אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרשימה המשותפת תמכה בגנץ, ליברמן נמנע מהמלצה

עם סיום היום הראשון של ההמלצות לנשיא נרשמו 46 תומכים לבני גנץ לעומת 40 לנתניהו. ישראל ביתנו לא המליצה על אף אחד. לראשונה משנת 1992, הרשימה המשותפת המליצה על גנץ להקמת הממשלה

הרשימה המשותפת תמכה בגנץ, ליברמן נמנע מהמלצה
  (צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

בתום היום הראשון להתייעצויות בבית הנשיא נרשמו 46 תומכים ביו"ר כחול לבן בני גנץ, לעומת 40 תומכים בלבד בראש הממשלה בנימין נתניהו. 8 חברי הכנסת של ישראל ביתנו לא המליצו על איש. מחר (שני) יגיעו לבית הנשיא סיעות: יהדות התורה, ימינה, המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר.

כחול לבן: "הציבור נתן ביטוי לשינוי"

"לא חלפו 5 חודשים מהפעם הקודמת. אני מברך אתכם שהבאתם שינוי, פעם שעברה באתם שניים ועכשיו אתם ראשונים" אמר ריבלין לנציגי כחול לבן בפתח פגישתם. "השינוי שהבאתם לא מביא תוצאה חד משמעית. עם ישראל חושש בחשש רב מבחירות שלישיות".

לאחר שחברי כחול לבן המליצו על גנץ כמועמד שלהם לראשות הממשלה, ריבלין מקשה על בוגי יעלון: האם תחזירו את המנדט אם לא תצליחו להרכיב ממשלה? "ברור לחלוטין שננהג באופן ממלכתי. אם חס וחלילה לא נצליח – מובן לנו שנחזיר את המנדט אליך ואתה תחליט על מי להטיל".

בוג יעלון מגיע לבית הנשיא (צילום: חיים גולדברג\סרוגים)

כשנשאלו על ממשלת אחדות עם נתניהו, יעלון ענה כי "יש חשיבות עצומה לממשלת אחדות בעם. אבל לא ניתן לבצע תיקון בממשל הקיים ללא שינוי בהובלה". ריבלין שאל מה יקרה אם המחיר יהיה הליכה לבחירות שלישיות, ונענה כי "אני מקווה שלא נגיע לשם".

ח"כ אבי ניסנקורן הוסיף והבהיר: "אנו שואפים לממשלת אחדות, נפל דבר בבחירות האלו. הציבור נתן ביטוי לשינוי". צבי האוזר, שמגיע פעם שנייה תוך 5 חודשים לנשיא, אמר כי הוא "מקווה שזאת הפעם האחרונה להמלצות ל-4 שנים הקרובות. אחדות היא תנאי הכרחי לפיוס", והזכיר לריבלין כי "פעם ראשונה שאתה נבחרת הייתה בממשלת אחדות".

הליכוד: "נדרש דבר אחד – פגישה בין נתניהו וגנץ"

כצפוי, הליכוד המליצה לנשיא על היו"ר בנימין נתניהו לראשות הממשלה. "לא נראה לי שתהיה לי הפתעה גדולה, אבל אשאל בכל זאת" אמר הנשיא בפתח הפגישה. עם זאת, ריבלין התייחס לסירוב של נתניהו להחזיר את המנדט בפעם הקודמת והזהיר: "אנחנו מבקשים להביא לכך שלא תהיינה עוד בחירות. הדרך היחידה היא היכולת של שתי המפלגות הגדולות לאחד כוחות ולהביא מצב שבו תוקם ממשלה ויוכלו להצטרף אליה אנשים מכל מפלגות שירצו ובתנאים מוסכמים. זה רצון העם ומזה איש מאיתנו לא יכול להתעלם".

"זה לא סוד שאנחנו ביקשנו מהציבור מנדט להקים ממשלת ימין עם השותפים מהממשלה הקודמת. זאת הממשלה שאנחנו רוצים כמו שהבטחנו לבוחרינו. אבל זה לא הספיק ולכן פנינו לממשלת אחדות", אמר יריב לוין.

בהמשך האשים את כחול לבן על סירובם להיפגש עם נתניהו: "נדרש דבר אחד – פגישה בין ראש הממשלה ובני גנץ. אבל הם אפילו מסרבים להיפגש ולשבת עם ראש הממשלה. ברור שיהיו חילוקי דעות, אבל אם לא נצליח להגיע לדיאלוג בין הצדדים לא נוכל להגיע לתוצאה". לדברי לוין, "אם כחול לבן תסכים, נוכל להקים ממשלה רחבה שכל הציבור ייהנה ממנו, ורובו המוחלט יהיה מיוצג באופן הולם".

