אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביקורת סרטים: מלך האריות •סימבה הפשיסט

אין כמעט אחד שלא מכיר וגדל על הסרט "מלך האריות", אך מה קורה שלוקחים קלאסיקה כל כך אהובה ומפיחים בה חיים חדשים? שלחנו את מבקר הסרטים שלנו, אור רייכרט לבדוק (ספויילר: חיות מדברות זה מוזר!)

ביקורת סרטים: מלך האריות •סימבה הפשיסט
  צילום: יחצ

ביקורת סרטים: מלך האריות

"מלך האריות הוא סרט פשיסטי". כך כותב עוזר הפרופסור דן הסלר-פורסט מאוניברסיטת אוטרכט בהולנד.

"שום רימייק לא ישנה את העובדה שבסרט, החלשים נאלצים לסגוד לחזקים". הוא ממשיך. "סתם כלומניק", תגידו לעצמכם. אבל עוזר הפרופסר כתב את המאמר הזה בוושינגטון פוסט.

הרצון הבלתי נגמר של הפרוגרסיבים, לדחוף לנו לגרון את האג'נדות המטורללות שלהם, משתלטים על כל חלקה טובה, ואין אפילו טיפה של עדינות מטאפורית בהתקפה הפסיכית של כותב המאמר. לא "אולי", לא "אפשר לפרש את זה בצורה הזו", אלא קביעה מוחלטת וחד משמעית: פשיזם.

מלך האריות

ציון כללי
לסרט

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
ההולכים

אפילו הסיפור הפראפרזי-המלטי עובר שטיפה פרוגרסיבית כדי לתקוף את השמרנות. זה כל כך מטורלל, שאם עוצרים רגע לחשוב, מדובר בסיפור על חיות (!!!) מדברות (!!!!) באנימציה (!!!!!!!) על תככים, הלקאה עצמית, רגשי אשם והתמודדות או יותר נכון, אי התמודדות איתן וכמובן, המלך הבלתי מעורער של הדרייב האנושי – דדי אישיוז. בעיות עם אבא.העולם החולני המדומיין שבו חיים הפרוגרסיבים, רואה כל קשר אנושי דרך הפריזמה של מדכא-מדוכא, פריווילג-מופלה. אז לא, מדובר בסיפור שייקספירי יפה, שנותן לפרוטגוניסט (סימבה) את כל הרקע לחקור את עצמו לעומק, אחרי שדודו רוצח את אביו ומפיל את האשמה עליו. סימבה בורח מהמקום ומעצמו, ולוקח על עצמו עולם ללא דאגות (האקונה מטטה), משתנה מהותית (אוכל ג'וקים במקום בשר) וחי בסבבה, עד שנאלץ להתעמת עם המציאות.

העולם שהוא עזב חרב בעקבות חוסר איזון ביולוגי שמכניס הדוד, והגיע הזמן שסימבה ייכנס לנעלי אביו, יחזור להיות האריה שהוא נולד להיות ויציל את הממלכה שלו.
ואם אנחנו כבר נכנסים לעניין הפוליטי, אני אתייחס לנראטיב כמטאפורה, ולא כאמת מוחלטת כפי שעשה אותו דן הסלר-פורסט.

"האקונה מטטה" הוא מוטו שמאלני שלא עובד.

אתה לא יכול לנתק את עצמך מהעבר. אתה לא יכול לשנות את מי שאתה ולחיות בפנטזיה מדהימה ולאכול ג'וקים.

אתה לא יכול לנתק את עצמך מהיהדות שלך. להסיר את כל העבר שלך ולהגיד שאתה "אדם חדש" ככל העמים. כשאתה עוזב את כל מי שאתה, את המקום הטבעי שלך, את המורשת ואת העם שלך, משתלטים בני הדודים ושורפים כל חלקה טובה, משנים את האיזון וטורפים הכל.

חזרה לסרט, והפעם בעניין כל הרימייק "לייב אקשן". לצערי הרב מאוד, זה לא עובד כאן.
הCGI כל כך טוב, שזה לא נעים. רמת הדיוק בפרווה, בגרגירי החול, בחיות היא מרהיבה, ומשיאי האנימציה שראיתי בחיי.

אם זה היה שואוריל (הדגמת יכולת של שחקן/אולפן מתחום הקולנוע), הייתי מקבל אותם לעבודה אתמול. אבל לחיות אין הבעות פנים. הסרט נסמך על הדיבוב של קאסט השחקנים החדש של הסרט. ושלא תבינו לא נכון, מדובר בקאסט מושלם.

