אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הצבת מצלמות בקלפיות - חלק מהשמירה על טוהר הבחירות

השכל הישר מתקשה להבין על מה המהומה. בעידן שבו אנו חיים כל צעד וצעד שלנו מצולם ומתועד במצלמות ובאמצעי זיהוי עד כי הזכות לפרטיות הפכה לעניין שיישומו כמעט ובלתי אפשרי

מצלמות בקלפיות? חלק משמירת טוהר הבחירות
  (צילום: דוד כהן/פלאש90)

הצבת מצלמות בקלפיות – חלק מהשמירה על טוהר הבחירות

הבחירות לכנסת במדינת ישראל הינה אחת מאושיות היסוד בדמוקרטיה הישראלית. עקרונות היסוד עליהם מושתת הבחירות מעוגן בחוק יסוד הכנסת אשר קובע "הכנסת תיבחר בבחירות כלליות, ארציות, ישירות, שוות, חשאיות ויחסיות" [סע' 4 לחוק: יסוד הכנסת], בליבת עקרונות אלו מונחת החובה להקפיד על כך שהבחירות תהיינה חופשיות וטהורות מכל רבב. וזאת כדי להבטיח שהבחירות דמוקרטיות יהוו שיקוף אמיתי וכן של דעת הקהל ורצון העם. עקרון אשר נמצא בהלימה עם הזכות לבחור והזכות להיבחר אשר הוכרו כזכויות יסוד בשיטה הישראלית  ועוגנו בחוק יסוד: הכנסת.

עוד באותו נושא

פה אחד: חוק המצלמות עבר בממשלה


8

כדי להבטיח את מהלך הבחירות ותקינותן נקט המחוקק בענישה מחמירה הצפויה למי שמפר את מהלך התקין של הבחירות, ענישה שיכולה להגיע עד לעונש של 5 שנות מאסר ולקנסות כספיים גבוהים. לנוכח עליונות וחשיבות השמירה על טוהר הבחירות, חובה שמוטלת על כל אדם, בין אם על הרשות המחוקקת, בין אם על הוועדה המרכזית לבחירות ובין אם על כל אדם אחר. השאלה האם אכן אנו עושים הכל כדי להבטיח את טוהר הבחירות. נקדים ונאמר שלמרבה הצער אין שיטת בחירות אחת שחפה ונקייה מטעויות, מזיופים או מניסיונות לזיופים. כל שיטה, ותהא השיטה אשר תהא, ימצאו בה חסרונות. ולכן לעולם השאלה תהיה האם לאחר שבחרנו בשיטת בחירות מסוימת אנו עושים כל שביכולתנו כדי לצמצם עד למינימום האפשרי את האפשרות לפגיעה בטוהר הבחירות.

שאלת הצבתן של מצלמות בקלפיות

הבחירות לכנסת ה-22 הינה תוצאה של הרכב פרלמנטרי שלא הצליח להשיג רוב לקיומה של ממשלה. חלק מהטענות שהושמעו כלפי תוצאות הבחירות לכנסת ה-21 נסובו על זיופים בהיקף חריג או בהיקף שהיה בו כדי להשפיע על תוצאות הבחירות הסופיות. זיופים שלטענת חלק מהרשימות שהתמודדו לכנסת ה-21 אילו היו נמנעות מראש היה בהם כדי לשנות את ההרכב הפרלמנטרי ומדינת ישראל לא היתה נגררת לבחירות 2019 – מועד ב'. יתר על כן חלק מהמקרים אף הגיעו לכדי פתיחת חקירה ביחידה הארצית לחקירות הונאה [יאח"ה].

מקרים אלו חידשו את הדיון בשאלה מה ניתן לעשות כדי להבטיח שתוצאות הבחירות שיתקבלו ישקפו את רצון הבוחר. אחת ההצעות שעומדות על סדר היום הציבורי הינה שאלת הצבתן של מצלמות בקלפיות.

עקרונית אין חולק שבעצם הצבת המצלמות אין משום עבירה של הפרעה לבחירות כמשמעותו בסע' 119 לחוק הבחירות או כמשמעותו בסע' 197 לחוק העונשין. הפרשנות לעבירות אלו מתייחסת להפרעות שנגרמות כתוצאה מהפרעה פיזית העולה כדי הפרעה של ממש בניהול הבחירות. הטענה המרכזית כנגד הצבת מצלמות בקלפיות נשענת על פגיעה בפרטיות והחשש מפגיעה בחופש הבחירה.

סוגיה זו אף הגיעה לפתחה של ועדת הבחירות המרכזית, ובהחלטה מנומקת שכתב יו"ר ועדת הבחירות לכנסת ה-22 הוא צידד בעמדה שאכן יש מקום למצלמות בקלפי אלא שהוא הותיר עניין זה למחוקק, "ראוי לטעמי [יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, ההוספה אינה במקור], שהכנסת הבאה תידרש לסוגיה זו במפורש [ה"ש 7/22 פסקה 44].

