אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יצחק יוסף במתקפה על הספרדים "המשתכנזים"

הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, מתח בקורת חריפה נגד הספרדים המקבלים על עצמם את מנהגי עדות אשכנז: "אין לנו חכמים? אין לנו גדולי דור?"

הרב יצחק יוסף במתקפה על הספרדים "המשתכנזים"
  (צילום: דוד כהן\ פלאש90)

הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, מתח בקורת חריפה נגד הספרדים המקבלים על עצמם את מנהגי עדות אשכנז- כגון פאות והוצאת ציציות בחוץ- ומכנה אותם "משתכנזים".

במסגרת שיעורו השבועי, שתוכנו הובא באתר החרדי 'כיכר השבת', התייחס הרב הראשי לבעלי התשובה הנוהגים לגדל פאות וללבוש ציציות תכלת: "שואלים אותי בעלי תשובה האם להוציא ציציות, האם תכלת או לא? לגדל פאות מפוזרות כמו הרב ברלנד או לא לגדל פאות כאלו".

הרב יוסף סיפר מה הוא משיב לאותם שואלים ואמר: "תעשו כמו גדולי הדור, אני אומר להם. הרב אלישיב, מרן, הרב אוירבך. הלכו עם ציציות תכלת? לא. כתוב במדרש שזה נגנז עד שיבוא המשיח, המשיח הגיע? התכלת נגנז, מה אתם הולכים עם תכלת, מה קרה? יש אחד עשה רק בשבת הולכים, מה השיגעונות האלו? גדולי הדור לא הולכים עם תכלת – אל תלכו עם תכלת".

עוד באותו נושא

הרב יצחק יוסף: "מה יהיה עם הספרדים שלנו?"


3

למי ששאל אותו על ציציות בחוץ, השיב הרב הרב יוסף: "אמרתי לו – לא. מה עשה מרן? מה עשה חכם בן ציון? חכם יהודה צדקה ע"ה? עם ציציות בחוץ? הלכו עם ציציות בפנים. בחורי ישיבות עד החתונה – תעלים עין, שיוציאו בחוץ. זה כמו מדים של בחור ישיבה. כמו קצין בצבא, שיעשו מה שהם רוצים. אבל אדם אחרי חתונה, או בעל בית? מה זה ציציות בחוץ? בשביל מה? בשביל מה הדברים האלו? תעשה כמו כל רבותינו".

על תופעת גידול הפאות הוא אמר: "היו באים לחלאקה אצל חכם בן ציון אבא שאול. איפה היה גוזר? דווקא בפאות. אנחנו ספרדים – לא משאירים פאות. בן איש חי גידל פאות? כף החיים גידר פאות? מרן גידל פאות? תעשה כמו ספרדים".

בשלב הזה החריף הרב יוסף את הטון ואמר: "זה מן יוהרה כזו. מוציאים כל המנהגים של הספרדים ומשהו חדש רוצים לעשות. 'משתכנזים'. עם כל הכבוד לאשכנזים, הם יש להם את מנהגם. ראינו פעם אשכנזי עושה כמו המנהג שלנו? אולי אתם ראיתם, אני לא ראיתי".

