אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חודש אלול בישיבות ההסדר: חוגגים, חונכים וזוכרים

"זמן אלול" החל בישיבות לפני כשבועיים, אך ישיבות ההסדר כבר החלו במלוא המרץ באירועים שונים ומיזמים. בירוחם חגגו 25 ובכרם ביבנה 25 שנה לכולל ההלכה. בנהריה הכניסו ספר תורה לזכר שני חללי צה"ל אלדד רגב ואהוד גולדווסר הי"ד ובישיבת הכותל חנכו אולם לימוד חדש.

חודש אלול בישיבות ההסדר: חוגגים, חונכים וזוכרים
  20 לישיבת ירוחם (יח"צ)

מציינים 25 שנות פעילות

ישיבת "כרם ביבנה" ציינה 25 שנות פעילות בהן מכהן ראש הכולל, הרב זכריה טובי שליט"א, ולרגל הוצאת ספרו "טל אמרתי". בין הנוכחים באירוע היה גם הרב יונה מצגר אשר  שיבח את כולל האברכים בישיבה על ההצלחה הרבה שיש להם במבחני ההסמכה לרבנות, והלל את העומד בראשם, ראש הכולל הרב זכריה טובי.

ישיבת "כרם ביבנה", אם ישיבות ההסדר, היא הישיבה הראשונה בה אברכיה החלו ללמוד באופן שיטתי את לימודי הרבנות ב'כולל הלכה' שהוקם בצמוד לישיבה. כיום לומדים בכולל כ70 אברכים, ובראשם עומד כאמור הרב זכריה טובי שליט"א, שממלא תפקיד זה כבר עשרות שנים. מדובר בכולל של אברכים המצטיינים בהישגיהם במבחני הרבנות והדיינות. רבים מבוגרי הכולל משרתים כיום כרבנים צבאיים, תופעה המצביעה על הרמה הדתית של הרבנים כיום בצה"ל המגיעים מישיבה דתית-לאומית, בעלי רקע צבאי ומוסמכים לרבנות.

חלקו השני של הספר "טל אמרתי", שיצא לאור זה עתה, עוסק בעשרים ושבע סוגיות יסוד בהלכות נידה ומקוואות, מן הסוגיה בגמרא ועד לפסקי אחרוני דורנו. באופן טבעי אין מדובר כאן על חידושי הלכה, אלא על בירור הסוגיות ושיטות הפוסקים הראשונים והאחרונים ופרישתן לפני הלומדים, עם הכרעות וסיכומים מאוזנים ומיושבים. החלק הראשון של הספר עסק בבירורי הלכות שבת. סדרת הספרים "טל אמרתי" תכלול בעתיד כרכים נוספים, תהווה עזר רב לתלמידי הכוללים להלכה ואף לרבותיהם.

זוכרים את הנופלים

ישיבת ההסדר "נהר דעה" שבנהריה ערכה טקס הכנסת ספר תורה להיכל הישיבה לע"נ החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב הי"ד, במלאת 4 שנים להיוודע דבר מותם בשבי והביאם לקבר ישראל. במעמד מרגש בהשתתפות בני המשפחות, הרבצ"ר רפי פרץ, הרב רונסקי ושר המשפטים יעקב נאמן, הוכנס ספר התורה הראשון לעילוי נשמותיהם של החטופים.

ראש הישיבה, אליהו בלום: "כשהגופות של החטופים חזרו רצינו לעשות משהו לזכרם. אודי גולדווסר הי"ד, הוא מנהריה במקור ולמעשה אודי הינו החלל היחידי בן-נהריה שנפל במלחמת לבנון השנייה. באופן טבעי בחורי הישיבה התחברו מאוד לסיפור ואנחנו השתדלנו לכל אורך השנים ללוות את המשפחות ולשמור על קשר עם משפחת גולדווסר ורגב".

עוד הוסיף הרב בלום: " העיר הצפונית חטפה לא מעט במלחמה וכאשר הגופות חזרו לפני ארבע שנים, הרשנו צורך לעשות משהו. החלטנו לכתוב ספר תורה לעילוי נשמותיהם ולהכניסו לישיבתנו".

צבי רגב, אביו של אלדד הי"ד, התרגש מהמעמד וסיפר: "התרגשתי מאוד ואין בפי מילים לתאר את התחושות שעוברות בי מהמחשבה שאנשים זרים, שלא הכירו את בני ואת אודי, החליטו לארגן דבר כזה לבד וטיפלו בו מהתחלה ועד לסוף –ההכנה היפה והמכובדת הזאת".

