אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרשנות: ירידת המנדט של יהדות התורה היא מכה לגנץ

תיקון תוצאות הבחירות אמנם לא משנה את מפת הגושים, אבל הוא מוריד את האפשרות, הספק ריאלית, כי גנץ יוכל ללכת בדרכו של רבין ולהקים קואליציית שמאל-חרדים

פרשנות: ירידת המנדט של יהדות התורה היא מכה לגנץ
  (צילום: אביר סולטן/פלאש90)

ועדת הבחירות המרכזית עדכנה אתמול את תוצאות הבחירות, באופן שהוריד מנדט אחד ליהדות התורה והוסיף מנדט אחד לליכוד. יצחק פינדרוס מדגל התורה בחוץ, ואילו קטי שטרית הסרוגה בפנים.

עוד באותו נושא

תוצאות האמת: הליכוד עולה ל-32, יהדות התורה ירדה ל-7


13

על פניו השינוי הקל, לא משנה את מפת הגושים בין ימין ושמאל – עדיין יש לגוש הימין-חרדים 55 מנדטים, ואילו לגוש השמאל 44 כשליברמן והערבים לא משייכים את עצמם לאף גוש. אבל במבט שני, נראה כי גנץ הפסיד פה קלף נוסף שיכול לשמש לטובתו.

גוש השמאל מהווה 44 מנדטים – 33 של כחול לבן, עם 6 של העבודה ו-5 של המחנה הדמוקרטי. אם גנץ היה הולך בדרכו של רמטכ"ל נוסף שהוטלה עליו להקים ממשלה – יצחק רבין, עד אתמול הוא יכול היה להקים ממשלת שמאל-חרדים. יחד עם ה-9 של ש"ס וה-8 של יהדות התורה, היו לו 61 מנדטים, בתוספת התמיכה הערבית מחוץ לממשלה, זו קואליציה יציבה, אפילו יותר מזו שהביאה את הסכמי אוסלו ב-92'.

אלא שאתמול גם האפשרות הזו נמוגה. ירידת המנדט של יהדות התורה מציבה אותה ב-7 מנדטים. גוש החרדים הוא 16 מנדטים בלבד, וגנץ יגיע במקסימום ל-60 מנדטים, שזו אמנם עדיין אפשרות להקים ממשלה, כאמור בתמיכת הערבים, אבל לא כזו שיכולה להחזיק מעמד.

