אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בושה: צה"ל לא יסיר שלט ע"ש המחבל – 'אין משאבים'

גם לאחר 4 חודשים בצה"ל מסרבים לפעול להסרת שלט הרחוב ע"ש המחבל מהפיגוע באריאל: "משאבי פיקוד מרכז מופנים ליעדים אחרים", משפחת אטינגר: "פרס ענקי למחבל"

בושה: צה"ל לא יסיר שלט ע"ש המחבל - 'אין משאבים'
  צילום מסך פייסבוק כפר ברוקין

פיקוד מרכז לא יסיר את שלט הרחוב שנקרא על שם רוצח הרב אטינגר ז"ל וסמ"ר גל קיידאן ז"ל, הסיבה: בצה"ל לא רואים בהנצחת מחבל הסתה דחופה "המשאבים מופנים ליעדים אחרים".

כמעט 4 חודשים מתנוסס שלט רחוב על שם המחבל שביצע את הפיגוע הרצחני באריאל, ואף מערכת לא מוכנה להתערב ולהסיר את השלט המסית שמפאר את שמו של המחבל.

כזכור, בכפר בורקין שבשומרון החליטו לקרוא לרחוב על שם המחבל עומר אבו לילה, אך למרות הבקשות החוזרות להסרת שלט הרחוב – הוא נשאר עומד.

לאחר שהפרקליטות התנערה מאחריותה ואמרה כי לא מצאה לטפל בפנייה "שלא בדרך המלך של הגשת תלונה במשטרה", גם בצה"ל משיבים שלא יסירו את השלט.

"פרס לטרור והאדרת מחבלים"

עו"ד מיכאל ליטווק – היועץ המשפטי של ארגון "בצלמו" – שלח פנייה דחופה לאלוף פיקוד מרכז, נדב פדן, בשם אלמנתו של הרב אטינגר ז"ל להסרת השלט: "קריאת רחוב על שם המחבל, באה להאדיר את המחבל ומעשיו, כל רגע שהשלט קיים ולא מוסר באמצעות צה"ל – מהווה פרס לטרור, מביא להאדרת מחבלים וסולל את הדרך לרצח הבא".

עוד כתבו בפנייה: "כל ילדי כפר גדלים עם אהדה לטרור ורצון להמשיך בדרך זו ומנגד רואים את רפיסות מערכת הביטחון".

במכתבו, הזכיר עו"ד ליטווק את הסרת האנדרטה בג'ניו לזכרו של הטרוריסט ח'לאד ניזאל, ואת תגובתו של האלוף יואב (פולי) מרדכי: "מאחר עיריית ג'נין לא הסירה את האנדרטה – צה"ל נחוש לפעול נגד הסתה לרצח באמצעות 'גיבורים' כמו ניזאל שרצח ילדים חפים מפשע. אם יש בקרב תושבי ג'נין קצת מחשבה חיובית, אנחנו בטוחים שיוכלו למצוא שם יותר מתאים לכיכר במקום 'כיכר הטרור' כפי שהייתה עד הסרת האנדרטה. לא נקבל הנצחה של הסתה".

צה"ל:  לא נסיר את השלט על שם המחבל 

בתשובתו היום (חמישי), משרד פניות הציבור של לשכת מפקד פיקוד מרכז, הגיב כי לא יפעל להסרת שלט הרחוב על שם המחבל מהפיגוע באריאל שרצח אתה רב אחיעד אטינגר ז"ל ואת סמ"ר גל קיידאן ז"ל: "במענה לפנייתך נשיב, כי כחלק מאחריותו לשמירה על הביטחון ומניעת טרור, פיקוד המרכז נוקט בפעולות רבות כנגד גורמים המעורבים בהסתה לביצוע מעשי טרור (כגון סגירת בתי דפוס המעורבים בהדפסת חומרי הסתה, ומעצר והעמדה לדין של גורמים מסיתים".

