אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לראשונה: מדעי המחשב בקריה האקדמית אונו

לראשונה, המכללה המובילה לציבור הסרוג פותחת את שעריה לעולם ההיי-טק: חוג למדעי המחשב עם מרצים מומחים בשנת הלימודים הקרובה. איך מצטרפים לנבחרת ומי יוכל להגיש מועמדות? כל הפרטים

לראשונה: מדעי המחשב בקריה האקדמית אונו
  צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

הזדמנות מאתגרת: לימודי המחשב בקריה האקדמית אונו שפותחת לראשונה את שעריה לקראת מקצועות ההיי-טק.

ד"ר ציפי הרט, ראש חוג מדעי המחשב בקריה האקדמית, בראיון על כניסתה של המכללה לעולם היי-טק, על ההזדמנות לציבור הסרוג ללימודים מאתגרים, קשים, אבל עם מעטפת של מרצים מומחים ולימודים מכוונים להשמה.

"אני נותנת צ'אנס, לא חורצת גורלות"

ד"ר הרט לא מסתירה את מערך הלימודים הקשה והמאתגר במדעי המחשב בקריה האקדמית: "אני נפגשת עם כל מועמד", אומרת ד"ר הרט, "למה? כי אני רוצה לוודא שכל מועמד יודע טוב מאוד לאיזה לימודים הוא מגיע. שלא יחשוב שבגלל שזו מכללה הלימודים קלים, זה לא יהיה קל בכלל".

יחד עם זאת, אומרת ד"ר הרט: "אנחנו נעמיד לרשות הסטודנטים את כל האמצעים שהם יצליחו. ישנן כיתות קטנות, מרצים מסורים – כולם שחקני נשמה. הלימודים עצמם, בשונה מהאוניברסיטאות, הם בשני ערבים בשבוע וימי שישי. סטודנט שחייב לעבוד – יוכל לעבוד. זה נכון שיהיו הרבה שיעורי בית, וזה נכון שסטודנטים שיוכלו לעבוד פחות – רק ירוויחו. אבל אם סטודנט צריך לעבוד כדי לממן את הלימודים או כדי להמשיך את הקריירה שלו – אזי לוח הזמנים של הלימודים בקריה האקדמית מאפשר לו את זה".

אם אתם בדרך לעולם האקדמיה, הקריה האקדמית אונו מציעה מלגה ייחודית לבני הציונות הדתית | לפרטים לחצו כאן >>

סטודנטים בקריה האקדמית אונו. צילום: תומר יעקובסון

ד"ר ציפי הרט, 66, בוגרת מדעי המחשב בטכניון תואר ראשון בהצטיינות, לאחר מכן למדה תואר שני באוניברסיטת תל אביב במנהל עסקים בהתמחות מערכות מידע, ואת התואר השלישי שלה עשתה באוניברסיטת בן גוריון בהנדסה תעשייה וניהול בהתמחות מערכות מידע. ד"ר הרט מחליפה את ד"ר אריה יעקובי כראש החוג למדעי המחשב החדש שיפתח, ובינתיים הם ראשי חוג במשותף.

בחוג מדעי המחשב ישתתפו טובי המרצים שהגיעו מהמוסדות האקדמאיים הבכירים ביותר יחד עם שילוב של ידע מקצועי של עבודה בתחום: כך, ד"ר אריה פורן בוגר הטכניון, ד"ר אריה יעקובי מהאונ' העברית, ד"ר אורית גולדמן מאוני' תל אביב. כולם עבדו בתחום ולא רק חוקרים באקדמיה. כך, למשל, ד"ר גולדמן הייתה אחראית ניתוחים סטטיסטיים במכון המחקר של 'כללית' עד לא מזמן, וד"ר יעקובי עבד באמדוקס והיה יזם.

הלימודים מתחילים עם מכינה שכול כולה לימודי מתמטיקה, מכינה שתביא את הסטודנטים מרמה של 3 יח"ל לרמה של 5 יח"ל. הלימודים עצמם מתחילים בפברואר לאחר המכינה: "ממליצה גם למי שלמד ברמה גבוהה, אך עברו שנים מאז לימודיו, ללמוד במכינה שהיא בתנאים פנטסטיים. גייסנו את אלון שוסטר שידוע בכל הארץ והיה אחראי על 5 יח"ל במשרד החינוך ומקיים מרתונים של מתמטיקה, הוא הכי טוב בארץ לכך. הבאנו אותו כי הוא היחידי שיכול להביא מרמה של 3 יח"ל לרמה של 5 יח"ל".

ד"ר ציפי הרט. צילום: הקריה האקדמית אונו

דבר חשוב ברמה האישית וברמה הלאומית

מי שמגיע באמת בלי ידע מקדים יוכל ללמוד ולהצליח במדעי המחשב? "אני מחפשת רצון. מי שממש ירצה חזק, אני מאמינה בו. יש סטודנטים שראיינתי שאמרו לי: אני יודע שיהיה קשה, עבדתי שנתיים וחסכתי כדי להקדיש זמן ללימודים. אחד אמר לי: חזרתי לגור בבית כדי שלא אצטרך להתפרנס בזמן הלימודים וכל המשפחה התגייסה כדי שאני אלמד מדעי המחשב. אני נותנת צ'אנס – אני לא חורצת גורלות. מי שמבין את הקושי, מבין שיהיה לו קשה ושזה לא טיול אבל מוכן להתאמץ מאוד – אני מאפשרת לסטודנטים האלה להתחיל את הלימודים".

ד"ר הרט מספרת על עוד מקרה גם במגזר הדתי והחרדי: "יש סטודנט אחד שבא אחרי שהוא למד בלימודים בישיבה, היה במכון אקדמאי אחר אבל לא שרד שם שנה ראשונה מסיבות משפחתיות. הוא אמר לי: תקשיבי, אני בעל יכולות והיה לי מצב משפחתי שהפריע לי בלימודים. אני רוצה שתתני לי צ'אנס – אז אני נותנת לו. בן אדם אומר לי: אני יודע לקראת מה אני הולך, אני אשב ואלמד, אני במקום עבודה וחשב למטאור שם. אני אומרת לו: בבקשה, תבוא ותוכיח את עצמך. אני אריע לך אם תהיה מצטיין".

מה שעומד מאחורי הקלעים לאפשרות ללמוד מקצוע היי-טק ברמה גבוהה גם במכללה הוא אידאולוגיה שמניעה את ד"ר ציפי הרט ואת הקריה האקדמית אונו: "אנחנו נותנים לסטודנט צ'אנס שאף אחד לא ייתן. אנחנו משנים את פני החברה הישראלית, זו אידאולוגיה. כל בן אדם שאקח מהמגזר שלא היה לו צ'אנס ואני אביא אותו לקו הסיום – אני אמחא לו כפיים. עשינו דבר חשוב מאוד ברמה האישית וברמה הלאומית. אני מזמן בגיל פנסיה, אבל הגעתי לאונו כי זה מקום עם אידאולוגיה".

החוג החדש יפתח בנובמבר השנה, 2019, כבר בשנת הלימודים הקרובה.

הרב משה רייס, ראש מנהל הציונות הדתית באונו. צילום: תומר יעקובסון

אנשי מדעי המחשב מדענים שפותרים בעיות מסובכות

מה הייחודיות של מדעי המחשב בקריה האקדמית? "יש אוניברסיטאות ומכללות שיש בהן מדעי המחשב, אנחנו לא הראשונים, אבל אנחנו בנינו תכנית מדעי המחשב שהיא לא מיועדת להכשיר חוקרים אלא עבור מדענים בתעשייה. באוניברסיטה לא כל כך מעניין איך הבוגרים משתלבים בתעשייה ובעבודה, אבל אותנו זה מאוד מעניין".

מה אתם עושים בשביל השמה ותעסוקה? "בשביל זה אנחנו עושים מספר דברים. אנחנו מביאים מרצים מצוינים, מומחים בקורסים וגם שיש להם הבנה מה צריך בתעשייה. לא אנשים שגדלו 'במגדל השן' האקדמי ולא יודעים או מכירים מקומות עבודה. בנוסף, אנחנו מלמדים לא רק את כל המקצועות: מתמטיקה, מדעי המחשב, כל מה שצריך לפי דרישת המל"ג – אלא גם מלמדים מקצועות בתחום של יזמות עסקית, מכשירים את הבוגרים שלנו לא רק לראות מסך של מחשב ומקלדת, אלא שהם יראו גם עסקים, תכנית עסקית, מודלים עסקיים. בקיצור: איך להרוויח כסף מהרעיונות היפים שלהם במהלך הקריירה שלהם".

"לגבי השמה – אנחנו עורכים חבירה לכל מיני חברות שבסופו של דבר עשויות לקלוט בוגרים שלנו. אבל עוד לפני שיקלטו את הבוגרים שלנו, אנחנו מקווים ורוצים – ועל זה אנחנו עובדים – שיתנו להם לבצע פרויקטים מעשיים בארגונים שלהם, הם יעמידו לרשותנו נתונים שהסטודנטים יוכלו לעבוד עליהם ולבצע פרויקטים שם. הארגונים ייחשפו לסטודנטים וכך יעלו הסיכויים שלהם להיקלט בחברה. כך למשל אנחנו מדברים עם 'מגדל' שקולטים אנשי מדעי המחשב, עם בית חולים שיב"א שמקימים מרכז יזמות וחדשנות של ניתוח נתונים רפואיים, ואם שיב"א עושים את זה אזי גם בתי חולים בלינסון, רמב"ם והדסה ילכו בעקבותיהם. כמו כן, חברת SQLink שעוסקת בהשמת אנשי מדעי המחשב בתעשייה חברה אלינו כדי ללוות את הסטודנטים בלימודיהם ולכוון אותם כיצד למצוא עבודה במקצוע".

למה בעצם ללמוד תואר במדעי המחשב? למה לא קורס בתכנות וזהו? "אני שמחה ששאלת את זה כי הרבה טועים לחשוב ששומעים מדעי המחשב וחושבים על מתכנת. מי שרוצה להיות מתכנת באמת יספיק לו קורס של כמה חודשים ויוכל להיות מתכנת מצויין. אנשי מדעי המחשב הם לא מתכנתים – הם מדענים שפותרים בעיות מסובכות באמצעות כלים מתמטיים. את פתרון הבעיות המסובכות מתרגמים בסוף לתוכנת מחשב באמצעות מתכנתים. כמובן שאנשי מדעי המחשב יודעים גם לתכנת. אבל ברוב הפעמים אנשי מדעי המחשב לא כותבים בכלל את הקוד, הם מוצאים את הפתרון".

בשוק היום יש תחרות קשה, האם בוגרי מכללה יתמודדו מול האוניברסיטאות? "אנחנו לא חוששים זה, להיפך. אנחנו ממש בטוחים שהסטודנטים ימצאו עבודות טובות. האוניברסיטאות מוציאות כמה עשרות סטודנטים בשנה – בשוק חסרים מאות ואלפים. כל הארגונים יושבים על בסיסי נתונים, מאגרי נתונים ענקיים, ומסתכלים עליהם בצער שהם יודעים שיש אוצרות שלא יודעים לנצל אותם ואין להם כורי זהב. מי הם כורי הזהב? אנשי מדעי המחשב".

"לא צריכים להיות 'גאונים' – בשביל רוב הבעיות צריכים סטודנט טוב שלמד ברצינות והשקיע ושידע לפתור את הבעיות. לא בכדי המל"ג אישר לנו לפתוח חוג למדעי המחשב. למרות שהוא הערים עלינו קשיים מאוד גדולים, המל"ג אישר לנו את זה כי הוא נוכח לדעת שהתכנית טובה ושהסגל טוב ושיש ביקוש לבוגרים. התכנית מתאימה לכל אחד שרוצה ממש לשבת ולחרוש חריש עמוק. מספיק להיות עם ראש פתוח וראש טוב ולעבוד קשה".

"אנחנו רוצים לייצר נבחרת"

מי שהכין את תכנית הלימודים היה ד"ר אריה יעקובי, שהקים את החוג בתחילה בקריה האקדמית אונו.

ד"ר יעקובי, ד"ר במדעי המחשב מהאוניברסיטה העברית עם ניסיון בין-לאומי רב בתעשיית ההיי-טק במגוון רחב של תחומים בהנדסת תוכנה ובמערכות מידע, כגון, תקשורת, רובוטיקה, גרפיקה ממוחשבת ובניית משחקי מחשב ועוד. ד"ר יעקובי עבר בתפקידי ניהול של פרויקטים גדולים ניהל והקים חברות הזנק. ב-9 השנים האחרונות הוא מרצה וחוקר בתחום של מערכות המידע בקריה האקדמית אונו..

