אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביקורת סרטים: זה 2 •זה לא זה

למה אנחנו מפחדים מליצנים? שלחנו את מבקר הסרטים שלנו, אור רייכרט לראות את הסרט השני בסדרה של IT ("זה") והוא חזר עם הרבה שאלות ותשובות

ביקורת סרטים: זה 2 •זה לא זה
  (צילום: מתוך יחצ)

ביקורת סרטים: זה 2

למה אנחנו מפחדים מליצנים? מה גורם לסרט שני שמבוסס על סדרה משנות התשעים שמבוססת על ספר משנות השמונים להצליח כל כך? למה אנשים הולכים לסרטים שמפחידים אותם? למה תפלץ בגודל שלושה מטרים של זקנה חצי עירומה שצורחת ורודפת אחריך זה משהו לגיטימי שאני ארצה לראות?

הרבה שאלות יש לי. הרבה תשובות. מוזמנים להמשיך לקרוא.

הסרט "זה2" הוא חלק שני מתוך שני חלקים המבוסס על הסדרה משנות התשעים שמבוססת על הספר של סטיבן קינג משנות השמונים.

זה 2

ציון כללי
לסרט

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
ההולכים

קינג מנסה לעמת אותנו עם הפחד עצמו, המתגלם בצורת שד שיונק פחד ולרוב נראה כמו ליצן העונה לשם "פניווייז". היישות הזו קיימת בעיירה קטנה בשם "דרי", וחבורת ילדים נלחמת בה לאחר שזה הורג את אחיו של אחד מהילדים. ("זה 1").כל 27 שנים "זה" מתעורר ומתחיל לזלול להנאתו ילדים קטנים. זה חי בביוב מתחת לעיירה, וכך מגיע לכל מקום. לאחר 27 שנים מהפעם האחרונה שהחבר'ה שלנו חשבו שהם הרגו אותו, הוא מתעורר בשנית וחוזר לרצוח.

מייק, היחיד שנשאר בעיירה מאז הפעם האחרונה, אוסף את כל החבר'ה כדי שיעמדו בהבטחה שלהם, להרוג את זה אם זה חוזר.

הסרט הראשון מ-2017 היה הצלחה אדירה וגרף למעלה מ-700 מיליון דולר, בהשקעה של 35 מיליון דולר.למה הסרט היה כזו הצלחה גדולה? לא ברור. יש אומרים שזה בגלל נאמנות למקור, יש אומרים שזה בגלל הנוסטלגיה, שבני הארבעים דהיום רכבו עליה ונתנו את כספם כאות תודה ליוצרים.

ויש אומרים, ואני ביניהם, שההצלחה האדירה היא בזכות ביל סקארסגאר, שמגלם את פניווייז ("זה") בכזו אייקוניות מטרידה. אבל הסרט השני הוא לא הסרט הראשון. יש המון פלאשבקים, המון התייחסות לעבר ולסרט הראשון, והמון צחוקים. אבל הסרט לא ממריא.

זהו סרט ארוך ביותר, קרוב לשלוש שעות, כאשר שעה אחת מיותרת לגמרי.

הסרט מנסה לתת מספר אנקדוטות מטא שצריך להיות בקיא בכל התקופה של הסדרה והספר. וכן מעין ביקורת על סטיבן קינג עצמו, שלא יודע לסיים סיפור.ג'יימס מק'אבוי ("אקסמן", "ספילט") נותן הופעה בינונית, למרות שנראה שהוא מתאמץ.

ג'סיקה צ'סטיין לרוב בוהה באוויר, והיחיד שנותן עבודה הוא ביל היידר ("סאטרדיי נייט לייב", "בארי").שאלה שמרחפת לאורך כל הסרט, היא איך "זה" בוחר מתי לרצוח ומתי סתם להפחיד? אין כללים לעניין הזה ולא ברור מדוע "זה" מוותר מדי פעם על רצח זה או אחר, רק מפני שבא לו.

 

יש כמות סבירה של "בוו" שיגרמו הנאה לכל מזוכיסט שנהנה מהז'אנר הזה, אבל לעיתים האנימציה גורמת לזה להיות מגוחך. מספר סצנות "פסיכולוגיות" של עימות הגיבורים עם עצמם ופחדיהם מרגישות לא אמיתיות.

אנחנו סוגרים את 2019 עוד רגע, ומצפים לדברים יותר עמוקים. ולשאלת השאלות, למה אנחנו מפחדים מליצנים? בשנות השבעים, מסאהירו מורי כתב מאמר בשם "עמק המסוגלות", המסביר כי המוח שלנו מזהה פרצופים (לכן אנחנו רואים פרצופים כמעט בכל דבר), כדי לתת אמפתיה.

אבל ברגע שהפרצוף הוא 99% אנושי, ולא 100%, אנחנו דוחים אותו בשאט נפש. לכן אנימציה לא טובה, רובוטים כמעט אנושיים וליצנים, מפחידים אותנו. וזה לא מדויק, כי פניווייז הוא הליצן הכי פסיכי מטריד שאתה מזדהה איתו, עד שהוא עושה לך "בווו!".

#סולם_רייכרט

הטוב: ביל סקארסגאר, משושלת ארוכה ומוכשרת של סקארסגארדים.
הרע: האורך. הבנו. תמשיכו.
המכוער: זקנות ענקיות עירומות.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
תומך בכל מילה בעיקר ב
חן מזרחי | 08-09-2019 9:00
שאלה שמרחפת לאורך כל הסרט, היא איך זה בוחר מתי לרצוח ומתי סתם להפחיד? אין כללים לעניין הזה ולא ברור מדוע זה מוותר מדי פעם על רצח זה או אחר, רק מפני שבא לו. ככ נכון