אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איפה האישה חשובה?/ הרב שלמה אבינר

המבולבלים למיניהם חושבים שביהדות האישה אינה חשובה לעומת הגויים שאצלם היא חשובה מאוד. אך אם נבקש מהם להציג רשימה לכאן ולכאן, הם ישבו בלי להוציא הגה ולא ידעו מה להשיב. אז נעשה את העבודה הזאת עבורם

איפה האישה חשובה יותר; בנצרות, באיסלאם או ביהדות?
  (צילום: שאטרסטוק; תמונה קטנה: יוסי זמיר/ פלאש90)

המבולבלים למיניהם חושבים שביהדות האישה אינה חשובה לעומת הגויים שאצלם היא חשובה מאוד. אך אם נבקש מהם להציג רשימה לכאן ולכאן, הם ישבו בלי להוציא הגה ולא ידעו מה להשיב. אז נעשה את העבודה הזאת עבורם.

בדורות האחרונים היו כמה נשים מפורסמות. חלקן שחקניות קולנוע או זמרות או דוגמניות, שאנו מתביישים להזכיר את שמן. היו גם ספורטאיות, שאף שזה הבל. היו מלכות כמו אליזבט ראשונה או שניה, או ויקטוריה, או קתרינה הגדולה, ואיזו קיסרית סין, אינדירה גנדי, – שהן מועטות ולא כולן צדיקות.

הייתה הפילוסופית סימון דה בובואר, אך יש הרבה לדון על דבריה ומעשיה. היו מדעניות חשובות, כגון מרי קירי, מרגרט המילטון, – יישר כחן. היו נשות שלחמו בעד הצדק, כגון רוזה פרקס, יישר כחה, או עסקו בחסד כגון אמא תרזה, פלורנס נייטינגייל, קלרה ברטון, יישר כח גדול.

אך כל אלה מועטות, ורק בדורות האחרונים. אם נחפש יותר מוקדם, נמצא את ז'ן דארק, שבגדו בה, ובמצרים נפרטיטי וחתשפסות, וגם קליאופטרה, שלא הייתה צדיקה גדולה. ולא נזכיר את אמו של אותו האיש שזינתה ורימתה את כולם שהיא נכנסה להריון מהאל.

הקיצור, הרשימה העתיקה דלה מאוד ולא מרשימה.

לעומת זאת, היו אצלנו שבע נביאות, וכידוע נביאה היא בדרגה של רוחניות וקדושה לעילא ולעילא: שרה, מרים, דבורה, חנה, אביגיל, חולדה, אסתר. ומלבד זאת שישים ריבוא נביאות ששמן לא ידוע (מגילה יד, א).

ועוד רשימה אדירה של נשים דגולות: רבקה, לאה, רחל, זלפה, בלהה, שרח בת אשר, אסנת אשת יוסף, יוכבד, חמש בנות צלפחד, אשתו של  און בן פלת, רחב אשת יהושע, עכסה בת כלב, צללפוני אם שמשון, מיכל בת שאול, בת שבע, אבישג השונמית, האשה האלמנה מצרפת, האשה החכמה מתקוע, יעל, ועוד ועוד, וששים ריבוא נשים צדקניות במצרים.