(צילום: חיים גולדברג\סרוגים)

ריבלין, בהיותו עיתונאי, אמר כי "נהוג שמי שיש לו יותר חכ"ים של ממליצים, לא חשוב אם הוא הסיעה הקטנה בכנסת- עליו מוטלת הקמת הממשלה. אבל כאשר יש דילמה, כאשר לאחד יש יותר מנדטים ולאחר יותר חברי כנסת ממליצים". "מה אתה היית עושה?" הפנה את השאלה ליריב לוין, שענה כי "לנשיא יש יותר ניסיון.השאלה היא מי מסוגל לחלץ אותנו מהסבך הזה ולהקים ממשלה, ומספר הממליצים היא האינדקציה הטובה ביותר".

בהמשך השר זאב אלקין אמר: "יש למדינת ישראל שתי ברירות: או הקמת ממשלת אחדות רחבה או הליכה לבחירות שלישיות – היא לא הדרך הנכונה למדינת ישראל.באנו לכאן בלב פתוח ונפש חפצה". על גוש חוסם של 55 ח"כים: "כחול לבן הן 3 מפלגות שונות, סיעת ימינה הודיעה על פיצול 2 סיעות ולכן ההחלטה של 5 הסיעות להליכה בגוש אחד היא החלטה סוברנית של המפלגות". בסיכום לוין התחייב : "אם לא נצליח להקים ממשלה, נחזיר את המנדט לנשיא".

הרשימה המשותפת: "הציבור אמר לא לשלטון נתניהו"

השאלה העיקרית שנשאלה לפני ההמלצות לנשיא הייתה מה יעשו חברי הרשימה המשותפת- שהתלבטו עד הרגע האחרון האם להמליץ על גנץ או להמשיך במנהג של המפלגות הערביות משנת 1992 ולא להמליץ על אף אחד. לבסוף הוחלט להמליץ על גנץ לנשיא – כאשר חברי בל"ד לא נכחו בדיון.

(צילום: חיים גולדברג\סרוגים)

בפתח פגישתם עם הנשיא, איימן עודה אמר כי "אנחנו באים עם הערכה גדולה לציבור שלנו. יחד עם זאת, אנחנו עברנו את הבחירות הכי קשות מאז 1948 בהסתה נגד הערבים. לזכות הנשיא ייאמר, שיצא בעבר חוצץ אבל הפעם לא שמענו. זה היה חשוב לשמוע את העמדה של כבוד הנשיא שמנסה לאחד בין חלקי החברה".

לדבריו, "הציבור אמר לא לשלטון נתניהו. "בדרך כלל אנו לא ממליצים על אף אחד, לכן יש פה פן היסטורי. אנחנו רוצים לשים קץ לשלטון בנימין נתניהו ולכן אנחנו נמליץ על גנץ". זו הפעם הראשונה שמפלגות ערביות ממליצות על מנהיג מפלגה ציונית להרכבת הממשלה. יו"ר בל"ד מטאנס שחאדה התנגד בדיונים המוקדמים להמלצה, אך נציגי הרשימה יגיעו למשכן הנשיא וימסרו את ההמלצה בשם כל המפלגות.

עם סיום הפגישה, איימן עודה ואחמד טיבי נשאלו האם ביקשו התחייבות בנושא המדיני על הקמת מדינה פלסטינית. טיבי אמר כי "אני לא רוצה להתייחס לזה", ובהמשך הוסיף כי "יש הסכמות עם כחול לבן, אבל לא יכולים להיכנס לזה".

ישראל ביתנו: "האמירה על אחדות מהפה אל החוץ"

השאלה הגדולה ביותר שעלתה מתוצאות הבחירות הייתה מה יעשה אביגדור ליברמן, שמהווה את לשון המאזניים בין גוש הימין והשמאל. ריבלין התייחס לכך בפתח פגישתו עם נציגי ישראל ביתנו, והבהיר כי "במצב הקיים כרגע, לא יכולה לקום ממשלה בישראל אם לא תצטרפו לאחד מן הצדדים. תזכרו שהעם לא רוצה בחירות נוספות, את זה אתם צריכים לשמוע וכל מי שאחראי על הדבר".

לפני הפגישה של ישראל ביתנו עם הנשיא ליברמן אמר כי לא ימליץ על אף אחד – וכך נציגי המפלגה עשו בסופו של דבר. "בסוף מעבר לכל הציניות הפוליטית, התרגילים והספקולציות- בסוף יש פה מדינה שצריך לנהל אותה. אבל המדינה הזו נמצאת לצערי מינואר בבחירות" אמר ח"כ עודד פורר. "זה לא מצב קל לכל מדינה – קל וחומר למדינת ישראל".

