אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קייטנה במסך? כך תוכלו להגן על ילדכם מפני תוכן קשה

שיאו של החופש הגדול כבר כאן והילדים מבלים שעות רבות באינטרנט ובסמארפון. איך אתם כהורים תצליחו להגן עליהם מתוכן פורנוגרפי? הרב אבירם חריב בטור מיוחד עם פתרונות וטיפים מעשיים 

קייטנה במסך: איך תתמודדו עם הסכנה הנפוצה בחופש?
  (צילום: שטארסטוק)

"אמר רבי חייא בר אבא אמר רבי יוחנן: משל, לאדם אחד שהיה לו בן, הרחיצו וסכו, והאכילו והשקהו ותלה לו כיס (ארנק)על צאוורו,והושיבו על פתח של פרוצות, מה יעשה אותו הבן שלא יחטא?" (תלמוד בבלי מסכת ברכות דף לב עמוד א)

מדרש זה מתאר בצורה מדויקת את הנושא שלנו. אנו משקיעים בילדינו, קונים להם את המיטב או משתדלים כמה שניתן להנגיש להם את המציאות, אבל יחד עם זאת אם לא ניתן להם את המענה ההולם גם לסכנות אנחנו לא נרומם אותם, אלא להיפך.

החופש הגדול כבר כאן ואיתו הילדים מבלים יותר שעות באינטרנט ובסמארפון. נקודת המוצא היא שכולם חשופים וזוהי אינה השערה זוהי עובדה! אז מה עושים? אם לא התקנתם סינון, זה הזמן.

"מה הצורך בסינון? הילד צריך ללמוד להתמודד"

"מה הצורך בסינון? אני מאמין/נה שהילד שלי צריך ללמוד להתמודד". "הילד שלי הוא לא בעניינים האלה, הוא צעיר מדי". משפטים כאלו ודומיהם שמעתי המון כששימשתי ר"מ בישיבות תיכוניות. הם תמיד עלו במהלך שיחות עם ההורים, על כך שיש להתקין תוכנת הגנה לאיטנרנט בבית ובסמארטפון.

אתם יודעים בכל רגע לאיזה תוכן ילדכם נכנס? (צילום: שטארסטוק)

אשכתב כאן שני מקרים קצרים, לשם הדוגמא:
הראשון:
– בוקר טוב, מדוע אינך מניח תפילין יחד עם כולם?
– איך אוכל להניח תפילין הבוקר לאחר מה שקרה שעשיתי בלילה עם המחשב?
– איפה המחשב שלך נמצא?
– בחדר שלי?
– היית לבד בבית?
– לא, ההורים היו בסלון ראו טלוויזיה ואני ראיתי מה שראיתי במחשב.
– ההורים לא יודעים מה אתה עושה בחדר עם המחשב?
– לא, לא מעניין אותם.

השני:
– מה קרה כולם מחויכים?
– דני עבד הבוקר קשה.
– הוא שלח היום יותר תמונות
– איזה תמונות?
– מקומות חשופים של נערות ונשים
– ארז מתי הספקת ?
– בהסעה בדרך ללימודים, ישנו אתר שנשים מצלמות חלקים חשופים מעצמן (כל יום איבר אחר) ומעלות לאינטרנט. אני בוחר את הכי טובים ומעביר בווצאפ.

ההשלכות של חופש באינטרנט

המימד הראשון שצריך לתת עליו את הדעת הוא הקדושה. הקב"ה מצווה אותנו: "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם", "אנשי קודש תהיו לי" וכו'.

כידוע, קדושת האדם תלויה הרבה בשמירת העיניים. לא מדובר רק בתכנים קשים, ישנן גם פרסומות שאינן צנועות, סרטים עם תכנים בעייתיים ועל זה הדרך.

בראשונה, אנו המבוגרים צריכים שיהיה אכפת לנו מהקדושה של עצמנו, לתת את הדוגמא האישית ולשים לב במה אנחנו צופים לעיני הילדים, וגם לא בנוכחותם. שנית, לעשות מעשה לסנן ולהראות לילדנו שישנו צורך במסגרת שתלווה אותנו בעולם הגדול הזה שנקרא אינטרנט.

המימד השני הוא, הקניית דפוסים לא נכונים לטווח הקצר והארוך. במיניות אנו נפגשים לא רק עם מיניות גופנית אלא גם מחשבתית. צפייה בתכנים לא מותאמים יוצרת לימוד והפנמה של דפוסים לא מציאותיים במפגש אינטימי עתידי בחיי נישואין. ואפילו כבר לפני כן, במידה ויהיו קשרים עוד בתקופת הנערות.

הניתוק מהמציאות שיוצרת המדיה על מנת להעניק חווית צפייה מסוימת, היא נלמדת ונרכשת על ידי הצופה ובתמימותו ינסה לחקות את הדפוסים שנרכשו.

אז מה עושים?

1. דברו על זה- חוץ מסינון האינטרנט (וגם ערוצי כבלים מסוימים) צריך לקיים שיח על מיניות בריאה גם בבית וגם במסגרת החינוכית. אתם תתפלאו כמה חשיפה לא מותאמת לתכנים מיניים, בסופו של דבר מציקה לנער המקסים שממולנו.

2. שימו את מיטב ההגנה בבית- יבוא הטוען ויטען, הרי מה שאני עושה בבית נניח שהוא לא יעקוף, אבל בחוץ אין לי שליטה. תשובתי היא נכון, לא תמיד יש לנו שליטה על מה שקורה מחוץ לביתנו, אבל כאן בתוך הבית אנחנו נקבע את הדרך ולפחות שהוא אצלנו ניתן את מירב המוגנות.

3. העסיקו אותם- אנחנו כבר בשיאו של החופש הגדול, אם לא יהיה משהו חיובי להתעסק איתו ככל הנראה ששעות האינטרנט והסמארפון רק יגדלו בקרב הנוער.

נקודת המוצא היא שכולם חשופים וזוהי אינה השערה זוהי עובדה! אם לא התקנתם סינון, זה הזמן. במקביל, לסייע להם להיות עסוקים בדברים חיוביים יכול לתרום המון. כבר אמרו חז"ל "בטלה מביאה לידי זימה" (כתובות נט' עמוד ב').

*דברים אלו נכתבו על נערים ובלשון זכר, אך חשיבות הסינון אינה פחותה גם לילדות, נערות ובוגרות.

יהי רצון שנזכה להיות קדושים ולגדל כך גם את ילדינו.

======================================

הכותב הוא הרב אבירם חריב, רב אולפנת דולב, מחנך למיניות בריאה ומומחה לחיי אישות בוגר מרכז יה"ל

לתגובות והערות: ahariv@gmail.com

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
שההורים קודם ימצאו דרך להגן על עצמם מאותם תכנים
גלון | 26-07-2019 1:52
לא פחות חשוב
2
ישר כוח
ניר | 30-07-2019 9:27
נושא חשוב, הן בהיבט החינוכי והן בהיבט התורני. שמח שעוסקים בזה, במיוחד מפי רב שהוא גם איש מקצוע.