהודי מאמין יוכל למלא את ייעודו ולקבוע מקומו בעולם ומתוך כך להגיע להנהגה עליו להשתחרר מתפיסה מגזרית כלשהי. המקום שהכי מאפשר קיום אורח חיים שכזה הוא ללא ספק מה שמכונה ה'ציונות הדתית' על שלל מוסדותיה ורבניה. האנשים הראויים להנהגה כנראה יגיעו מהציונות הדתית לא בגלל שאנחנו צודקים ומוארים יותר מהשאר אלא פשוט בגלל ש'אנחנו' מאפשרים יותר מכולם את ההתעלות מעל המגזריות הצרה. ברגע שהצינות הדתית תשתחרר מהאובססיה לסקטוריאליות שמקננת בה, הכישרונות והאנשים שצמחו בה, יפרו וינהיגו את העם כולו (כמו שקורה עכשיו בהיקף מצומצם מאוד)
36
מי אנחנו ?
אליהו | 29-09-2019 8:57
מה מאחד אותנו ? את כל השבטים ? זה סוד ההנהגה - אחי קדושת החיים . כולם ,נבראו בצלם אלוקים. וכן , כולנו - סטינו מהדרך בצורה מחרידה . נטשנו הבסיס ליהדות - הלב , הרחמים ,החמלה. הענקנו כח למפלגות לתת בשמנו ייצוא צבאי - נשק לרבי מרצחים. 382,000 נרצחו בדרום סודן עם הרבה נשק שלנו. אין בושה , אין חרפה , ואין חמלה. כל השבטים נהדרים , אבל בלי היסוד של קדושת החיים, בלי החמלה והרחמים - אנחנו מתאבדים רוחנית. בלי החמלה אנחנו מתכחשים לנשמתנו. אנחנו לא עם אכזר . אך זר . די להתייחס לילדים בדרום סודן , מיאנמר , קמרון כזרים וכך להתיר את דמם. שופטי העליון , פוסקים דינים אכזריים שמתירים לנו לחמש מדינות המבצעות רצח עם ופשעים נגד האנושות . אחים , כולנו עם לב טוב , אך אבדנו את הלב הטוב הלב היהודי. הגיע זמן לדרוש את הלב שלנו בחזרה. להשיב לעם את הלב , זה תפקיד הראשון של ההנהגה .
בבקשה סע לשם ותעשה סדר
המיואש | 01-10-2019 19:54
תפסיק לשגע אותנו יש לנו מספיק צרות משלנו
37
תפקידו של מנהיג
אליהו | 29-09-2019 9:08
תפקידו של מנהיג - מהי ? לגלות היופי בגוונים - כן .אך , על איזה בסיס. מה מאחד את השבטים? הלב היהודי , החומל האוהב כל אדם שנברא בצלם . זה הבסיס. בלי הבסיס, הכל יתמוטט . וכן , סטינו מהדרך בצורה מחרידה . הענקנו כח למפלגות שבמשך 40 שנה מחמשים מדינות שמבצעות רצח עם ופשעים נגד האנושות. ואז העלמנו את זה מהציבור. ב1994 - רואנדה -800000 נרצחו . ואנחנו שלחנו לרוצחים נשק. בשנים האחרונות - 382000 נרצחו עם הרבה נשק שלנו. נשים ילדים תינוקות. וקיבלנו כסף ספוג בדם מקיא. והציונות הדתית הובילה את ההתנגדות להצעת החוק של יהודה גליק ותמר זנדברג לאסור עלינו לחמש רוצחים. וכולם שותקים. הרבנים , הפרופסורים , הכתבים , כאילו מדובר בה מה בכך. ועכשיו רוצחים בקמרון , ויש אזהרת גנוסייד בבורונדי . והשתיקה חוגגת. מנהיג - זה להשיב את ישראל לשפיות רגשית. ללב שלה , לנשמה שלה . לתשובה טבעית - ביישנים ,רחמניים וגומלי חסדים.
