אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חוק חשוב מאוד: חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי

נראה כי יש איזושהי אירוניה מסוימת בכניסת החוק לתוקפו דווקא בימים אלו - שבועיים לפני ראש השנה חודש של תיקון, רחמים הסליחות וחשבון הנפש, בתקווה שבסופו של דבר החוק הזה ייתן מענה שיקומי הולם כלפי מי שחוו על בשרם צער עניים

חוק חשוב מאוד: חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי
  צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

ביום ראשון השבוע נכנס לתוקפו חוק חדלות פירעון, חוק מאוד חשוב אשר מביא איתו חידושים בכל הקשור לציבור החייבים וחדלי הפירעון. החוק בשמו המלא – חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי התשע"ח- 2018, מחליף את פקודת פשיטת הרגל נוסח חדש התש"ם-1980.

פקודת פשיטת הרגל מקורה בימי המנדט 1914, על אף שעברה כמה שינויים עדיין היה נחוץ לשנות כמה חלקים מאוד מהותיים בבסיס המנגנון.

בשנת 1996 נעשה תיקון שלא הביא בשורה ממשית ולמעשה רבים מצאו עצמם כחייבים מוגבלים באמצעים במסגרת הליכי הוצל"פ, אותם חייבים מוגבלים לא ראו סוף וכשברקע החובות שלהם ממשיכים לתפוח באופן משמעותי. הפיכת הליך פשיטת הרגל לפשוט יותר הביא בשנים האחרונות לעלייה משמעותית במספר הפונים להליך חדלות הפירעון.

בשנת 2013 הכין הכונס הרשמי תכנית להתייעלות משרדית שנכנסה לתוקפה בספטמבר אשר במסגרתה הוסדר הליך פשיטת הרגל ונחתם בזמן, מונו עו"ד כבעלי תפקיד כאשר דיון אחד בבית משפט אמור להספיק כדי לקבוע דיון להפטר, אותה תכנית הביאה לעלייה משמעותית במס' הפונים להליך ובאחוזים גבוהים מבעבר, כך שלשם אומדן הפער, בשנת 2008 ניתנו 3,000 צווי כינוס, ולעומת זאת בשנת 2017 ניתנו 20,000 צווי כינוס פחות מעשור פי שישה חצי.

והנה ממש בימים אלו מתחולל שינוי משמעותי, השבוע נכנס החוק חדש הכולל 381 סעיפים לספר החוקים במשפט הישראלי. החוק החדש שמועד כניסתו לתוקף החל מתחילת השבוע (15.09.2019) ממשיך ברובו את רוח הפקודה אך הוא הזדמנות פז לבחינה מחודשת של תחום חדלות הפירעון וישנם כמה שינויים בולטים שכדאי להכיר.

עו"ד ניסן בניטה. באדיבות המצלם

"צער עניים וחלישות דעתם של אביונים, שפלי רוח, שקולים כנגד כמה מצוות"

הדעות חלוקות בשאלה האם אכן מדובר בחוק שהוא לטובת החייבים, הרי כבר משם החוק ניתן ללמוד כי המטרה היא יותר שיקומית ופחות ענישה – "שיקום כלכלי", או שמא מדובר בחוק שהולך להקשות על ציבור החייבים הרי אחד השינויים הבולטים ביותר הוא ביטול הגנת הדייר .

שלושת השינויים העיקריים בעיני העומדים בפתח בעקבות החוק החדש הם :

השינוי הראשון הוא יחס החוק לאדם שחייב כספים, מדינת ישראל פיגרה אחרי המערב ביחסה לציבור החייבים במשך שנים רבות. עד לפני מס' שנים נושה היה יכול להוציא צו מאסר כלפי מי שחייב לו, והעניין הזה צומצם אך לחייבי מזונות. החוק העומד לפתחנו שם לו את שיקומו של החייב בראש, בכדי להשיבו למעגל העבודה "המכניס" והמשלם מסים, ויש לדבר השלכות מרחיקות לכת במונחים חברתיים סוציאליים.

השינוי השני הוא בעניין הסמכות, עד כה הליכי פשיטת רגל היו תחת סמכות בתי המשפט המחוזיים ועתה חובות שהם עד לסך של 150,000 ₪ יהיו בטיפול לשכות רשות האכיפה והגבייה (הוצאה לפועל), וחובות שהם מעל הסך יטופלו בידי בתי משפט השלום. יש בשינויים אלו בכדי לצמצם את העומס ולהפריד בין חובות שעיקרם חובות של משקי בית לחובות של בעלי עסקים שקרסו.

השינוי השלישי הוא בעניין מימוש דירת מגורים, ע"פ החוק החדש (סע' 229 ו') חוק הגנת הדייר (סע' 33) לא יחול כלל, ואנו ככל הנראה צפויים לראות יותר ויותר חייבים בהליך שיפונו מבתיהם.

ישנם שינויים חשובים נוספים כמו קיצור הליכים, סמכויות נאמן, הגדלת חלקם של נושים פרטיים אל מול בנקים ורשויות (כאן נעשה שינוי לאחרונה דווקא לטובת הרשויות) משמעות של פיצוי נזקי לחייבים, וכן שינוי ביחס לחייב המצוי בחו"ל.

תקווה שכניסתו של החוק החדש לתוקף תביא משב רוח רענן על רקע ומשמעויות של יוקר הדיור ויוקר המחיה אם כי נראה שיש עוד דרך לפנינו ביישום החוק, והיחס הפרקטי כלפי מי שחווה "תאונה כלכלית".

לסיום, לפני מס' חודשים הגיעו זוג חייבים פושטי רגל לדיון ההפטר בעניינם והשמיעו בקול חנוק את אשר הם חווים. את פסק הדין שנכתב בעניינם ביום 16.06.2019 בחר כבוד השופט עודד מאור לפתוח במילותיו של הרב סולוביצ'יק "צער עניים וחלישות דעתם של אביונים, שפלי רוח, שקולים כנגד כמה מצוות" .

נראה כי יש איזשהי אירוניה מסוימת בכניסת החוק לתוקפו דווקא בימים אלו- שבועיים לפני ראש השנה חודש של תיקון, רחמים הסליחות וחשבון הנפש, בתקווה שבסופו של דבר החוק הזה יתן מענה שיקומי הולם כלפי מי שחוו על בשרם צער עניים ובתקווה כי החוק יביא לשימור האיזון הנכון בין פירעון החוב לבין כבודו של אדם חדל פירעון.

הכותב: עו"ד ניסן בניטה הוא עורך דין ומגשר, העוסק בדין האזרחי והעסקי, ומתמחה בייצוג חייבים וזוכים בהוצאה לפעול ובהליך חדלות הפירעון.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
תותח
רועי | 19-09-2019 17:17
על מילה בסלע
2
הלוואי שאנשים יהיו חייבים לך הרבה כסף
מאיר | 19-09-2019 18:19
ויפשטו את הכסף, חובות צריך לשלם
3
אחלה כתבה, תודה רבה
חדל פרעון | 19-09-2019 21:55
אחלה כתבה, הייתי שמח ליותר כתבות מסוג זה