אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בלי פאניקה! מה לעשות במקרה שאתם נסחפים לים?

בעקבות הטביעה של האברך בתל אביב, מסביר מתנדב ביחידת הצוללים של זק"א מה עושים במקרה של מערבולת וזרם סחף. הכלל היסודי: לא להיכנס לפאניקה ולהישאר לצוף עד ליציאה מהזרם

בלי פאניקה! מה לעשות במקרה שאתם נסחפים לים?
  (צילום: גילי יערי/פלאש90)

הבוקר נמצאה גופתו של הרב יהושע בן פז ז"ל שטבע הלילה בחוף סמוך לדולפנריום. הוא הותיר 2 יתומים קטנים בן שנה חצי ובן חודש בלבד.

יהודה, אחיו של יהושע סיפר כי "הם באו רק לשכשך רגליים. פתאום הוא הרגיש מערבולת שמושכת אותו וצעק לגיסו "שמעון אני נסחף" אבל שמעון לא ידע איך להציל אותו"

זהו עוד מוות מיותר, תקראו את השורות הבאות שכתבתי לפני כמה ימים ותמנעו את המקרה הבא:

אנשים טובעים ומתים בים – בגלל זֶרֶם סַחַף (זרם נסוג – Rip current) אנחנו ביחידת הצוללים של זק"א עברנו אימון מיוחד על רשות המצילים, בו ראינו כיצד הים עובד (עלינו) ואף עברנו סימולציה רטובה של טביעה(!).

עוד באותו נושא

הותר לפרסום שם הצעיר מירושלים שטבע למוות בת"א


22

רוב הטביעות כתוצאה מתשישות

כשגלים מגיעים לחוף הם מביאים איתם הרבה מים. המים האלה חוזרים לעומק דרך הזרם הנסיגה. הזרמים האלו קיימים בכל חוף עם גלים!

כאשר אדם מגיע לחוף בו אין מציל שיודע לאבחן ולראות את הקורה במים, הוא רואה אזור שנראה רגוע ושקט יותר משאר הים. לכאורה פחות גלים, צבע קצת יותר כהה. אך שם בדיוק נמצא הזרם הנסוג.

הוא נכנס למים ובשניות הראשונות לא יבחין שהוא נסחף. אך כמו שאנחנו חווינו בעצמנו, תוך 5 שניות הוא יגיע למרחק 10 מטר מהחוף. וכשהוא יתחיל לשחות בחזרה, הוא יגלה כי זה לא אפשרי. גם לשחיינים מנוסים אין דרך לשחות נגד זרם של 2.5 מטר לשנייה – אז נלחמנו ונלחמנו ורק נסחפנו פנימה.

מה שקורה בדרך כלל בשלב הזה, שהאדם שנאבק ונלחם מול כוח גדול ממנו, נכנס לפאניקה, ולבסוף טובע מבליעת מים ותשישות. אגב, ישנם מקרים בהם זרמים חזקים מאוד יכולים להוות סכנה אף לאדם העומד במים בעומק שמגיע עד המותניים בלבד!

אז מה עושים במקרה של סחף?

0 – לא נכנסים בלי מציל!

1 – בשום שלב לא להיכנס לפאניקה. מתים מזה.

2 – לצוף.

בניגוד למיתוס, אין בים תיכון מערבולות והים לא סוחב פנימה (אל מתחת המים). הוא לוקח אותנו פנימה אל הרחק מהחוף. כל עוד צפים בצורה רגועה, הכל בסדר. הזרם לוקח אותנו על גבו. המטרה שלנו היא לרדת מהזרם. לצאת אלכסונית בשחייה רגועה אל מחוצה לו.

אם הזרם חזק מאוד וקשה להיחלץ ממנו בשחייה, עלינו להישאר אתו עד שהוא ייחלש, זה יסתיים אחרי 300 / 400 מטר. שם אנחנו צריכים להתרחק מהזרם לשחות בצורה רגועה בחזרה אל החוף.

לצוף עד ליציאה מהסחף (איור: שאטרסטוק)

לפני שנה הייתה טביעה, בחוף בו התאמנו, ובדיוק היכן שהמצילים אמרו לצוללי היחידה שהגופה תהיה – שם היא הייתה על קרקעית הים, בסופו של הזרם החוזר, שמהווה את הגורם ל 80% מהטביעות בים.

שורה תחתונה. אל תיכנסו למים במקום לא מוכרז והישמעו להוראות המצילים, הם יודעים על מה הם מדברים. את הדיגלונים המעצבנים האלו הם שמו בדיוק בשביל שלא תיסחפו פנימה. אם לא תשמעו להם, אני והיחידה נגיע וזה כבר פחות כדאי.

==

משה מנס הוא קופירייטר וכותב תוכן בחברת הדיגיטל – בטר דיגיטל וצולל ביחידת הצוללים של זק"א.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
צריך לפתוח את הכתבה בזה שאסור להכנס לים ללא מ
דגל שחור | 20-08-2019 11:33
ואז להמשיך שאם אדם עושה את השטות של להכנס לים ללא מציל אלו ההנחיות שיש לפעול בהם בממידה ונסיים לים.