איסור הכניסה לחברות הקונגרס: החלטה נכונה או טעות דיפלומטית?

ההחלטה לאסור על חברות הקונגרס המוסלמיות להיכנס לארץ עוררה סערה גדולה בישראל ובארה"ב. אין ספק שלא היה מדובר בהחלטה קלה - אך האם ההחלטה על האיסור הייתה המהלך הנכון או טעות דיפלומטית?

האיסור לחברות הקונגרס: החלטה נכונה או טעות?
  חברות הקונגרס המוסלמיות ראשידה טאליב ואילהן עומאר (צילומים: שאטרסטוק)

ההחלטה של ראש הממשלה ומשרד הפנים לאסור על חברות הקונגרס המוסלמיות ראשידה טאליב ואילהן עומאר להיכנס לארץ עוררה סערה גדולה הן בישראל והן בארה"ב. אין ספק שלא מדובר בהחלטה קלה לאור הנסיבות – אך האם ההחלטה הסופית על האיסור הייתה המהלך הנכון או טעות דיפלומטית? ניתן לפרש זאת לשני הכיוונים.

החלטה נכונה: ישראל מנעה פרובוקציה משמעותית

בטווח הקצר, ניתן לומר שמדובר בהחלטה נכונה שלא לאפשר לטאליב ועומאר להיכנס בשערי נתב"ג. אם היה מדובר בביקור שנועד לאפשר לחברות הקונגרס לראות בעצמן את המצב בארץ, כמענה לטענות שהושמעו נגדן על כך שהן לא מבינות את הסכסוך הישראלי פלסטיני שעליו הן התבטאו בחריפות, עוד היה אפשר לקבל זאת ולאפשר להן להגיע. אך לא זאת הייתה כוונתן.

ההחלטה שלא לכלול בלו"ז הביקור פגישות עם נציגים ישראלים רשמיים, או ביקורים באתרים יהודיים, אלא להישאר רק בשטחי הרשות הפלסטינית ולהיפגש עם גורמים הנחשבים כשונאי ישראל, מראה כי מטרת הביקור האמיתית הייתה לעורר פרובוקציה, לחזק את החרם וההסתה כנגד ישראל ולהחזיר את הפלסטינים לכותרות. הוצאה לפועל של פרובוקציה כזאת הייתה מחזקת באופן משמעותי את קריאות ההסתה של הפלסטינים נגד ישראל, נותנת רוח גבית לארגון ה-BDS והחרם, ומעודדת את המשך המחאות האלימות ופעולות הטרור בארץ.

עוד באותו נושא

חברות הקונגרס המוסלמיות לא יורשו להיכנס לישראל


20

גם התכנון לעלות להר הבית עם נציגים מהרשות הפלסטינית, בטח על רקע המתיחות בין היהודים והמוסלמים שנרשמה שם רק בתחילת השבוע, הייתה אמורה להיות פרובוקציה שבמקרה הטוב הייתה מקשה על הקריאות לשינוי בסטטוס קוו באתר הקדוש, ובמקרה הרע הייתה מעוררת סערה דיפלומטית שרק תפגע בישראל ברמה הבינלאומית. העובדה שבהמשך שר הפנים הותיר לטאליב להגיע לארץ לביקור הומניטרי, אך רק לאחר שהתחייבה לכבד את החוק ולא לפעול לעידוד החרם במהלך ביקורה, רק מחזקת את הטענה הזו.

כשהמתיחות בין ישראל והפלסטינים נמצאת כעת בשיא – הן מצד הרשות הפלסטינית שמסוכסכת עם ישראל בעקבות קיזוז משכורות המחבלים, והן מצד חמאס בעזה שממשיך לעודד את ההסלמה והטרור בדרום – ברור שישראל לא תרצה לאפשר מהלכים שיעודדו עימותים נוספים ותאסור על הפרובוקטוריות להיכנס לארץ.

טעות דיפלומטית: האיסור רק יפגע בישראל בעתיד

אך בעוד שההשלכות בטווח הקצר מצדיקות את איסור הכניסה, כשמסתכלים על ההשלכות בטווח הארוך אפשר לראות שההחלטה הייתה טעות דיפלומטית קשה. במקור ישראל תכננה לאשר את כניסתן של חברות הקונגרס לארץ, זאת מתוך כבוד לממשל האמריקני, כשאפילו שגריר ישראל בארה"ב אמר שאין סיבה לחשוש ושהכבוד לקונגרס חשוב יותר. רק ברגע האחרון ראש הממשלה התחרט ואסר את כניסתן – דבר שיעורר מספר השלכות שרק יפגעו בישראל בעתיד.

ראשית, איסור הכניסה פוגע משמעותית ביחסים של ישראל עם נציגי המפלגה הדמוקרטית בקונגרס, שרובם דווקא תומכים בישראל ומביעים עמדות מתונות בהרבה מאלו של טאליב ועומאר, שנחשבות כקיצוניות בדעותיהן. למרות זאת, הדמוקרטים ירצו עכשיו להביע תמיכה בחברות המפלגה המוסלמיות, ויתמכו בהן יותר – בעיקר בדבריהן נגד ישראל.