אז ראו, מה בינינו לבינם.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
נבואה ונסיעות בזמן
אני | 03-09-2019 19:09
בוודאי בעיבריות. לא הכי אוהבת את המילה יהדות כולה גלות וגלותיות. זה עיברי. בוודאי בעיבריות התנכית. קוראים לזה נביאות. הם אפילו היקדימו אותנו. הם בוודאי בנות המאה 21 ואף אחרי. למה? כי הן נוסעות בזמן. זו משמעות הנבואה. היא נוסעת בזמן היא קשורה לעננים לחיבור ליוצר הבורא מיכל אלוהי צבאות ישראל. דבורה חיברה שמים לאדמה . וככה הינהיגה שפטה נילחמה . זה השיא לכל נשמה אפילו בעולם. היא פשוט שיחזרה את מה שעשה המודל שלה הנביא משה. זה בן המאה 21 הפנטסטית כי דבורה הייתה פנטסטית. וככה מרים חולדה שרה יוכבד וכל שאר הנביאות. נשים אלה נסעו בזמן . יש לי תמונה במחשב שמראים אישה על סלע נוגעת בשמים ולידה ענן והיא אוחזת בו חלק מימנו. זהו כל הסיפור כולו של דבורה. זו דבורה הנביאה. זה היא והמצגת שלה זה התיכנות שלה. התמונה ממש דבורה הנביאה וכל עולם הנבואה. משה הנביא אליהו אלישע דניאל גד ישעיה ירמיה יחזקאל וכל השאר התמונה היא עליהם כולם על הנסיעות בזמן על עולם הנבואה.
עד כמה שזכור לי שרה שנירר הייתה סופר חרדית
חגית | 05-09-2019 9:52
עד כמה שזכור לי שרה שנירר הייתה סופר חרדית
בקוראן - נחשבת האשה לבהמת משא ולא יותר
ביילא קרויס | 05-09-2019 6:07
'' מוחמד ש''ט אמר: ''מרתא הדה חמרה'' כלומר, ''האשה היא חמור''
2
הרב
התמים | 03-09-2019 21:11
מה זה צודק !!! אכן, בתנך ואף בזמנים מאוחרים יותר היו נשים יהודיות דגולות. אבל במאות האחרונות נחנקו כל יוזמות הנשים ובציבוריות של המגזר הדתי שבגולה לא היה להן מקום. באלף השנים האחרונות לא הייתה כל דמות ציבורית של אישה יהודיה. רק בארץ ישראל של העליות הציוניות, במאה השנים האחרונות, החלו להתבלט נשים. ועדיין, גם היום במיגזר החרדי אין תקומה למנהיגה אישה, המיגזר החרדלי גם הוא נרתע ממנהיגותן של נשים וראו כיצד מתנפלים על איילת שקד. במיגזר הסרוגים בכללותו, רק בעשורים האחרונים, משחילחלה אט אט תרבות השיוויון בין גברים לנשים - הולכות ומתרבות הנשים התופסות בו מקום של כבוד, ועדיין מאבקן ממש לא תם. אז עם כל הכבוד לרב הדגול - יתכבד ויתייחס לזמננו אנו ולא לשרה, לדבורה ולחולדה. כי הרבנות של היום - כמו של כל האלף האחרון - חונקת נשים וממש לא ששה לראותן בקידמת הבמה הציבורית.
3
אז "ההוכחה שלך היא פשוט" ניים דרופין"
א | 04-09-2019 2:43
כמה אני מחכה לעידן הפוסט דתי במהרה בימינו ונאמר אמן
4
קצת מוזר לכתוב יישר כח לאנשים שאינם חיים... יישר כח מברכים לאדם שחי, שכוחו ישאר במותניו, לאור מעשיו הטובים שעושה...
שמעון | 04-09-2019 23:17
מה הקשר בכלל לכתוב יישר כח לאדם מת..??!!?? אפשר לכתוב יזכר לברכה וכדומה... כלומר אם זה הטקסט של הרב אבינר, אז הוא לא ברור הרב הזה....!!!!
5
נכון, אבל...
השלמות | 05-09-2019 0:11
מסכים שהרב היה צריך להזכיר יותר שמות מהדורות שלנו, אבל ההנחה שלך שאין באלף שנים האחרונות נובעת מחוסר ידיעה. הרבנית בת שבע קנייבסקי היתה דמות ידועה עם מעמד בזכות עצמה בקרב הציבור החרדי בדור שלנו. נכון שהיא היתה הבת של ואישתו של אבל כמה נשים כאלה היו - ולא זכו למעמד כזה. אפילו רבנים אחרים לא זכו למעמד שהיה לה! נשים אחרות זכו למעמד מיוחד והיו דמויות בזכות עצמן, יחד עם בעליהן: הרבנית קאפח והרבנית נריה, לדוגמא. כמובן יש נשים כמו נחמה ליבוביץ - אישה דתיה שזכתה למעמד בזכות עצמה, ואף לכינוי מיוחד - מורה. קצת יותר אחרונה נפגוש את אחד מבכירי תלמידי הבעשט הקדןש - וליתר דיוק, אחת מבכירות תלמידיו - ביתו אדל. היא נחשבה למעמד מיוחד אפילו בין תלמידיו הקרובים, וידועה יותר מהבן שלו (כן, לבעשט היה גם בן). יותר אחרונה בזמן תפגוש את מרים שפירא שבמאה ה-14 שהתפקיד שלה היה... ראש ישיבה! לא מפתיע כשהיא צאצאית של בנות רשי, שאף הן היו במעמד משל עצמן. לא רק למדנות - תוכל למצוא עסקניות כמו תמריל ברגסון שהיתה הפטרונית של חסידות פולין. תוכל גם למצוא את מייסדת עליית הנוער, רחה פראייר, ביתו של מלמד יהודי ואישתו של הרב האורתודקסי האחרון של ברלין ערב מלחמת העולם. התמקדתי בנשים בעלות רקע דתי ולא רק כאלה בעלות שיוך לאומי יהודי. גם הגבלת אותי לאלף שנים האחרונות אז דחקתי פנימה את בנות רשי, אבל אם נלך עוד אלף שנים אחורה, נמצא נשים כמו ברוריה, ועוד יותר אחורה, נשים כמו שלומציון המלכה ויהודית, וזה כבר מקרב אותנו לתקופת התנך (לא ברור מתי מתרחש הסיפור של יהודית). אז יש לנו שרשרת יפה וארוכה, שפשוט צריכים להיות מודעים אליה.
6
אף אחת מהדתות לא מצטיינת במעמד האשה
אלי | 05-09-2019 15:08
אבל התנועה המודרנית לשחרור נשים - זו שהתירה לנשים להחזיק רכוש, לדבר בפומבי, ללכת ללא ליווי, לדרוש מזונות לילדים, לדרוש גט מבעל מתעלל או מכה או אלכוהוליסט - היתה תנועה שקמה בערך לפני 200 שנה בארצות הברית ובאנגליה - אצל קוויקרים שגם דרשו שחרור של השחורים. צדקו.
7
ביהדות, קול אישה ערווה.
רפורמי מומר | 09-09-2019 14:34
האיסלם והיהדות דומים, האישה נראית כמו ערימת בדים, יושבת מאחור ואסור לה להשמיע את קולה, זאת לעומת הנצרות שבה הסממנים החיצוניים פחות מודגשים. בכל שלושת הדתות האלה האישה היא סוג ב'.
8
אנו מבולבלות וצריך 'לעשות עבורנו את העבודה'?
התנשאות מגוחכת | 10-09-2019 13:32
ההיסטוריה והסוצילוגיה אינן מעבר להישג ידו של האדם המבקש לדעת אותן. הדתות המונותיאיסטיות לא היטיבו עם האישה. ראשית ההשכלה הכללית לנשים היא במאה העשרים וכפועל יוצא מתפיסות הנאורות ולא הדת. התקדמות הנשים תוך פחות ממאה שנים - מדהימה