38
עוד תוספת לרעיון שכתבת
יעקב | 29-09-2019 9:59
מה הכוונה בחזון ההנהגה של הציונות הדתית? שכולם יהיו ציונות דתית ואז ממילא הציונות הדתית תנהיג , או הכוונה שקבוצה קטנה (הציונות הדתית) שהאמת אצלה כולם יכירו במעלתם הגדולה ויקבלו עליהם מרצון את הנהגתם? מה גרם לרבים בציונות הדתית לפני כמה חודשים לחשוב שהם ממש קרובים להנהגה, רוב הציבור בישראל נהיה ציוני דתי בין ליליה?! כניראה שהם חושבו שקבוצה קטנה, מושלמת, שהשמש זורחת מעל ראשם תגיע להנהגה מכך שכלל הציבור יכירו ויקבלו את עולם, אין לך יהירות גדולה מזה. בנוסף לזה, אלו שקידמו את הרעיון של הנהגה ציונית דתית עשו לכאורה מעשה שסותר את עצם הרעיון, העמידו אישה שאינה מהציונות הדתית, מה ההגיון בזה? כניראה כוונתם היתה להעמיד בחזית אשה חילונית רק לצורך חזות, שגם מי שלא מקבל את עליונותם של הציונים הדתיים יצביע להם, זה לא רק יהירות , זה גם התחזות והונאה.
39
תורה
...זכריה | 29-09-2019 10:30
הציונות הדתית לא תהיה בראש כי חסר לנו הרבה תורה, תורה, תורה, בצבא אנחנו חזקים, באהבת ישראל חזקים, בלנסות לקדש את החומר אנחנו אלופים, אבל מה עם התורה? מה עם להפיץ את התורה? איך אנחנו רוצים שהחילונים יבואו אלינו אם אנחנו בעצמנו לא מפיצים תורה ולא אמתיים עם עצמנו, אבל ח"ו אני לא בא לקטרג ואני לא מתייאש מפה יש לאן להתקדם, האמת אצלנו, אין מה להתייאש וצריך להאמין להפיץ תורה, תורה כללית אמיתית ורק ככה נוכל להנהיג.
40
אלא מה?
גלגל | 29-09-2019 10:50
הציונות הדתית ממלכתית - היא לא צריכה לשלוט.
41
טועה
שון | 29-09-2019 12:33
הוא טועה ובעיה חמורה שאדם כמוהו מחנך את הנוער שלנו
42
ראף
נועם | 29-09-2019 15:48
ראף קיי ג'י סי 845 אקספרס
43
ניתוח שטחי ושגוי
יעקוב | 29-09-2019 17:58
הזמן קצר מלהרחיב למרבה הצער מגלה הכותב חוסר הבנה בתהליכים שאנו עוברים בתפקיד של הציבור שלנו. שמורכב מחרדלים נוקשים עד לייטים . אנחנו השדרה שקבלה על עצמה גם את נס התורה והעבודה. הכלכלה הבטחון החברה ומה לא ומהווה גשר. אנחנו עושים זאת בדרך של ענווה ולא בדרך של התנצחות. ולכן גם מחוקים. שוו בנפשכם חברה ישראלית מורכבת מחרדים וחילונים. אז היו פה שתי מדינות במקרה הטוב. וגיטאות במקרה הפחות טוב דבר אחד נכון להוותנו היריבות וחוסר הפרגון בתוך המגזר. שנה טובה לכל עם ישראל
44
אין חיה כזו"ציונות דתית".זה אוקסימורון.
עברי | 01-10-2019 8:53
יהודי דתי לא יכול לנהל מדינה משום שלו יש ריבון מעל המדינה=הריבון. חוק הדת=ההלכה,שואב כוחו וסמכותו מהרבנים המייצגים את ריבון עולם. יהודי דתי הוא במנטליות שלו ממשיך לחיות בגולה. הוא זקוק לגוי שיעשה עבורו את המטלות של קיום מדינה. החילונים הם הגויים שלו,מעשית. מדובר בתרבות ומנטליות. אפשר להוציא יהודי מהגולה אבל לא אפשרי להוציא ממנו את הגלות.
