איך לעבור את החופשה המשפחתית בשלום (ואפילו ליהנות...)

משפחות רבות מוצאות שיש פער בין האופן בו דמיינו את החופשה, לבין איך שהיא מתנהלת בפועל- איך מתנהלים בכדי שהחופשה המשפחתית בארץ או בחו"ל תיראה אחרת?

איך לעבור את החופשה המשפחתית בשלום?
  צילום: שאטרסטוק

משפחות רבות נוהגות לצאת לחופשה, בארץ או בחו"ל, בחופש הגדול.

לקראת החופשה יש עבודת תכנון ארוכה, אריזה מתישה, התנהלות כלכלית ועוד… ועדיין, במהלך החופשה, משפחות רבות מוצאות שיש פער בין האופן בו דמיינו את החופשה, לבין איך שהיא מתנהלת בפועל.

כהורים, יש לא מעט מהלכים שיסייעו לנו לשתף את הילדים כבר בשלב התכנון, ולהפוך את הבילוי המשפחתי למוצלח ומהנה במרבית זמן החופשה.

ש: האם חשוב לשתף את הילדים ביעד החופשה?

ת: מומלץ מאד לשתף את הילדים מראש. ככל שהילדים בוגרים, יש להציג בפניהם את החלופות האפשריות ביעד ואפילו לאפשר להם להיות שותפים בתכנון הטיול. כך, גדלים הסיכויים שכל אחד מהילדים יהנה מהטיול וגם יהיה מודע לרצונות של שאר בני המשפחה, בהתאם לגילם והעדפותיהם ויתחשב בהם.

שיתוף הילדים מראש, מייצר סוג של תכנון כללי ומאפשר וודאות. כולנו אוהבים להתנהל בוודאות. הדבר משמעותי במיוחד לילדים המגיעים לארץ זרה. הידיעה מה יהיה בחופשה, מסייעת להתאקלם בצורה מיטבית ולייצר מעין שגרה גם במקום החדש והלא מוכר.

ש:אילו דברים חשוב לעדכן את הילדים מראש לגבי החופשה?

ת: בדרך כלל, לפני החופשה אנו מרבים לספר על נפלאות המקום אליו נגיע. אנו מספרים על הנופים ועל האטרקציות. עם זאת, חשוב מאד לתווך לילדים גם את כל אותם רגעים פחות אטרקטיביים ולהכין אותם מראש. כך למשל נדבר על זמן ההמתנה למטוס או לתחבורה ציבורית, על נסיעות ארוכות ברכב, על עמידה בתורים ארוכים וכו'. ביחד איתם נוכל לחשוב על פעילויות שיוכלו לסייע להם ברגעים הפחות זוהרים של החופשה.

ש: האם הילדים צריכים להיות אחראים לאריזה?

מומלץ להכין רשימה כללית של מספר הפריטים ההכרחיים שכדאי לקחת ובמידה והילד בוגר דיו, בהחלט ניתן להעביר את האחריות לאריזה אליו. חשוב שכל ילד יקח גם תיק אישי עם ספר, מסך, משחק, חומרי יצירה וכו'  שהוא אוהב להעברת זמן הנסיעה או הטיסה. אם הילד צעיר, ויש לו עדיין חפץ מעבר, דוגמת "שמיכי", חשוב שלא נשכח לארוז אותו. חפץ זה יסייע לילד לתחושת מוכרות גם במקום החדש אליו תגיעו.

ש: האם נכון לקבוע תקציב אישי לכל ילד לחופשה?

ת: בהחלט. בעיקר בחופשה עירונית, בה יש שפע של פיתויים, ההורים עשויים לשמוע מדי דקה את המשפט "תקנו לי". לכן, מומלץ להקציב לכל ילד תקציב לחופשה. כל ילד יבחר מה לקנות בתקציב זה בהתאם לשיקול דעתו. אנו נוכל לייעץ, אך ההחלטה תהיה של הילד בלבד. יש כאן הזדמנות ללמד את הילד התנהלות כלכלית: להבין את ערכו של הכסף, ללמוד לתעדף מבין האפשרויות, לדחות סיפוקים, לעמוד בתקציב המוגדר ולהנות מהרכישה.

החופשה המשפחתית היא הזדמנות לזמן משפחתי נטו, של צבירת חוויות משפחתיות שילוו את כל בני המשפחה לאורך שנים. אל תשכחו לאחר שתחזרו, להדפיס אלבום שתהנו לדפדף בו או לפתח תמונה מהטיול ולתלות אותה בבית. כך, גם בשגרה, תוכלו לחלוף לידה, להיזכר בחיוך בחופשה שהייתה,  ולחשוב כבר על החופשה הבאה!

 

לאה שטרן – מרצה ומנחת הורים, מכון אדלר

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו