בית הדין להוראה: אין ללמוד את התכנית החדשה בתנ"ך - סרוגים

בית הדין להוראה: אין ללמוד את התכנית החדשה בתנ"ך

הפולמוס על תכנית הלימודים החדשה בתנ"ך נמשך גם אחרי תחילת שנת הלימודים. בית הדין להוראה בראשות הרב דוב ליאור והרב אליקים לבנון, קורא לציבור התלמידים ולמורים להמנע מלקחת חלק בתכנית המכילה "תכנים שאינם הולמים מתוך סילוף והשפלת התנ"ך לתפיסות מעוותות של אמונות שפלות".

author-image
בית הדין להוראה: אין ללמוד את התכנית החדשה בתנ"ך
  לא לתכנית החדשה. הרב לבנון (פלאש90)

הפולמוס סביב תוכנית הלימודים החדשה בתנ"ך לא מפסיק גם אחרי תחילת שנת הלימודים.

חגית רוזנבאום מפרסמת היום (ה') בעיתון 'בשבע'  מכתב אשר פרסם השבוע בית הדין להוראה בנשיאות הרב דב ליאור אל ציבור המורים והתלמידים.

במכתב קוראים הרבנים להימנע מלקחת חלק בתכנית הלימודים החדשה בתנ"ך, וזאת בשל "התכנים המעוותים" כהגדרתם המצויים בתכנית.

רבני בית הדין, בהם הרב אליקים לבנון, הרב מיכאל הרשקוביץ, הרב דוד חי הכהן והרב דוד דודקביץ', כותבים כי לאחר שהתברר להם שאל תכנית הלימודים החדשה בתנ"ך "הוכנסו תכנים שאינם הולמים את דרכו הראויה… מתוך סילוף ואף השפלת התנ"ך לתפיסות מעוותות של אומות ואמונות שפלות", פנו הרבנים לפני כחודשיים אל ראשי החמ"ד, והתריעו בפניהם על הסכנות הנשקפות לדעתם מהתוכנית החדשה.

הרבנים מוסיפים כי לאחר שקיימו פגישות אישיות עם ראש החמ"ד אברהם ליפשיץ ועם המפמ"רית החדשה מירי שליסל, ניאותו הללו להסיר חלק מהחומר הבעייתי שהובא באתר 'ללמוד וללמד' כחומר העשרה, אולם סירבו בתוקף להקפיא את תכנית הלימודים החדשה לצורך בדיקתה מחדש והסרת הפרקים הבעייתיים מתוכה.

כיוון שכך, קוראים הרבנים למנהלים ולמורים שלא ללמוד לפי התכנית החדשה, על מנת להימנע מדרך לימוד מעוותת של הכתובים: "אנו חוזרים ופונים אליכם לנהוג במשנה זהירות כדי שלא תיעשה מלאכת חינוכנו הטהור רמיה, ולא לעבור לתוכנית החדשה, אלא להמשיך וללמד רק במתכונת הישנה לאור הדרכתם של חז"ל על פי המקובל מאז מקדם, ולא להיכשל ולהכשיל בתכנים מעוותים. וכל זאת מתוך תקוה שבסופו של דבר יבואו הדברים לתיקונם השלם".

בתגובה לקריאתם של הרבנים, אומר יו"ר החמ"ד, אברהם ליפשיץ, ל'בשבע' כי "מי שמכיר את התכנית החדשה יודע שהיא מושתתת על אדני קודש. התכנית בנויה על התנ"ך ועל פרשנים ראשונים ואחרונים בלבד. היא איננה מכוונת לשום דרך הוראה כזו או אחרת. יש ויכוח ישן על דרכי הוראת התנ"ך, אבל אין לו שום קשר לתכנית".

ליפשיץ מזכיר כי התכנית נכתבה בשיתוף ותמיכה של הרבנים הרב יעקב אריאל, הרב ישעיהו הדרי, הרב חיים דרוקמן והרב איתן אייזמן. "הם מכירים את התכנית מבפנים ורואים בה ברכה גדולה, ויותר מכך – כל נציגי הקשת התורנית שותפים בכתיבת החומרים ויחידות הלימוד, "כולם קשורים ועושים. וכולם גם שמחים ומודים על התכנית החדשה. "מגמת התכנית היא להוסיף תורה ויראת שמים בעם ישראל, ואני קורא לכולם להיכנס לעובי הקורה ולהיות שותפים מלאים במהלך חשוב זה של החמ"ד כולו".  קרא ליפשיץ.