בסוף דבריו אמר הרב יוסף כי אימוץ מנהגים אשכנזים נובע מרגשי נחיתות: "אנחנו הספרדים, למה הולכים 'משתכנזים'? זה רגשי נחיתות, כאילו אין לנו חכמים, אין לנו גדולי דור? יש לנו גדולי תורה, צריך ללכת כמו הגדולים שלנו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
37 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
יש עוד ספרדים חוץ מעיראקים.
אנונימי | 28-07-2019 20:19
למשל הדוגמא של הפאות, במשפחת אבוחצירא ממרוקו גידלו פיאות קצרות. כבודם של רבני בבל במקומם מונח ואין ספק שרבי עובדיה יוסף זצל הרים את קרן הספרדים אבל ואבל גדול, בשם אחדות עדות המזרח הרב יצחק יוסף וסיעתו מוחקים כל מה שלא בא מבגדד בלי לבדוק אפילו לפעמים
נציג שס יושב בקואליציית כרמל שאמה העירקי.
העיקר הכיסא. | 29-07-2019 9:19
אל תאמינו לסיבות של נציג שס, שהוא נישאר עפי חילולי השבת של כרמל שאמה. ככה גם בפת יש להם סגן וממ בשכר גבוה. ובעוד מקומות. העיקר המעמד הכיסא ומה מקבלים. למצוא חן בעיני הראיס הפוליטי. מפחד השאגה.
סוג ציצית זו הבעייה?!ניסה לדבר עם כרמל שאמה?!
לחפש בקטנה=כותרות. | 28-07-2019 21:59
.
2
הרב הזה עצמו למד בישיבת.חברון האשכנזית...
תושב מטה יהודה | 28-07-2019 20:36
הוא וכל אחים שלו וכל ראשי שס למדו ולומדים בישיבות.ובמוסדות.האשכנזים אז הוא מדבר על משתכנזים ? טול קורה מבין עינך....
מה אתה מבין בכלל
יונתן | 05-08-2019 18:20
לא היה פעם ישיבות ספרדיות כמו שיש היום
בבחירתו לרב,התקמבן עם רוב האשכנזים.למה מלין?!
הרב נוח=כח. | 29-07-2019 9:15
במה חטא העם היהודי ?! שקיבל רב לא ראויי לייצוג שומרי המצוות ומתפללים 3 תפילות ביום.?! למה ?! יש למישהו תשובה ?! אמיתית.
משתכנזים
עמיחי | 28-07-2019 23:16
איש מטה יהודא. איך אתה מעז לדבר כך אל ועל גדול דור . איש רדוד. תעשה תשובה ומיד
כל העירקים הם במפלגת העבודה,עברו לסתיו שפיר
הניצנים נראו בארס. | 28-07-2019 21:02
דמיינו. שממנים רמטכל שלא היה אלוף? ואם אפילו מ.פ. לא היה בחייו.?! בשביל פופליז'ים וקצת כותרת פיהם מדיף דברים שגם אם חלקם נכונים, הכותרת מיותרת. אפילו שיש בחירות ויש צורך למצוא חן בעיני הראיס הפוליטי עדיף לגלות אחריות. יש זמן לתום תפקידו עמ שייתמנה לחבר במועצת. אם בכוונתו לכותרת ולהקדים פרישתו , עדיף. חבל ששמואל אליהו מצפת לא ניבחר. איפה האחריות לכלל עם ישראל.
3
רבינו..
שלמה בן- דוד | 28-07-2019 21:05
ישכוייח... סתם סתם כל מילה בסלע!!!
נו... הבחירות מתקרבות ומתרקבות.
הבחירות?=בחילות. | 28-07-2019 21:43
עמ למצוא חן ניפלטים כל דברי הארס וההרס , של מה שמנסים לבנות אנשים עם אחריות. שנים . זה ככה שמאפיין סוג אנשים , זה העכשוויות . פופוליסטיות. ואחריי המבול. מה איפכת איזה ציציות שמים?! זה דווקא מאפיין חוזרים בתשובה, אז למה להרחיק אותם יותר ?! ככה זה כשממנים לרב ראשי,1 שמעולם לא היה רב עיר או יישוב. יש כח פוליטי ותו לו.