החל בצ'יווטל אג'יופור כסקאר (למרות שהתגעגעתי לג'רמי איירונס), דרך ביונסה ודונלד גולבר כנלה וסימבה (ושניהם זמרים ונותנים נאמברים מטריפים), וכלה בסת' רוגן כפומבה מושלם. את ג'יימס ארל ג'ונס, הקול המדהים של מופאסה אי אפשר להחליף, אז הוא נשאר.

אפילו זאזו בגילומו של ג'ון אוליבר הוא דיוק מרהיב שנכנס לנעליו הענקיות של רואן אטקינסון בקלילות. ועם כל אלו, חוסר הבעות הפנים של החיות, שאינן מסתמכות על קשר בינאישי מבוסס רגשות, יוצר דמויות פלקטיות. האוזניים שלי התאמצו הרבה יותר מהעיניים שלי.

בעיקרון, הבמאי ג'ון פאברו לא לקח הרבה חופש אמנותי. למעט כמה הבלחות קטנות ומצחיקות, הדיוק והקשר לסרט המקורי הוא מדויק, ולכן היה כיף ונוסטלגי לשבת ולשיר את כל השירים, לצטט את הדמויות בכל המקומות המיתולוגיים ולהיזכר בערגה בסרט המקורי שכלום ושום דבר לא יצליח להחליף אותו, או את הזיכרון המדהים שלי מגיל 11, עם אבא שלי בקולנוע.

#סולם_רייכרט

הטוב: דיבוב מושלם. בראבו.
הרע: הבעות פנים. לי יש, לסימבה אין.
המכוער: מטורללים שרואים פשיזם בכל מקום.

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
המסר מאחורי הסרט
יניב | 18-07-2019 20:10
בילדותי ממש אהבתי את הסרט ...וכל כמה שנים הייתי צופה בו שוב ושוב עד גיל 25 בשנים האחרונות שכבר התעמקתי ממש בסרט גילית מספר דברים מדהימים יש תפיסת עולם שלמה שעומדת מאחורי הברט הזה,דיסיני היה חבר בקהילת הבונים החופשים ששואפים לתיקון עולם אונברסלי,מה שדומה ליהדות הרי מה שעובר סימבה בדרך זה בעצם משל נמשל של סיפור דרכו של עם ישראל... בגלות ובחזרה לגאולה... למי שעומד לצפות בסרט אני ממליץ לשים לב לחלוקת התפקידים הבאה... סקאר=עמלק(מוציא דברים מהקשרם ומטיל ספק) הצבועים=האויב הפיזי של היהודים רפיקי=נביא לנה=תורת ישראל מופסה=אבות ישראל ,אברהם יצחק... טימון ובומבה=תרבות המערב והמזרח בריחה מהמציאות...אקונה מטטה סימבה= העם היהודי וכאשר תצפו מנקודת מבט הזאת כל משפט מקהל משמעות מטורפת ומפחיד כמה שזה דומה! פשוט תאולוגי
יש דימיון רק בשאיפה לתיקון עולם...
ליהודי.. | 19-07-2019 13:09
הקהילה שלהם סודית ומוזרה ...הם לא מעניינים רק צריך לדעת שהסרטים של דיסני מושפעים ישירות מהשקפתם... במקרה במלך האריות יש מסרים שמבתדרים מעולה עם התהליך של עם ישראל.
הבונים החופשיים הם עובדי השטן ולא מתקני עולם
יהודי | 19-07-2019 8:11
.
2
איפה הביקורת על הסרט
כנעני | 19-07-2019 17:38
כמה שאתה בז לעוזר הפרופסור, לפרוגרסיבים ולליברלים, כך ועוד לעין ערוך הרבה יותר אני בז לך ולדומיך. אבל איפה הביקורת העניינית על הסרט?? כל הקטע שלך זה האובססיה האנטי ליברלית. אז תכתוב מאמר ביקורת על המאמר של עוזר הפרופסור, או על כל הפרוגרסיבים של העולם - אבל אל תציג זאת כביקורת עניינית על הסרט. ברמה העניינית הציון של הביקורת שלך הוא 0 עגול. בלי לתת לך הנחות פרוגרסיביות או תקינות פוליטית אותן אתה מתעב כמו סלחנות על קשיי קשב וריכוז וכיוב.
3
פרופסור משומעם
אביחי | 20-07-2019 16:39
פרופסור משועמם וחסר חיים שכמותך שתבין במוסר הסכל ולא בפסיכולוגיה נדבר ובקצרה תבין לבד שזהו סרט לילדים שהמסר הוא לא לוותר על שלך לא משנה מה..... למעט סרטי פעולה שכל רצונם הוא להרוג לא משנה מה.