אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הפרשה בקפריסין: להקים מטה ביטחון לאומי לערכים

כואב לנו הלב על כך שאחים יקרים יהיה חינוכם אשר יהיה, דתי לא דתי, חילוני לא חילוני, שכך הם מגיעים לדרגות כאלה. אבל שנדע שלמרות הכאב הזה, ולמרות שיש לנו ביקורת קשה על אחינו, מתוך המצבים הגרועים האלה אנו שואבים תקווה שעדיין הניצוץ היהודי מנצנץ

(צילום תמונה ראשית: צילום מסך מתוך טוויטר)

רבים מעם ישראל נחשפו לסרטון הנערים ששבו מקפריסין שהם שמחים וצוהלים על כך שהם כבר לא אשמים במה שהחשידו אותם באונס קבוצתי. וכך סיפר לי תלמיד, שהם התחילו לשיר "באלוהים אנחנו מאמינים". ושאחד מהנערים אפילו עם כיפה וציצית. אז נשאלתי ע"י אותו תלמיד, האם באמת נערים כאלה דתיים או לא דתיים וכיצד אדם דתי בכלל נקלע לסיטואציה כזו, כי גם כשאנחנו מסירים מעליהם את מה שחשדו באינוס קבוצתי, הרי לכאורה נעשתה שם אורגיה מגעילה, מחפירה, מבישה. אז על מה השמחה? על מה הצהלה? ואיך שם שמים משתרבב בתוך כל העניין?

הרב רצון ערוסי (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90) 

באמת אנחנו נמצאים בתקופה שניתן להגדיר אותה "כי דור תהפוכות המה". כלומר, קודש וחול, חילוניות ודתיות, טומאה וטהרה, אמונה וכפירה משמשים בערבוביה. מושגים או ערכים שהיו מקובלים מדורי דורות פתאום כעת נרמסים ונדרסים ואוי ואבוי לך אם אפילו תגיד שהטבע או הדבר הטבעי והדבר הנורמלי זה הוא והיא. אלא, אם בני אדם אומרים שזה דבר טבעי, הוא והוא, או היא והיא אסור לך אפילו לחלוק על דבריהם או להביע דעה אחרת, כי אחת דתך להמית בכלי התקשורת וברשתות החברתיות יסקלו אותך בהבל פיהם, יורידו אותך מהשידור, יחרפו אותך ויגדפו אותך בחברה על שהעזת לומר דבר שונה מדעתם. אז אין צל של ספק שאנו נמצאים במשבר ערכים, בתקופה מאוד מבולבלת. מהו ההסבר לכך?

עוד באותו נושא

בשיר חסידי: הנערים חוגגים את השחרור מקפריסין. צפו


44

עם ישראל ביסודו הוא עם של אמונה, הוא עם של דת. אלמלא האמונה, אלמלא הדת, אלמלא התורה לא היינו שורדים במשך אלפי שנות גלות. צאו ובידקו עמים שהיו מעצמות לאומיות ותרבותיות מן הרגע שנשברה להם המסגרת המדינית שלהם, אז גם העם שלהם התפורר והתפזר. והיה כלא היה. ואילו עם ישראל אחרי שני חורבנות, חורבן בית ראשון עם גלות. חורבן בית שני עם גלות של אלפי שנים של קהילות בתפוצות ממזרח וממערב, מצפון ומים. ולמרות הכל, גם בלי מדינה שרדנו והצלחנו אחרי אלפי שנים להתגבש לעם ולשוב לארצנו, ולבנות מדינה. ברוך ה' מדינה מתפתחת וצריך באמת לשקוד על פיתוחה.

אבל, כמו השקידה על פיתוחה וכמו שדואגים לבטחון הקיומי שלנו ולפרויקטים, ביטוחניים, חץ 3 וכדומה, צריכים לשקוד בכל רגע נתון על הזהות היהודית שלנו. על נורמות הערכים שלנו, שהם הם ששימרו אותנו במשך כל הדורות. ועכשיו אם נאבד אותם, אנחנו חלילה וחס נאבד את זהותנו ונתבולל. הואיל וטבוע בנו העניין האמוני, העניין הדתי, מתי תראו את העניין האמוני בא לידי ביטוי? חס וחלילה כשיש מלחמה, פתאום כבר מדברים בשם ה'. כמישהו חולה, אז מדברים בשם ה'. וזה מוכיח שזה טבוע, זה מובנה בנו כל העניין האמוני. יום הכיפורים, ללא הבדל דתיים לא דתיים מקיימים שבת וינפש, באים לבית כנסת ולפחות לתפילת נעילה, לבוא לצפות בקדושה. לבוא להתחבר למשהו מהחלק האמוני והדתי של עמנו. אז זה טבוע בנו.

