אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איך הפכה סין למעצמת אורז?

איך הפכה סין למעצמת אורז?
  (מתוך האתר: pexels.com)

איך הפכה סין למעצמת אורז? את התשובה לשאלה הזו ולעוד רבות אחרות תוכלו לגלות במסגרת טיול מאורגן לסין, בו תחוו את הארץ היפיפייה הזו, התרבות השונה, המנהגים האחרים והמקומיים האמונים על טרסות האורז העצומות של סין.

אורז – כמה קטן ככה טעים

האורז הינו דגן אשר משמש כמזון ליותר מחצי מאוכלוסיית העולם כולו. הוא הגידול הרביעי הנפוץ ביותר בעולם. גידולו של האורז אינו פשוט, הוא מצריך עבודה רבה וכמויות מים רבות בכדי לגדול. אך, את האורז ניתן לגדל בכל מקום, אפילו על צלע של הר. האורז במקורו מגיע מסין והודו ויש לו זנים שונים אשר ניתן להבחין ביניהם לפי צורתו החיצונית של הגרגר.

ההיסטוריה של האורז בסין

מי שאמונים על שימור הטרסות המדהימות והאורז הם קבוצה אתנית העונה לשם "האני". מיקומם הוא במחוז יונאן  על רכס הרי אילאו.  בני ההאני הם אלו אשר מתחזקים את הטרסות באלף שלוש מאות השנים האחרונות. אזור יונאן הינו אזור הררי, גשום ומיוער אשר הקשה מאד גידול של יבול באזור. אבותיהם הקדומים של ההאני הקימו את הטרסות תוך פיתוח מערכת אקולוגית שאין שניה לה בשל הניצול המרבי של הטבע הקיים במקום, בכך הבטיחו יבול גם בשנות בצורת. שטחן של טרסות עצומות אלו נמשך לאורך 1,000 קילומטרים בגובה הנע בין 600 ל 2,000 מטרים מעל פני הים. כמו כן, הוא נחשב לאחד מאזורי הגידול הגדולים ביותר בעולם. תרבותם של בני ההאני סובבת סביב גידולו של האורז ועיסוקם בחקלאות, שיריהם וחגיהם סובבים סביב האורז והקציר ואף מבנה בתיהם קשור באופן ישיר לחקלאות. (מבנה המזכיר פטריה).

טרסות האורז

הטרסות לכשעצמן בעלות מראה מהפנט וייחודי המזכיר במעט ויטראז' צבעוני בשל שבירת האור על המים. אין ספק כי הטרסות העשויות ידי אדם הן פלא ועל כך הן מוכרות כאתר מורשת ע"י אונסק"ו.

הטרסות מתפרשות על מדרון הררי כאשר הטרסה הנמוכה ביותר היא בגובה 603 מטרים והטרסה הגבוהה ביותר היא בגובה 1,996 מטרים. הדבר משפיע על האורז בכמה מובנים: האורז שגדל בגובה של 1,996 מטרים, גדל בטמפרטורה הנמוכה ביותר בעולם. כמו כן אספקת המים לאזור היא קשה יותר מאשר אל הטרסות הנמכות.

הטרסות נבנו במדרון ההר מלמטה כלפי מעלה כאשר ישנן טרסות אשר נמצאות בשיפוע של 10-25 מעלות ובמדרונות התלולים יותר שיפוען יכול להגיע אף ל 60 מעלות. השפעות נוספות הנוצרות משינויים אלו הן: סוג האורז, הטיפול הנדרש עבורו ומועד השתילה שלו. האורז אשר גדל במדרונות התלולים הוא הזן המסורתי העשיר במינרלים, ויטמינים והוא נטול גלוטן, עמיד בפני מחלות ולא מושפע משינויים בטמפרטורה. צבעו אדום וגרגיריו ארוכים. לעומתו בגבהים הנמוכים מגדלים זני תערובת – כגון: אורז דביק מסוג "מנגלה" (Mengla).

סין מעצמת אורז

ישנם כ-20 תהליכים הקשורים לתחזוקה של הטרסה והם:

בראש ובראשונה יש להכין את השדה: יישור האדמה, חפירת תעלת השקיה, חריש על מנת לקבור שאריות צמחי האורז מהקציר הקודם ואת העשבים השוטים, שידוד, דישון האדמה בעזרת זבל מחיות המקש ומהאדם, אח"כ החלקת הסוללות ותיקונן במידת הצורך.

שתילת האורז: יש להכין את הזרעים, להשרותם במים, אח"כ יש לנקז את המים, לשתול את האורז בערוגות הגידול, יש לקטוף הנבטים החדשים ושתילתם בטרסות.

ההאני מתנהלים בנושא זה בפעילות שיתופית כאשר אם נבטיו של איכר מוכנים לשתילה בשדות כולם נרתמים לעבודה.

כיום סין אחראית על 30% מייצור האורז בעולם כולו.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
שבת שלום
אני | 02-08-2019 12:48
למה לא הבאתם קליף בהתאם חחח מעניין. הם הרי צריכים להאכיל גם כל כך הרבה אנשים. איך ככה היגיעו לכמות כזו עצומה.
2
גידול האורז בסין
ביל | 02-08-2019 19:26
ישנם עוד מדינות בעולם המגדלות אורז בכמויות אבל אורז מכיל בתוכו כמות אומנם מיזערית של רעלן שאינו בריא לבריאות למרות זאת האורז חיוני לתזונת מדינות עים אוכלוסיה ענקית