תכנית מדעי המחשב היא תכנית הלימודים הרביעית שכתב ד"ר יעקובי והוגשה למל"ג וגם בתחום הזה יש לו ניסיון רב.

על המחזור הראשון שיפתח במדעי המחשב אומר לסרוגים ד"ר יעקובי: "אנחנו רוצים לייצר נבחרת, הדרישות של הקבלה יחסית גבוהות ואנחנו לא מקבלים כל אחד. חשוב לנו שאנשים יוכלו לעמוד במשימות כי הלימודים מאוד קשים. לכן חשוב להבהיר את זה כדי שאנשים לא יתאכזבו אחרי חצי שנה-שנה ויגידו שזה מעבר ליכולות שלהם. לכן אנחנו משתדלים לסנן את המועמדים במידת האפשר בצורה כזו שתוכיח את היכולת שלהם בכדי ליצר באמת נבחרת טובה ומוצלחת".

איך תתמודדו עם הסטיגמה של בוגרי מכללות אל מול בוגרי האוניברסיטאות? "אין ספק שבוגרי האוניברסיטה העברית, הטכניון ובאר שבע הם מצוינים. סף הקבלה שם הוא מאוד גבוה וכבר לכתחילה הסטודנטים והמועמדים הם עם יכולות מאוד גבוהות מפני שהביקוש מאוד גבוה. ספי הקבלה במכללות הם נמוכים יחסית לאוניברסיטה, אבל אני יודע אישית שהסטיגמות הן לא נכונות ורוב בוגרי הנדסת תכנה ומדעי המחשב במכללות עובדים בתחום".

"היום יש חוסר אדיר באנשי מקצוע בתחום הזה של מחשבים, הנדסת תוכנה ומדעי המחשב, וחברות נאלצות להכשיר באופן צר וממוקד אנשים שאין להם ידע בתחום על מנת שיוכלו להעסיק אותם. לחברות קשה להתפתח ולמצוא עובדים טובים, ואם אתה מלמד תחום צר וממוקד – אתה מאוד מהר מגיע לגבולות הידע שלך והחוסר פוגם בתפקוד עובדים אלה. לכן חשוב מאוד ללמוד מסה קריטית מינימלית בהיקף הנכון על מנת שתוכל לממש את הידע שלך בצורה נכונה וטובה, וזה אפשרי רק אם לומדים תואר שלם במדעי המחשב או בהנדסת תכנה ולא פחות"

על התואר בקריה האקדמית אונו: "במדעי המחשב אתה לומד לפתור בעיות – כך לדוגמה את ווייז. תוכנה מאוד מתוחכמת שבבסיס שלה מסתתר אלגוריתם שבעצם מחפש את הדרך הקצרה בין שני מקומות גאוגרפים, בהתאם לפרמטרים שונים כמו מרחק, עומס תנועה ועוד. אלגוריתם כזה נלמד כבר בשנה הראשונה במדעי המחשב. ברור שווייז זה לא אלגוריתם בסיסי זה ויש בתוכנה זו דברים רבים נוספים ומאוד מתוחכמים, אבל הידע הבסיסי ניתן כבר אפילו בשנה ראשונה ללימודי מדעי המחשב. הבוגר מקבל ארסנל של כלים המאפשרים להתמודד עם הרבה מאוד סוגי בעיות, ואמצעים המאפשרים להמשיך ללמוד ולהתפתח באופן עצמאי בתחום".

מה היתרונות של תכנית הלימוד באונו? "בסופו של דבר רוב התכניות באוניברסיטאות ובמכללות מאוד דומות. התכנים שנלמדים בתואר הראשון הם תכנים שחייבים להיות דומים והם ידע חובה לכל בוגר מדעי המחשב. אבל ישנם כמה הבדלים. אחד מהם הוא עניין היזמות – אנחנו משלבים התמחות ביזמות כבר מהשנה הראשונה. מי שירצה ליזום משהו אמתי יסייעו לו מנטורים מהתעשייה ומהאקדמיה והסטודנט יוכל לבנות כבר במהלך לימודיו סטארט-אפ, ואנחנו מביאים לו את הידע, התמיכה והכלים לכך. סטודנטים שאינם רוצים ליזום יוכלו לסייע לאלה שכן רוצים ובכך יצברו ניסיון מעשי שמתאים לעבודה בתעשייה".

"מעבר לקורסי התמחות, אנחנו מביאים גם ידע מעשי רב באמצעות סדנת הכנה לתעשייה שמובילים אותה אנשים בכירים בתעשייה שיש להם הרבה מאוד ידע. כך הסטודנטים הבוגרים יגיעו לתעשייה עם הרבה יותר הבנה מאשר אפילו באוניברסיטה: איך ניגשים לעבודה בתעשייה, כיצד לעבוד בצוות, להכיר את הטרמינולוגיה הנכונה ועוד".

"ההכנה לעבודה תעשייה בקריה האקדמית אונו היא פנטסטית. כשאני סיימתי תואר ראשון באוניברסיטה העברית לא היה לי ידע בנושא זה ולא ידעתי מה זה ניהול, למדתי רק מתמטיקה ומדעי המחשב. נאלצתי ללמוד לבד וזה לא היה פשוט. סטודנט שיקבל הכשרה באונו – יוכל לשלב גם תואר MBA במנהל ולצבור ידע טכנולוגי, מעשי וניהולי שיכשיר אותו להשתלב ולהכיר מה זה פרויקט, איך זה להיות מנוהל, איך לעבוד בפרויקט ואיך לנהל צוות. זהו למעשה יתרון נוסף של התכנית במדעי המחשב בקריה האקדמית שתאפשר תוך 4 שנים לסיים גם תואר שני MBA במנהל עסקים בנוסף לתואר ראשון B.Sc. במדעי המחשב".

הלימודים אפשריים גם למי שאין לו ידע מתמטי?"אני מאמין, לדעתי האישית, שכל אדם יכול להגיע לידע המתמטי הזה ללא ספק. רק צריך להתאמץ יותר. יש מכינה למי שאין לו את הרקע המתמטי המתאים ובסופה יש מבחן. המכינה מביאה את לומדיה לרמה של בגרות 5 יח"ל במתמטיקה וברמה גבוהה. ומי שעובר את המכינה מבחינתנו יש לו את הידע והיכולת להתמודד עם הנושאים שילמדו בתואר הראשון".

"אנחנו רוצים לבנות נבחרת עם שם טוב, ואין מה לעשות – במדעי המחשב הלימודים קשים, לא פשוטים, וצריך מועמדים המתאימים לכך. אבל מי שישקיע וירצה יוכל וירוויח תרתי-משמע"

אם אתם בדרך לעולם האקדמיה, הקריה האקדמית אונו מציעה מלגה ייחודית לבני הציונות הדתית | לפרטים לחצו כאן >>

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
הלך על המקצוע. ההצפה בדרך
הצפה | 24-07-2019 18:45
להחליף מקצוע ומהר
2
גזענות לשמה!
משה רבנו | 24-07-2019 22:52
אם היה ההיפך? . מסלול במכללה שמקבל רק חילוני.
3
אונו
משה | 25-07-2019 7:14
לא ממליץ בכלל להתקרב לאונן !!
4
זו תהיה אותה הרמה של עורכי הדין.מי שמרוויח אלה ראשי המכללה.
אמיר | 25-07-2019 12:01
כל אחד מרוויח יותר ממליון שקל בשנה. תבדקו ברשם העמותות.
גם במדמח אפשר לחרטט
אחד | 07-12-2019 20:38
יש שם מרצה אחד בלי תואר בכלל, שהוא סוג של סלב של frontend. דברים כאלה אפשר ללמוד בג'ון ברייס, או בהנדסאים, קורסרה, או הכי טוב לבד. הערך האקדמי של זה מוטל בספק. כנראה שלתואר ראשון בלי מימון המדינה, המלג לא ממש מתערב...
מדמח זה לא משפטים
דניז | 25-07-2019 15:09
אי אפשר לחרטט במדמח כמו במשפטים ולכן זה לא יהיה אותו הדבר ולא תהיה הצפה כי פה צריך תחת לשבת חזק
5
ימות המשיח ??
אזרחית. | 27-07-2019 8:02
השם ישמור...כל החרדלים האלה עושים לנו מרור וחושך מצריים... השלב הבא: דם. מלחמת אחים