כל צעד וצעד שלנו מצולם ומתועד במצלמות

בדרכו של אדם לממש את זכות הבחירה שלו בקלפי הוא עובר דרך 3 מעגלים הקרובים אל הקלפי. המעגל הראשון הוא תחום אזור הקלפי, המעגל השני הוא החדר בו מוצב הקלפי והמעגל השלישי הוא למעשה תיבת הקלפי. דומה כי אין כל מחלוקת שתיבת הקלפי, אותו איזור מוסתר באמצעות פרגוד כחול, כאשר פתקי ההצבעה מוכנסים אל מעטפות הבחירות האטומות ומשם הן משולשלות אל תיבת הקלפי צריכות להיות מוצנעות ורחוקות מהאפשרות שהזולת, פרט למצביע, יוכל לזהות את ההצבעה.

הדיון אם כן מתעורר סביב הצבתן של מצלמות בתחומים שאינן בתחום הקלפי האינטימי של הפרט. וכאן השכל הישר מתקשה להבין על מה המהומה. בעידן שבו אנו חיים כל צעד וצעד שלנו מצולם ומתועד במצלמות ובאמצעי זיהוי עד כי הזכות לפרטיות הפכה לעניין שיישומו כמעט ובלתי אפשרי. כך למשל פרטיותו של אדם, במרחב הציבורי נפגעת כמעט בכל צעד ושעל, החל מזיהוי ביומטרי החל ממצלמות הפזורות על אם הדרך, עבור למצלמות במרכזי מסחר, בבתי ספר, במוסדות ציבור, מצלמות גוף שמותקנות על שוטרים ובעלי תפקיד אחרים, ועל זה הדרך עוד הרבה, וזאת מבלי להתייחס למאגרים ביומטריים שפועלים בהרשאת החוק.

במצב דברים מעין זה, עולה השאלה היכן בדיוק נפגעת הפרטיות של האדם שלא נפגעה פרטיות זו עד כה, דומה כי בעצם הצבתן של המצלמות בכל מקום יש בה כדי להוות הסכמה שאנו חיים במדינה בה הכל בה מתועד ואנו חלק מהצילום. ולכן תמוהה עד למאוד על מה מלינים המתנגדים, כל ימות השנה הצילום בסדר, ורק ביום של הבחירות ביום בו קיימת חשיבות ודרישה לשמירה על טוהר הבחירות הערך של צנעת הפרט וההגנה על הפרטיות גובר.

נכון יש להקפיד הקפדה יתירה לבל יחשפו פרטי הצבעתו של אדם, בתוך ד' אמות של הפרגוד ותיבת הקלפי פרטיותו של האדם, נשמרת כשם שפרטיותו של האדם נשמרת בשעה שהוא עושה את צרכיו. מלבד זאת כל המקומות האחרים שלרוב מצולמים גם הם באמצעות מצלמות שמותקנות במקום ומצלמים את כולם כל יום ולא רק בבחירות. צילום בכל מקום שאינו הפרגוד ותיבת הקלפי באופן שניתן יהיה לזהות את הצבעתו של אדם לא רק שאינה נחשבת לפגיעה בפרטיות יש בה כדי להגשים את מטרת הבחירות ושמירה על טוהר הבחירות. ואגב אפשר פשוט להחיל את הנוהל של משטרת ישראל בעניין "השימוש במצלמות גוף במשטרת ישראל", מיום 1.1.2019  גם על חברי ועדת הקלפי בשינויים המחוייבים.

==

אלישי בן-יצחק, עו"ד המרכז האקדמי 'שערי מדע ומשפט'

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
אין אמונה בערבים !
סטודנט ישראלי | 08-09-2019 22:44
זאת עובדה- לא קשור לגזענות ! גם מרמים בבחינות הבגרות, וכל הצבועים במדינה יודעים שהערבים משקרים, כפי שמשקרים לגבי זכותם על הארץ הזאת !
2
הכותב
התמים | 09-09-2019 7:06
מיתמם. אין מדובר במצלמות מטעם המדינה או וועדת הבחירות. מדובר בצילומים על ידי שליחים של מפלגות. מי שמכיר את הציבור הערבי מבין היטב שיש רתיעה מצילום של מצביעים על ידי אנשי מפלגות. הפיקוח על טוהר הבחירות קיים, ונעשה על ידי וועדת הקלפי בכל קלפי ובוועדות אלה יש נציגים למפלגות שונות. החשד לטוהר הבחירות בבחירות האחרונות נוגע לקלפיות בודדות, שבבולטת שבהן דווקא הליכוד יצא מורווח. הפרכת טענות על פגיעה בטוהר הבחירות היא פייק ניוז - פשוט משום שלא הייתה פגיעה כזו, למעט קלפיות בודדות בהן המשטרה בודקת את העניין. בכל אלפי הקלפיות האחרות אין כל חשד, וכל טענה כזו אינה מבוססת על עובדות אלא על הפרכת חשדות אינטרסנטית. אגב, לנוכח אחוז ההצבעה הנמוך במיגזר הערבי - ממילא יש הטייה לטובת המפלגות היהודיות, כך שכל טענה על משקל הקול הערבי היא טענת כזב.
3
צילום הקלפיות בהתנחלויות
בומרנג | 09-09-2019 7:10
צילום הקלפיות בהתנחלויות יהפוך את המצביעים ל No Grata באירופה.
4
סוף סוף משהו מאיר את הנושא
אזרח נבוך | 09-09-2019 7:15
נשמע מאוד הגיוני, לא מבין על מה כל המהומה סביב המצלמות