עוד באותו נושא

מפתיע: שולי רנד מגיב לפרשת הנערים מקפריסין


19

אלא מה, יש התכחשות קבועה. בגלל שהתרבות המערבית שוטפת אותנו במושגים לא נכונים. ומחנכת לתפוס ככל יכולתך, קריירה, מימוש עצמי, מה בא לך, כל תאוותך בידך, וציבים את זה כערך החופש העליון של האדם. זה צלם האלוהים שבאדם ע"פ התרבות המערבית, שהוא עושה מה בא לו. בזה נמדדת החברה, במה שהיא מאפשרת לכל פרט לעשות מה בא לו. כיוון שסולם הערכים האלה משתבש, אין פלא שאצלנו בעם היהודי טמא וטהור שולטים ביחד. אמונה וכפירה שולטים ביחד. בזמן השכרון, חוגגים, אורגיות. בין אם זה אינוס קבוצתי, ויש תקדימים בעוונותינו המרובים שהיו עוד, מאז שהתגלה האינוס הקבוצתי בקיבוץ שמרת. וכבר אז אמרתי שזה רק קצה קרחון ומאז ועד היום חלפו שנים והתגלו עוד אינוסים ועוד אינוסים ועוד אינוסים. גם כאן במדינת ישראל לא בחו"ל. כי זה בעוונותינו בא ממקום של חופש. חופש לא מרוסן, וחוסר חינוך לערכים. אז מכאן זה בא.

לכן, עכשיו זה בא לנו בפנים, בפרצוף שאומות העולם מדווחים בחדשות מה עשתה קבוצה ישראלית. איזה אינוס קבוצתי וכו'. אז עכשיו שכבר ירד הסעיף במקום אינוס קבוצתי, והוצהר כי זו אורגיה מינית מוסכמת. זה עם ישראל? זוהי הטהרה? אלה הערכים? לכן הנערים האלה אשר מסכנים לא חינכו אותם לערכים, חינכו אותם ליהנות ותפוס ככל יכולתם לכייף ואין שום כללים ואין שום מגבלות. כך נהגו בקפריסין כמו שהם נוהגים כאן. אלא מה? ששם זה התגלגל לידי החשדות האלה ונעצרו בוודאי שהם בצער, בוודאי שמשפחותיהם בצער. בוודאי שעם ישראל בוש ונכלם מהדיווחים שמדווחים עליהם. כולם בושים ונכלמים והיינו כולנו במצוקה, משפחותיהם במצוקה, הם במצוקה.

עוד באותו נושא

פרשת האונס בקפריסין: אל תאשימו רק את התיירת


41

עכשיו שיצאו מזה, ברוך ה', תודה לאל. פתאום נזכרים באלוהים. ומכריזים תודה לאל שהקדוש ברוך הוא עשה לנו את הדברים. באלוהים אנחנו מאמינים. נכון, זה החלק האמוני המתפרץ. אבל לא כך צריכה להיות החברה היהודית. החברה היהודית צריכה להתחנך לאורה של אותה אמונה, לאורה של אותה דת שהאדם נדרש לרסן את עצמו, לקדש את עצמו. לא כל דבר מותר. אלא להפך, אפילו הבהמה לא נוהגת כך, אלא יש לה זמנים של ייחום ובאים מה שבאים וזהו, לא יותר. אבל האדם בגלל שיש לו יצרים מיניים ובגלל שיש לו שכל, הוא מתכנן לו מכונה, מכונת תעשייה מינית הוא מתכנן לו. מה שאין אצל עולם החי. אצל עולם החי אין דבר כזה.

משום כך, התשובה לאותו שואל יקר, אכן, מתוך המציאות העגומה הזו, המחפירה הזו, המביכה הזו אנחנו למדים להבין שיש שורש אמוני ודתי לכל יהודי באשר הוא שם. כי עמנו נולד על ברכי האמונה. כי עמנו התקיים על ברכי האמונה והדת. ולא יוכלו כל אחינו היקרים שהם קוראים לעצמם חילונים לא יכולים להתעלם מכך, זה טופח על פניהם. דבר שני, אין צל של ספק שאלה שמתנהגים כך, הם אינם דתיים. גם אם הם אומרים, באלוהים אנחנו מאמינים, גם אם הולכים לשים נייר בכותל בשביל שינצחו ביום שבת במשחק כדורגל, זה שני דברים שונים. זה לא דת. זה דת מעוותת. אבל זה מוכיח על שורש פנימי. שורש פנימי של דת ואמונה, אבל זה לא דת.

