אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בהצלת החיים השמיים הם הגבול

עופר יערן טייס במקצועו היה רגיל להיות בשמיים, עד שאבחנה כחולה בלוקמיה גרמה לו לנחות על הקרקע בעוצמה. כשהוא כבר החל להשלים עם הסוף נמצא לו תורם מח עצם מתאים במאגר הלאומי של עזר מציון. כך דגימת רוק פשוטה של חייל צה"ל בבקו"ם הצילה חיים של טייס

בהצלת החיים השמיים הם הגבול
  צילום: אילן ספרא

"התחלתי כבר לעשות תכניות איך אני נפרד מהחיים, וכל מיני סידורים שצריך לעשות לקראת המוות" מספר עופר יערן. (59), טייס קרב בחיל האוויר, בהמשך עבד בהיי טק וב-16 השנים האחרונות עבד כטייס באל על, שלפני קצת יותר משנה אובחן כחולה בלוקמיה- סרטן הדם.

בשירותו הצבאי עמד לא פעם בפני סכנות חיים. הוא השתתף במלחמת שלום הגליל, באינסוף פעולות ומשימות מבצעיות ואפילו נאלץ בטיסת אימונים לנטוש מטוס.

"החיים נכנסים למצב של עצירה וחישוב כיוון מחדש" מספר יערן על התקופה בה אובחן כחולה, "בהתחלה לא כל כך הבנתי מה קורה. הפסקתי לטוס והתחלתי להתרכז בכל נושא המחלה".

התהליך הרפואי והתרופות שקיבל לא סייעו והוא נזקק להשתלת מח עצם מיידית. כך החלה תקופה בת חודש וחצי של חיפושים אחר תורם מתאים, תקופה לחוצה שעבורו הרגישה כמו נצח. יערן הספיק עוד לטוס לטיול ברוסיה ("לראות את מוסקבה ולמות" הוא מספר). ארבע שנים קודם לכן, אחיין של יערן, גיא, תרם בעצמו מח עצם והציל חיים. הפעם במשפחה מצאו את עצמם בצד השני- הצד שמייחל למציאת תורם מתאים. ולמרבה המזל, במאגר הלאומי למח עצם של עזר מציון נמצא תורם כזה.

פענוח דגימות מח עצם | אלפי השתלות מצילות חיים לחולי סרטן | לתרומה לחצו כאן >>

דוד בוגוסלבסקי קיבל את הבשורה כי הוא נמצא מתאים לתרומת מח עצם במהלך שירותו הצבאי במוצב בחרמון. "הייתי במשימה ופתאום צלצל הטלפון שלי" הוא מספר, "הוא בכלל לא היה אמור להיות איתי, אבל כנראה שהגורל רצה אחרת. עזר מציון עדכנו אותי שנמצאתי מתאים. מיד הסכמתי, זו בכלל לא הייתה שאלה".

צילום: אילן ספרא

ההשתלה עברה בהצלחה, חודש לאחריה השתחרר מבית החולים. יערן עוד לא החלים לגמרי, עדיין עסוק בלהבריא. לפני כחודש התקיים המפגש ביניהם. במפגש המרגש עופר יערן הודה לדוד על הנכונות לעבור את תהליך התרומה ועל כך שיוכל לזכות להפוך לסבא בקרוב. גם ילדיו היו שם, התרגשו לפגוש את האדם שהציל את חייו של אביהם והודו לו. "מבחינתי אתה חלק מהמשפחה" אמר לו יערן, ומאז הם באמת כמו משפחה אחת.  לפני שבוע וחצי משפחת יערן חזרו מטיול משפחתי יחד עם דוד על יאכטה ביוון.

עופר יערן סיכם: "רוח ההתנדבות של הצעירים המתגייסים לצבא ממשיכה גם בכניסה למאגר מח העצם. החיילים לא רק מגנים עלינו בהיותם מגיני העם, אלא מעניקים חיים כשהם נמצאים מתאימים לתרום מח עצם לחולה הזקוק לכך".

המאגר הלאומי למח עצם של "עזר מציון" אשר הוקם בשנת 1998, מכיל קרוב למיליון תורמים פוטנציאליים ועד היום בוצעו מתוכו למעלה מ- 3,200 השתלות מצילות חיים. בשנת 2005 נחתם הסכם פורץ דרך בין "עזר מציון" לצה"ל שבמסגרתו כל חייל ביום גיוסו יכול להצטרף למאגר התורמים הפוטנציאליים כחלק משרשרת החיול בבקו"ם. בחודש האחרון עזר מציון רשמו ציון דרך מיוחד כשנחצה רף 2,000 השתלות מח עצם מצילות חיים מחיילי צה"ל.

בימים אלו מתקיים מבצע התרמה למימון פענוח דגימות מח עצם חדשות. עלות פענוח כל דגימה והוספתה למאגר הינה 180 ₪. "עזר מציון" מבקשים את עזרת הציבור במימון הדגימות במטרה להוסיף עוד כ-50 אלף דגימות חדשות של חיילי צה"ל למאגר הלאומי.

פענוח דגימות מח עצם | אלפי השתלות מצילות חיים לחולי סרטן | לתרומה לחצו כאן >>

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו