אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב דב ליאור והרב דרוקמן במתקפה על הרב טל

פרשת הרב טל לא נרגעת: שבוע אחרי פרסום פסק הדין לטובת הרב שמואל טל, יוצאים הרב דרוקמן והרב ליאור במכתב קשה נגד הרב טל: "אינו ראוי ללמד תורה"; ומותחים בקורת על פסיקת בית הדין

הרב דב ליאור והרב דרוקמן במתקפה על הרב טל
  הרב שמואל טל (צילום: יוטיוב/ תורת החיים)

זקני רבני הציונות הדתית, הרב דב ליאור והרב חיים דרוקמן, שוברים שתיקה ומתייחסים לראשונה לפרשת הרב שמואל טל ואומרים כי הוא אינו ראוי ללמד תורה.

הרבנים פרסמו מכתב בו הם, בין היתר, מותחים בקורת קשה על בית הדין בראשות הרב אשר וייס שפסק כי הרב טל יכול להמשיך בתפקידו כראש ישיבת 'תורת החיים'.

על פי הדיווח של כתב חדשות 12, יאיר שרקי, במכתב כתבו הרבנים, בין היתר,כי הרב טל "אינו ראוי להמשיך ללמד את בחורי ישראל, ואינו יכול להיות דמות חינוכית במחננו".

בהתייחסותם להחלטת בין הדין שהכריע בעניינו כתבו הרבנים כי "אמנם פסיקת בית הדין התירה באופן תמוה לרב טל להמשיך בתפקידו, אך ודאי לא חייבה ללמוד במוסדותיו ולקבל התנהגותו המחללת שם שמים".

צילום מסך מתוך חשבון הטוויטר של יאיר שרקי

הרב טל מתייחס לפרשה ולזיכוי (ישיבת תורת החיים)

כזכור, עם תום הפרשה שבה בית הדין המיוחד פסק כי אין מניעה שהרב שמואל טל ימשיך ולכהן כנשיא מוסדות 'תורת החיים', החליט הרב טל לדבר בפני קהילתו, להודות בטעויות שנעשו בעניין זה וביקש להסתכל עליו כבעל תשובה.

הרב שמואל טל מסביר בדבריו את פרץ השמחה בקרב תלמידיו ערב פסק הדין ואומר: "בד בבד עם זה שזכינו באמת בשמחה גדולה שהגזרה ההיא, האיום הזה או זה שזממו שחס ושלום לא היינו יכולים להמשיך יחד, ולא היינו יכולים להמשיך הלאה להוביל ולהיות חלק מהמוסדות, מהישיבה ושכל האשמות השקריות התגלו כלא נכונות"

החגיגות בתורת החיים לאחר פסק הדין

הרב טל המשיך בדבריו והתנצל על הטעויות שנעשו ואמר: "יחד עם זאת, כמו שאמרתי והרחבתי כבר בתחילת זמן קיץ, שכל הדבר הזה נפתח שהייתה פה טעות, היה פה כישלון והייתה כאן מציאות שהצריכה לקחת עליה אחריות וחזרה בתשובה שלמה ולהפיק לקחים".

הרב טל הוסיף ואמר כי "המציאות הזאת, מציאות שחשוב לי מאוד שתהיה כחלק מהתמונה השלמה שכמו שאני מדגיש כל הזמן, במשך כמה שנים שאני הייתי במקום הזה ובעצם זה מה שגרם לי להגיד את זה במשך השנים, אנחנו לא צועדים על המסלול של צדיקים גמורים. כמו שדימיתי את זה במסלול של מכס. מסלול ירוק ומסלול אדום. אנחנו לא באים במסלולים של צדיקים גמורים כי אנחנו גם ב"מי יצדק בפניך". אנחנו בדור שיש בו כל כך הרבה התמודדויות, כל כך הרבה מביא לפתחנו התמודדויות וקשיים ואנחנו לא באים על תקן של צדיקים, רק על תקן של בעלי תשובה. בעלי תשובה. ובעל תשובה זה משהו שהוא לא מתעלם מחסרונות, כשלונות ומטעויות. הוא עומד מאחוריהם. לא מצפה מהם בכלל לא היות מושלם כי זה לא העניין. אתה חי ומשתדל לכוון לשם שמיים, לרצון ה ולכל מה שנדרש אבל אתה עשוי להיכשל, אתה עשוי לטעות.אני טעיתי ואני נכשלתי".

"אני יודע שאני יכול לטעות ותשובה זה עיקר הבשורה של הדור שלנו, של המציאות שלנו. שאנחנו חוזרים תשובה. וחלק ממה שיש לי ללמוד מדמויות כאלה ואחרות וחלק ממה שאני מרגיש שאני מבחינתי גם בא ללמד זה לעמוד ולקחת אחריות, להפיק לקחים, להסיק מסקנות ולדעת כן להיישיר מבט אל הדברים ולהגיד אני טעיתי, במה טעיתי וזה חלק מהיותי יהודי"

באשר לרוח הקודש אמר: "גם בנושא של רוח הקודש, היה לנו שיעור שלם של הנושא הזה שאמרתי שאני רואה בו דבר שהיה לי בו טעות. טעות. טעיתי וזה חלק מבירור וכוונתי הייתה טובה אבל טעיתי. זה שהכוונה הייתה טובה זה לא עוזר לי. למדתי הרבה לקחים ודיברנו על זה בישיבה על זה שבאמת זה לא דבר שמתבססים עליו ולא דבר שבונים עליו ולא דבר שאני מייחס לעצמי ולא פועל מכוחו. יש סיעתא דשמיא, יש הגיון, השכל האנושי, להתעמק בדברים והקב"ה עוזר לחשוב בצורה נכונה מתוך הכלים ולא מחוץ לכלים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
85 תגובות - 39 דיונים מיין לפי
1
יש מנהיגים שפויים כאן, סוף כל סוף
ג'סי | 15-07-2019 16:55
מי שתלמידיו מניחים תפילין בסוכה, הוא לא פחות רפורמי
אני לא יודע אם ראוי לרחמים
המיואש | 16-07-2019 14:18
כמו שברור שהמגזר הדתי החולה צריך קצת ריטלין קולקטיבי
למגיב המיואש
התמים | 16-07-2019 8:52
ברור שהכלל החברתי לפיו אין ליצור קשר עם אשת איש הוא כלל שחל במרבית החברות בעולם. אבל, גם ברור שרבים נכנעים למאויים כאלה ואחרים ומגלים חולשת אנוש, גם כשמדובר במעשים אסורים. כך קרה לדמויות מוכרות בתנך וכך קרה לרבים אחרים, כולל מנהיגנו הנערץ, ביבי מלך ישראל, שהודה בפומבי בכך שקיים קשר עם אשת איש ( ולמתקשים לזכור : פרשת הקלטת הלוהטת ). בהיבט האנושי/אישי נקלע הרב טל למצב בלתי אפשרי. כל שציינתי הוא שיש גם היבט כזה וכי בהקשר זה הרב טל ראוי לרחמים. דומה שיש כאלה המתקשים לראות את ההיבט הזה בפרשה.
אחיתופל, לא ליצור קשרים רומנטיים
המיואש | 16-07-2019 8:05
עם אשת איש זה כלל חברתי במגזר של הרב טל? מה אתה נוהג להתרועע עם נשים נשואות אחרות? אני יודע שיש כאלה שאין להם בעיה שהבן או הבת זוג זולגים להם מדי פעם לפה ופעם לשם אם אתה מאלה שיבושם לך אבל זה לא כלל חברתי מגזרי בכלל זה כלל שקיים ברובו המוחלט של העולם עדיין רובו של העולם סולד מבגידות להבדיל ממך
בכל הנושא
התמים | 16-07-2019 7:00
יש זווית ראיה אחרת : הרב טל הוא איש בשר ודם. כל מערכת כללים - דתית, מוסרית או חוקית - מגבילה את רצונותיו ותאוותיו של האדם הפרטי. אבל לאדם, כל אדם, יש צרכים ומאוויים שסותרים את הכללים. הרב טל הוכיח חולשה אנושית : הוא חשק , ומבין השיטין עולה שאפילו אהב, אשת איש. כמו כל אחד אחר - הוא נקרע בין הכלל החברתי הנוהג במיגזר שלו ובין רצונו האישי. והוא אכן עבר על הכלל. הראה חולשה אנושית לחלוטין. כך קרה לדוד המלך, לאמנון ותמר, לשלמה המלך בעל 1000 הנשים, לאחשורוש ואסתר ולרבים אחרים. הם נכנעו לרגש אנושי. ועכשיו דילמה : האם להכיר בחולשת אנוש ולסלוח עליה או שייקוב הדין את ההר ? יחליט כל אדם על פי מצפונו. לנוכח המצב אליו נקלע, על הרב טל, אני אישית, קצת מרחם.
נגד הזהר הבית יוסף ושו"ע והאר"י ז"ל והבעש"ט ?
אברום | 15-07-2019 20:46
להניח תפילים בחול המועד ? אין לו מקום בהוראה
חבל שנתנה תורה אם ככה מתייחסים אליה!!!
שאול לוי | 15-07-2019 18:26
הרי הבית דין ראה הכל אז למה לחלוק עליו ???? משגע!!
מי יודע מי שפוי?
שפוי | 15-07-2019 18:16
אולי נבדוק מי מבין כל מי שיוצא נגד הרב טל דיבר איתו? איך יכול להיות שאף אחד לא דיבר איתו? תתקשרו לרבנים ותשאלו מי מהם דיבר עם הרב טל בשביל לאמת את מה שמספרים להם עליו. מה שקורה זה שאנשים שיש אנשים שכביכול 'יראי שמיים' ולכן הם מחשיבים אותם כתרי סהדי.. אם היו יודעים שמשקרים להם בפנים היו יודעים שיש אנשים שלמרות שהם נראים שהם כתרי סהדי הם ממש ממש לא... והיו מדברים עם הרב טל והכל היה נראה אחרת
מי שיודע את הסיפור יודע שהטעו אותם!
חבל | 15-07-2019 18:12
חבל, חבל, חבל. אחד הדיינים אמר על יוני הרב - יראת שמיים צרופה! בעזרת ה' הם יחזרו בהם!
אצל מוטי אלון בראשונה
ג'סי | 15-07-2019 17:58
כב' הרבנים , במקרה אצל מוטי וקופולוביץ, לא האמינו לעובדות ולמציאות. כאן ביהד העלה את רוב מה שהיה במציאות, חוץ מטענות שהאשה לא טענה, כיון שאז היתה נאסרת על בעלה. כל מנהיג רבני היה מגן על מוטי וקופלוביץ' אם הוא לא היה מאמין לעובדות. אכן, בפרשת אלון השניה העובדות היו ברורות וערפו את ראשו של מוטי . הרב דרוקמן בסדר
למי שהגן על מוטי אילון אתה קורא "מנהיג שפוי"?
ראובן | 15-07-2019 17:18
מי שיש לו חמאה סרוחה על הראש שלא יסתובב בשמש.
2
החוטא ובית הדין ביזו ומבזים את רוח הקודש
נהר | 15-07-2019 16:56
רחמנא ליצלן לו היתה הסנהדרין
שמשהו מטעה את כולם
אפשרות | 15-07-2019 22:08
