אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שקד החליפה את בנט: ועדיין אף סוגיה לא נפתרה

שלושה חודשים משכה איילת שקד את ההחלטה הברורה מאליה, שהיא תוביל את מפלגת הימין החדש בבחירות הקרובות. אלא שחוץ מהשאלה מי יעמוד הפעם במקום ה-1 ברשימה, שם סוגיה בוערת לא נפתרה

שקד החליפה את בנט: ועדיין אף סוגיה לא נפתרה
  (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

שלושה חודשים משכה איילת שקד את ההחלטה הברורה מאליה, שהיא תוביל את מפלגת הימין החדש בבחירות הקרובות. אלא שחוץ מהשאלה מי יעמוד הפעם במקום ה-1 ברשימה, שם סוגיה בוערת לא נפתרה.

מה הקו של הימין החדש?

בחודש האחרון ניסה בנט לבדל את עצמו על ידי משיכה שמאלה בסוגיות דת ומדינה, אלא שהקו הזה מתאים מאוד לאיחוד עם זהות, ולקראת האפשרות לממשלה בלי חרדים בכנסת הבאה. בזמן הזה איילת שקד, שמרה על הקו השמרני שלה בנושאי דת ומדינה, ללא שום התבטאות בנושאי דת ומדינה, להוציא את התגובה שלה לרב אבינר בנושאי נשים ופוליטיקה.

האסטרטגיה של בנט מתאימה לריצה מפוצלת, האסטרטגיה של שקד יכולה לאחד את רוב מפלגות הימין. השאלה איזה כיוון תוביל 'הימין החדש' קריטית מאוד להמשך המו"מ עם השותפות האפשרויות לריצה משותפת.

רשימה אחת או שתי רשימות?

מתוך השאלה הקודמת נגזרת השאלה על ריצה נפרדת או משותפת. בנט יכול בקלות להריץ מפלגה עם פייגלין שתלך על הקו הליברלי בנושאי דת ומדינה, מיסוי והפחתת רגולוציות. שקד תעדיף את הריצה המשותפת עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי, ולאחר הבחירות דילים עם המפלגות החרדיות, כמו שעשתה בשש השנים האחרונות.

בהקשר זה הצבתה במקום הראשון נותנת מקדמה לאיחוד כלל מפלגות הימין, כשכעת המאבק הוא על המקום הראשון ברשימה בינה לבין הבית היהודי. סוגיה נוספת היא שילוב עוצמה יהודית וזהות ברשימה, מה שיכול להוביל להתנגדות מצד המחנה הליברלי (עוצמה יהודית) או המחנה השמרני (זהות). בעוד שלליברלים יש אפשרות לברוח לליכוד או לכחול לבן, לשמרנים אין כרגע מפלגה חלופית (נעם אם תרוץ בכלל, היא הצבעת מחאה).