==

הכתבה המלאה תתפרסם בעיתון בשבע.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
על הרב ד"ר לפשיץ להניח את המפתחות וללכת הביתה.
שמואל אסולין | 06-09-2012 10:41
קודמו בתפקיד הרב אדלר ניהל מדינות של כולם צודקים ומרוב עומס "הצודקים" נטש. ליפשיץ משדר את השלומפר. אם אראה לכם תשובתו השרלטנית ללא חתימתו ותוארו כתשובה לנושא כבד ורציני שהנחתי לפתחו תבהלו. ההפניה שהבטיח למחמד דרום לא קוימה , הנושא החמור לא נבדק. אמרו לי כי הוא משחק את השלומפר מענווה. השבתי שהוא מבזה את גודל תפקידו. קליקות פיקוח לא ראויות משחקות מתחת לאפו.באה התוכנית בתנך והציפה את צפונות האיש. אחרי הפסיקה עלו ללכת הביתה כשהתוכנית תלך איתו. באשר לתלונתי אלו הנזק המוסרי ערכי לפיקוח העל יסודי דחי בדרום נעשה וישאר ככתם לפרסום בספר.
2
נ.ב.במקרה הזה השילוב רב וד"ר לא מבשר טובות "ויתרוצצו"
שמואל א. | 06-09-2012 11:34
יצאו עשו ויעקב.ואנו חפצים בתורת משה. זה לגופו של עניין.
3
ש.א. [בתגובה 2] הסבר לי בבקשה איך דבריך הם
bjnhv | 06-09-2012 14:05
לגופו של עניין אם בכלל לא דיברת על גופו של עניין. לצערי וכאבי הגדול, גם הרבנים אינם מדברים על העניין בשל העובדה הפשוטה שהם כלל לא ראו את התוכנית. הם מגיבים למספר תכנים לא ראויים שהועלו לאתר למורים וכבר הורדו משם. אין כל קשר בינם לבין התוכנית המדוברת. לאחר שאקרא את הכתבה במלואה, אוכל לבחון האם ישנה סוף כל סוף איזו התייחסות עניינית לתוכנית או שהם ממשיכים במסע ההכפשות חסר התוכן, המבזה את עולם הרבנות שהם מייצגים אותו.
4
שיטת האיסור לא עובדת
אילנה | 06-09-2012 15:12
אני מתבדל סימן שאני... חזק? חלש? לא מסוגל להכיל? לא מסוגל לבחור? חושב שרק אני צודק?
5
ליפשיץ קיבל את התפקיד כהוקרה על עזרתו בפינוי גוש קטיף
יהודה | 06-09-2012 17:10
כל העוזרים קיבלו ג'ובים כמו בנצי ליברמן שהפך למנהל מנהל מקרקעי ישראל ועוד
6
5 אם דבריך נכונים היא הנותנת שהוא והתוכנית חייבים ללכת
רחמים | 06-09-2012 18:23
ליפשיץ פועל במושגים לא פורמליים וחובבניים כמו שמתאים לתנועת נוער . תפקיד ממלכתי לא גזור למידות שלו. הרבה נושאים עקרוניים נופלים לו מהשולחן. 1 צודק שלומפר וכך רקמה המפמרית תוכנית כנסיתית לתנך מתחת לשפמו. והוא מגן עליה כדי לנסות ולהציל את כבודו האובד. פסיקת הרבנים הנעלים והמכובדים לא משאירה מקום להתלבטות. ליפשיץ ת המפמרית והתוכנית חייבים ללכת.
7
1 בלי קשר לפשלת התנך אם לא טיפל בבעיה המוסרית צא למאבק
יהודה | 07-09-2012 7:35
לטאטא בעיה מוסרית במנהל כושל זה חמור . פנה לשר החינוך וצא למאבק עד שליפשיץ יכיר את אחריותו וטעותו והבעיה תחשף ברבים.
8
כמה לשון הרע באלול
שרון | 09-09-2012 1:36
כל מה שיאמר ויעשה לא יעזור , אינני יודע מהם השיקולים הזרים שעומדים בבסיס המאבק אך בתוכנית עצמה אין שום רע , ומאמרי העשרה שעליהם מדברים ירדו כבר בסיוון מהאתר , אך יש כאלה שמעונינים להמשיך וללבות את היצרים. כנראה שאהבת ישראל לא קיימת אצל אותם אנשים , ןכאב גדול על אותם רבנים שהולכים אחרי אותם אינרסטניטים. עדיין לא ראיתי שום רב גם מאלה החותמים שהסביר מה רע בתוכנית החדשה מבחינת חומר הלימוד .
9
ולגופו של דובר
עמוס ארליך | 09-09-2012 9:10
מדובר ברבנים מהסוג של "אתם צריכים לציית לי".
10
לשמואל אסולין
שמריה | 09-09-2012 18:43
אינני חלק מחמ"ד דרום אבל מתוך כתבתך הפכת את כל סגל הפיקוח בחמ"ד דרום לחשודים , או למינויים לא ראויים , אנחנו ערב רה"ש מעט ענווה לא תזיק לך והוצאת שם רע על ציבור שלם של אנשי החמ"ד בדרום , זוהי צדיקות גדולה