4
הרב הזה ממש לא מוצא חן בעיני במלחמתו
אלון | 29-07-2019 2:58
נגד עולי הר הבית. ממש אובססיבי. זה ממש כמו חוטי התכלת. אין כאן שאלה האם מותר או אסור לעלות להר. השאלה היא, איזה היתר יש לנו מלהתמהמה בבניית המקדש. אם הוא היה מקשיב לגדולי ישראל האמיתיים, שספריהם ,לא לחינם, צונזרו עי הקהילה החרדית (כגון אם הבנים שמחה ועוד) הוא היה מגלה שהמשיח יבוא רק לאחר שנבנה את המקדש.
בית המקדש
יונתן | 05-08-2019 18:21
יבנה עי הקבה כדאיתא בגמרא
שבני טלר אהיה
לא לחבר אותנו אינני | 29-07-2019 3:41
למה אתה קורא לזה שזרקו אותו לכל הרוחות מדת קדושים, כי סרח בשם שאתה תכנן לו, הרב?,מדוע אתה לא מכיר את גדולי הקהילה ה האמיתיים כמו הרב קרמר, ומבין שזו דרכה של חסידי אמת ולא הוא דינמיט את זה, בגלל הטמא הזה הולכים עם ציציות בחוץ?, גם לגבי ספרדי,שהוא מחסידי ברסלב. מה לחסידות יקרה זו ולבריה טמאה זו,זה מבייש אותנו,חדל מכך, בשמים רואים הכל, חבל,אתה פוגע בנו!!! נזכור זאת לך,עליך לצאת נגדו, ולא בגלל התחזותו לברסלב.. זה פשוט לא העיקר, העיקר זה המידות.
5
רוח גן עדן מרחפת
נבואה | 29-07-2019 8:46
אבל הוא הכי מישתכנז. חייתי בערב סילחו לי אחיי האשכנזים ואחיותי זה כימעט כמו שתי דתות. אתם הבאתם גטאות מלאות עוינות זה לזה ולכל מי ששונה. כל עדות המיזרח שבאו מערב הלכו לצבא ולעבודה הכי יפה בעולם ככה צריך. כל עדות המיזרח שבאו מערב האמינו באלוהים כל עדות המיזרח שבאו מערב היו לאומיים עיבריים ולא גלותיים הם היו תמימים וישרים והגונים ומוסריים וערבים והוגנים .כי זה מגן עדן. גן עדן שלט בגלות הערבית לאורך מאות שנים לא שכחו אותו. הכל היה בגן עדנים זה מלכות אלוהים ולא אחרת. והעולם האשכנזי בא לפה וכימעט שכח לגמרי אותו. לגן עדן קוראים נבואה ורוחה. בגולדה היה בקיבוצים של פעם היה עם האחריי בבן גוריון היה מבשורת גן עדנים זו. זו בשורה ובשורה קשורה בנבואה. כל ליקחי הגלות הניפלאים נעלמו היום. זה קשור בלאומיות העיברית המיתחדשת .באנו לסיים את הספר האחרון בתנך להביא את הבשורה הגדולה מיכולם שיבה הבייתה לגן עדן ואנחנו ממאנים ליכתוב אותו.
הרב שואל מה יהי עם הספרדים שלנו? התשובה:
שס מפלגים בעמ/ספרדים | 29-07-2019 18:45
כמה נטשו את שס? למה ,!? הנהגת שס לא יודעים מה זה ערך שלום אמיתי בעם. חלק מהסיבות כי יש שם אישים שמעמדם מתחזק מעצם הפילוג . אז הם מחמירים את הפלגנות. אין להנהגה הזו. לא דעת . לא תורה. ולא יראת שמיים אמיתית.
6
יש לכם
אבי | 29-07-2019 8:58
מפלגת גנבים שנולדה החטא וסופה קבורת חמור,אותה הקים אבא שלך עוכר החילונים
מה שאמרת
נסתר וגלוי | 09-06-2020 20:10
אתה פשוט מפגרמטומטםדפוקחוצפןחצוףתזהר במה שאתה מוציא מהפה שלך יבלון בלי אויר