45
יהודים
נועם בן ישראל | 01-10-2019 15:51
יהודים בסוריה ובלבנון
46
דרוזים
נועם | 01-10-2019 15:52
דרוזים בלבנון
47
מוניות
נועם | 01-10-2019 15:59
כל הנהגי מוניות עבריינים
48
מפלגת אמצע ישראל
נועם | 01-10-2019 16:00
מפלגת אמצע ישראל בראשות נועם בן ישראל שלום דתי ומדיני שמאל פוליטי די לגזענות ולאלימות ולמלחמות מפלגת אמצע ישראל הולכים עם מפלגת העבודה מפלגת אמצע ישראל בראשות נועם בן ישראל
49
מורים
נועם | 01-10-2019 18:45
הורים מורים תלמידים
50
המפד"ל לא יקבל מנדטים ולא מגיע לו מנדטיםכי...
מוטי | 01-10-2019 20:22
נתנו לפירחחית חילונית מתל אביב להשתלט עליהם. אצל בורג ואפילו אצל המר זה לא היה קורה. ממה נבהלתם? היא כולה פקה פקה...להשתחרר ממנה כואב לי על המפדל.
51
כל עוד שלא תשימו את התורה בראש - תישארו קטנים
יעקב | 01-10-2019 21:41
ההעיה שלכם היא שהלאומיות היא בראש סדר העדיפות ולא התורה
52
אתם מומחים בסיסמאות מופשטות ואפס בתורה מעשית
יעקב | 01-10-2019 21:47
הקשקשת הפילוסופית המרובה היא האסון שלכם.
53
סיבה אחרת
מרדכי | 01-10-2019 22:56
הציונות הדתית השורשית היא דווקא המודל המושלם של יהודי שלם. היא לא זוכה להנהיג כיוון שהיא לא מסוגלת לקבל מרות של מנהיג (רב,פוסק או כל מנהיג אחר). הסיבה היא : כולם משכילים ומוכשרים ברמות גבוהות והם לא רואים הבדל בינם לבין המנהיג ואת הירך המוסף שלו יותר מהם.
54
הציונות הדתית מכרה נשמתה לשחיתות ולתרבות השקר
משה אהרון עו"ד | 02-10-2019 10:53
הציונות הדתית מכרה נשמתה לשחיתות . הייתה מוכנה לתן יד לחוקי חסינות להגן על עדת מושחתים . משל ציון לא במשפט תפדה . שום צום לא יעזור [צום = צדקה ומשפט]שום תיקון לא יועיל אם לא משיבים האמת הנעדרת למכונה. אין לכם האומץ לקום לקרוא בקול גדול ברור וצלול : פןלטיקאים דתיים חידלו מתרבות של תמיכה בשקר ושיחויתות וודאי לא לתת להם מטריה . וודאי לא להפוך בידם כחומר ביד היוצר . אסור ליראי שמים להתחבר עם מושחתים שהדרך לגאולה השלמה עוברת אך דרך צדקה ומשפט
55
הסיבה לסוף המפד"ל
מוטי | 02-10-2019 18:54
נמצאת בתמונה המשותפת למטה מימין... לזרוק ומהר...
56
הסיבה
ויזתא | 03-10-2019 10:18
הסיבה היחידה שאין להם תקומה זה כי הם בוגדים בארץ ובעם.
57
אירן ואנחנו שתי מדינות חשוכות
חיים | 05-10-2019 11:16
בשביל מה צריך עירוב של דת למדינה. זה מוביל רק לשחיתות דתית ושלטונית.
58
צודק
דוד | 06-10-2019 0:51
איש על מחנהו ואיש על דיגלו, כשיבוא המשיח כל המדבקות שיצרנו כדי לקטלג יהודים כבר לא יהיו רלוונטיות. כל ציבור צריך לתרום עם הצד החזק שקיים בו אבל לא לחשוב שאצלו כל האמת.
59
היהודים
נועם | 29-11-2020 17:51
היהודים מצביעים לרבי מלובביץ'
60
ריח של קונסרבטיבי אין...
דוד | 08-04-2021 15:32
ריח של קונסרבטיבי אין ספק שהציונות הדתית כישלון והכותב הוא ההוכחה