מי הרוח שמדברת?????תעלומה......
אני קורא לטוקבקיסטים להיזהר
שלום ואמת | 15-07-2019 18:23
יש מצב שאם אתם טועים ועושים טעות חמורה בהשמצת רב ואפילו היה סתם אדם אתם מאבדים את חייכם ואת העולם הבא שלכם ואז - אם תגלו שזה אכן כך - כבר לא יהיה לכם מה לעשות...
3
סוף סוף רב שאומר בקול "המלך הוא עירום"
הודיה | 15-07-2019 16:59
וכבר חשבנו שכל הרבנים הפכו להיות פתאום חסרי אמת, צדק ויושר
מעניין מי בדור הזה היה לומד אצל דוד המלך??
יוסף | 15-07-2019 18:30
כנראה שאף אחד!!!!!
למה אף אחד לא דיבר עם הרב טל?
מישהו מהצד | 15-07-2019 18:11
למה הבודדים שדיברו עם הרב טל חושבים שהוא ראוי להיות רב וללמד תורה? אולי יש כאן מישהו שגורם לכולם לחשוב על הרב טל דברים רעים ומצליח אפילו לגרום שלא יאמתו את מה שהוא אומר... קשה מאוד מאוד מאוד כשמתברר לך שזוהי האמת
אולי עכשיו
יד בנימין | 15-07-2019 17:08
אולי עכשיו הרב הדאיה. הרב צדוק. הרב מרצבך. הרב הולשטיין. הרב לוז. הרב אמסלם יעיזו לומר בפומבי את דעתם.
4
תודה רבה !
יהודי פשוט | 15-07-2019 17:02
על השמעת קול ברור. אולי עכשיו סוף סוף יגלו לנו מה הלך שם? .... בלי דברים מעורפלים...
לא מסובך
סתם מישהו שמכיר | 17-07-2019 12:18
היהודי המכונה הרב טל. במשך שנים ניסה להגיע לדרגות של רוח הקודש. כחלק מהניסיון הוא התמודד עם מדרגות רוחניות שהוא לא ראוי להם והחל ליפול. זה החל בצפיה בסדרות וסרטים מהמחשב במשרד בו הוא אמור לשבת וללמוד תורה. המשיך בניסיונות פיתוי של נערות מהמדרשה והגיע עד לתהליך ממושך ומחושב של התאהבות וניסיון פיתוי של אשת איש תוך ניסיונות להסתמך על פוסקים ומקורות עלומי שם לאפשר מגע פיזי ביניהם וברוך השם שאותה אישה יקרה היא זו שסרבה למרות נפילתה ברשת למגע כלשהוא עד שישא אותה כהלכה . אחרת מזמן לא היו דיונים כי היו ילדים מבחינתו ..
5
טל
אזרח | 15-07-2019 17:04
איזה חילול ה' גדול נעשה תראו לאן הגיעו הרבנים במקום לעסוק בתורה עוסקים בהכפשות אחד את השני את האדם אל היו חייבים לזרוק ולא לתת לו יותר להתקרב לאנשים ואם יש רבנים שנתנו לו הכשר להמשיך וללמד ולקבל קהל אז לאן היגענו בושה לרבנים חבושה לדת שככה היגענו
6
עכשיו תראו תגובות של המכונה המשומנת
יצחק | 15-07-2019 17:13
של המאמינים האדוקים...בעוד רגע ישטפו את הטוקבקים תגובות של האוהדים הנלהבים השבויים....ובטח מה יגידו? שהרבנים שליטא טועים? כשאדם שבוי בכת אין מה לעשות...
כן לשון הרע זה רק כשמדברים על הקהילה
שלומי | 15-07-2019 18:55
אבל כאשר בתוך הקהילה מדברים לשון הרע על שאר היהודים שאינם חברים בקהילה, זה בטח לא לשון הרע, יש לזה בטח איזה הסבר פתלתל ומוצדק. סליחה, אולי זה בעצם מצווה לדבר לשון הרע על מי שלא בקהילה, זה מקרב את הגאולה... חארטות של אנשים הזויים.
עכשיו תראו מלא מלא טוקבקיסטים
עכשיו | 15-07-2019 18:20
שלא משנה מה יקרה הם לא יהיו מסוגלים להיות מבוטלים לאמת. אם פתאום האמת תצא לאור, והרב אליהו יבקש סליחה והרבנים יאמרו בפה מלא ששיקרו עליהם האם גם אז הם יכתבו את מה שהם כותבים עכשיו כאנשים שיודעים רק להשמיץ, או שאז הם סוף סוף יהיו מבוטלים לאמת ויבקשו סליחה אלפי פעמים?
7
היום לאחר שבררתי את הפרשה בשבועות האחרונים
אריק | 15-07-2019 17:14
מתברר שהרב שמואל אליהו צדק. ראש הכולל בתורת החיים הודח לשווא על ידי קנאים של הרב שמואל טל אשמח שיחזירו את ראש הכולל הרב כהן ויעיפו את הרב טל שעבר על עברות שם שמים. נקודת זכות הרב טל מעט התנצל אך זו לא חרטה מספקת .
תם
תורת החיים מתוקים | 17-07-2019 12:23
איזו פשיטות ותמימות . ממש מקנא בכם. הרב אמר שטעה אז מאמינים. הרב אמר שזה היה רק חודש וחצי - מאמינים. הרב אמר שהתמונות במחשב זה של אשתו- מאמינים ( לא שזה פחות הזוי) בית הדין פסק שימשיך- מקבלים. אבל... רב אחר אמר שטעה - לא מאמינים. תלמיד חכם מעיד שראה דברים נוראים במחשב של הרב- לא מאמינים. עשרות עדויות שהגיעו לבית הדין ולקהילה על דברים חמורים - לא מאמינים. עשרות מקורבים שפרשו לאחר שביררו - לא מאמינים להם. יומן אישי ארוך מסודר ומזעזע- לא מאמינים. הקלטה של אב בית הדין בקולו שהדין מוטה ומטרתו להוציא את הרב טל בכבוד- לא מאמינים. ככה זה תמימות ופשיטות. שכל ישר ממש מתיקות של אמונת (אויבר) חכמים
אא
איתן | 17-07-2019 0:13
הנה המברר הגיע. הרב וייס ובית הדין סתם ריחרחו. הוא בירר. מי יכול לחלוק? ומי התנא דמסייע? הרב שמואל אליהו. ערבך ערבא צריך.
אצל מי ביררת?
חחחח | 15-07-2019 18:28
אצל ראש הכולל? שאמר בפירוש שזה שקר.... או אצל הרב שמואל אליהו שוודאי יגיד לך את זה... אז מה אתה חופר ומשקר פה באינטרנט?
החוטא לא התנצל ן לא מודה שחטא ביצר הרע
נהר | 15-07-2019 17:24
החוטא רק. מודה שטעה בהבנת רוח הקודש. ואלו גם דברי בית הדין .
8
דרוקמן, למה מוטי אילון וקופולביץ יכלו להמשיך?
ראובן | 15-07-2019 17:16
למה מוטי אילון וקפולביץ זכו לתמיכתך הגורפת ולהגנתך למרות פשעיהם, ואילו שמואל טל לא? מדוע לנהוג איפה ואיפה? אדון דרוקמן, איך בכלל אתה מרשה לעצמך לכתוב מכתב שכזה ולהביע דעה בעיניין אחרי שסרחת בעיניינם של שני הנל וסירבת להודות בטעות ולהתנצל לפני הקורבנות שהפנית להם כתף קרה וגרמת להם לנזק נפשי? מוטב שתשמור על זכות השתיקה. מִי שֶׁגָּר בְּבֵית זְכוּכִית שֶׁלֹּא יִזְרֹק אֲבָנִים
ההבדל
נהר | 15-07-2019 17:46
החוטא המדובר וכן בית הדין ערבו את רוח הקודש בחטאים של האדם.ר.ח.ל
9
פניה לראש המועצה מר אלי אסקוזידו
תושב נחל שורק | 15-07-2019 17:17
אולי תעשה סדר. בשתיקתך אתה פוגע במוסדות תורת החיים. הגיע הזמן לגלות מנהיגות. פנה לרב טל שיפנה את מקומו.
10
גם כן הרב דרוקמן הזה
תלמיד הרב טל לשעבר | 15-07-2019 17:28
אחרי שפירקת אנשים בגלל מוטי אלון אתה עוד נותן לנו מוסר? כשתטפל במוטי אלון תחזור אלינו
11
זה היה ברור מלכתחילה
תלמידה | 15-07-2019 17:33
שהיה צריך לקחת פסק זמן מניהול ישיבה וחינוך בחורים אדם שכשל ברמה כזאת.
12
הזוי! המכתב לא תואם את המציאות!
דניאל | 15-07-2019 17:35
חזר בתשובה! ראש ישבה שם ברמבם הכוונה לראש הסנהדרי. יש לי הרגשה שמשהו כאן מלוכלך מאוד... אולי שיקרו עליהם?
החוטא הנ''ל לא חזר בתשובה
נהר | 16-07-2019 0:30
החוטא טוען שזה טעות בהבנת רוח הקודש.ולא קשור ליצר הרע.וכך גם טוען בית הדין. ובזה בית הדין והחוטא מבזים את רוח הקודש .ר.ח.ל. לו היה סנהדרין ....
13
הרב טל
אברהם זאב ווייס מארצ | 15-07-2019 17:38
אני בכלל לא מרגש ממכתב של הרב דרוקמאן לא מעניין אותי מה שהיא אומר עד שהיא לא מבקש מחילה מהקרבנות של זאב ‏קופולוביץ'
14
שאלה קטנה לרבנים הנכבדים
בנימין | 15-07-2019 17:50
אני לא חסיד של רב טל, מעולם לא למדתי אצלו, וכלל לא מתחבר לבאבות והוראות על פי 'רוח הקודש'. אבל הרב טל הושפל בכל הסיפור הזה. הרב טל הופיע ואמר אני טעיתי ואני נכשלתי והפיץ את הסרטון הזה. האם הרבנים הנכבדים פעם הודו פומבית בטעות או בכשלון (בכל תחום שהוא)? האם מסוגלים לומר זאת? הנטייה להכות את מי שנפל, את מי שחלש, להכות עוד ועוד ולא להרפות היא... די דוחה ושפלה. סליחה, אבל אני נגעל מזה
הרבהטלללל פגע באשה קשות
טימטום | 15-07-2019 22:39
איזה רב זה??????
יודעים מה? הציונות הדתית הוכחתם את כשלונכם
אתם יודעים מה? | 15-07-2019 21:03
הפזיזות. הנתינות ללחץ שגורם לגודלים שכאלו, למנהיגיכם לפעול בכזו התנהלות. אשריכם. בהצלחה. אני לא רוצה לקחת חלק בתורה הזו שלכם. ואולי הגיע הזמן שתורת החיים תהיה מוגדרת חרדית ולא מהציונות הדתית כי מי שחושב אחרת מכם סופו סקילה אז כל טוב!
לא מפצה את הנפגעת
יוסלה | 15-07-2019 18:34
אומנם חוזר בתשובה אבל גרם נזק , הבטיח לפצות ולבסוף לא פיצה את האשה שהתגרשה ונפגעה מעצותיו
שקר! הרב טל לא אמר חטאתי,טעיתי.
אחיקם | 15-07-2019 18:14
הוא אמר מכבסה של מילים,גימגם ודיבר בכללי,מי שאמר טעיתי כשה אובד זה הבן שלו הראל טל. איש מסוכן ,חומד נשים נשואות,שהיה בייחוד עם אישה נשואה מאות שעות.
15
מחכים לטוקבקיסטים של הכת
משה רביבו | 15-07-2019 17:51
כל תגובה -10 שח במלגה כל כתבת יחץ פטור משכר דירה לחודשיים.
מי משלם לך?
מנוי | 15-07-2019 18:26
ומי לימד אותך לכתוב בכל כך ערמימיות וחכמה? אתה טוב בזה, חילך לאורייתא... חבל לבזבז את הזמן על השמצות בטוקבט
16
אמת לא נרגעת
יוסף | 15-07-2019 17:54
כל הכבוד! בעת שאנשי אמת אבדו, העזו הר דרוק מן וליאור לזעוק את זעקת האישה הנפגעת. את זעקת התורה. את זעקת הציבור. את זעקת השפיות. זעקת האמת. אוייי לנו דור שדייניו מעוותים את הדין. אוי לנו לדור שמנהיגיו נואפים ואכזריים על הבריות. טל שמואל, כבר עלה בך חרון אף ה׳. הכנע גאוותך ורד ממלכותך. אתה בטח לא טוב משאול המלך להבדיל מליוני הבדלות. טל שמואל, אנחנו לא ניתן לך מנוחה עד שתיפול ממלכותך. זו שיפלות וניבזות ושיגעון לחזור לכיסאך אחרי כל זה. זו עזות מצח.
ניכרים דברי אמת
יוסי | 16-07-2019 8:58
מילה בסלע
מי אתה בכלל יוסף?
