אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אלוף העולם בג'ודו לסרוגים "מדליה בצבע הכי מתוק שיש"

אלוף העולם הטרי בג'ודו, שגיא מוקי, בראיון לסרוגים מטוקיו יממה לאחר הזכייה ההיסטורית: "פתאום כולם קוראים לי אלוף עולם, זה צמד מילים שצריך להתרגל אליו", על הדרמה עם היריב המצרי: "צר לי שמערבים פוליטיקה בספורט"

היישר מטוקיו |  שגיא מוקי לסרוגים "חלום מגיל צעיר"
  צילום: נמרוד גליקמן

אלוף העולם בג'ודו שגיא מוקי. עוד הישג לנבחרת ישראל בג'ודו עם זכייתו אתמול (רביעי) של שגיא מוקי באליפות העולם שהתקיימה בטוקיו עם מדלית זהב.

מוקי, אלוף אירופה, עבר טורניר מלא בדרמות לאחר שבחצי הגמר יריבו המצרי סירב ללחוץ את ידו בסיום, וגם אפשרות לחרם מצד היריב שהסתמן בגמר מאיראן שהפסיד בחצי הגמר.

אלוף העולם ניצח את יריבו הבלגי והמנון המדינה נשמע באולם בטוקיו – אותו אולם בו יתקיימו התחרויות בעוד פחות משנה במשחקים האולימפיים בטוקיו 2020.

היישר מטוקיו, בראיון לסרוגים, מספר מוקי על התחושות, הכוחות והאנרגיות מעשרות הישראלים שהגיעו במיוחד לטוקיו לעודד, ועל ההישג: "פתאום כולם קוראים לי אלוף העולם – צמד מילים שצריך להתרגל אליו".

עוד באותו נושא

שגיא מוקי זכה במדליית הזהב באליפות העולם


3

אלוף העולם בג'ודו:  צר לי לראות את זה שמערבים את כל הפוליטיקה בספורט

מוקי, 27, עדיין בטוקיו לסידורים אחרונים בטרם תמריא המשלחת הישראלית בחזרה ארצה. בשיחה עם סרוגים מספר מוקי על התחושות לאחר הזכייה: "ואוו, תחושות מדהימות, מטורפות, זה חלום שאני הצבתי לעצמי מגיל מאוד צעיר ולא כל כך יצא לי לעשות את זה לפני ופתאום להגשים ולסמן וי – אחת המטרות הכי גדולות שהצבתי לעצמי – מדלייה באליפות עולם, ועוד מדלייה בצבע הכי מתוק שיש".

"אני עדיין מעכל את זה, יום אחד פתאום כולם קוראים לי אלוף עולם, זה צמד מילים שצריך להתרגל אליו משהו שקצת קשה לי אפילו לשמוע את זה, צריך לעכל את זה עם הזמן".

צילום: נמרוד גליקמן

האמנת? בכל זאת הייתה לך עלייה בכושר ובהישגים, זה היה מתבקש: "האמנתי מאוד ביכולות שלי לאורך כל הדרך ואני חושב שאם לא הייתי מאמין לא הייתי עושה כמה מהמהלכים אפילו לפני: וויתרתי על אליפות אירופה שהיא בכל זאת תחרות מטרה, שהיא חשובה, שוויתרתי עליה כי האמנתי שאני יכול לזכות באליפות העולם ואני כבר פעמיים אלוף אירופה, ומדליה באליפות העולם עדיין אין לי".

"בגלל שהשנה אליפות אירופה הייתה צמודה לאליפות העולם החלטנו שאני לא אתחרה שם כדי שאני אגיע יותר מוכן לקראת אליפות העולם הזו פה בטוקיו".

צילום: Paco Lozano Martin
ואיגוד הג'ודו בישראל

אחרי אליפות העולם, אתה עוד חותר להישג אולימפי? "יש עוד הרבה מטרות וכל הזמן אפשר לשאוף ולעשות עוד משהו שלא נעשה וכמובן שנה הבאה אולימפיאדה. יש לי שנה שלמה להכין את הגוף מבחינה פיזית, מבחינה מנטלית, להכין את עצמי לכל הציפיות שיש למשהו שהיה גם לפני באולימפיאדה בריו, זה לא משהו שהוא חדש לי, אלו לא תחושות חדשות, אבל צריך להתכונן גם לדברים האלה".

הטורניר הפעם היה עם דרמה לא קטנה כאשר בחצי הגמר היריב המצרי לא לחץ את ידך: "ציפיתי שבג'ודו, הערכים שמושתתים על הספורט הזה, אלו ערכים של כבוד של איפוק של נתינה ואפשר להגיד שאיפשהו הג'ודו הצליח לעשות את הדבר היפה הזה, לא משנה אם אתה מנצח מפסיד –  בסופו של דבר לוחצים את היד ומכבדים את היריב שלך, וזה שהוא לא לחץ לי את היד –  צר לי לראות את זה שמערבים את כל הפוליטיקה בספורט ונותנים לזה לתפוס מקום במקום לתת לזה לחבר את כולם ביחד, את העמים שלנו, את האנשים, וצר לי".

עוד באותו נושא

אלוף: מוקי ניגש ללחוץ את היד, המתחרה המצרי ברח


7

"לא פשוט להתפרנס מג'ודו בארץ"

אחת ההחלטות החשובות בקריירה של מוקי הגיעה לאחר אולימפיאדת ריו: שינוי קטגוריית המשקל בו התחרה עד 73 ק"ג ולעלות לקטגוריה הבאה – עד 81 ק"ג. ההישגים לא איחרו לבוא, וההחלטה שלו במשותף עם מאמנו מגיל 4(!) אורן סמדג'ה הוכיחה את עצמה.

"זה משהו שאנחנו ידענו שיקרה אחרי האולימפיאדה בריו", אומר מוקי לסרוגים,  "בשנה האחרונה לאולימפיאדה הייתי מוריד הרבה משקל, ומעבר לזה לא פחדתי לעלות עם כל הקושי הזה שיש בעלייה. ידעתי שזה ייקח לי זמן להיכנס למשקל הזה".

"באולימפיאדה בריו הייתי מדורג השני בדירוג העולמי – הדירוג הכי נוח שיש, ופתאום להתחיל בדירוג אפס זה אתגר חדש, אתה לא יודע איך תתחיל ומה יהיה, ופתאום עכשיו אני הופך להיות המדורג הראשון בעולם אחרי הזכייה, אז יש אתגרים חדשים ואני לא מפחד מהם ובאמת זו הייתה החלטה נכונה, אני לא מאמין שהייתי שורד את כל ה-4 שנים האלה בלהמשיך לעשות דיאטות מטורפות של 73 ק"ג וההחלטה הזו הוכיחה את עצמה".

מוקי עם סמדג'ה. צילום: נמרוד גליקמן

חוץ מהג'ודו אתה גם סטודנט, אפשרי לשלב לימודים עם ספורט מקצועני? "זה מאוד קשה לשלב את הלימודים ביחד עם הספורט. אני לומד כלכלה מנהל עסקים –  תואר בבינתחומי, זה משהו שאני מנסה לשלב אותו עד כמה שאפשר מבלי שזה יפגע בג'ודו אבל לפעמים אני מפספס מבחנים. אני לוקח את זה בצורה קצת יותר רגועה לא כמו שאר הסטודנטים, אבל זה בסדר, כרגע המקום הראשון זה ג'ודו ואני אשלים את מה שחסר במהלך השנים".

אפשר להתפרנס מג'ודו בארץ? זו הסיבה שאתה גם לומר תואר? "אני לומד את זה כי אלו תחומים שמעניינים אותי וגם צריך לחשוב על היום של אחרי. אבל לא פשוט להתפרנס מג'ודו בארץ. אבל יש לי ספונסרים שנותנים לי את השקט הכלכלי אם זה חברת פספורטכארד, חברת סוזוקי, תדיראן, הרבלייף וזוג תורמים בלונדון, ובאמת יש להגיד שהסוכן שלי שלומי ורונר נותן לי את כל השקט מסביב שאתרכז אף ורק בג'ודו. יש לי צוות מדהים: אורן (סמדג'ה) שמאמן אותי מגיל 4, צוות רחב שנמצא מאחורינו: פסיכולוג, תזונאי, פיזיותרפיסט, מעסה ועוד ועוד ועוד. זה נותן לי שקט, זה נותן ביטחון, לעשות את זה בצורה הכי טובה שאפשר".

