אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אנא, אל תכלילו את הנוער כבעייתי ושפל | טיול אחר בקפריסין

מי שמגיע מתרבות כזאת בארץ, כל מה שהוא צריך זה ריחוק קטן כדי להגיע למעשים עצמם, נוער המגיע מבית בריא, ובעל שכל ישר ונפש בריאה, בכלל לא יעלה על דעתו להגיע למקומות האלו

קפריסין האחרת- חוויות של נער דתי, שחזר מטיול שונה
  קפריסין (צילום: שאטרסטוק)

בשבוע שעבר יצאתי לחופשה בקפריסין, עם כרטיסים שהוזמנו הרבה לפני הפרשיה שהייתה לא הייתה, וההחלטה על מועד סגירת הרשימות לכנסת. אז הנה כמה תובנות מהטיול בכלל ובצל האירועים:

ניתוק

נתחיל מכך שלהתנתק כמעט לחלוטין מהפלאפון, דהיינו מהוואצאפ, פייסבוק, סטורי וחדשות, זו משימה לא פשוטה כלל עבור האדם הממוצע, קל וחומר למי שעוסק ברשתות חברתיות וחדשות, קל וחומר ביומיים העמוסים של סגירת הרשימות לבחירות.

בדיעבד, לאחר לילה לבן לאחר החזרה לארץ, בו נכנסתי לכל ההודעות הפוסטים והחדשות, הבנתי שכדי לצאת לחופשה מספיק לנתק את הפלאפון לשלושה ימים. נסו את זה, אפשר להישאר בבית ועם אותה השגרה, רק בלי להיות זמינים בטלפון, להתנתק מהחדשות וההתראות הקופצות, חופשה חלומית.

עוד באותו נושא

משטרת קפריסין מגיבה לתיירת הבריטית: "פייק ניוז"


5

 

קיבלתי עשרות תגובות- איך אתם נוסעים לשם?

לקפריסין יצאתי עם עוד שני חברים, בני נוער, בגיל 17, נורמליים לחלוטין. עם פרסום אותה הפרשיה, קיבלתי עשרות תגובות מהמשפחה והחברים, איך אתם נוסעים לשם? מה תעשו שם? איך ההורים נותנים לכם, וכדומה. וכאן אשים דגש על הנקודה הזאת: רוב הנוער הוא בריא בנפשו ובגופו, ומסוגל ליהנות גם בלי להגיע למציאות של מעשים מגונים.

אותו מעשה שהיה או לא היה לא קרה בהתפרצות של הרגע, כדי להגיע לסיטואציה הזו היה צריך להגיע לאותם מועדונים, כדי להגיע למועדונים צריך לחפש אותם, כדי לחפש צריך להכיר מה זה אותם מועדונים, אנחש שהתהליך הזה לא קרה תוך ימים ספורים, זו תרבות, אומנם נישתית, אבל שקיימת כבר בארץ, ורק הגיעה שם לנקודת קיצון.

לפני כמה שבועות פרסם אחד מאנשי התקשורת טור בו כתב כי איך מצפים שלא יקרו דברים כאלה, שתוכן ומסרים דומים מגיעים לילדים ולנוער דרך הסרטים והמדיה, ברעיון הוא צודק, מי שמגיע מתרבות כזאת בארץ, כל מה שהוא צריך זה ריחוק קטן כדי להגיע למעשים עצמם, נער שבביתו תרבות ותוכן כזה נחשב לגיטימי, שלא יתפלאו שעושה זאת בפועל. וכן להיפך, נוער המגיע מבית בריא, ובעל שכל ישר ונפש בריאה, שלא צורך את התרבות הזאת, בכלל לא יעלה בדעתו להגיע למקומות האלו, מהסיבה הפשוטה שהוא לא קשור לתרבות הזו כלל. אז אנא, אל תכלילו את הנוער כבעייתי ושפל,  חפשו את התרבות המגיעה מהבית.

כששדה התעופה מרגיש כמו בית כנסת

סרוגים בחו"ל, איך אנחנו אוהבים את זה, לפעמים כל חווית החו"ל סובבת סביב העניין הזה. הציבור הדתי לאומי הוא בעל חוש מפותח לזהות את חבריו לשבט, החל מכך שבאזור אירופאי שקט נשמעת קריאה רמה לילדה בשם איילת, ועד זיהוי בים לבגד ים צנוע סטייל אמריקאי עם כובע קייטנת גיל וגל. את הטיסה חזור לקחנו לשישי בבוקר, על מנת לא להישאר שם בשבת, השהות בשדה התעופה הקטן החלה להרגיש כמו קידוש בבית הכנסת, כשעוד ועוד דתיים רצו להספיק את הטיסה לפני שבת, ונפתחו שולחנות בתי הקפה לשלל הבמבה והביסלי, תפילת מוסף של חודש במטוס, עם חוויה דתית מושלמת של הילד שבוכה לאביו שרוצה שוקולד יש מאין, כמעט ויכולתי לדמיין את האנשים מחפשים לאן לצאת באמצע התפילה…

ואסיים עם כמה נקודות ביקורת עבורנו הציבור הדתי בחו"ל:

נקודה ראשונה, אם אתם לא קונים באותו בית הקפה מטעמי כשרות, אל תשבו לאכול שם את הסנדוויץ שהבאתם, לא ראוי ולא מכבד.

נקודה שנייה, בין הקפיצות לבית חב"ד הסמוך, שמתי לב כי הנוכחות הדתית בזמן הארוחות הייתה גבוהה מהזמן התפילות. חשבון נפש.

ונקודה שלישית ואחרונה, צאו לרחובות העולם עם הכיפה הסרוגה בגאווה, לא צריך להסתיר אותה. ובינינו, יותר קל לזהות אתכם ככה

 

דורון בלוך, בן 17, תלמיד ישיבה תיכונית 'חורב', עיתונאי ויועץ תקשורת

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
תגובה
נתנאל | 06-08-2019 12:02
אין מטהרים את השרץ.
2
והיכן מצאת היתר לצאת מהארץ לטיול בקפריסין?
מיכל | 06-08-2019 12:22
ברמבם? בשולחן ערוך?
לכאורה לצאת על מנת לחזור מותר
רב | 06-08-2019 14:45
מותר
תשובה
קיבי | 06-08-2019 14:43
בין האחרונים ניתן למנות את ר' יוסף מטראני שפסק כדעת התוספות שאם בכוונת היוצא לחזור לארץ - מותר לצאת למען כל מטרה. גם בין פוסקי דורנו נמצאו מתירים. הרב שלמה דייכובסקי טען שכשם שמתירים לצאת מהארץ כדי לצבור רווח כלכלי, כך יש להקל גם לצאת לצורך רווחת הגוף ורווחת הנפש, כלומר לצורך נופש. בדומה לכך כתבו הרב שמואל וואזנר והרב יצחק זילברשטיין שיש מקום להקל לצאת מארץ ישראל לזמן מועט לצורך טיול, אם הופכים זאת לדבר מצווה על ידי התבוננות בנפלאות הבריאה או לצורכי הבראה. בשם הרב יוסף שלום אלישיב הובאה עצה דומה, שהיוצא לנופש והבראה ישתדל להשפיע על יהודי לשמור איזה מצווה כדי שתיחשב נסיעתו לחול כדבר מצווה.
תשובה
שועי | 06-08-2019 13:08
ולמה זה עניינך מה הוא עושה? לא צריך לדחוף את האף שלך למקומות לא קשורים
3
כתבה טובה
firewall | 06-08-2019 12:32
כתבה מדהימה מסכים עם הבן אדם ברוב הדעות שלו
4
נכון מאוד
משה | 06-08-2019 14:15
צודק לגמרי
5
יופי
שם | 06-08-2019 14:25
גם אני אותו סיפור כולם מרימים גבה כל הכבוד שהעלית את זה
6
מסכים ב100%
קיבי | 06-08-2019 14:38
זה היה כתבה מאוד מעניינת וחשובה. יישר כח!!
7
ממש יפה ונכון
יוסי כהן | 06-08-2019 14:41
ממש כדי להתנתק מהפלאפון ולעשות דברים אחרים
8
יציאה לקפריסין .
מירי ניר. | 06-08-2019 15:09
כל הכבוד על העידכון ביכולות המוסריות שלכם. רק לידיעתכם יש צעירים שאינם חובשים כיפות . העגלה שלהם מלאה עם ערכים וחינוך מהבית , הם שגרירים מעולים .
9
צודק עם הביקורת
נתי | 06-08-2019 15:26
צודק עם הביקורת
10
תלוי מה מטרת הנסיעה
יעל | 06-08-2019 16:16
כאשר נוסעים להתפרע אז התוצאה אומללה. לא מבינה את ההורים שמרשים לקטינים לצאת למסיבות באיה נאפה. אם מטרת הנסיעה היא להרחיב דעת ונפש או לטייל )אנשים כבר שכחו מה זה פשוט לטייל( אז סביר שהנוער לא יסתבך בדברים מכוערים. ילדיי נסעו לחול לבד כאשר היו אחרי שירות צבאי. אני חושבת שקטינים זקוקים להשגחה הורית.
11
אל תאמרו קפריסין
ד | 06-08-2019 21:00
תאמרו האי אליישה ויש אומרים כי האי חלק מארץ ישראל
12
ביטחון
ם | 08-08-2019 10:16
אני יהודי לא פחות ממך אבל להשוויץ בכך במקום מועד לפורענות זה מוגזם
13
אייך הכשרות שם
יונתן | 11-08-2019 16:19