אז בשורה התחתונה, שקד עושה את מה שכולם ידעו עליו כבר שלושה חודשים, אבל בשאר הסוגיות אין עדיין התקדמות.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
למי אכפת? ממילא יהיו מפלגה שולית באופוזיצייה
אז מה? | 21-07-2019 14:23
הפור נפל. ממשלת אחדות בלי ביבי, בלי טיבי, בלי חרדל ובלי מפדל.
2
נאמר ברור או שקד מובילה או כולם בחוץ
אריק | 21-07-2019 14:32
הרב רפי פרץ ונפתלי בנט כל אחד במקומו לא יכול להוביל את הימין. רק איילת שקד כריזמטית סוחפת מבינה ענין ולמרות שהיא חילונית היא היחידה שרוצה לעזור באמת למגזר הדתי לכל צרכיו כל השאר יוסמוכים או שלימזלים
שקר
גאון | 21-07-2019 16:54
למה היא לא עברה בפעם הקודם?
מסתבר שכל צרכיו
רפי | 21-07-2019 16:40
של המגזר הדתי קשורים רק לימין ולא לדת. וזאת התוצאה.
ציפי לבני פנוייה
הצעה | 21-07-2019 14:57
יצאנית פוליטית לא פחות משקד, וגם בעלת נסיון רב.
3
שקד פעלה הפוך בנושאי הליבה1
שפרירית | 21-07-2019 15:17
דרוש שינוי עמוק בפרקליטות תחילה יש להוציא את כל אותם בוגרי קרן וקסלר והקרן לישראל חדשה שהן עוכרות ישראל מזיקות. -- שקד לא שינתה את כוח האדם.------. פיקוח מיטבי על כל סוגי התביעה. שקד לא דאגה לחקיקה מתאימה עבור הפיקוח על בתביעה בכך הבריחה את גרסטל שניסתה בשעתה בכנות לשנות במשך חודשים ארוכים התחננה לסמכויות ועמדה מול לחצים של אנשי פרקליטות פושעים – אחד מהם הוא שי ניצן שמייד עמדה על טיבו על היותו פושע פלילי. יתכן וזו סיבה שאיילת שקד לא היתה מעוניינת שתשאר ותמליץ על העזבתו. שי ניצן איש שמאל קיצוני מובהק שונא את נתניהו וזה יכול דוקא להתאים לשקד לסלק מדרכה את נתניהו. שקד הינה מאוד לא ישרה מלאה בתכסיסים ותככים בשאיפתה לשלוט. בסופו של דבר לאחר שגרסטל עזבה, שקד עוד המשיכה להפחית סמכויות למפקח החדש על התביעה.----- החלטות משפטיות בלתי חוקיות. את זאת במדינה מתוקנת יש לבטל ואף יש מקום להעמיד שופטים עבריינים אלו לדין. במקום זאת שקד ברחה ממהצבעה על חוק ההתגברות. ---------------יש צורך להעמיד פיקוח משפיע על שופטים שהמען לתלונות ציבור על השופטים לא יהיה שופט בגמלאות אלא נציג ציבור שיבחן מנוקדת ראות של הנפגעים. כיום הנציב מקבל משכורת עתק בתמורה לכיסוי על שופטים והגנה על סורחים. השופטים הנלונים הם הנשאלים והקובעים את המסקנות אודותיהם.
4
שקד פעלה הפוך בנושאי הליבה2
שפרירית | 21-07-2019 15:18
יש לשנות לחלוטין את שיטת בחירת השופטים כך שרק נבחרי ציבור יבחרו שופטים. ----- שקד לא שינתה מאומה. שקד מתגאה ומבליטה ששינתה את כוח האדם בשפיטה והביאה הרבה שופטים לא אקטיביסטים. האקטיביזם בא בעיקר לידי ביטוי בבית המשפט העליון בישיבתו כבגץ! היא מינתה רק שופט אחד ויחיד לא אקטיביסט השופט שטיין, למרות שהיו לה הזדמנויות למנות עוד הרבה יותר. היא מינתה את השופט עופר גרוסקופף אשר ביחד עם עוזי פוגלמן ויצחק עמית סרב לאפשר למדינה לבחון גם לא מבחינה בטחונית את הבקשה להכנס לקבלת טיפול רפואי והוציאו צו מוחלט להכניס לישראל. זוהי תרומתה של שקד. הקשר כזה המאפשר לשר למנות על פי השקפותיו הוא עניין לשנים רבות או דורות. שקד כמבן בזבזה הזדמנויות אלה.------------- שינוי הגדרת תפקיד אופן בחירת היועץ המשפטי והפרדה בין היעוץ המשפטי לבין התביעה. ---------- שקד בכל הזדמנות חיזקה את מעמדו של היועץ המשפטי לממשלה כולל בפיקוח על הפרקליטות. למרות חוק מעולה שהוצע על ידי חבר הכנסת אמיר אוחנה היא הביאה חוק אחר לפיו היועץ ימונה על ידי ועדת איתור המורכבת מפקידי המדינה שפרושו שהמנוי יעשה לפי טעמו של בית המשפט העליון והמינוי יהיה לפחות לשבע שנים. כך שקד עשתה את ההפך היא אף חיזקה את מעמדו של היועץ המשפטי והא עכשיו רודן חזק ביותר. על הממשלה לבחור בעצמה את היועץ כפי שהיה בעבר. שקד עקרה נסיון לשוב לכך ---שקד סרסה את הנסיון לחוקק חוק זה.
5
שקד פעלה הפוך בנושאי הליבה3
שפרירית | 21-07-2019 15:19
שקד המשיכה לסרס את יכולת תפקוד הממשלה בכך ששנתה סעיפים מהותיים בחוק יסוד הממשלה. היא צמצמה את סמכויות ראש הממשלה והשרים על ידי ביטול סעיף 37(ב) המסמיך אותם להתקין בעניינים מוסכמים. זאת אף בשעת חרום כפי שמסמיך סעיף 41(א'). בכך מאבד חוק יסוד הממשלה את שריונו ומעמדו כחוק יסוד. היא ביטלה גם את סעיף 44(א') לחוק יסוד זה. זהו סעיף האומר כי אין לשנות חוק זה אלא על ידי רוב חברי הכנסת בקריאה ראשונה שניה ושלישית. בכך ביטלה לחלוטין אתשריון החוק כחוק יסוד. בכך המשיכה לסרס את הממשלה ואת הכנסת.------------------------- שקד גם מינתה את מיכל צוק-שפיר כראש בית-הדין לעררים על פי המלצת מנכ”ל המשרד אמי פלמור, המקורבת לצוק שפיר. פלמור מונתה על ידי ציפי ליבני. למרות שלהנהלת בית הדין סמכויות מנהליות בלבד, מיכל צוק שפור התערבה בתכנים ובפסקי הדין של הדיין פטישיצקי, פטישיצקי פסק בעד הוצאת המסתננים האריתראים מישראל. עיקר התרעומת של צוק שפיר שהוא “מערכתי” ונוטה לקבל את עמדות מערכת הביטחון ורשויות ההגירה כלומר איננו מיישם את האג’נדה של השמאל הפרוגרסיבי לגבי מסתננים ומשפחות מחבלים, על חשבון שיקולים לאומיים וביטחוניים. הדיין המוערך פטישצקי על כן הודח מתפקידו ללא הליך רשמי. השרה שקד לא גיבתה אותו אלא להפך הפכה אותו לבעיה.
6
שקד פעלה הפוך בנושאי הליבה4
שפרירית | 21-07-2019 16:16
פעילותה זו של שקד איננה מקרית או שורה של טעויות גם לא נכון שלא הספיקה יותר, היא הספיקה והספיקה לקלקל. אלו הם הנושאים המהותיים ביותר בכל הזדמנות שהיתה לה לערוך שינוי מהותי לטובה היא לא עשתה ואף חיבלה וסרסה ואף התעלתה שינתה לרעה חוקים שאינם נוגעים לתחום המשפטי אלא ליכולת תפקוד הממשלה.--------------------- בנוסף לכל אלו עמדה לחוקק נגד בקורת על שופטים על ידי העם במרשתת. אלא שהפעם ראש הממשלה התערב ומנע זאת.---------לא היא דאגה לחוקיות ונקין כפיים של בית המשפט.---------- שקד אומרת : אסור שחקירה תהפוך כלי לחיסול פוליטי. אלא שבפועל מה שקורה שנתניהו זוכה לחקירות לא צודקות. מתנהלים מגעים בין עד המדינה נגד נתניהו שלמה פילבר ליעוץ לבנט ושקד.----------- אביחי מנדנבליט החליט לא לנקוט בהליכים נגד המעורבים בעניינה של הפרקלטה רות דוד יתכן שחשש מעדותה על הנעשה בפרקליטות ואין לו רצון להסתכן. שקד מייד גבתה את מנגנבליט והודיעה שאין מקום להקים ועדת בדיקה משפטית בעניינה של רות דוד. כתגובה לביקורת כתבה שאיש אינו מחפה על רות דוד בעוד שאת זאת בדיוק היא עושה.----------------- שקד כן צועקת מה המטרות שצריכות להיות לה אך בביצועיה היא מחזקת את שלטון המשפטנים. דבר אחד שקד באמת עושה והוא יחסי ציבור וראיונות ללא גבול מסע בחירות. כך שקד טענת המשילות יצעה לדרך רוצה לומר בזכותה כאשר עשתה את ההפך. שקד לא ראוי לראותך שוב במשרד המשפטים או בכל משרד אחר.
תגובה ארוכה ומייגעת. נא לקצר!
מבקר תגובות | 21-07-2019 18:02
חבל להשחית זמן על מגילות שאף אחד לא טורח לקרוא. בבקשה לתמצת. בהצלחה!