בנימין | 15-07-2019 18:30
חצוף מחוצף שככה מדבר על בית הדין, ולא ביררת כולם כלום כלום!!!! אז מה אתה משקר בכנו מניפולציה? אתה עד כדי כך חסר גבולות?
17
הדוב נתחיל לנעור!
יש! | 15-07-2019 17:57
מתי הצבי יתחיל לטאטא? איך זה שאחוז הסוטים בקרב הרבנים כה גבוה? התשובה: הכח משחית!
18
להעיף את חומד נשים נשואות
יפעת | 15-07-2019 18:08
חולי נפש,בית דין טומר שלרב טל היה קשר פסול ואסור וארוך עם אישה נשואה,והשוטים והסוטים מרכיבים את הרב טל על הכתפיים ויוצאים בתופים ובמחולות,הרב טל חותם עם אישה נשואה על הסכם שתיקה של לצי מליון שח??? חולי נפש.
19
רבנים == סוטים
בושה | 15-07-2019 18:21
אין עוד שום מיגזר עם כל כך הרבה סוטים. לתת לרבנים להפגש עם נשים זה כמו לתת לפדופיל להיות גנן בגן ילדים.
20
אתם רוצים גהינום???
עמיאלה סלומינסקי | 15-07-2019 18:22
אנשים, אתם לא רואים מה הולך פה? היה ביד שישב על הנושא הזה שבועות ארוכים, יש הרבה רבנים שתומכים ברב טל ופתאום קופצים אנשים ומגיבים בצורה ממש מזלזלת למרות שהם לא יודעים שום דבר בנושא אני במקומכם לא הייתי פותח פה. זכרו: לשון הרע חמורה יותר מכל העבירות (רמבם הלכות דעות) אתם רוצים גהינום???
מי שמך לקבוע מי יקבל גהינום ומי לא?
חזי | 15-07-2019 19:12
מה? הרבנים שחתמו על המכתב, לא חשבו שהוא יפורסם? מה? הרבנים הללו שידעו שיפרסמו את המכתב, לא חשבו שיקבלו גהינום? מה התגובה המבוהלת הזאת שלך?
למה לטשטש?
רפאל | 15-07-2019 19:11
הבית דין קבע שהוא קיים קשר אסור עם אשה נשואה ושהוא לא יכול יותר לייעץ ולא לשאת במשרה ציבורית
הרבנים מביאים עלינו את הגיהנום לכאן!
להפך | 15-07-2019 19:01
כל החפץ חיים צריך להתנער מהרבנים הסוטים תאבי הכוח והשררה. מוסד ניפסד שראוי שיעבור מן העולם! לכל אחד יש מוח. ממולץ להפעיל אותו למטרה לשמה נוצר!
21
מעניין
נקודה למחשבה | 15-07-2019 18:36
יכולות להיות פה עשרות כתבות ביום ודווקא אלו שיתמלאו בתגובות. זה הכתבות האלה. אנשים אוהבים לפרסם ולהפיץ את מה שהם חושבים סתם. לא יוצא מזה דבר. מיילא הייתם הולכים,מפגינים. אבל לא באמת אכפת לכם. בסך הכל אתם נהנים להרבות במחלוקת ולהרוס לאנשים את החיים. וכייף לכם לדבר על רבנים רע! (אפילו שאתם לא מכירים אותם. לא במידות. לא בדיבורים,לא בדברים,לא בדרכם) שמעת איזה משהו מפי מישהו מפי מישהו מפי משהי שכלל לא שמעתם אותה בכלל. אבל קראתם את מה שניפחו בתקשורת שאמרו להם שדיווחו לו שהיא אמרה שזה הגרסא של האשה הזו. שבכלל לא אמרה. מעניין באמת מי מהמגיבים פה מכיר לעומק את שתי הצדדים ושמע ממקור ראשון ואמין את הסיפור או לפחות שמע מרב שסומך עליו, שאמר לו בפיו שכך דעתו.ולא רק ממה שמפיצים בתקושרת. מעניין. מעניין גם למי באמת אכפת מהאישה הזאת והוא בקשר איתה, והוא דואג ומרחם עליה ומרגיש את הסבל שלה. נראה לי שהיא פחות סובלת ממכם. באמת קשה להיות עד כדי כך מושפעים מתקשורת. אני באמת מצטערת בצערכם. מסכנים.
נאלץ להודות שרבנים חרדים פועלים כאן לפי הלכה
דתי לאומי | 16-07-2019 8:59
ורבנים ציוניים לפי הפופוליזם התקשורתי (במקרה הטוב, אם נלמד עליהם זכות ולא החשוד שהם נאבקים עם הרב טל על אותו הציבור של התלמידים, על המוסדות והשפעה באותה החברה).
22
תורת החיים -סוטים. חולי נפש. רפי שכל
הרב הדאיה? | 15-07-2019 18:38
מה היתה תגובתכם אם רק הרב ליאור היה חותם על המכתב? את מי הייתם תוקפים? אני בעד שהרב שמואל טל ימשיך להנהיג את המוסדות. כך הכת תתפרק יותר מהר.
23
תשובה
אוהד | 15-07-2019 18:40
מדבריו של הרב טל נשמע כי חזר בתשובה שלימה. לא מובן אם כן מדוע לא מתקבלת תשובתו, לא ראינו בדורנו מי שהעז לקחת אחריות להודות לעשות תשובה ולהמשיך כמו שלימדונו חזל, הרב טל נראה שעשה זאת מקווים מאוד שבלב שלם, (בלי לחזות רוח הקודש). ו מבקשים להבין אם הרבנים מקבלים תשובתו או לא? ואם יש שפסקו לא כמו הרמבם?
תפסיק לחזור על המנטרה
רפאל | 15-07-2019 19:09
הוא לא אמר חטאתי לאישה ולבעלה ולא ביקש סליחתם
24
קצת שאלות הלכתיות בסוגיה ברמב"ם
יהודה | 15-07-2019 18:52