"מתחילת הדרך המלצנו על ממשלת אחדות – ואם היינו תופסים צד כזה או אחר היה תקרובת פוליטית. אנחנו סבורים שצריכה לקום ממשלת אחדות, המורכבת מ-2 המפלגות הגדולות" הוסיף. "אנחנו היינו רוצים להמליץ על אחד המועמדים, ולצערי נראה שהאמירה של שני הצדדים על אחדות היא מהפה אל החוץ, שבמקביל מנסים להשיג רוב של 61".

לדבריו של פורר, "אפשר להקים את הממשלה מהר מאד גם בלי שאנחנו נמליץ". עם זאת, ריבלין אמר בכעס כי בסופו של דבר הוא צריך להכריע על מי יקבל את המנדט: "אתם יכולים לשנות את דעתכם ולבוא ולהגיד על מי אתם ממליצים עד שאני אטיל את המשימה. אני לא יודע אם בסוף השבוע או תחילת שבוע הבא".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
בשם ה' נעשה ונצליח ברכה והצלחה לבנימין נתניהו
ישראלה | 22-09-2019 17:09
הצלחה לבנימין נתניהו
מבחינה מוסרית רובי נקרא 'משומד'
תקע בשופר גדול | 22-09-2019 19:38
תוקע סכינים לביבי ולימין כל הזמן. יש לרובי אף של גורילה. פוייה של אדם. שונאים אותו מדן ועד אילת
2
ממשלה שתעבוד
ישראל העם | 22-09-2019 17:45
לא לממשלת שיתוק עם אגו נפוח, אסור לעצור את התנופה
3
מה עם בני גנץ???
ברברה | 22-09-2019 17:45
האם בני גנץ צלול ?? לאור התנהגותו בשבועות האחרונים, נראה שבני גנץ לא צלול בדעתו. לפני צירופו לממשלה, ראוי שיעבור בדיקה.
ברברה המברברת
חחחחחחח | 22-09-2019 20:51
האם את צלולה בדעתך ונפשך שפויה? אולי תלכי אצל הרופא שיתן לך מרשם לאביזרי עזר?
4
השם ישמור את נתניהו הגדול ביותר
רינה | 22-09-2019 17:58
ממשלת הליכות
5
אם צריך נלך לבחירות
מאייר | 22-09-2019 19:38
אני לא הצבעתי ליכוד בשביל ממשלת אחדות כי גנץ ולפיד והוואזר ויעזול והנדל האשכנזים חדורי שנאה פנימית לא רוצה להתקל בהם העגל הזה גנץ הבטיח לערבים מה שעדות המזרח לא קיבלו והמזל שהנאצים לא היו כמו האשכנזים האלה חדורי השנאה אני גם לא מקבל שהאתיופים יהודים והם כפויי טובה הליכוד עילה איתם מהגונגלים והם בגדו בליכוד טוב עכשיו הבסות גנץ יעזול האתיופים יחזרו לזירות הפשע ביתר שאת
כמה
התמים | 22-09-2019 22:35
בורות, שינאה, גזענות - ועברית של ילד בן חמש, כולל שגיאות כתיב בהתאם. הנאצים יותר טובים מהאשכנזים ??? אידיוט. איש דל, חשוך, מפוחד. האם נתניהו נולד במרוקו ? השר כץ נולד בתימן ? יריב לוין מעיראק ? קשקשן בור. בכחול לבן יש אנשים מכל העדות. יש 3 רמטכלים, שני אלופים, המשנה לראש המוסד, קציני משטרה בכירים, שרים לשעבר, מחנכים, אנשי כלכלה, מדע ומינהל. אתה איש קטן וצר אופקים שלא מסוגל לראות מעבר לאף של עצמו. נקווה שאכן תקום ממשלה בראשות גנץ ולא בראשות המפחידן הלאומי ביבי.
לך לעזה יא מחבל
לללללליכחל | 22-09-2019 20:54
אתה מזרחי, הגזען הכי גדול. מתגזען על כולם וטוען לקיפוח.
6
אין ברירה
ארי | 22-09-2019 22:24
חייבים בחירות נוספות אחרת תהיינה כאן מכירות שמי ישלם? מעמד הביינים. בבחירות הבאות יהיו אחוזי בחירות גבוהים כי מי שלא יצביע לא יושלם יום השבתון. ואז מי שיקבל אחוזים גבוהים אלו המפלגות הגדולות.
7
חזרה לגבולות 48 .גנץ קשימה המחבלים תומכים בך.
דוד | 22-09-2019 22:46
מחבלים עם דם על הידיים תומכים בך גנץ תתחיל ללקק להם את הדם מהידיים וגם לשחרר את לוחמי החופש המיסכנים אין לך ברירה.