משום כך, אנחנו על כך מצטערים צער גדול, אנחנו פונים לאחינו אלה אשר הם משכילים, שיש להם אג'נדה חילונית, מערבית, מודרנית, ליברלית, תחשבו את הצעדים מכאן ואילך. אוי לאותה בושה. אוי לאותה כלימה, אנחנו מתפארים בהישגים מדיניים, צבאיים, כלכליים, מדעיים ואיך אנחנו נגלים בפני אומות העולם במצב של בהמיות וחייתיות כזו. אוי לנו.

עוד באותו נושא

קפריסין: כתב אישום יוגש נגד המתלוננת הבריטית


14

הגיע הזמן לרדת מהפופוליזם, לרדת מהוויכוח העקר נגד 'מדינת הלכה', שהרי מדינת הלכה בהבדל ממדינה שאיננה מדינת הלכה היא מחנכת לערכים. אנחנו לא מדברים לדון דיונים של ההלכה. פסיקת דין כהלכה מבחינת דיני העונשין והפליליים אלא קחו ותאמצו את מדינת ההלכה במובן שהיא מעודדת לחנך חינוך ערכי מגיל אפס. אמנם זה לא ימנע את הפשיעה, אבל זה מצמצם את הפשיעה.

הגענו לימים שבהם יורים והורגים אחד את השני בגלל חניה. זה מעביר צמרמורת. אבל זה לא מקרה אחד, כבר ארעו מקרים שמישהו עקף ירד וירה עליו בגלל עקיפה. ז"א טיפוח האגו בתרבות המערבית הוא מסוכן. הוא מסוכן, הוא לא יודע גבולות. בשביל אינטרס, בשביל אגו יכולים להרוג. והרי זה לא כוונת אחינו החילונים. אחינו החילונים טוענים שיש להם עגלה מלאה ערכים אז שיוכיחו. אדרבה, שיחנכו לערכים.

משום כך אני משיב לאותו שואל, כואב לנו הלב על כך שאחים יקרים יהיה חינוכם אשר יהיה, דתי לא דתי, חילוני לא חילוני, שכך הם מגיעים לדרגות כאלה. אבל שנדע שלמרות הכאב הזה, ולמרות שיש לנו ביקורת קשה על אחינו, מתוך המצבים הגרועים האלה אנו שואבים תקווה שעדיין הניצוץ היהודי מנצנץ. יום יבוא שהניצוץ האמוני והדתי הזה שנמצא בלב כל יהודי, יצוף למעלה. יגיעו למצב שרוב אחינו בית ישראל ילכו בדרך ה' או אז ניגאל מכל אותם מעשי חרפה ונהיה עם קודש, ראוי להיות ממלכת כהנים וגוי קדוש.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
יש הרבה על מה לעבוד
בהחלט | 30-07-2019 17:36
קודם כל יש למגר את הגזענות. אחר כך הומופוביה.
2
חשבון נפש - פירושו לדרוש זכותנו לאהוב כל אדם
אליהו | 30-07-2019 17:51
נטלו את זכותנו לאהוב כל אדם. אני חיים בחברה נטול רגשות לזר. אנחנו מתירים את דמם של שבטים בדרום סודן מיאנמר קמרון קונגו בורונדי ועוד. אלפי נשים נאנסות ונרצחות על ידי כוחות אכזרים שמקבלים אמצעי לחימה ואימונים מישראל. קבעו - שאין לנו זכות לאהוב אותם. מי קבע ? הכנסת , בית המשפט העליון , התקשורת. הכנסת ביקש מהעליון לא להתיר פרסום של עתירות של להפסיק סיוע צבאי למדינות רצחניות. העליון מפעיל הגיון מושחת - זזכות הציבור לדעת אינו גובר על האינטרסים של מדינת ישראל. כלומר , לנו אין זכות לחשבון נפש ,אין לנו זכות לומר - אני לא מכיר אותך ילד בדרום סודן , אבל אתה לא זר - כולנו נבראנו בצלם אלוקים וכולנו אחים וכולנו משפחה . לא , העליון קבע אחרת. התקשורת מסרב לשאול את השאלה האמיתית היחידה - מי אנחנו ?. והם שותפים להעלמת מידע מהציבור. אך , הכי חמור - שתיקת הרבנים. והבחירות קרובות - ונמשיך עם שאלות שטחיות ונסרב להביט במראה .איך איבדנו החמלה לזר. ? מתי נבין שכולנו משפחה נבראנו בצלם אלוקים , מתי נבין שכולנו משפחה חרפה לנו לחמש רבי מרצחים ואנסים.
3
הצעירים מקפריסין
אסתר | 31-07-2019 8:28
לחנך לתורה והמצוות מגיל הינקות