אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היועמ"ש: כל עיר רשאית לקיים אירוע בהפרדה מגדרית

מנדלבליט החליט כי בניגוד לעתירות שדולת הנשים, ניתן לקיים אירועים בהפרדה מגדרית ברשויות, אך בהתאם לתנאים: "אפשרית כאשר אי הפרדה תמנע מחלק מן הציבור מוצר או שירות ציבורי"

היועמ"ש: כל עיר רשאית לקיים אירוע בהפרדה מגדרית
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט משגר הערב (חמישי) בסיכום דיון של היועץ המשפטי לממשלה הוראות להפרדה מגדרית באירועי תרבות ברשויות המקומיות.

בעקבות הסערות שהתקיימו עם העתירות שהוגשו נגד ההופעות בפארק העירוני בעפולה לחרדים, ולאור אירועים נוספים מעין אלה המתוכננים בקרוב, כינס היועץ המשפטי לממשלה בדחיפות דיון שיוחד באופן ספציפי לסוגיית ההפרדה המגדרית באירועי תרבות, על מנת לגבש עמדת ביניים מהירה. בהמשך יתקיים דיון עקרוני, מקיף ויסודי בסוגיית ההפרדה המגדרית.

לפי הקביעות של מנדלבליט, נקודת המוצא של סיכום הדיון היא עיקרון השוויון, העומד בליבת השיטה הדמוקרטית ומעוגן בחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו. מכאן, שהכלל הוא קיום האירוע במעורבות רשות ציבורית ללא נקיטת צעדים מצד הרשות שנועדו לכפות הפרדה מגדרית. עם זאת, ייתכנו הקשרים מיוחדים בהם תתאפשר הפרדה מגדרית, לתכליות ציבוריות מסוימות ובלבד שההפרדה מקיימת את אמות המידה החוקתיות.

ההפרדה מוצדקת כשהיא פוגעת בחלק מהציבור

חוק איסור הפליה, קובע איסור כללי על הפליה במגוון הקשרים, אך מגדיר מספר מצבים, אותם אין רואים כהפליה. בין מצבים אלה, טוען היועמ"ש ישנה הפרדה מגדרית, שאפשרית "כאשר אי הפרדה תמנע מחלק מן הציבור את הספקת המוצר או השירות הציבורי, או את הכניסה למקום הציבורי, והיא מוצדקת בשים לב לאופי השירות, במידת החיוניות שלו, בקיומה של חלופה סבירה לו ובצורכי הציבור העלול להיפגע מן ההפרדה".

מנדלבליט ציין בקביעתו כי "אם רשות מקומית מעוניינת לקיים אירוע בהפרדה מגדרית עבור ציבור המעוניין בכך, הרי שראשית עליה לבחון האם לאור מאפייני האוכלוסייה המתגוררת באותה רשות ולאור סוג האירוע בו מדובר, ניתן לקיים הפרדה וולונטרית ללא הכוונה. ככל שניתן, מובן כי יש להעדיף אפשרות זו על פני הפרדה מתוכננת", הבהיר בנוסף כי הפרדה מרצון רצויה.

בעת החלטה על קיומם של אירועים בהפרדה מתוכננת יש להביא בחשבון את החובה לעמוד בתנאים, כי קיום האירוע ללא הפרדה ימנע מחלק מן הציבור את קבלת השירות הציבורי – על הרשות המקומית להשתכנע כי הציבור לו מיועד האירוע, או חלק משמעותי ממנו, יימנע מהשתתפות בו, בהעדר הפרדה מגדרית מתוכננת.

בנוסף, קיומה של הצדקה לעריכת האירוע בהפרדה מגדרית – על הרשות המקומית לשקול את מכלול הנסיבות של האירוע, ובמסגרת זו ליתן משקל, בין היתר, לאמות המידה הבאות העולות מלשון החוק ומהפסיקה.

לבסוף ציין כי "נוכח המורכבות והרגישות של הסוגיות המתעוררות בהקשר זה, החלטה על קיום אירוע בהפרדה נכון שתתקבל על-ידי דרג מקצועי בכיר בעירייה, וזאת לאחר שהיועץ המשפטי לעירייה יחווה דעתו באשר לשיקולים המפורטים לעיל", דברי מנדלבליט.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
הפרדה זה הכי טוב! לא רוצים נשים פתיניות!
יש!!!! | 22-08-2019 19:27
הבעייה היא לאו דווקא בבני ברק שם הנשים לבושות כמו הערביות. הבעייה בתל אביב שם יש מלא כוסיות חטובות ועסיסיות.
2
מכה לאירגון קולך רפורמים.תורה ועבודה
אלכס | 22-08-2019 21:50
3
'איש צר ואוייב המנ-דלבליט הזה'
אנטי אהוד ברק | 23-08-2019 13:37
'איש צר ואוייב המנ-דלבליט הזה' 'איש צר ואוייב המנ-דלבליט הזה' 'איש צר ואוייב המנ-דלבליט הזה'