יוצא אם כן, שגם האפשרות התיאורטית של שבירת בלוק ה-55 של נתניהו, הפכה אתמול מאפשרית (אם כי לא מעשית) לדמיונית.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
ליכוד שימו לב
מאיר | 25-09-2019 8:30
לליכוד שימו לב!!!!!!! אינני יודע אם תקום ממשלה מאוחדת בבקשה תעמדו על כך שליברמן לא יהיה חלק ממנה.. תעמדו על רגליים אחוריות ותתנגדו.. הוא סחב את המדינה הזאת לבחירות חוזרות. הוא שיקר את מצביעו ואת כל גוש הימין... ליברמן צריך להענש. אנחנו כימנים מאד מתאכזב אם ליברמן יהיה חלק ממשלה.. זה סטירה בפנים של כולנו.
במקום לעסוק בנקמנות,כדאי שתעשו חשבון נפש
אבי מהגליל | 25-09-2019 11:23
לא סתם ליברמן ולפיד קיצונים כלפי החרדים,החרדים חטאו בחטא היוהרה, מישראו שכולם גדול אל מול נתניהו,מישהבינו שנתניהו צריך אותם מאד כדי לשמר את ממשלתו כדי להציל אותו מהעמדה לדין,וכשראו שהוא מוכן לשלם כל מחיר החרדים לא ידעו לעצור.והריי כולם רואים מה הם לוקחים,מצד שני כולם רואים את ההתנהגות של החרדים כאשר מדברים על גיוס לצהל,העמדה שלהם כלפי הציונות,(לחילונים קשה להבדיל בין הזרמים) ואז קמים פוליטיקאים כמו לפיד וליברמן,שבמקרה של ליברמן מצביעי נפגעים במיוחד,בכל הקשור לנישואים אזרחיים,גיור וענייני דת נוספים ומחממים את הציבור וגורמים לכך שליברמן מקבל עוד 3 מנדטים,וסביר שהדתיים לא יהיו בממשלה הבאה דבר שיגרום לפשיטת רגל למוסדות החרדיים,ועד רעב לאזרחים החרדים.לכן אני מציע שתעשו חשבון נפש,ותפסיקו ללכת עם צד אחד של המפה הפוליטית.תהיו כמו אגודת ישראל והמפדל של פעם הם הלכו עם כולם,קיבלו מה שמגיע קצת יותר והם היו תמיד בממשלות.
צודק יואלי. גפני מכריז תמיד שהוא שמאלני
תקע בשופר גדול | 25-09-2019 10:48
אבל יש עדיין סיכויים שבג''צ המרושע ימש יהפוך את הקערה. לפי חוקי סטאלין, ויחליט כי הספירה לא היתה לפי רוח שמש העמים
רק זה הסיבה?
לא רק | 25-09-2019 8:43
ליברמן מקדם את כל מה שהפך הקדושה. ליברמן משחק אותה טומי לפיד האבא ביג טיים ואפילו יותר גרוע. וזה נכון שרבים מאיתנו גם ישמחו שהוא יפול על כך שהוא הפיל את ממשלת החלומות מהבחירות האחרונות שהיתה יכולה לטפל גם בבגץ.
2
ההבדל הוא רק ברמת קידוש ה'
החרדים בעומק הימין | 25-09-2019 8:36
בבחירות הקודמות החרדים יכלו לתת לגנץ את ה-61 ולא נתנו לו למרות שהבטיח להם עולם ומלואו(קחו נייר לבן תמלאו עליו 3/4 מה שאתם רוצים ואני אמלא את הרבע למטה). וכולם ראו שהחרדים זה לא רק כסף. זה נאמנות. זה טובת העם. גם החרדים לא התכוונו ולא מתכוונים לשבור את הנאמנות לנתניהו וגם אם גנץ יחזור ויציע להם עולם ומלואו לא ישמעו לו למרות שלכאורה נגד האינטרס האישי ונגד האינטרס הכספי שלהם. חבל שלא יראו שהחרדים יודעים יפה מאוד להיות קשי עורף. אבל עדיין מי שיחשוב וישכיל יראה שיש קידוש ה' גם במצב זה כי יש את הערבים שיתמכו או ימנעו מבחוץ והחרדים עדיין יכולים להקים ממשלה עם השמאל והם בבחירה מושכלת שלהם בוחרים להיצמד לימין ולבנימין נתניהו בנאמנות עיוורת. בכל מקרה בחירות חוזרות פעם שלישית זה הכי טוב. בינתיים החרדים יתרבו ועוד יותר אנשים יאמינו לחרדים שהם בעומק הימין
החרדים קיבלו איתות משמיים.
נורה אדומה,גם להאיר. | 25-09-2019 9:22
לא רק ירידה במנדט אעפי שעלו בקולות. משמע כל הישגיהם בכנסת הם לא רק בהישג הקולות/מנדטים. אלא עפי דרך ודעת התורה. איתות נוסף ועיקרי . פרשת כי תבוא. לא להיות כפויי טובה. ודיי ל/חכ-ימה ברמיזה. זה לדעתי האיתות משמיים. שנה טובה ומתוקה.
3
ברוכים,ממש אוביקטיבים
אבי | 25-09-2019 11:11
אין חשש ולא יהיה חשש,שגנץ יישב עם החרדים,לא כי הוא שונא אותם,אלא שזה בלתי אפשרי,אם לא נזכיר את התנגדות שר הדתות ושר הפנים להצטרף לממשלה שהיא לא ביבי,אז גם גלנץ יש את הבלמים שלו,ליברמן,ולפיד.אני יכול להבין עיתון חרדי שרוצה להראות את החרדים באור חיובי,אבל לפעמים צריך להגיד אמת.
4
עיתונות שמטעה את הציבור
גוש השמאל? | 25-09-2019 16:04
גנץ ולפיד זה לא שמאל. וגם לא מרכז. זה ימין רך ובחלקם גם קיצוני בתחומים מסויימים וליבתיים ובחלקם שום כלום. לכן עיתונות שפעם אחר פעם מתייגת אותם כשמאל משתתפת בהטעיית הציבור ובהנצחת השלטון על הציבור- כלומר היא אינה עיתונות.