שר המשפטים, יעקב נאמן, שהתארח באירוע אמר: "האירוע המיוחד הזה מעיד כאלף עדים על ייחודה של ישיבת ההסדר נהריה ועל המפעל החשוב של ישיבות ההסדר".

צבי רגב, כותב אות בספר התורה לזכר בנו אלדד הי"ד (ישיבת נהר דעה)

"ברוך הטוב והמטיב"

כ900 משתתפים נכחו ביום הלימוד ובטקס שציינה ישיבת ההסדר בירוחם לרגל פתיחת שנת העשרים לייסוד הישיבה וחנוכת מבנה בית המדרש החדש. האירוע נעשה כהודיה לבורא עולם ולתורמים מקרן לגסי הרטיג' שאפשרו את הקמת הבניין החדש.

בוגרי הישיבה מכל רחבי הארץ מסרו שיעורים ושיתפו את הנוכחים בעשייתם בתחומי הרבנות, החינוך, הכלכלה, הרפואה, העבודה הסוציאלית והכלכלה. את הערב ליווה מופע מוזיקלי בניצוחו של הכלייזמר חיליק פרנק.

בטקס רב המשתתפים נשא דברים השופט בדימוס ר' צבי טל, ידיד קרוב של הישיבה: "ברוך הטוב והמטיב שזכינו שהישיבה תעבור לבית הגדול הזה. גדול במובן הפשוט – יש מרחב והרחבת הדעת וניתן ללמוד מתוך צלילות הדעת. הבית הזה הוא גדול מעוד סיבה- מגדלים בו תורה".

השופט טל ברך את הישיבה ואמר: "כשמברכים בברית מילה אומרים 'זה הקטן גדול יהיה', אך כשמברכים בית המדרש מברכים 'זה הגדול קטן יהיה' –  מרוב ספסלים ותלמידים שיתווספו בו".

הייחודיות של ישיבת ההסדר בירוחם היא הפעילות הענפה שהיא עושה בתחום ההתנדבות בעיירה . בוגרי הישיבה, עשרות אברכים ויותר מארבעים משפחות של בוגרים, התחברו לעיירה וקבעו בה את ביתם. הבחורים הצעירים בני ה-18 שהגיעו לישיבת ההסדר בלי יותר מידי תוכניות לעתיד, הפכו עם השנים לרבנים, מורים, מנהלים, רופאים, וגם אנשי היי-טק. הם מתגוררים בירוחם, פעילים בה, ומחנכים את ילדיהם בבית הספר הממ"ד היחידי בעיירה, ששוכן מול ישיבת ההסדר.

מיכאל ביטון, ראש המועצה המקומית ירוחם נשא דברים באירוע ושיבח את תלמידי הישיבה: "כשאני מתבונן ורואה את בניה של הישיבה הם האישור שנעשה פה דבר גדול ועצום. ישיבת ההסדר בירוחם זה סמל למצוינות, חיי רוח ושגשוג עם הפנים קדימה לאתגרים בחברה הישראלית של צמצום פערים, קרוב לבבות ושמירה על זהות יהודית".

חונכים ומחדשים

אולם לימוד חדש בשם "יסוד-יוסף" נחנך בישיבת הכותל. האולם נחנך לכבודו של ר' יוסף גלאט הי"ו ששימש כמנכ"ל הישיבה בעשור הראשון לקיומה. באירוע השתתפו בני משפחת גלאט, השותפים לעבודה בישיבה באותם ימים ואורחים נוספים.

ראש הישיבה, הרב ברוך וידר שליט"א, נשא דברים והדגיש את הכרת הטוב לדור המייסדים ואמר כי "על גבי היסודות שהם בנו אנו ממשיכים היום להוסיף ולהרבות בתלמוד התורה".

ר' יוסף גלאט דיבר בהתרגשות רבה, הודה להנהלת הישיבה על הכבוד שניתן לו. כדרכו הטובה סיפר על ימי בראשית על הקשיים ועל הסייעתא דשמיא שליוותה אותו בעבודתו.

בנו של ר' יוסף גלאט, עו"ד יהודה גלאט, סיפר על חוויות ילדותו כאשר בית הוריו שימש כמשרד של ישיבת הכותל, לשם באו תורמים, ונזכר בתקופה לאחר עלייתם ארצה, בה הם התארחו בישיבת הכותל בימי מועד ושבח.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו