הדתה עכשיו! לחזק את היסוד העמוק בנפש האדם

איתן אלחדז מגדיר את עצמו חילוני, והוא תומך בהדתה בבתי הספר: "אני לגמרי בעד 'הדתה' לא במובן המיסיונרי אלא במובן הרליגיוזי של היסוד העמוק בנפש האדם שמבקש לתהות אחר הנשגב"

הדתה עכשיו! לחזק את היסוד העמוק בנפש האדם
  מפגש בין דתי בכנס של העדה האחמדית בחיפה - (צילום: איתן אלחדז)

אין לי יותר מדי זיכרונות מהשיעורים בתיכון לבד משיעורי האזרחות עם המנהל ושיעורי התנ"ך עם מורה בשם ניסן שכבר אז היה נראה לי כמו סבא חביב.

השיעורים הללו זכורים לי, לא מפני שהיינו מדקלמים את החומר על ביקורת המקרא או כל מיני השוואות ספרותיות שכפינו על ספר הספרים הם זכורים לי מפני שניסן היה מאפשר לנו גם להתווכח ולהביע דיעה על נושאים שהם פועל יוצא של העיסוק בתנ"ך : אמונה, אלוהים, התגלות מוסר נבואה ואמת היסטורית. המורה לא היה פוסל אף דעה ומעיר הערות חכמות בנעימות ובחן.

הוויכוח הבלתי נגמר בנושא 'ההדתה' שפרץ לחיינו בשנים האחרונות הודות לפעילות הנמרצת של 'הפורום החילוני' ובמיוחד רם פרומן אותו פגשתי לפני כמה שנים טובות בבית הנשיא כאשר דיבר בלהט על הקמת זרם חילוני עצמאי במערכת החינוך. לפני כשנה הוא התארח בספריה בעירי קרית אונו ודיבר על  'ההדתה' שחודרת לבתי הספר עם מצגות ודוגמאות וקרא להורים לפעול. תחילה חששו מנהלי מוסדות החינוך בעיר מהביקורת אך לבסוף הפעילות של מרכז הזהות המקומי של בנות השירות חזר לפעול כמעט בכל בתי הספר בעיר בגלל דרישה שהגיעה מהשטח

אומנם הכוונה חיובית אך לדעתי גם פעילי 'ההדתה' וגם אנשי ה'יידישקייט' של מרכזי הזהות היהודית טועים: אלו מעדיפים מערכת לימוד על טהרת האוניברסליזם, הרציונליזם והמדעיזם כאילו שלאדם ניתן לעשות רדוקציה ואילו מהעבר השני של המתרס יש שמנסים לעשות אידיאליזציה של האתוס הלאומי והדתי – גישה אתנוצנטרית שרואה את הביטוי הדתי והרוחני רק דרך היהדות.

ובכל זאת אני לגמרי בעד 'הדתה' לא במובן המיסיונרי אלא במובן הרליגיוזי של היסוד העמוק בנפש האדם שמבקש לתהות אחר הנשגב. במובן זה הייתי רוצה שיהיו שיעורים מורחבים על דתות בתיכונים ובחטיבות הביניים: סיפורי המיתולוגיה היוונית לצד מדרשים של חז"ל. השוואה בין התנ"ך לברית החדשה. מושגים מעולם האסלאם. הסיפור של בודהה למול הסיפור של משה. אגדות העם הנורדיות לצד סיפורי האלים של ההינדואיזם.

אני יודע שיש לא מעט אנשים שעורם נעשה חידודין חידודין כאשר מזכירים להם את הברית החדשה או את בודהה אבל לא צריך להיבהל מכך אלו הם בסך הכל סיפורים שיש כאלו שרואים בכך הרבה יותר מכך. כדי להבין את המזרח התיכון צריך להבין את האסלאם. כדי להבין את תרבות המערב צריך להבין את סיפורי הברית החדשה. כדי להבין מושגי מפתח בתרבות כמו גם את ההיסטוריה של הרעיונות ושל האומנות צריך להבין דתות. לא ייתכן שנער שסיים תיכון לא יבין מה זה דף גמרא או מה מקור הפילוג ההיסטורי בין האסלאם הסוני לשיעי. מה זה נירוונה ואיך שמות ימי השבוע הלועזיים קשורים לאלים הנורדיים (Thursday למשל קרוי על שמו של תור אל הרעם הנורדי).

כמי שעוסק בשנים האחרונות בתיעוד טקסים ומנהגים של קהילות שונות בישראל אני רואה איך הרוח האנושית מתגלמת בכל מקום ובכל קהילה ומבקשת לעצמה דרך הטקסים והמנהגים לחרוג מעבר לקיים ולהעניק משמעות לדברים הבלתי מובנים. האדם אם כן הוא 'הומוסימבוליק' – כמהה למשמעות וסמליות את זה הוא עושה דרך הטקסים, פירוש הכתבים הקדושים והחיבור לערכים נשגבים.

אנחנו צריכים לעורר בילדינו את אהבת החוכמה (פילוסופיה) את אהבת המסורת הנפלאה שלנו ואת הרעיון שאף אדם הוא לא אי כפי שאמר המשורר האנגלי ג'ון דן. הסופר עמוס עוז הוסיף על כך  ואמר כי אף אדם הוא לא אי כולנו מעין חצי אי: שבצד אחד קשור אל האלמנטים הנצחיים שבנפש: המוות, הבדידות והמסתורין הגדול של הקיום ואילו בצד השני אנחנו מחוברים אל המשפחה, הקהילה העם שלנו וכן גם אל המין האנושי בכללותו

 

איתן אלחדז- כתב צלם וחוקר טקסים ומנהגים ובחברה הישראלית

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
מי שרוצה הדתה מצביע נעם
יניב | 22-07-2019 17:36
תנועה שכולה רוחניות! תנועה שכולה זקיפת נשמת האומה בדור קשה זה! תנועה שכולה הליכה בדרכו של גדול הדור ועל פי הוראותיו!
2
מוישההגרויס
אז תדותה | 22-07-2019 17:42
תדית את מי שבא לך בקרב מי שמעוניין לשמוע תקשקוש שלך
3
מחמם את הלב
דוד | 22-07-2019 18:18
מחמם את הלב שכך כותב חילוני. מחמם את הלב לקרוא וללמוד מהמאמר שבקריית אונו ההורים הצליחו להתגבר על השיסוי נכד השכלה יהודית בסיסית לילדיהם והחזירו את בנות השירות הלאומי לבתי הספר הממלכתיים. יישר כוח לכתב ולאתר שהביאו קול שונה בתקשורת המיינסטרים הדתית. ולוואי שכך זה גם יימשך!
4
ףףףף
אני | 22-07-2019 21:08
ולמה שלא תבקש את הנבואה האידיאליסטית ואת עם לבדד ישכון. הרי התנך היתריע מה קורה אם לא נהיה עם לבדד ישכון. כל העולם הפך פגני. כאילו התנך קם לתחייה מחדש ועכשיו אברהם. אז צריך הצלה דחוף. ליזכור את האל התנכי והתראותיו הוכחותיו שליחיו הנביאים. בימים טרופים אלה ולא נורמליים, חייבים להיתחבר לאל התנכי העיברי, ולהישתחרר מיכל סוגי הכהונה למינהם. היום במאה 21 הכי מתאים זו הנבואה. היא שהיצילה אז תמיד תמיד. מאברהם אבינו הנביא , למציל הניפלא משה הנביא. לדבורה הנביאה שהיפעילה טריגר זה להצלה, לדוד שברוח הנבואה גבר על גוליית.
5
נפיחה עבישה
חחח | 22-07-2019 21:31
כתיבה מייגעת וטרחנית
6
הדתה
שם | 22-07-2019 23:23
הרוב המוחלט של ההורים החילונים מעונינים בלימוד ארון הספרים היהודי המורחב! אבל הם מתנגדים נחרצות גי אלה ילומדו ע''י מורים / עמותות / בנות שירות מהמגזר הדתי ! למה לא מכשירים מורים של בתי הספר החילוניים ללמד את ארון הספרים היהודי !