הדבר עלול להוביל להקצנה במדיניות המפלגה, שתשפיע הן על הפעילות בקונגרס והן על ההתנהלות לקראת הבחירות לנשיאות בשנה הבאה – כשחלק מהמועמדים הדמוקרטים לנשיאות מתנגדים נחרצות לישראל, ביניהם אפילו אחת שתומכת באיראן ושנפגשה בעבר עם אסד בסוריה. אם ההקצנה הזו תביא לכך שנשיא ארה"ב הבא יהיה תומך בחרם – זו תהיה מכה קשה במיוחד לישראל.

עוד באותו נושא

מועמדת לנשיאות ארה"ב מעוררת דאגה בישראל


5

אך חמור מכך, מי שהטה את הכף בהחלטה הישראלית היה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. בזמן שישראל עדיין התלבטה כיצד לפעול ומה המהלך הנכון לעשות, טראמפ הבהיר בציוץ בטוויטר שמבחינתו "אם ישראל תאפשר לחברות הקונגרס לבקר, זה יהיה סימן של חולשה. הן הפנים של המפלגה הדמוקרטית, הן שונאות את ישראל ואת העם היהודי, ואין מה שאפשר להגיד או לעשות שישנה את דעתן". שעה לאחר מכן, ראש הממשלה ושר הפנים הודיעו על איסור הכניסה – ובכך קיבלו את דרישתו של טראמפ מישראל.

הדבר מציג את הקושי הקיים ביחסים בין ישראל ובת בריתה הגדולה ביותר. מאז ומתמיד ראשי הממשלה בישראל ניסו שלא להתנגד לבקשות של נשיאי ארה"ב – על אחת כמה וכמה במקרה של הנשיא טראמפ שעשה כל כך הרבה למען ישראל.  אחרי שארה"ב הכירה בירושלים כבירה, העבירה את השגרירות, הכירה בריבונות על רמת הגולן, והחזירה את הסנקציות על איראן כדי לשמור על ישראל – התוצאה היא שלנתניהו קשה מאד להגיד "לא" לבקשה של טראמפ, גם כשהיא עשויה לפגוע בישראל. מה זה אומר לגבי העתיד, בעיקר כשארה"ב תניח עוד מעט את "עסקת המאה" על השולחן? האם גם אז נתניהו יקבל את דרישותיו של טראמפ ללא התנגדות כמו שעשה הפעם? את התשובה כנראה נקבל בקרוב.

מה דעתכם בעניין? הצביעו בסקר סרוגים:

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
הגיע הזמן שמדינת ישראל תעמוד על שלה.
בנימין בן אביב | 16-08-2019 13:58
כבר שנים רבות שכל הגורמים האנטישמים חוגגים עלינו בזכות הדמוקראטייה שמאפשרת להם ליפגוע בחיילי צהל,ולהעליב את ממשלתינו היקרה,ממשלה שאיפשרה להם לצלם ולעשות פרובוקציות כנגד המדינה היהודית,והכוחות האנטישמים הפכו לכדור שלג אכזרי,שכלל את שלום עכשיו ואת חברי ה-bds והקרן האנטישמית שמשקיעה בכל דבר שמנגח ופוגע בעם היהודי השפוי החי במדינה,והחולשה שהפגינה הממשלה גררה גם את מפלגת מרץ והמפלגה הערבית המאוחדת שהפכו לכוח מסוכן שגורר וניגרר אחרי פרובוקציות אנטישמיות.
לפי הקוראן [סורא 6] צריך להכניסה ולסקול אותה
אנטי אהוד ברק | 18-08-2019 7:50
מקום הקילה היה צריך להיות בויא דלורוזה
2
לא טעות ולא נעליים
לאה | 16-08-2019 15:10
זה מה שצריך היה לעשות!
3
טעות איומה להכניס טלאב לארץ, ובמיוחד ליו"ש
יעקב הלל | 16-08-2019 17:12
היא תנצל את המצב לעודד פיגועים בישראל. הי אנטישמית מרשעת. היא תנצל שהותה בארץ לעידוד פלסטינים לפגע ביהודים. למה לעשות טעויות. האתם תדביקו אליה שוטרים שלא תדבר עם אנשים ברחוב ובמסגד. אתם חושבים שהיא לא תראה אנשים. היא תאסוף שקרים לעודד את פעולותהBDS.
4
הטעות היחידה
ז עליה | 17-08-2019 8:37
שהן עוד נושמות המחלות הערביות הסוס הטרויאני המוסלמי בתוך. מדינות המערב לא לתת לאף מוסלמי לחיות בשום ארץ נחשים ומפיצי מחלות
אתה לא יודע כמה שאתה צודק
דוד | 17-08-2019 11:34
אני איתך ב 100 אחוז אח
5
החלטה הכי נכונה ...
מלי.. | 19-08-2019 8:46
אין לתת להן אפשרות להשתמש בכלי הדמוקרטי כדי להשמיץ אותנו האנטישמיות האלה אין להן שום זכות להיכנס לארץ ישראל ... שיישארו במפלגה הדמוקרטית עם היהודונים השמאלנים שמחבקים אותם שם.