אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ברוכים הבאים לנשף המסכות בנגמ"ש

נגמ"ש הימין בוער מהאשמות, תדרוכים ושיטות להשחיר את פני יריבים, אבל בואו נעשה קצת סדר, ונקרע את המסכות בנשף המוזר הזה שנובע יותר משיקולים אישיים והרבה פחות בשל חשש אידאולוגי

ברוכים הבאים לנשף המסכות בנגמ"ש
  צילום: פלאש 90

הליכוד תמיד הייתה מפלגת ימין- מרכז. ומימינה היו עוד מפלגות. זה לא כינוי גנאי, זו מציאות. ימין- מרכז זו מפלגה רחבה וגדולה יותר.

היו בה גורמים ימניים ושמרניים יותר- דוגמת יריב לוין שלאורך שנים עקבי בעמדותיו הללו, או משה ארנס. והיו בו כאלו שנוטים מרכזה יותר. מיקי איתן דוגמה בולטת גם צחי הנגבי שמאז החל על הגג בימית עבר כברת דרך, הגיע לקדימה וחזר הביתה.

אחד השינויים הגדולים בליכוד היה המפקד שעשה משה פייגלין (זה שטולפים עליו שהוא איש שמאל; שתומך בטראנספר, כיבוש עזה וריבונות מלאה ומוחשית בהר הבית..). מנהיגות יהודית הכניסה בייס ימני חזק שקידם חוטובליים ולויניים על פני בני בגיניים ומיקי איתניים. ודבר נוסף שזה גרם לכל אופורטוניסט, או ליכודניקים מהמרכז, כאלו שבאו בכלל לקדם עסקים קטנים, או פריפריה, להישמע כמו הרב לוינגר כדי לנצח בפריימריז.

עוד באותו נושא

מנדבליט, אלשייך, שקד וסמוטריץ': כולם שמאלנים


21

מפלגת ימין מרכז היא גדולה יותר, יכולה להיות מפלגת שלטון ולהכיל דעות מגוונות יותר ממפלגה אידאולוגית בדרך כלל.

ההתנתקות, הקמת קדימה, אולמרט וטילים על הדרום יצרו גם בציבור תזוזה זוחלת ימינה.

בנט ושקד שבאו והפיחו חיים בבית היהודי, אתגרו בכל פעם את הליכוד מימין. וגרמו לקרב מי יותר ימני. בשונה מחנן פורת וצבי הנדל הם גם לא הסתירו את רצונם להחזיק בשלטון ביום מן הימים. על כך תוסיפו את התקופה שעבדו השניים בלשכת נתניהו שיצרה איבה אישית בין הצדדים ותקבלו דיון בלתי ענייני מצד בלפור לגבי שקד ובנט- גם מתחרים על אותו בייס, גם מאתגרים בשל השאיפות שלהם, וגם מִשְׁקָעִים בגינם לדוגמה הפיצו בלשכת נתניהו על הקינוחים הלא כשרים לכאורה של גילית בנט, וטיסה ממשלתית אחת שהשרה שקד הייתה צריכה לטוס בנפרד ללא כל הממשלה בשל אותם יחסים עכורים.

לכן הדיון והקרב הפוליטי הזה הוא לא ענייני בכלל. האמירה בפוליטיקה הכל אישי מזמן לא הייתה רלוונטית יותר.

נחזור למהות- הצעד האחרון של בנט ושקד שכשל במבחן הקלפי, היה צעד שניסה (כמו שקורה פעמים רבות), לקחת את האידאולוגיה מימין למרכז, בתנועה כזו לרוב אתה מאבד את הקשר עם הגרעין האידאולוגי- כי ככל שאתה מרחיב את תפיסת העולם אתה או מאבד את הבייס, או מאבד את הקהל הרחב. הם כנראה אבדו גם מזה וגם מזה. בעיקר במובן הדתי העמוק יותר ופחות במובן ה"ימני".

מימין תמיד מזכירים להם שבתקופתם בממשלה פונו למשל עמונה ונתיב האבות ועוד. וכאן המבקרים לא עושים הבדל בין החלטות מדיניות, כגון אוסלו, הסכם חברון, והתכנית עם השם הכי אבסורדי- ההתנתקות, לבין החלטות שיפוטיות. ואין זה המקום לפתוח את סבך היחסים של הימין עם מערכת המשפט בטח לא בכמה מילים.

שקד ובנט הבינו בדרך הקשה שצריך לחזור לבייס, וכפרודים החיים יחד בבית אחד בשל אילוצים חיצוניים. המאחד את כולם הם סוגיות ימין- מדיני מסורתיות, הקו המפריד הם סוגיות הדת והמדינה. הליכוד מצאו את קו השבר וחוגגים כמוצאי שלל רב כאילו זה שבר בסוגיות המדיניות, או האמון והדרך, ולא בסוגיות הדת והמדינה אותם גם הם עצמם מנסים לטאטא מתחת לשטיח וליברמן מנסה לאוורר אותו מתחתם. נשף מסכות שכזה.

כדי להחזיק בהגה השלטון אתה צריך מנעד רחב שנוגע במיינסטרים הישראלי- הליכוד לאורך השנים הצליח לגעת בו כשפעם הוא פנה מהמרכז שמאלה ופעם ימינה. מפלגת שלטון צריכה לתווך לציבור את תחושותיו ולשמור על ההגה בכיוון הכללי עליו הצביעו. האתגר שלקחו עליהם בנט ושקד הותיר אותם חשופים בצריח- מול ההפגזות של הליכוד והמתקפות של עוצמה יהודית וזהות.