מוחה את מי שמבזה את גדולי הדור
בן של מלך | 13-11-2019 19:13
אני מוחה בכל מי שמזלז בכבוד מרן הרב עובדיה יוסף זצל,מרן הרב יצחק יוסף שליטא ועוד...
הרב הראשי צודק.יש חשיבות איזה ציצית כא לובש.
מסורתי. | 29-07-2019 17:10
ויפה שהרב הראשי לא מתערב בהסעות בשבת ברמת גן. וגם לא לסיכסוך עם גרינברג מפתח תקווה. סוג הציצית וצבע הכיפה חשוב מאד.
7
חה חה חה
מוישי | 29-07-2019 10:50
רק לראות את המשפחה והמפלגה שלו, כולם ללא יוצא מן הכלל לבושים כמו ליטאים... טול קורה מבין עיניך
הלבוש הזה אינו אשכנזי או ספרדי, זהו לבוש...
רם | 31-07-2019 11:03
ירושלמי.
8
ראשי ש"ס המשתכנזים הגדולים
ספרדי | 29-07-2019 11:22
ראשי שס ובראשם אריה דרעי שלח ושולח את ילדיו אך ורק למוסדות אשכנזים . האם זה לא נקרא להשתכנז ? ומה אומר עכ כבוד הרב ?
את שס מאפיין,להעליל עמ להצדיק כל עוולותיהם.
רג.ב-שמש.פת.++++ | 29-07-2019 13:12
מה הפלא שהרבה קהילות רבנים ואישים ספרדיים עזבו. הרב יורם אברג'ל זצל.הרב עזרן זצל. הרב אמנון יצחק . הרב יצחק פרץ . הרב אלי ישי. הרב חיים אמסלם. הרב ניסים זאב . הרב יהונתן יוסף, הנכד של הרב עובדיה. כן נישארו : מלחכי פינך לראיס השואג על כל עכבר חולף. אין שם לא דעת , לא תורה ולא יראת שמיים אמיתית. כן ממשיכים עם השיטה : אכלו לנו . שתו לנו . מיסכנות. אנדר-דוג. גוואלד. וזה עובד על המיזרחיים בפריפרייה. ויש את האינטרסים שכמובן ממשיכים בשס. לא תאמינו איך עוזרו של רב מפורסם מזמין את עצמו/הרב לביתם של פעילים לשבתות באיצטלת לומר דברי תורה. ועושה נפשות ופוליטיקה לעצמו. בערים בעיקר דתיות. חעלול ה' ענק בשס.
9
יהדות
אפיקורס | 29-07-2019 15:54
הספרדים מרגישים ורואים הדשא של האשכנזים ירוק יותר .המסקנה שהפוסל במומו פוסל. היהדות מסלפת את התורה או להחליף את הרב או להחליף את ההלכות .זה דבר מתבקש
10
חייב להתערב
היועץ לרב | 29-07-2019 16:02
הרב יצחק יוסף אני המום מזה שאחינו הספרדים.ואחינו האשכנזים הדתיים. תומכים במפלגות חילוניים. שכל מהותם. הם לעקור את התורה ולקרוע את ארצנו.ולחלק אותה לידי אויבינו בושה וחרפה לתומכים במפלגות השמאל. אני אומר האנשים שתומכים במפלגות השמאל שהל מטרתם למסור חלקים מארצנו. אין להם חלק לעולם הבא. אני צריך לתת דרשות בנושא הזה ולא לעמוד מהצד אתה כבודו חייב להתערב ולא חשוב מה יגידו התקשורת והשמאלנים. החשבון הוא לבורא עולם... ולא לבני מוות. יהי רצון שדברים אלה יכנסו לליבך .אל תערוץ ואל תפחד כי ה' אלוהיך בכל אשר תעשה ..תצליח אמן
כל הכבוד לרב הראשי יצחק יוסף.
מ1שאינו חרדי. | 29-07-2019 17:06
הרב הראשי יצחק יוסף צודק שאינו מתערב בנעשה עי רהע רמת גן להסעות חילונים בשבת. סוף סוף יש רב שמבין את החילוניים. ואין קשר בין המוצא המשותף בין יצחק יוסף לרהע ערמל כהו שאמא. עובדה שנציג שס ברמת גו עדיין שותף בקואליציית רהע שאממא. כולם מבינים את הצרכים של החילונים . אף אחד לא חייב לנסוע. אותו דבר גם בפתח תקווה. גרימברד רהע ביחסים מצויינים עם סגן וממ בוזו מטעם סש . חבל שאת רון קובי רוצים להדיח רק בגלל ששס לא בקואליצייה איתו. כל הכבוד לרב יצחק יוסף שמחזק את גרינברג ואת כרמל שאמא ואת בוסו ואת חבר עיריית רמת גן מטעם שס. שרבנים אחרים יילמדו מהרב הראשי לישראל.
תגובה לחייב להתערב
גלית גרונר | 29-07-2019 16:30
כשהתורה מסולפת על ידי היהדות זו התוצאה .זה מראה שהיהודי הדתי לא טיפש .רק שבעבר אכל כל שטות .כי האבא לחץ .היום הרב גוגל פוקח עינים . ניתן דוגמא .איך אפשר להגיד בחנוכה במצוותיו וציוונו להדליק נר של חנוכה .אין דבר כזה מצוותיו .והוא לא ציונו .התןצאה בהתאם
11
סוף סוף רב אומר להם בפנים שאין דבר כזה היום..
רם | 30-07-2019 8:55
ציצית תכלת. ואכן זה ימצא רק בימות המשיח כמו שנאמר בתלמוד. רק שהיום יש רבנים שהם יותר חכמים מחכמי התלמוד ומאמינים לכל מיני דוקטורים וסומכים דעתם על כופרים. ואל תבלבלו במוח, ברוב מרוקו הלכו עם מטפחת והמחמירות עם שתי מטפחות. גם לגבי הציצית אכן נכון שזהו מנהג הספרדים על דעת הארי הקדוש.
שקר. לא כתוב בגמרא שהתכלת ימצא רק ע" י המשיח.
רועי זרצקי | 07-01-2020 9:58
במהריל כתוב שהתכלת יכול להימצא גם בזמנו. ההוכחות על ארגמון כחילזון התכלת הם חד משמעיות , ויותר ויותר תח גם חרדים מטילים תכלת, כמו הרב זלמן נחמיה גולדברג, הרב מאזוז, הרב דב ליאור,הרב שריה דבליצקי, הרב יעקב יוסף, הרב סבתו ועוד רבים.
12
סבא רבא שלי
א מ | 30-07-2019 12:15
סבא רבא שלי היה עם פאות ארוכות, יוצא כורדיסטן
13
לגבי התכלת
דרומי | 30-07-2019 16:36
אין שום קשר בין ספרדים לאשכנזים. זו שאלה במציאות נטו.
14
לא מאמין
עולה להר | 31-07-2019 14:08
שרב פוסק לפי המדרש שאין תכלת היום, למרות כל הראיות שיש. ומה עם ספק דאורייתא לחומרא? זה לא רב אלא יושב קרונות.
15
על דאטפת אטפוך, אתה עצמך למדת בחברון.
דתל"ש | 06-08-2019 16:34
ובעברית אשכנזית טול קורה...
16
יצחק יוסף פוליטיקאי רשע וגזען גדול
האמת | 11-08-2019 11:35
בשיא חוצפתו פעם שם באותו המשפט את עדת הסכינאים סוגדי השדה מימונה המרוקאקים עם תימנים - בטענה שכולם ספרדים. דפקט. מעניין שהתימנים גידלו פיאות, וזה סותר את הדפקט שמונה בצורה פוליטית.
17
cuav
ariel | 08-01-2020 17:57
רבי נחמן מברסלב אמר ללכת אם פאות אז מי אתה שתגיד לא ללכת עפר מן האדמה כחוט שערה אתה מולו בושה
18
אבי אני מוחה...
טל משולם | 12-07-2020 17:39
אבי אני מוחה בך שאתה מזלזל בכבוד תלמיד חכם מרן הרב עובדיה יוסף זצוקל.
19
מענין
עץ ברוש | 15-07-2020 19:25
מענין שהרב הראשי האשכנזי לא נגד לספריד