העליון: פסילת בן ארי כי קרע את הברית החדשה

נשיאת העליון נימקה את החלטתה שאין לזקוף לכף זכות את היותו של בן ארי ח"כ לשעבר כי קידם גזענות כשקרע את הברית החדשה | סולברג: לפי הפרשנות של חיות צריכים לפסול עוד הרבה

העליון: פסילת בן ארי כי קרע את הברית החדשה
  צילום: Gili Yaari /Flash90

בית המשפט העליון פרסם היום (חמישי) את נימוקי השופטים לפסילתו של ד"ר מיכאל בן ארי למועמדות לכנסת מטעם עצמה יהודית ואיחוד מפלגות הימין.

הרכב השופטים: הנשיאה חיות, והשופטים: הנדל, פוגלמן, עמית, סולברג, מזוז, ברון, קרא ומינץ – הפרידו ברובם בין החלטה לפסול את בן ארי ובין אישור התמודדות לבל"ד וכסיף.

הנשיאה אסתר חיות שכתבה את פסק הדין המרכזי הביאה משקל רב להחלטת היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, כי ישנה מסה קריטית של ראיות נגד בן ארי שקורא לגזענות והסתה.

לדבריה, בן ארי מלבה באופן שיטתי יצרים של שנאה כלפי הציבור הערבי בכללותו "תוך ביזוי מתמשך של ציבור זה…התבטאויות משפילות וקיצוניות בחומרתן".

חיות הוסיפה כי בן ארי מכנה את הציבור הערבי בישראל: "רוצחים, גיס חמישי, אויבים, לא-נאמנים, ובעלי אופי בוגדני…לא מדובר בפליטת פה אלא בסדרה רציפה של אמירות המבטאות שנאה ובוז כלפי האוכלוסייה הערבית בכללותה, כמי שלכאורה מבינה רק אלימות, כמי שלא ניתן לחיות עמה בדו-קיום ולכן יש לגרשה, וכמי שמקבלת זכויות סוציאליות 'על חשבוננו'".

אולם גם לאחר שהובהר כי בן ארי התנצל על חלק מדבריו והביא לשאר דבריו פרשנות, השופטת לא שוכנעה בכך.

אולם, למרות כל זאת, לפי שבן ארי כבר נבחר בעבר מטעם האיחוד הלאומי, וכיהן כחבר כנסת בעבר יש לתת לכך משקל זכות, כמו גם חופש ביטוי פוליטי.

בן ארי קורע את הברית החדשה. באדיבות המצלם

אולם הנשיאה אסתר חיות הפתיעה בפסק הדין ואמרה כי גם באותה תקופה, לדעתה, פעל בן ארי לקידום אידאולוגיה גזענית בה הוא דוגל, והביאה כדוגמה את קריעתו את הברית החדשה לגזרים והשלכתה לפח בשנת 2012.

באופן מפתיע גם השופט ג'ורג' קרא הצטרף לדברי הנשיאה חיות והזכיר את המעשה של בן ארי בהיותו חבר כנסת שקרע את הברית החדשה: "מעשה שאין בינו לבין ההסתה לגזענות המכוונת נגד הערבים דבר, אך ממנו ניתן ללמוד כי תפיסת העולם של הגזענית בה מחזיק בן ארי ואשר לה הוא מטיף לאורך השנים רחבה ועמוקה הרבה יותר מהסתה לגזענות נגד הערבים".

בעליון הוחלט לאשר את ערעורם של בל"ד-רע"ם  כי המפלגה הערבית ציינה שהם שוללים אלימות וכי מעולם לא קראו לשימוש באלימות, בנוסף שופטי העליון אינם סבורים כי תמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור מהווה מטרה מרכזית ודומיננטית במפלגה.

סולברג: לפי פרשנות של חיות צריכים לפסול עוד הרבה

יש לציין שהשופט סולברג מתח ביקורת על החלטת הנשיאה וכתב: "אם היינו מפרשים ומיישמים את עילות הפסילה המנויות ככתבן וכלשונן, כהדרך שהן מתקבלות על דעתו של אדם מהיישוב, כי אז לא רק ד"ר מיכאל בן ארי היה נפסל מלהיות מועמד בבחירות לכנסת. קריאה תמה של הסעיף, קרוב לוודאי שהייתה מובילה אותנו לכלל מסקנה, כי רשימות ומועמדים נוספים שעניינים נבחן בבית המשפט זה במהלך השנים, ראויים אף הם לזכות בכבוד המפוקפק".

