אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מחשבותיי למתחילים זמן אלול בישיבות ובמדרשות

מדרשות, ישיבות הסדר וישיבות גבוהות הם מקום מצוין וחשוב מאוד בהתפתחות של האדם. בונות קומה נוספת של דעות נכונות, תפיסת עולם ועדינות נפשית, אך פה המקום להגיד שמי שיש לו נפש רגישה או נשמה גבוהה - יש מקומות שעושים לו ממש לא טוב

מחשבותיי למתחילים זמן אלול בישיבות ובמדרשות
  ישיבות בחודש אלול (צילום: גרשון אלינסון/פלאש 90)

מחשבות לא' אלול.

למרות שהיום הזה מוקדש לתמונות של כיתה א' ואין תמונות יפות מאלו.. במהלך הנסיעות היום אי אפשר שלא לפספס את בחורי החמד בדרכם לישיבות.

מדרשות, ישיבות הסדר וישיבות גבוהות הם מקום מצוין וחשוב מאוד בהתפתחות של האדם. בונות קומה נוספת של דעות נכונות, תפיסת עולם ועדינות נפשית. ברוב המקומות זה מי שבא ברוך הבא, הדלת פתוחה והתורה מתאימה לכולם… ופה המקום להגיד שמי שיש לו נפש רגישה או נשמה גבוהה – יש מקומות שעושים לו ממש לא טוב.

הלחץ הלימודי והתביעה לגדלות, יוצרות תביעה לא בריאה בנפש. ונוצר לחץ ועצב אצל התלמיד. מהשנים שלי בישיבה ראיתי ונתקלתי בדברים שונים:

חבר שכל בוקר נמצא בשרותים במשך יותר משעה בגלל הלחץ.. חבר אחר שלא נרדם עד הבוקר .. עוד חבר שקם כל יום לוותיקין להספיק לחזור על הלימוד לפני היום.. אנשים שמסתובבים כמו זומבים בישיבה… חבר שבמשך שישה חודשים של זמן חורף לא נסע הביתה פעם אחת.. במשך זמן אלול לא לצאת מהמתחם של הישיבה.

לאחרונה רצים בכל המדיות האפשריות כל מיני קמפיינים שמבקשים שנתרום לכל מיני מוסדות ופרויקטים. אם יש משהו שהייתי מוכן לתרום אליו בשמחה זה לתפקיד של אדם שיסנן כבר בכניסה מי שמתאים לו ישיבה כזו או אחרת וגם אחרי הכניסה, לראות את מי שסתם מסתובב בישיבה מהפינת קפה לספריה וחוזר.. או מי שישן עד שתיים בצהריים. באופן קבוע..

לבינתיים הפוסט מיועד לכם חברים ובני משפחה של מישהו שהתחיל או נמצא באמצע המסלול באחת מהישיבות הקדושות תשימו לב מה קורה איתו אם הוא שמח? אם טוב לו?. הישיבה והתורה אמורים להיות מקום כזה.

אין פה אשמה או משהו הרבנים הם צדיקים ומדהימים ברוב המקומות ועובדים גם 15 שעות ביממה. פשוט יש הרבה שלא בנוים לזה וכנראה שברוב המקומות לא יגידו להם להרגיע את הלחץ או לעבור ישיבה או משהו אחר.

כמובן שהתורה היא משהו שמתאים לכולם. ויוכל לפעול על כולם בצורה נפלאה העניין זה רק הדרך והמקום.

בישיבה, באחד השיעורים, הסבירו את המדרש: "אלף נכנסים למקרא אחד יוצא למשנה וכו' לתלמוד וכו' להוראה וכו' " .שזה לא סטטיסטיקה אלא שצריך אלף תלמידים שישבו בבית מדרש בשביל שיצא מתוכם תלמיד חכם אחד. גם אז וגם היום הרגיש לי לא נכון. כל אחד הוא עולם ומלאו.

לי באופן אישי היה טוב בישיבה וברוך ה בשלב שבו התחלתי ללכת יותר מדי ימים מפינת הקפה ללוח מודעות וחזרה היה לי את הכח לקום ולהתגייס. ולחזור בטוב מאוד לישיבה.

שנזכה לחודש טוב, מלא שמחה, מלא בטוב.

—-‐—————-

קבצי מבצרי הוא רכז תחום כפרי הסטודנטים בבני עקיבא

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
היגיע הזמן לשדרג
אני | 01-09-2019 18:42
הפרשנות הדתית בארץ היא למעשה מהעולם האשכנזי הגלותי. הגדרת הדת במיגדר ישיבות שמספקות סחורה מהסוג הדתי הגלותי של הגטאות בארופה. שם היתפתח ענף מהיהדות שפנה לפרשנות הגמרתית תלמודית ואם לא זה אז הכיוון הקבלי. האמונה הראשונית השורשית בפועל כה שונה אחרת. זו היתרחקות מאמונת התנך של אברהם אבינו. הגלות של כולנו פיתחה ענפים לשעתם שאינם מתאימים לאדמת תנך שלנו העיברייה שאין בה שום גלות. בתנך אין גלות אלפיים שנה הוא עיברי טהור ניפלא. התנך מדבר על היתגלויות עצומות על השכנת השמים באדמה. לראות עננים למשל באדמה איזה יופי. הנה ראיתי תמונה של בחורה שמחזיקה עננים. צילמתי וצילמתי וצילמתי התענוג ניפלא. כי זה יהיה בעתיד יקיפו אותנו עננים ובכל מקום. בתנך זה כבר היה עמודי ענן ענני כבוד. זו דוגמית קטנה שמראה כמה אנחנו גלותיים לא עיבריים וכמה היתרחקנו מהתנך.
שייגץ
רפורמי | 02-09-2019 8:18
תכניס"י את זה טוב לראש: יש תורה שבכתב ויש תורה שבעפ. הגמ' (הבבלי) נערכה בגולת בבל. וכן, גם לפי התורה אנחנו פה בארץ עדיין בגלות. אמנם אתחלתא דגאולה, אבל לומר שלפי התנך אין גלות בארץ הוא הזוי בלשון עדינה.
2
מסכים
דוד | 01-09-2019 18:53
מסכים לגמרי! דברים יפים ומתאימים לרוח הזמן
שייגץ
רפורמי | 02-09-2019 8:20
גם אתה לא למדת כלום. בושה וכלימה שהיהדות הציונית הוציאה עשבים שוטים כאלה. אתר סרוגים הוא שופרם רל.
3
ונכונים הדברים שבעתיים לגבי המקום בו למדת
צדוק | 02-09-2019 11:04
6
4
נו באמת
ערן | 02-09-2019 12:34
בכיינים נמאסתם! הלו אתם אנשים בוגרים. קחו על עצמיכם אחריות כמו כן אין לי מושג בן כמה הכותב אבל ברור לי שאז בתקופת הישיבה זה היה הרבה פחות שחור לבן כמו שהוא מציג היום.
5
כמה שזה נכון
מיכל | 02-09-2019 15:58
אמת
6
כל מילה - זהב. רק צריך להחליף "ישיבה" ב"צבא"
ישראל | 03-09-2019 2:46
.
7
ישיבות זה פסה ... ללמוד תורה לבד
שמואל הנביא | 03-09-2019 21:50
רק תורה , גמרא זה לא רלוונטי
הקראים כבר הקדימו אותך...
אודי | 04-09-2019 12:16
והם מזמן מחוץ ליהדות וְהִזְהַרְתָּה אֶתְהֶם אֶת הַחֻקִּים וְאֶת הַתּוֹרֹת יש 2 תורות, תורה שבכתב ותורה שבעפ
8
'לבנתיים' זה לא בעברית
בינתיים | 04-09-2019 16:10
בין הTIME, בין הזמנים.