אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לפני הרצח הזהרתי את השב"כ שהכתובת רשומה על הקיר

ב'מקור ראשון', חשף הרב הצבאי הראשי לשעבר, הרב אביחי רונקצי, כי לפני רצח ראש הממשלה הוא נפגש עם יובל דיסקין, אז בכיר בשב"כ, והזהיר אותו כי רבין עלול להירצח. הרב התריע בפני אלימות במגזר הדתי: " לפעמים האידיאולוגיה הדתית מעבירה חלק מהציבור שלנו על דעתו".

לפני הרצח הזהרתי את השב"כ שהכתובת רשומה על הקיר
  ידעתי. הרב רונצקי (יח"צ)

במוצאי שבת האחרונה (לך-לך) התקיימה בכיכר רבין העצרת המרכזית לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל.

מספר רחובות משם בבית הכנסת "יקר" התקיים עוד ערב זיכרון, אלטרנטיבי, מטעם תנועת נאמני תורה ועבודה ובו השתתפו רבה הראשי של רמת גן, הרב יעקב אריאל, רב היישוב איתמר והרבצ"ר לשעבר הרב אביחי רונצקי.

הערב שאורגן על ידי תנועת נאמני תורה ועבודה יועד לשמש כאירוע אלטרנטיבי לעצרת שהתקיימה בכיכר רבין. כלומר, מארגני האירוע ניסו לברוח מהשיח הקבוע ששם את הציבור הציוני דתי בפינה כילד הרע של החברה הישראלית ובכל זאת דווקא שם בחר הרב רונצקי לשפוך את ליבו ולומר ביקורת חריפה ונוקבת כלפי התנהלות הציבור הדתי לאומי אז לפני 17 שנה וגם בימים אלה כאשר פרשיות תגי המחיר מסעירות את החברה הישראלית.

ידעתי

בתחילת דבריו סיפר הרב רונצקי שכאשר שמע ברדיו על הירצחו של ראש הממשלה יצאה מפיו רק מילה אחת: "ידעתי". הרב מאיתמר חזר 17 שנה לאחור לאותם ימי מריבה ומחלוקת וסיפר כי הוא הרגיש וידע שחיי ראש הממשלה בסכנה.

"הידעתי' שלי נבע משני טעמים", אמר הרב רונצקי, "לי היה קשה לשמוע את רבין מדבר ברדיו. אותנו, המתנחלים, היא כינה 'פרופלורים' ועוד כל מיני כינויים לא חביבים במיוחד. כשהוא הגיע לבקר, וגם כשראשי השלטון האחרים, שרים שהגיעו לאזור שלנו, ביקשו נציגי היישובים להיפגש איתו אבל היה איסור מוחלט לכך וכן הלאה ומשום כל ההפגנות העצומות שהיו נגדו… הייתה לי תחושה, ולא רק לי, שהכתובת נמצאת על הקיר".

הרבצ"ר לשעבר גילה כי לפני רצח ראש הממשלה רבין הוא נפגש עם יובל דיסקין, ראש השב"כ לשעבר שבאותה תקופה היה בכיר בשב"כ (הייתה להם היכרות מוקדמת מהצבא מהשירות בסיירת שקד), והזהיר אותו מפני פגיעה ברבין. "אמרתי לו הכתובת כתובה על הקיר. צריך לעשות משהו אי אפשר להמשיך הלאה כי ייפגעו באחד מראשי השלטון. זו הסיבה לכך שהמילה 'ידעתי' יצאה מתוכי באותו לילה".

ספגתי אלימות

אחרי הדברים הללו עבר הרב רונצקי לדבר על האידיאולוגיה של אנשי הכיפות הסרוגות ועל הצורך בעשיית חשבון נפש. "המציאות שנמצאנו בה בעבר ולפעמים גם בהווה, אני חי באיתמר כבר יותר משלושים שנה היום ויש לי נכדים… אני חושב שהאידיאולוגיה הדתית ובהשקפת עולם שלנו אנחנו אידיאולוגים מאוד ביחס לחלקי ארץ ישראל וגאווה לאומית וכן הלאה אבל לפעמים אני חושב שהיא מעבירה חלק מהציבור שלנו על דעתו".

הרב מאיתמר הסביר למה הוא מתכוון. "זה בא לידי ביטוי במעשים שלא יעשו. גם אצלינו כשרב, תלמיד חכם וחבר שלנו, שגר באזור אומר לי שהוא מצדיק פחות או יותר לקיחה של שקי זיתים שערבים מסקו אותם מתוך טענה ש'אם בגופם מותר אז קל וחומר בממונם'… וכשנכנסתי איתו למשא ומתן הלכתי לא הגענו להבנה משותפת … וזה מגיע עד פגיעה בחיילי צה"ל.

מה שקרה בחטמ"ר אפרים לפני פחות משנה השתוללות חסרת רסן נגד חיילי צה"ל. דברתי עם מפקדים שהיו במקום חברים שלי הם סיפרו שהם הרגישו שהם נמצאים בבלאטה ואלו אנשים שלחמו בבלאטה".

עוד אמר הרב רונצקי כי גם הוא היה קורבן לאלימות מצד גורמים כאלה ואחרים בהתיישבות. "גם אני חוויתי. גם אני חטפתי מכות. כן, רב ביישוב מוכר.. כי העזתי להעיר לאנשים".

בסוף דבריו אמר הרבצ"ר לשעבר כי הלקח מרצח רבין צריך להילמד בתוך הציבור הדתי לאומי ובעיקר אצל מנהיגי הציבור והרבנים שלא יפחדו מלומר את דעתם כנגד אלימות מתוך המחנה וגם מצד ראשי השלטון שיזהרו מרמיסת זכויותיו של ציבור. "כשהדברים מצידנו, מראשי הציבור שלנו, נאמרים בשפה רפה או לא נאמרים בכלל אז עלול לקרות מקרים כמו שקרו לפני 17 שנה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
למה לא אמרת זאת לאיש שדיבר על פרופלורים
עמוס | 04-11-2012 18:45
ועל התנחלויות דמה. לאור עברו האישי היה עליו לדעת שיש אנשים שבשבילם חילוקי דעות פוליטיים הם סיבה לרצח.