בנט ושקד אם וכאשר יצליחו להיות מפלגת שלטון מינסטרימית יבחנו על דבקותם בדרך לצד הפרגמטיות שתצטרך ועד כמה תצטרך. בינתיים המתקפות מתומכי הליכוד ברשת הן צביעות מדהימה.

 

 

 

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
הגיע הזמן להוריד מסיכות.דיי בעריק1מימין נימשל
מי נוסף על הגביר? | 16-08-2019 15:41
ליהודים אין עוד ארץ אחרת. ארץ ישראל היא כבשת הרש של היהודים.
טענה ישנה: שקד חפרפרת של 'הקרן לישראל חדשה'
אנטי אהוד ברק | 18-08-2019 8:03
גם 'בעלה' בנט הרפורמי שליח הקרן, להרוס את הימין
כולם רוצים א"י ליהודים, אבל יש כאן הרבה אח
מציאות או חזון? | 16-08-2019 21:25
ארץ ישראל היא הארץ ההיסטורית של העם היהודי והיא גם ארץ המקלט שלו. אבל לצערנו יש מיעוט ערבי גדול בישראל של לפני 67 (=כ-20%) וביוש יש עוד כ-2.5 פלסטינים (=ברצועת עזה כ-1.5 מיליון). השאלה האם נרצה מדינה שבה לפלסטינים יהיה יום אחד רוב פוליטי?
2
שני חילונים, אתאסטים גמורים מולכים באף עדר
חחח | 16-08-2019 16:18
של מפדלניקים עם רגשי נחיתות שרואים ביבי את המשיח ובאיילת את האשה שאף דתייה כנועה לא תוכל לדמות לה.
רק עוצמה יהודית!
דברי אמת | 16-08-2019 16:37
לא מתרפסים, ולא מתחנפים! גזענים מטונפים ישר לפנים בלי להתנצל ובלי להתבלבל!! וגם מתרחקים מטרנדים פרוגרסיבים כמו ספורט ואוכל בריא. תנו להם 5 קילו בורקס חם, והם יהיו מאושרים.
3
החלטתי
ציון | 16-08-2019 17:34
לעזוב את הנגמש . אין כאן שום דרך ארץ רק שנאת חינם וקנאה. לא ליברמן ולא כחול לבן. אני עובר בגשר עם אורלי לוי ושהמושחתים יבינו שאפילו המתנחלים לא בכיס שלהם.
4
יאיר אמר שאביו חלש ומקבל החלטות מוטעות
הקשבתם ליאיר? | 17-08-2019 6:10
האם יש לנו כאן פוטש בתוך הבית (=תופעה מוכרת בהרבה ממלכות שהבן קם על אביו הקשיש...) או שבאמת צריך איש ימין הגון ואחראי שיפקח על נתניהו מקרוב
5
תפסיק לדבר שטחות
שלמה | 17-08-2019 17:04
כולכם בימים יודעים שמימצביע היום לליכוד זה בכלל בגלל אידאולוגיה במחנה יהודה ובשוק הכרמל לא מענין אות ם בכלל חברון ולא התנחלות ספק אם בקרו שם ובטח ספק אם עשו מילואים שם כל מטרתם זה לדפוק את המערך שכבר לא קיים גם אחרי מאות טילים בשדרות ממדיכים להצביע לליכוד מתוך ידיעה ברורה ששום דבר לא ישתנה
תגובה של שמאלן גזען
יהודי. | 20-08-2019 16:16
להרבה אתרים מתגנב שמאלן נקלה בתחפושת ימנית ודוחף את תגובותיו הגזעניות והמסיתות איש באחיו.
6
מספיק ישראל שיחררה מחבלים שרצחו משפחות שלמות
לוי מיכאל | 18-08-2019 7:00
נכון ראש ממשלה נרצח קיבל עונש כבד שחררו אותו הילדים והמשפחות שנרצחו לא שווים מספיק די די לסמכות
7
שקד השקרנית פייסבוק של משה פייגלין תומכי miga
רבנית מהשומרון | 18-08-2019 9:02
כל הכבוד לצדיק שצילם את איילת שקד בלייב משקרת ועוד שואלת אני מצולמת ? בושה וכלימה שומו שמיים בעזרת השם כולנו נבחר במשה פייגלין הצדיק והצנוע ובעוצמה יהודית איחוד הימין=איחוד מחפשי הכיסאות והשקרים בכנסת
8
לבניטו ולמטיילת אין אידאולוגיה!
יעלה | 18-08-2019 10:52
רצון לשלוט זה לא אג'נדה ולא אידאולוגיה! מהההשתנה אצלם מהבחירות האחרונות?? הם לא דתיים ולא חילוניים, לא ליברליים ולא דמוקרטים, בקיצור: לא בשר ולא חלב. עצוב, שהם הרסו במו ידם את מה שהיתה פעם מפלגת המפדל, שידעה בחכמה לאחוז במשרדי החינוך והפנים, מבלי ליצור אנטגוניזם. סרחון בושם הפאשיזים של המטיילת, והעובדה שחיזרה אחר הפתחים בליכוד לא במהרה ישכחו לה. גם לא זה שחזרה על ארבע לבית היהודי. בנט בכלל, פגע רע. היה תקווה גדולה, וכגודל הציפיות, כך גודל האכזבה. בקיצור - מי שחושב כמו ליכודניק, מצביע לליכוד. מי שמכבד את ביבי, מצביע לליכוד. בשביל מה להצביע לשעטנז המוזר הזה, שמשנה לעצמו את השם כל יומיים ועסוק בהשמצות ויריות בתוך הנגמש כל הזמן?
9
מפלגת אמצע ישראל
נועם | 18-08-2019 11:17
מפלגת אמצע ישראל הולכת עם מפלגת העבודה
10
שריף
נועם | 19-08-2019 12:24
שריף