אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הארכיון זוכר: מה חשב יוני נתניהו על קמפיין געוואלד

לפני 54 שנה ביקר יוני נתניהו הי"ד את קמפיין הגעוואלד של אנחנו או הם: "האם חייב אדם להצביע בעד דבר, כדי למנוע את עלייתה של מפלגה מסוימת לשלטון, אפילו אם אותה מפלגה, שבשבילה יצביע לא תייצג את דעותיו הוא?"

הארכיון זוכר: מה חשב יוני נתניהו על קמפיין געוואלד
  יוני נתניהו היה תומך? קמפיין הליכוד

כבר שתי מערכות בחירות שיו"ר הליכוד בנימין נתניהו מפעיל קמפיין געוואלד, בו הוא ממריץ מצביעים להצביע למפלגתו, אחרת בוז'י וציפי או גנץ ולפיד יעלו לשלטון.

הקמפיין הצליח בפעם הראשונה כשהליכוד זכה ב-30 מנדטים בבחירות 2015 בדרך להרכבת הממשלה, אך הצליח פחות בבחירות 2019, כשהליכוד זכה ב-35 מנדטים על חשבון שאר מפלגות הימין, ונתניהו לא הצליח להרכיב קואליציה.

דוגמה לקמפיין הגעוואלד של הליכוד מ-2015

גם בבחירות השניות של 2019, מתחיל נתניהו לחזור על המנטרה, כשהוא קורא לאנשים להצביע ליכוד, העיקר שמפלגה אחרת לא תעלה לשלטון.

יוני נתניהו נגד קמפיין געוואלד

בחירות 65' היו סוערות בארץ, בן גוריון פרש ממפא"י והקים את רפ"י עם משה דיין, יצחק נבון ושמעון פרס, כשהוא מתמודד מול יורשו בראשות מפא"י ראש הממשלה לוי אשכול וותיקי מפא"י. הפילוג פיצל את השמאל, שהחל במלחמת השמצות בין תומכי אשכול ותומכי בן גוריון.

ב'מכתבי יוני' – ספר המכתבים של סא"ל יוני נתניהו הי"ד שיצא לאחר מותו בעריכת אחיו בנימין ועידו, כותב יוני, שהיה אז בתחילת דרכו בצה"ל על הלך הרוח הסוער בבית הספר לקצינים שהיה אז מאחז של בני הקיבוצים:

"רוצה אני לשאלכם דבר. בארץ, כידוע רבה המהומה בקשר לבחירות הקרובות. בעיתונים כמעט שאין רואים דבר נוסף, ובצבא, למרות האיסור, מוכנים חמומי-המוח לטרוף זה את זה כשהם נמצאים ברגעי נופש בחדריהם."

סא"ל יוני נתניהו הי"ד (לע"ם)

בהמשך המכתב שיועד לאבא, אמא, ביבי ועידו האהובים – בני משפחתו ששהו בארה"ב, הוא מתייחס לקמפיינים שניהלו המפלגות להצביע למפלגה רק בגלל החשש מפני התחזקות המפלגה השנייה. וכך הוא כותב:

"שום מפלגה אינה משביעה את רצוני ואינה מייצגת מה שאני חושב לנכון. חובתו של כל אזרח, אומרים, להצביע, ואילו לי אין רצון להצביע בעד דעות שאינן כשלי. האם חייב אדם להצביע בעד דבר, שהוא עדיף בעיניו מדבר שני, או כדי למנוע את עלייתה של מפלגה מסוימת לשלטון, אפילו אם אותה מפלגה, שבשבילה יצביע לא תייצג את דעותיו הוא?"

54 שנה לאחר שהציג יוני נתניהו את הדילמה, היא עודנה מהדהדת. אם תשאלו את מנהל הקמפיין של הליכוד – בנימין נתניהו – כנראה שיש לו תשובה לשאלה של אחיו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
עם כל הכבוד הרב זה לא נכון או חכם
אלון הכהן | 29-07-2019 13:17
אני מכבד את יוני נתניהו. ואני רוצה בכבוד המת. אבל אני יותר רוצה שהאוטובוסים לא התפוצצו. אני יותר רוצה לא לראות עוד איברים פנימיים של עוברי אורח אחרי פיגוע ונהרות דם. אני יותר רוצה שבפארק שהייתי משחק בו שהייתי יותר קטן לא יהיה עוד נהרות דם לילדים הבאים. הצבע פירושה כח. לא צדק. כל אחד צריך להשתמש בכח שלו בחכמה. אם מישהו רוצה לתת אותו לאדם שלא מסכים איתו על הכל סבבה. אם רוצה לזרוק את הכח לפח ולתת לאחרים להשתמש בו זה בחירתו. אבל אם תזרוק את הכח לפח אל תצפה שהטובים ישתמשו בו.
2
בחירות דבר מיותר לדעת יוני
נחמה | 29-07-2019 13:40
לדעתו של יוני נתניהו יש לציין שהיה איש צעיר עדיין במסגרת צבאית ולא ממש נדרש לסוגיה באופן רציני. אך המסקנה שלו שבחירות הן דבר מיותר. שכן, לעולם לא נמצא אדם נוסף שחושב כמונו, לא כל שכן מפלגה שמצעה נכתב עי צוות שלם.
3
הפוך בדיוק
אליהו | 29-07-2019 13:52
הפוך בדיוק הימין מצביע בעד.... השמאל מצביע רק לא .....
4
אדם אציל נפש
חנן | 29-07-2019 13:56
בשונה מאחיו...
5
טעות כנסו
יצחק | 29-07-2019 14:27
אתם טועים המצב במדינה בתקופת יוני נתניהו. היה על הישרדות לאוכל מי יביא את לחמו ...והיום המצב הוא שאנחנו מוקפים בעמלקים הבאים להשמיד את עמנו .ועל זאת המלחמה בבחירות. או ביבי שישמור על המדינה או השמאל שיביא מלחמות בגלל הרכרוכיות שננטעה אצל אויבינו. אל תתעו .היום המלחמה היא על הבית ראינו את אריק שרון שנתן להם את הכל והחזירו מלחמה במקום לפתח מפעלים ותעשייה...הם שולחים טילים
6
הליכוד וביבי הם ימין מזויף
ירון שאול | 29-07-2019 15:32
אין היום במדינת ישראל ימין אמיתי כולם ימין מזויף שמשרת את האינטרסים של השמאל ויש לי עשרות הוכחות מוצקות לכך.הימין האמיתי היחיד במדינה הם עוצמה יהודית ולא יעזור לאף אחד כלום כי זו האמת היחידה.העדר של ביבי תתעוררו ומהר אחרת יהיה מאוחר מידי.
7
ביבי איש שמאל
שרלוק | 29-07-2019 18:26
ביבי הוא איש שמאל ובינו לבין הימין יש קשר מקרי של אתם תתנו לי את קולכם ואני אעשה מעשים שמאלניים ביבי איש שמאל