אינני כותב את הדברים בלשון מאשימה, אלא בתמיהה כלפי כותב המכתב: ראשית, אחר המחילה מכתר, אני מבין מדבריך שצד אחד ודאי שמעת, אולי גם את כתבות התקשורת ראית. אך האם ניסית להיפגש ולהידבר בנועם עם הצד השני? האם שמעת את הרב טל? את רבני הישיבה? האם טרחת להיפגש ולשוחח עם הדיינים שכן שמעו את שני הצדדים??? בטוח אני שתקבל תמונה אחרת לגמרי, ולפחות ברמת הספק, תיווכח בכך שישנם ספקות גדולים (בלשון המעטה) בהוצאת השם הרע שהופצה, הדורשים בירור מעמיק לפני שכבודו גוזר דין. שנית, לצערי המקור שהבאת בדבריך הוצא מהקשרו. ההלכה ברמבם (סנהדרין יז,ט) ראש הישיבה שחטא אינו חוזר לשררתו הרי עוסקת בראש הסנהדרין בלבד, שעליו כותב הרמבם (סנהדרין א,ג) סהדרי גדולה מניינן שבעים ואחד... הגדול בחכמה מושיבין אותו ראש עליהן והוא ראש הישיבה והוא שקורין אותו נשיא בכל מקום והוא העומד תחת משה רבינו. והלכה מפורשת ומוסכמת היא שאין ההלכה שהבאת חלה אלא על ראש הסנהדרין בלבד ולא על שאר כל המשרות בישראל, שכן כתב הרמבם בתשובה (סי' קיא, על מקרה חמור של אדם בעל משרה ציבורית שנחשד בעבירה שחייבים עליה מלקות) מה שצריך לידע כל משכיל וחכם, שאין ראוי להסיר שום בעל משרה ממשרתו בגלל שמועה בלבד, אפילו אין לו אויבים, ומכל שכן אם יש בזאת העיר בני אדם השונאים אותו, ובעלי כונות... וגם אם תתקיים עליו העדות, אין ראוי להסירו, אם קבל עליו מה שהוא חייב בדין (מה שבית הדין חייב אותו), שאין מורידין אדם מקדושתו, מסנהדרי גדולה ועד חזן הכנסת, אלא אם כן עבר העבירה בפרהסיא. ואם יצא עליו זה הרינון, אין ראוי להסירו ולא לפרסמו... ומאחר שלקה, ישאר במשרתו, שכיון שלקה, הרי הוא כאחיך, וראוי שיהיו המלקות בצנעה ואין ראוי לחסר מכבודו דבר. וכתב להדיא הרדבז בתשובה (חו, ב אלפים עח), לאור תשובה זו, על ההלכה שכתר הביא, שאינה אלא דין מיוחד לראש הסנהדרין בלבד, שלא כתב הרב בתשובתו אלא מסנהדרי גדולה ועד חזן הכנסת אבל ראש ישיבה שהוא במקום משה רבינו והוא הנשיא שלמעלה מן הסנהדרין, אין חוזר לשררתו. וכדברים האלו כתבו גם שאר גדולי הפוסקים, ראשונים ואחרונים, כמובא בהערה בדברי פסק הדין, ואינני יודע כיצד ניתן להגיע למסקנה מנוגדת כל כך לדברי הפוסקים. טעות נוספת של הוצאת המקור שהבאת מהקשרו, היא שלא רק שמדובר בראש הסנהדרין אלא גם במקרה שעבר על עברה שחייבים עליה מלקות, כמו ניאוף חלילה, ולא על המקרה שלנו, לכל הדעות. ואפילו תשובת הרמבם הנל מדברת על עבירה שחייבים עליה מלקות כמבואר שם ומאחר שלקה ישאר במשרתו. שלישית, כתר הביא את דברי הרמבם בהל' תת: וכן הרב שאינו הולך בדרך טובה אף על פי שחכםגדול הוא וכל העם צריכין לו אין מתלמדין ממנו עד שובו למוטב. ומנין לך שאינו שב למוטב? האם דיברת איתו? עם בית הדין? האם יודע אתה שכמה שנים הוא עוסק בתשובה עמוקה על כך? שמא תאמר, מדוע אינו מבקש סליחה? זאת מנין לך? ידוע לי שהוא ביקש מספר פעמים בעבר. שמא תאמר, מדוע אין הוא מתנצל על שאר הדברים? כיצד יתנצל על דברים שיודע שלא היו ולא נבראו? האם צריך הוא לדעת כבודו לשוב בתשובה על כל שמועה או כתבה תקשורתית? ואחר כל זאת, הרי בית הדין כותב להדיא שקיבל את תשובתו, וזו הסיבה שימשיך בראשות הישיבה והמוסדות. ובכלל תמה אני מאוד כיצד כתר משתמש בדברי בית הדין בשביל לקבוע שהרב אינו יכול להמשיך לעמוד בראשות המוסדות, ועוד בלי לשמוע מהם את הפרטים כראוי, כאשר בית הדין פוסק במפורש שהרב ימשיך לעמוד בראשותם ולחנך ולהשפיע תורה ויראת שמים.
תגובה יהודה
יהודי | 16-07-2019 15:56
אתה מבלבל את המוח, ויכול להיות שאתה נמנה על תלמידיו, אני לא דן בבית דין המוקיון שלך שאתה מחזיק ממנו, רק שכחת, שהמעורטל שלך הלך לבית הדין של הרב שמואל אליהו היו וקיבל עליו את פסקיו כפי שקבע לו, מדוע אם כן לאחר שקיבל עליו את פסק הדין ונתבע לשלם לבעל הנואפת 500000 שח ופתאום החליט להפסיק את הסדר התשלום. אם כן מה משמעותו של בית דין שהוא בוחר אותו, סלקטיבי ולא אובייקטיבי, אנו גם ידענו שאותו וייס הגיע כדי לטהר את השרץ, אחרת מה היה רע בבית דינו של הרב אליהו, הרי הוא קיבל ממנו פסק דין והסכים לקיימו, מה קרה בהמשך ? אתה יודע, או שאתה רק עושה לומד'ס.....?!
כך פוסקים הלכה תלמידי חכמים לפי דרכה של תורה
בנימין | 16-07-2019 8:49
וכך פוסקים הלכה (אפילו אם הם) תלמידי חכמים לפי דרכה של התקשורת
מדהים
יהודי | 15-07-2019 22:03
ומנומק שומר נפשו ירחק מלדבר בנושא
25
זהירות עכשיו ישמיצו גם את הרבנים שחתמו
ספי | 15-07-2019 18:53
צפו למבול יחצנות ואיומים שמי שכותב תגובה מסתכן בלשון הרע. אבל כשבתוך הקהילה מדברים לשון הרע על כל מי שלא חבר בקהילה? זה לא לשון הרע? כל הכתות בול אותו דבר.
26
ערבות הדדית
תושב יש בנימין | 15-07-2019 19:03
תודה על המחאה ופרסום השקר. עם ישראל ערבים זה לזה ולא מפקירים אחים בשם 'האמת והשלום אהבו'
27
מכתב חשוב לרב ליאור ולרב דרוקמן:
חשוב | 15-07-2019 19:31
מכתב חשוב שכתב היום רב החפץ בעילום שמו: בעקבות המכתב שהתפרסם עם חתימת הרב דב ליאור שליטא, והרב דרוקמן שליטא. אינני כותב את הדברים בלשון מאשימה, אלא בתמיהה כלפי כותב המכתב: ראשית, אחר המחילה מכתר, אני מבין מדבריך שצד אחד ודאי שמעת, אולי גם את כתבות התקשורת ראית. אך האם ניסית להיפגש ולהידבר בנועם עם הצד השני? האם שמעת את הרב טל? את רבני הישיבה? האם טרחת להיפגש ולשוחח עם הדיינים שכן שמעו את שני הצדדים??? בטוח אני שתקבל תמונה אחרת לגמרי, ולפחות ברמת הספק, תיווכח בכך שישנם ספקות גדולים (בלשון המעטה) בהוצאת השם הרע שהופצה, הדורשים בירור מעמיק לפני שכבודו גוזר דין. שנית, לצערי המקור שהבאת בדבריך הוצא מהקשרו. ההלכה ברמבם (סנהדרין יז,ט) ראש הישיבה שחטא אינו חוזר לשררתו הרי עוסקת בראש הסנהדרין בלבד, שעליו כותב הרמבם (סנהדרין א,ג) סנהדרי גדולה מניינן שבעים ואחד... הגדול בחכמה מושיבין אותו ראש עליהן והוא ראש הישיבה והוא שקורין אותו נשיא בכל מקום והוא העומד תחת משה רבינו. והלכה מפורשת ומוסכמת היא שאין ההלכה שהבאת חלה אלא על ראש הסנהדרין בלבד ולא על שאר כל המשרות בישראל, שכן כתב הרמבם בתשובה (סי' קיא, על מקרה חמור של אדם בעל משרה ציבורית שנחשד בעבירה שחייבים עליה מלקות) מה שצריך לידע כל משכיל וחכם, שאין ראוי להסיר שום בעל משרה ממשרתו בגלל שמועה בלבד, אפילו אין לו אויבים, ומכל שכן אם יש בזאת העיר בני אדם השונאים אותו, ובעלי כונות... וגם אם תתקיים עליו העדות, אין ראוי להסירו, אם קבל עליו מה שהוא חייב בדין (מה שבית הדין חייב אותו), שאין מורידין אדם מקדושתו, מסנהדרי גדולה ועד חזן הכנסת, אלא אם כן עבר העבירה בפרהסיא. ואם יצא עליו זה הרינון, אין ראוי להסירו ולא לפרסמו... ומאחר שלקה, ישאר במשרתו, שכיון שלקה, הרי הוא כאחיך, וראוי שיהיו המלקות בצנעה ואין ראוי לחסר מכבודו דבר. וכתב להדיא הרדבז בתשובה (חו, ב אלפים עח), לאור תשובה זו, על ההלכה שכתר הביא, שאינה אלא דין מיוחד לראש הסנהדרין בלבד, שלא כתב הרב בתשובתו אלא מסנהדרי גדולה ועד חזן הכנסת אבל ראש ישיבה שהוא במקום משה רבינו והוא הנשיא שלמעלה מן הסנהדרין, אין חוזר לשררתו. וכדברים האלו כתבו גם שאר גדולי הפוסקים, ראשונים ואחרונים, כמובא בהערה בדברי פסק הדין, ואינני יודע כיצד ניתן להגיע למסקנה מנוגדת כל כך לדברי הפוסקים. טעות נוספת של הוצאת המקור שהבאת מהקשרו, היא שלא רק שמדובר בראש הסנהדרין אלא גם במקרה שעבר על עברה שחייבים עליה מלקות, כמו ניאוף חלילה, ולא על המקרה שלנו, לכל הדעות. ואפילו תשובת הרמבם הנל מדברת על עבירה שחייבים עליה מלקות כמבואר שם ומאחר שלקה ישאר במשרתו. שלישית, כתר הביא את דברי הרמבם בהל' תת: וכן הרב שאינו הולך בדרך טובה אף על פי שחכם גדול הוא וכל העם צריכין לו אין מתלמדין ממנו עד שובו למוטב. ומנין לך שאינו שב למוטב? האם דיברת איתו? עם בית הדין? האם יודע אתה שכמה שנים הוא עוסק בתשובה עמוקה על כך? שמא תאמר, מדוע אינו מבקש סליחה? זאת מנין לך? ידוע לי שהוא ביקש מספר פעמים בעבר. שמא תאמר, מדוע אין הוא מתנצל על שאר הדברים? כיצד יתנצל על דברים שיודע שלא היו ולא נבראו? האם צריך הוא לדעת כבודו לשוב בתשובה על כל שמועה או כתבה תקשורתית? ואחר כל זאת, הרי בית הדין כותב להדיא שקיבל את תשובתו, וזו הסיבה שימשיך בראשות הישיבה והמוסדות. ובכלל תמה אני מאוד כיצד כתר משתמש בדברי בית הדין בשביל לקבוע שהרב אינו יכול להמשיך לעמוד בראשות המוסדות, ועוד בלי לשמוע מהם את הפרטים כראוי, כאשר בית הדין פוסק במפורש שהרב ימשיך לעמוד בראשותם ולחנך ולהשפיע תורה ויראת שמים. המצפה לישועת ה'
סבורני שכלל לא הבנת את המצב
אבי | 15-07-2019 19:57
א. הפרהסיא כאן בנדון דידן איננה נובעת מרינון בעלמא, אלא בדברים ברורים שלא הוכחשו. ב. הטענה שנעשתה תשובה, איננה מרשימה את הציבור. מפני שאיננה עומדת בסטנדרטים רגילים כיום. ודי בזה על מנת להיות מי שאינו כמלאך. מי שסבור אחרת ייתכן שהוא פשוט מנותק מהציבור.
28
שעכשיו יצא לרקוד...
צדק | 15-07-2019 19:40
עד שיעשה תשובה באמת בין אדם לחברו ויבקש סליחה כמו גבר זה לא ירגע.
יבקש סליחה ו......
עוול | 15-07-2019 22:26
הוא פגע בה קשותתתת.....
29
לרבנים טל ודרוקמן יש חשבון ישן עם הרב טל
א"י | 15-07-2019 19:41
לרבנים טל ודרוקמן יש חשבון ישן עם הרב טל עקב התנגדותו לחגיגת יום עצמאות והסתכלות על המדינה כאתחלתא דגאולה.
הרב דרוקמן צדיקקקקקקקק
מציאות | 15-07-2019 22:25
איש טוב...וצדיק
30
מה היא מחלוקת לא לשם שמים
חיים מירושלים | 15-07-2019 20:32
מה שקורה כאן ועכשיו זה חילול ה' אחד גדול ! כדאי מאוד מאוד להפסיק את כל ההתעסקות על ידי כל מחרחרי ריב וכל הרבנים שכבודם במקומם עומד, אבל ודאי לא בקיאים על כל פרטיה. דייייי ! אתם לא מוסיפים כבוד על עצמכם. גם הכוונה לאתר סרוגים. דייי!!
31
איך אפשר לקרוא לו רב
יוסי | 15-07-2019 20:53
ניראה לי שטל עשה שם כת כי הם הולכים אחריו ממש עיוורים, בושה וחרפה שמאמינים לו והולכים אחריו צריך להוקיע אותו ובטח לא לתת לו לנהל את המוסדות.
32
ישיבת המקובלים
קסל | 15-07-2019 21:07
שיעשו חברותא ברלנד, שיינברג, אלון, טל, מצגר ושיפתחו ביחד ישיבה, מעניין מי ישב בראש
33
בית דין פסק...אך האשה בוכה שהוא כן פגע בההההה
שפויים אתם.לא | 15-07-2019 22:07
אני מאמינה לאשה
34
דיברתי עם כמה מתלמידיו הנאמנים.
תלמיד לשעבר | 16-07-2019 8:39
יש כאלה שממש לא איכפת להם מה הוא עשה , הוא הרב שלהם וזהו. כמו בכת. ויש כאלה שטיפסו על עץ ככ גבוה, ונלחמים משפחות המתפכחים, שכבר לא נעים להם לרדת. אבל לאט לאט עוד משפחה ועוד משפחה יבינו את האמת.
שקר מוחלט
מיכאל | 18-07-2019 11:25
די עם השקרים!
35
לא הבנתי מה הקשר בין מה שמביא הרמבם כנסו
יוסי | 16-07-2019 11:01
הרמבם מדבר באיסורים שחייבים מלקות כאן הרב טל שאני לא מכיר ומעולם לא שמעתי מנו תורה כנראה עשה משהו אסור אז מה נסגרו דלתי התשובה...... עיינו בגמרא בסוף קידושין שגם גדולי האומה כמעט נפלו ברשתם של נשים וזה רק מראה עד כמה צריכים אנו להיזהר בפרט התח שבדור אך לומר שבגלל זה אין חזרה בתשובה..... והוא לא יכולך להמשיך ללמד.... אחר המחילה אבל יש רבנים שמדברים לשון הרע על ימין טעל שמאל איסור הרבה יותר חמור ממה שעשה הרב טל הרמבם כותב על בעלי לשון הרע שהם חייבי כריתות אז אנחנו חייבים להוריד אותם מגדולתם... אני לא חלילה מזלזל בחטאים אך הצביעות הזאת ממש חורה לי... אם הדבר הוא לא דבר סידרתי אלא מעידה חד פעמית לדעתי יכול להמשיך לחנך וללמד ובמקום שבעלי תשובה עוןמדים צדיקים גמורים לא יכולים לעמוד
תגובתי
יהודי | 16-07-2019 16:12
ההבדל בין גדולי העולם עליהם אתה מדבר, היו באמת גדולים, ונכשלו או לא ולא בגלל יוזמה מצידם, ולא ניסו מעולם לקחת אישה מבעלה, ולא שיקרו בטענה שרוח שטות כלשהיא מבשרת על מות אישתו, (הוא דרך אגב אפילו לא התפלל עליה לביטול גזר הדין או אולי לעשות לה פידיון נפש, הוא לא חשב על ילדיו, שישארו יתומים ללא אם, הוא לא חשב על הסביבה שנוכחותה של אישתו תחסר להם הוא דאג רק לעצמו) אולם השקרן לא שורד ולא מתקבלים דבריו, ומי שמליץ עליו טוב רשע מרושע כמוהו, שכל מהותו רע מצידו שאישתו תמות וילדיו יתומים העיקרים שלאבר המטונף שלו יהיה גיוון באשת איש, ולאיש הזה אתה סוגד ? אז אני מציע לך שתחשוב שהוא בעצם אביך, עכשיו תתמודד......! לכאורה.
36
דע את מקומך
יהודי | 16-07-2019 15:45
לך הביתה אדיוט, נואף, חמדן, בוגד, מסית ועובד עז לכאורה !! מספיק כבר עם הסגא המעוותת שלך, אתה לא אחראי למעשיך ובוודאי לא אחראי מספיק להנחיל דרך ישראל סבא אתה שרלטן, ואפילו במשפחתך נפלו פגמים את גרמת לילדיך למחוק את הקבצים של נשות הקהילה שבאו אליך לקבלת עצה ואתה מצלם אותן מעורטלות לבקשתך, כלומר מה אתה רוצה להנחיל לבנינו, שמי שבא לו גם אם הוא נשוי וראה נוף נחמד יותר המתהלך לנגד עיניו , מותר לו ככה אתה יודע....! להסביר לו מה עשית אתה וכמה הוא יוכל גם כן להצליח בזה, תודה בחטאיך ותתנדף יש מספיק מקום בבית שלך הגם שלא יוכל להכילך מנטלית ואנושית. מתוך הדאגה לעולם הבא שלנו !!!! העולם הבא שלך כנראה איננו !!!! לכאורה !
דע את מקומך
אמיר | 18-07-2019 11:27
לך הבייתה שקרן, מוציא שם רע, מבזה תלמידי חכמים. בלי לכאורה.
37
חילול ה'
אליהו | 16-07-2019 18:15
בכל מצב יש פה חילול ה' עם הרב טל עושה תשובה אמיתת, דהינו שכבוד ה' חשוב לו, צריך לעזוב וללכת כמה שנים למקום שלא מכירים אותו.
38
חולק
איתן | 17-07-2019 0:07
את הרמבם הזה הרב וייס לא מכיר? אתם טועים. המניע שלכם לא לשם שמים. האם אין כאן לפחות ספק שפיכות דמים? ולהמשיך לדוש בזה, לא חילול ה'? אתם לא צעירים. אם אכן יש כאן מניע זר, אתם עתידים לתת על זה את הדין.
39
לא הבנתי איך בית הדין נתן אישור לרב שנאף
יוגב | 17-07-2019 7:21
....
באמת לא הבנת
איתן | 18-07-2019 11:28
הרב לא נאף. מעולם לא עלתה טענה כזו.