אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ישוב חקלאי מלפני 9,000 שנה התגלה ליד מוצא

ישוב פרהיסטורי ענק בן 9000 שנה, הגדול בישראל ואחד מהגדולים בעולם, נחשף ליד ירושלים. בחפירה נרחבת של רשות העתיקות בסיבוב מוצא שליד ירושלים. הישוב הכיל כ-2,000 איש ונמצאו בו מחסני ענק של קטניות

ישוב חקלאי מלפני 9,000 שנה התגלה ליד מוצא
  האתר הפרהיסטורי במוצא. (איל מרקו, רשות העתיקות)

מוצא האדם. ישוב ענק מהתקופה הניאוליתית, הגדול ביותר המוכר בארץ מתקופת האבן החדשה ואחד מהגדולים בעולם, התגלה בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות בסיבוב מוצא, ביוזמה ובמימון של חברת נתיבי ישראל. החפירות נערכות במסגרת פרויקט כביש 16 להקמת כניסה חדשה לעיר ירושלים. הפרויקט התחבורתי יחבר בין כביש מס' 1 לדרום העיר ירושלים (אזור 'בית וגן') באמצעות שתי מנהרות כפולות.

(צילום: יניב ברמן רשות העתיקות)

בין השאר, התגלו באתר אלפי ראשי חץ, תכשיטים ופסלונים שעיצבו הקדמונים.

האתר מוצא ממוקם כ-5 ק"מ מערבית לירושלים, על גדת נחל שורק, ליד מעיינות ובסמוך לעמק פורה ולדרך הקדומה שהובילה מהשפלה לירושלים. תנאים אופטימליים אלה, היוו גורם מרכזי להתיישבות ארוכת טווח באתר, כבר מהתקופה האפיפלאוליתית – לפני כ-20,000 שנים, ועד היום.

ד"ר חמודי חלאילה וד"ר קובי ורדי, מנהלי החפירה במוצא מטעם רשות העתיקות אמרו "זו הפעם הראשונה שמתגלה בארץ יישוב בממדים כאלה, מהתקופה הניאוליתית – לפני 9,000 שנה. חיו כאן 3,000-2,000 תושבים לכל הפחות – סדר גודל המקביל לעיר בימינו!".

העבודות באתר (צילום: יניב ברמן רשות העתיקות)

בחפירות נחשפו מבנים גדולים, הכוללים חדרים ששימשו למגורים, וכן מתחמים ציבוריים ואזורי פולחן. בין המבנים נחשפו סמטאות, המעידות על תכנון מתקדם של היישוב. במבנים נעשה, לעיתים, שימוש בטיח, ליצירת רצפות ולאיטום מתקנים.

לדברי החוקרים, "במקום שבו אנשים חיים, יש גם מתים: באתר נחשפו קבורות בין הבתים ובתוכם, כאשר בחלקן הונחו מנחות קבורה שונות – חפצים שימושיים או יקרי ערך, אשר האמינו שישרתו את המת בעולם הבא. מנחות קבורה אלה מעידות שכבר בתקופה קדומה זו, יושבי האתר קיימו יחסי סחר עם מקומות רחוקים. בין היתר, נמצאו בקברים פריטים ייחודיים מאבן שמקורה לא ידוע, פריטי אובסידיאן (זכוכית געשית) מאנטוליה, וקונכיות שחלקן הובאו מהים התיכון וחלקן מהים האדום. בחפירה נמצאו צמידי אבן במספר סגנונות, אשר עוצבו ביד אמן. "על פי גודל הצמידים, אנו משערים שענדו אותם בעיקר בשלב הילדות", אומרים החוקרים. "כן מצאנו חרוזי בהט שעובדו בקפידה, ותליונים וצמידים שאותם הכינו מצדף אם הפנינה".

צלמית שור: (צילום קלרה עמית, רשות העתיקות)

חנית שנקברה לצד לוחם (צילום: יניב ברמן רשות העתיקות)

פסלון בדמות אדם (קלרה עמית, רשות העתיקות)

בכל אזורי החפירה נחשפו כלי צור רבים שיוצרו באתר, בהם אלפי ראשי חץ ששימשו לציד ואולי גם ללחימה, גרזנים ששימשו לכריתת עצים, וסכינים מצור. בתוך היישוב נחשפו מחסנים בנויים, שהכילו כמות אדירה של קטניות, בהם בולטים זרעי עדשים. השתמרות הזרעים מעוררת השתאות לאור גיל האתר. ממצא זה, מלמד על עיסוק אינטנסיבי בחקלאות. בנוסף, ניתן להסיק שמהפכת הביות הגיעה לשיאה בשלב זה: עצמות בעלי החיים באתר, מעידות על כך שאנשי היישוב הלכו והתמחו ברעיית צאן, ומקומו של הציד בכלכלת הקיום הלך והצטמצם.