עוד הוסיף סולברג כי ישנו פער בין דמותו של בן ארי כפי שהיא משתקפת במרחב הוירטואלי וברשתות החברתיות ובין זו שהוצגה בוועדת הבחירות ובבית המשפט, והחליט כי "אין הצדקה להורות על פסילתו של בן ארי. אין זה משום שאני מקל חלילה בהסתה לגזענות, אלא משום שאני מחמיר בחשיבותה של זכות היסוד החוקתית לבחור ולהיבחר".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
בדיחה ממש, וכי בית המשפט חס על כבודה של דת כזו או אחרת....
דובי | 18-07-2019 17:55
זו דעתו, אמנם הקיצונית, אך הלגיטימית, הוא לא פגע בשום בנאדם... כמו כן הברית החדשה אימה מסמלי מדינת ישראל, כמו דגל המדינה לדוגמא... מדובר בספר דתי בלבד...
אסתר חיות שר''י בפסק זה היא קרעה את ספר התורה
עידו 2 | 18-07-2019 18:12
ומה עושים לה על פשע כזה?
2
בגץ
ניסים | 18-07-2019 17:59
מה יש לצפות מבית המשפח הארורים דין צדק אין מה כן יש עבל עבל תרדוף אלוקים ישלם להם לארורים האלה בקרוב ממש
3
האם בזמן סנהדרין היו צולבים את חיות כמו יש'ו?
עידו 2 | 18-07-2019 18:00
כך שמעתי מפי כמה דיינים ושופטים
4
אשריך שנתפסת על דברי תורה
מחיפה | 18-07-2019 18:19
עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה
5
בדיוק בגלל זה חייבים עוצמה יהודית בכנסת !!!
יערה | 18-07-2019 18:39
זה או בן ארי - או בל''ד זה או בן גביר - או ''הנשיאה'' חיות רק עוצמה יהודית תשים סוף לדיקטטורה של בג''צ !!!
או לפחות במזנון הכנסת!
בהחלט | 18-07-2019 18:56
בורקס חם וטרי לאיתמר השמנמן!
6
עוד לא אבוד!
לא להתייאש | 18-07-2019 18:48
לבן ארי וגם לבן גביר יש עדיין סיכוי להגיע לכנסת בתור שוטפי כלים במזנון! לאיתמר, אפשר בסוף היום לקבל בהנחה גדולה את הבורקס של נמכר. רק זה לבד יכול לחסוך לך חצי משכורת. בהצלחה!
7
מיכאל
שי | 18-07-2019 18:57
בעזה במידה ויהיו בחירות עוצמה יהודית תקבל חמישה מנדטים..ותתברג בממשלת הימין..אלהים יהי איתם
או 5 או 10
בהצלחה! | 18-07-2019 19:10
או 0, כמו בכל הפעמים עד עכשיו. 0 גם מאד הולם את בן גביר!
8
העליון - שיקולים זרים
אליהו | 18-07-2019 21:12
אינני חבר בעוצמה יהודית , ואינני מסכים עם כל הדעות שלכם. ועם זאת , התחננתי אליכם . לברוך מרזל , לאיתמר בן גביר ולדר בן ארי. פשוט לומר שלא תשבו בממשלה שממשיכה לחמש מדינות רצחניות. העליון מתיר לנו לחמש מדינות כאלה. היא בעצמה בהחלטות שלה משקף גזענות והתרת דמם של חפים מפשע. יכולתם ועדיין יכולים לנהל מאבק ערכי מול המשפט המזוייף. צר לי שבחרתם לבגוד בצורת הרב כהנה שהיה נגד לחמש את הגויים בכלל. על פי כמה וכמה מדינות רצחניות. חבל
9
מה? הוא לא צודק?
זה עם השפם | 18-07-2019 23:46
הוא לא צודק הרב בן ארי כשהוא מכנה את תומכי הטרור נגד מדינת ישראל רוצחים, גיס חמישי, אויבים, לא-נאמנים, ובעלי אופי בוגדני? הרי דבריו אלה הם אמת לאמיתה. מה רצו שופטי העליון? שהוא יתכחש לאמת כמוהם?