אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דבר תורה קצר לפרשת ניצבים וראש השנה

פרשת ניצבים היא פרשה של חיבורים: "אתם ניצבים לפני ה' אלוהיכם, ראשיכם זקניכם, שוטריכם - כל איש ישראל". היכולת לחבר בין כוחות שונים ובין אנשים שונים היא באמצעות ברית - "לעברך בברית ה' אלוהיך"

דבר תורה קצר לפרשת ניצבים וראש השנה

פרשת ניצבים היא פרשה של חיבורים: "אתם ניצבים לפני ה' אלוהיכם, ראשיכם זקניכם, שוטריכם – כל איש ישראל". היכולת לחבר בין כוחות שונים ובין אנשים שונים היא באמצעות ברית – "לעברך בברית ה' אלוהיך".

עוד באותו נושא

הקשבה של מכוון לפרשת ניצבים: "אני לא מספיק טוב"

ברית היא קשר ייחודי. הקשר בין בני זוג נקרא 'ברית נישואין', כלומר יש בינינו קשר אינטימי, מיוחד רק לנו, והוא לא ניתן להפרה. גם לפני ראש השנה אנו ניצבים לפני ברית עם ה' אלוהינו. אנו מברכים בתפילת זיכרונות 'ברוך אתה ה' זוכר הברית'.

היכולת להיות ניצבים בברית עם ה' היא באמצעות קול השופר. בראש השנה אנו שומעים קול אחד שמחבר בין כוחות שונים. מילים הן תווים שלעיתים מפרידות, שמגדירות ומנסחות אולם מבודדות. קול השופר זוהי המנגינה ההרמונית שמחברת את הכל בברית עם ה' אלוהינו. קשר ייחודי שהוא מעבר למילים והוא מלווה אותנו לכל השנה.

==

לדבר תורה שבועי מצולם ומשוכתב מהרב לונדין – ניתן לשלוח הודעת וואטסאפ (!) למספר 0545753771.

ניתן להאזין לשיחה שבועית של הרב באמונה ברדיו מורשת בימי ראשון בשעה 20:00

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
דבר תורה חלש להחריד
לוי | 27-09-2019 15:33
זו הרמה של סרוגים?!
2
תקיעת השופר
משה אהרון עו"ד | 27-09-2019 17:15
תקיעת השופר 27/09/2019 17:12:54 בסד. מנגינה יש בה תמיד ערך מוסף על המילים . יש בה מין הניחוח האלוהי שדומה בא בכלל ממחוזות אחרים. בקיצור במקום שהמילים מתרוקנות מערכן המוזיקה ממשיכה למלא את הנפש בתכנים משלימים אחרים.. תקיעת השופר, איננה מנגינה רגילה. מנגינה רגילה היא בדרך כלל רוחבית ורוייה במגיוון צלילים מנגינה המכויילת והמתאימה בדרך כלל לאוזן האדם .תקיעת השופר היא אופרה אחרת. היא אופקית בנטייה כלפי מעלה. המען שלה הוא יותר האלוהים . להוציא קול הממוען לאלוהים בשפה שהיא מעבר למילים אינה משימה פשוטה. התוקע מתחיל בתקיעה מטפס ועולה.. והנה תקיעתו מאיימת להתרסק והופכת אט אט לשברים והוא מתמיד,. ממשיך להתמודד עם האתגר . ויוצא לו כמי המתאמץ. תרועה בדרך החזרה לתקיעה החלקה ורק לבסוף שב כמנצח להמשיך בתקיעה. היישר לאוזניו של האלוהים
3
עוד על תקיעת השופר
משה אהרון עו"ד | 28-09-2019 21:20
עוד על תקיעת השופרבסד. 28/09/2019 21:14:39 בסד. לא בכדי התורה נניתנה לנו ברקע פירוטכני מרשים של ברקים וקולות ובמרכזם קול השופר . קול שופר שליווה את כל תהליך מתן תורה. בתיאור המקראי הקצר כפתיח לעשרת הדברות מופע השופר פעמיים : פעם אחת לאמור : וקול השופר חזק מאד ופעם נוספת בהמשך : ויהי קול השופר הולך וחזק. לומר לך שקול האלוהים שבתורה שירד מלמעלה למטה תמיד הולך ומתחזק וכי השופר שבפי האלוהים שהשפורפרת שלו מופנית כלפי מטה מופנית אלינו. והנה כשאנו באים לבקש סליחה ומחילה . אנו מבקשים להשתמש באותו הכלי - השופר . והפעם בדרך חזרה כשהשפורפרת שלו מופנית כלפי מעלה אל האלוהים לומר לו שהקול מוחזר באישור ובהסכמה מלאה שמענו את הקול עד שגם ראינו אותו בעשייה שגם קולה הזך והצלול של התורה עובר דרך פינו וליבנו וכי אנו אף ראויים להשיבו כלפי מעלה. והנה כמו תמיד השטן מבקש את חלקו . לעשות כביכול את מלאכתו מנסה להפריע והוא מקבל את חלקו או נכון יותר את ביטויו: בשיבוש התקיעה : בשברים ובתרועה . עד כי התקיעה החלקה שבה לבסוף לאיתנה בדרכה כצליל זך וטהור היישר לאוזניו של האלוהים המוחל וסולח כתמיד
4
עזוב
נועם | 01-10-2019 8:26
עזוב את היהודים והדרוזים הם אוהבים להציק שילכו לסוריה וללבנון