אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

על פי תוצאות המדגמים הסיפור הלילה הוא נתניהו

האיש כבר עשור הוא הגורם המשפיע ביותר במדינת ישראל וזכה ליוקרה בינלאומית, עכשיו עתידו תלוי על בלימה- מה דבר כזה יעולל כשיש תיקו בגושים? הכל יכול להיות, כל הקלפים על השולחן

על פי תוצאות המדגמים הסיפור הלילה הוא נתניהו
  צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

הסיפור הגדול של המדגמים הוא נתניהו, האמת זה הסיפור של העשור האחרון. האם ולאן פניו, כשהמצב בתוצאות שפורסמו הערב עגומות בשבילו. אך עדיין מוקדם, נתניהו מתחיל לרקום את הקואליציה הלאומית שלו. את תוצאות האמת נדע כנראה מאוחר מהרגיל.

רק מזכיר שהיו כבר מדגמים שהלכנו לישון עם ממשלה אחת והתעוררנו עם אחרת. התוצאות כרגע גרועות לנתניהו שהוא הסיפור המרכזי. אבל עוד נכונים לנו שעות ארוכות עד לתוצאות האמת. פרס נתן כבר נשיקה לרבין וכולם עלו על בריקדות ומנחם בגין התעלל בהם כשאמר שפרס חייב להחזיר את הנשיקה למר רבין.

נתניהו בקמפיין המצלמות שלו מסתבר הלילה, שרק גרם לערבים לנהור לקלפיות, הם הודיעו כי הם חלק מהמשחק ובאים להוכיח שלא ישתיקו אותם. איזו ממשלה תקום? עוד קשה לדעת אך כל הקלפים פתוחים. ליברמן שזיהה את הכיוון ממשיך להוביל לממשלת אחדות ליברלית. נתניהו ניסה לכרוך את עצמו כימין הבלעדי- ובחלק גדול בימין נעתרו לו, וזה עלול להיות מסוכן. השאלה המרכזית אם ממשלת אחדות כזו תכלול את שקד ובנט- גורמי הימין החדש במפלגה ואולי גם הרב רפי פרץ.

על הנייר ובמחשבה לאחור, נראה שעדיף היה לרוץ בשני גושים כפי שהציע בנט- אחד הימין החדש- פייגלין והשני סמוטריץ' הרב רפי ועוצמה יהודית. אל לעולם לא נדע- כי במקרה כזה, הקרב בין השניים שיושבים על אותה נקודה היה יכול להיות מדמם הרבה יותר, ולהוביל להתפוררות רבה יותר בציונות הדתית.

נחזור לליברמן, הוא הבין שבבחירות האחרונות החרדים והחרד"לים ניצחו ניצחון פירוס, בנט ושקד- עפו החוצה ולא היה אפילו גורם הממתן לסמוטריץ' והרב רפי. ליברמן זיהה שבציבור רחב, קואליציה כזו גורמת לתחושת קבס. גם בכחול- לבן הסתובבו עם סקרי עומק כאלו על החברה הישראלית. הציונות הדתית מסתבר כנראה, שגם היא בתוך החלק הזה. ובתוך הפיצול הזה שראינו אותו מבצבץ בכישלון במועד א', אפשר לומר שחלקם אולי עבר למפלגות כמו כחול לבן ואחרות.

השאלה אם וכאשר תקום ממשלת אחדות מה יהיה חלקם של גורמי ימין בליכוד, בימינה ובתל"ם הצלע הימנית בכחול לבן. איך ממשלה כזו תתפקד בלחצים מארה"ב- תכנית המאה או כל תכנית אחרת שתונח על השולחן? זו שאלה קשה.

אם הליכוד במצב שכזה יקיא את נתניהו מתוכו, נקווה מאוד שנתניהו האיש שהשפיע הכי הרבה על מדינת ישראל בעשור האחרות, ובשלוש עשרה שנות שלטונו על מדינת ישראל לא יגמור חלילה מאחורי סורג ובריח. כמו שהקפיד לומר בני גנץ, במלים אלו בערך: נתניהו עשה את שלו- תודה לו על כל השנים, עכשיו נמשיך אנחנו. מדינת ישראל תצטרך לבנות את עצמה ללא נתניהו. לגלות כוחות מתוכה ולמצב את עצמה כחברה חזקה מול האתגרים הביטחוניים, הכלכליים והחברתיים העומדים לפתחה.

הציונות הדתית והציבור המתנחלי צריך לשאול את עצמו, לאחר שכרך את גורלו כמעט יחד עם האיש הזה, איך ממשיכים הלאה ואיך בונים גשרים נוספים לכלל החברה בישראל. חרדים, חילונים, מסורתיים, וגם עם הערבים אזרחי ישראל.

אך כמו שפתחתי זה לא נגמר עד שהגברת השמנה שרה, כפי שנהוג לומר באופרה. כל הקלפים על השולחן ויהיה משחק פוקר קשוח. נתניהו נלחם בקרב חייו, שמאחוריו ציבור תומכים גדול ורב, הוא אדם שבצד מגרעותיו, נתן המון לחברה הישראלית בתחומים רבים, ושינה לא פחות את פני ההיסטוריה במזרח התיכון. הימים הבאים, בהתאם לתוצאות ולקונסטלציות הפוליטיות יהיו מורטי עצבים ומאתגרים. ונראה איך ובאיזו צורה יקומו יורשים בליכוד, לאחר שנתניהו לא השאיר אחריו כאלה.

ועוד דבר קמפיין ה- מלחמת כול בכול לא צלח, ומכל צד יצטרכו ללכת לריפוי השסעים- כי בסוף אחים אנחנו וגורלנו קשור זה בזה- גם את זה כדאי לזכור.

 

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
ביבי לא נקי,
טל | 18-09-2019 2:05
בסופו של יום אין מישהו שבאמת ראוי להחליף את ביבי, ביבי הוא מתנה לעם ישראל שלא מעריך... עם קשה עורף. כל מי שמעורב בפוליטיקה משוחד ולא נקי! זה מה יש, רוצים מישהו ישר? לא בפוליטיקה!
2
הציונות הדתית עברה שמאלה. מבהיל.
דתיה | 18-09-2019 8:46
לאן הגענו
3
עוצמה חסרי אחריות
חרדלי | 18-09-2019 10:43
התגובה של חברי עוצמה מגעילה מאשימים את כל העולם חוץ מעצמם . לא לוקחים אחריות פעם אחר פעם גם בבחירות הבאות הם ישרפו קולות