צמידים שנמצאו באתר, כנראה של ילדים (יניב ברמן, רשות העתיקות)

לדברי החוקרים, "חשיפת האתר הענק במוצא מעוררת ענין גדול בעולם המדעי, והיא משנה את מה שהיה ידוע לגבי התקופה הניאוליתית באזור. עד כה, האמינו שאזור יהודה היה ריק, ושאתרים בסדר הגודל הזה התקיימו רק בעבר הירדן או בצפון הלבאנט. במקום חלל יישובי מתקופה זו, נמצא אתר מורכב, שבו כלכלת קיום מגוונת, וכל זה רק עשרות סנטימטרים מתחת לפני השטח. כל הממצאים תועדו בטכנולוגית תלת-מימד חדשנית, כך שנוכל להמשיך ולחקור את האתר גם בסיום החפירה".

עמית ראם, ארכיאולוג מחוז ירושלים של רשות העתיקות, "בצד ההתרגשות וחשיבות הממצאים, רשות העתיקות מודעת לצורך החיוני ביצירת כביש גישה נוסף לירושלים. לקראת שחרור השטח שנחפר, תועד האתר כולו בטכנולוגית תלת מימד מתקדמת שתאפשר לחקור כל פרט ופרט דרך המחשב. חשוב לדעת שאחוזים ניכרים מהאתר הפרהסטורי שסביב החפירה נשמרים.

כמו כן, רשות העתיקות מתכננת לספר את סיפור האתר במקום בעזרת תצוגה ואמצעי המחשה. בתל מוצא, הסמוך לחפירה זו, משומרים בימים אלה לטובת הקהל הרחב שרידים ארכיאולוגים קדומים, ופעולות שימור והנגשה לחיבור הציבור למורשתו הקדומה, נעשות גם בתל בית שמש – בו הכביש צומצם משמעותית לטובת הארכיאולוגיה, ובתל ירמות שבשפלת יהודה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
אנחנו בשנת 5779 כך שלא יכול להיות 9000
ישראל ישראלי | 16-07-2019 11:03
תורת השם תמימה
ארכילוג
רמי | 17-07-2019 8:08
אלו הקנענים שהם ערבים במקור תבדקו את הדי אן אי שלהם וה פו ידע בן ימין נתניהו שהערבים חים פו לפנה אברהם אבינו כמו שכתוב בתורה ארץ קנען 9 אלף שנה אתם פו רק 4 שנה המת תתסה לאור בסוף
בריאה
חוסיד | 16-07-2019 13:46
כמובן מי שמאמין כיום למי שאומר שהעולם קיים 9000 שנה יש לומר לו שהוא פתי ולחוקר אין יכולת לקבוע. מקסימום זו השערה ואמונתינו חזקה מהשערות ורעיונות. לאמונתינו יש מסורת ועדויות רבות
בתורת ה' כתוב לאלף דור לפני מתן תורה...
פרמיטיבונויץ | 16-07-2019 13:11
ובזהר ויקרא י, שה' מדבר עם בני אדם שנמצאים בעולם לפני 'אדם הראשון'... (אולי הראשון שנברא בצלם-בחירי-מוסרי...)
2
פחחח, בן 9000 שנה
יואל | 16-07-2019 13:44
פחחח, בן 9000 שנה
3
אתם מגדירים את עצמכם כאתר דתי אם אני לא טועה
ניר | 16-07-2019 15:15
לפי הדת היהודית העולם לא יכול להתקיים יותר מ6000 שנה, ואנחנו כעת בשנת 5779...
4
מזרחי = כופרים בושה!
גל | 17-07-2019 8:13
גועל נפש אתם והכיפות הסרוגות שלכם 9000 שנה? זה הסיבה שבורא עולם בעט אתכם מכל המדרגות של גוש קטיף כי הכפירה עלתה לכם לתלתלים עם הכיפה הלא נראית שלכם ארורים
5
סטטיסטיקה מאוד פשוטה
נורמאלי | 18-07-2019 7:55
אם אני יקח אדם בן חמש עשרה שלא יאמר לי את גילו, ואבדוק אץ כמות הצמיחה שלו בחמשת השנים ואקלוט שהןא עלה עשר ס'מ, אז אסיק שמתחילת חייו הוא צמח כל חמש שנים עשר ס'מ? הרי ברור שבילדוץ הגדילה בתאוצה גדולה יותר, כן המדע היום משעבדים את טבע העולם ליציאותיו, דרך הבדיקה שלהם לא בטוחה שעובדת על כל העולם, כי סוף כל סוף במשקפיים של היום הם מנסים לפענח, אבל לא ץמיד הטבע הץנהל אותו דבר