מה מיוחד בג'ודו משאר ענפי הספורט? "ג'ודו זה הספורט המוביל של ישראל, שיטה שעובדת, יש את יו"ר איגוד הג'ודו משה פונטי ואת אורן סמדג'ה שגם המאמן שלי מגיל 4, ויש את האנשים הטובים מאוד שנמצאים עם צוות רחב שעושים את זה מהמקומות הנכונים, וזו דרך שהיא ללא פשרות ורואים את ההישגים – הג'ודו כל הזמן בכותרות. יש לנו מסורת של הישגים בישראל,  ויש לנו באמת צוות, בראשותו של ארון סמדג'ה, שנלחם עבורנו ולא מתפשר".

האצטדיון היה מלא ביפנים אבל שמעו רק את הישראלים

כבר התרגלת לשיחות עם ראש הממשלה נתניהו: "זה משהו שכבר הפך להיות הרגל, גם אחרי האולימפיאדה קיבלתי ממנו שיחה ואגם אחרי אבו דאבי, אליפות אירופה והגראנד פרי. שנה שעברה פגשתי אותו 3 פעמים. תמיד כייף לקבל את ברכותיו של ראש הממשלה, כייף לראות שיש הערכה ואני מאמין שזה לא קורה בכל מדינה".

גם מירי (רגב, י.ל) התקשרה לברך אותי זה כייף לראות שיש הערכה ופרגון, ולהוקיר גם. כייף לראות את הפרגון של כולם".

עוד באותו נושא

נתניהו: "כבוד ענקי", מוקי: "זכות לייצג את ישראל". צפו


3

 

על ייצוג המדינה והקהל הישראלי, מוקי מספר: "אני שמח וגאה לייצג את מדינת ישראל ואת העם שלנו – יש לנו אנשים מדהימים שבאו מישראל עד טוקיו כדי לעודד אותי וזה נתן לי המון המון כוחות. הגיעו ישראלים, קהל של 50 אנשים שעודדו אותי. האצטדיון היה מלא ביפנים אבל שמע רק את הישראלים. קיבלתי המון כוח מזה, ואני מאוד שמח שהגיעו לתמוך בי ולתת לי את האנרגיות האלה".

מה תוכל לומר לילד שעכשיו מתחיל את המסע שלו בג'ודו? "יש המון אתגרים. במהלך הדרך הזו אנחנו לפעמים מצליחים ולפעמים מצליחים פחות ומפסידים. אבל מכל אתגר במהלך הדרך הזו אתה למד משהו ויוצא יותר מחוזק, בין אם ניצחת או הפסדת. זה מה שיפה בזה וזה מה שהופך אותך לאלוף מעבר למדליה. הדרך הזו שאתה לא מוותר, שאתה מצליח לקום מהפסדים, זה מה שהופך אותך לאלוף מעבר להישגים".

"הכי חשוב זה לעשות את מה שאתם אוהבים ולא לפחד, לחלום הכי גבוה ולהשיג את המטרות הכי גבוהות שאפשר, כי הכל אפשרי אם רוצים את זה מאוד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
תנו כבוד ליהדות השרירים!
בן משה | 29-08-2019 19:21
אכן חשוב מאד לציבור הדתי לשמוע את דבריו של בעל הידיים ידי .... תמיד ידע הציבור היהודי להתגאות ברוחניותו, שהיא מעל כל אומות העולם. והנה מקור חדש לגאווה: אלוף העולם בג'ודו! מי יתן ויגלה עפר מעיניך דוד עשו היקר! הנה התגשם חלומך, וגם אצל יעקב התחלף הקול בידיים! לא עוד יעקב איש תם יושב אהלים! מעתה: יעקב איש השרירים! במקום בר יוחאי יבוא בר כוכבא, ובמקום בן התורה יבוא טרומפלדור! אז לפי המלצת דוד עשו היקר, נהיה כולנו חיילים גבורים, ונמות בעד ארצנו.