עוד הוסיפו שהמאבק בהסתה נעשה על פי ההערכה הביטחונית: "הפעלתם המבצעית של כוחות צה"ל בפיקוד המרכז כנגד גורמי הסתה נעשית בהתאם להערכת המצב הביטחונית, היקף הכוחות הזמינים, וסדרי העדיפות הבטחוניים, אשר מטבע הדברים לא ניתן לפרטם".

אולם למרות כל הנ"ל, בצה"ל לא רואים עדיפות בטחונית להסרת שלט רחוב על שם מחבל שמסית ומעודד לרצח: "לאור הערכת המצב הבטחונית, לעת הזו, משאבי פיקוד המרכז למאבק בהסתה מופנים ליעדים אחרים".

עו"ד מיכאל ליטווק, יועמ"ש של תנועת בצלמו, מסר לסרוגים בתגובה: "הותרת שלט ההנצחה למחבל על כנו ואי נכונות כוחות הביטחון לפעול להסרתו, מנציחים הלכה למעשה את הטרור וההסתה. שלט הנצחה על שם רוצח מהווה הסתה לרצח והאדרת הטרור, מלבד הפגיעה החמורה במשפחות השכולות ונפגעי הטרור ותוביל בוודאות לגל נוסף של פיגועים. רק אתמול הורה שר הביטחון להרוס אנדרטת טרור לזכר מחבל בירושלים. אני קורא לשר הביטחון להורות לצה"ל לשנות לאלתר את ההחלטה ולהסיר את השלט עוד היום".

ממשפחת אטינגר נמסר לסרוגים: "מדובר בהחלטה אטומה ומקוממת. הנצחתו בפומבי של רוצח יקירנו הנה פגיעה בזיכרון של בן משפחתנו שנרצח ובעיקר האדרה והסתה והמשך לגיטימציה לטרור. אנחנו דורשים מהרמטכ"ל החדש ושר הביטחון שנו מיידי את ההחלטה ותנו לצה"ל לנצח את הטרור וההסתה".

"כל רגע שהשלט עומד זה ביזיון למדינת ישראל צה"ל ופרס ענקי למחבל בני משפחתו ותנועת הטרור".

כזכור,המשנה לפרקליט המדינה (עניינים מיוחדים), עו"ד נורית ליטמן, כתבה לארגון בצלמו: "לאחר עיון בפנייתך לא מצאתי מקום לטיפול בפנייתך שלא בדרך המלך של הגשת תלונה במשטרה, ובאפשרותך, ככל שתראה לנכון, להגיש תלונה במשטרה הקרובה למקום מגוריך".

המשמעות: המשנה לפרקליט המדינה בעניינים מיוחדים, אשר תפקידו לרכז את הטיפול בעבירות של חופש הביטוי והסתה לאלימות וטרור –  לא תדרוש להסיר את השלט שמאדיר את שמו של המחבל שרצח סמ"ר גל קיידאן והרב אחיעד אטינגר.

אברי גלעד: ככה צריך להתנהג

בתגובה לתליית השלט בעבר, החליטו במועצה אזורית שומרון שפלסטינים מהסביבה לא יוכלו להיכנס ולעבוד עלי זהב ופדואל וברוכין בגלל שם הרחוב.

אברי גלעד, מגיש "העולם הבוקר", על תגובת ראש מועצת שומרון: "ככה צריך להתנהג, בעיניי לפחות".

 

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
בושה.. צריך לעשות על זה הרבה רעש תקשורתי
יהודה | 11-07-2019 17:49
קדימה!
2
כן, ממש משאבים מנותבים
המיואש | 11-07-2019 18:57
להריסת בתי כנסת הריסת אנדרטאות לקייטנות לילדי מסתננים פעם לפני כ25 שנה זמר צעיר ורדוף הערצה אמר משהו שאני נאלץ להסכים עליו אני אוהב חיילים ושונא את הצבא
3
מענה
אבי | 11-07-2019 19:22
מי שר הבטחון.? מאבים משאבים מי צריך הרבה זמן וכסף בשביל להסיר את השלט. נו חרטה וברטה . שטויות.
4
עוצר על הכפר עד שהשלט יוסר (וישימו חדש)
מה הבעיה ? | 11-07-2019 19:27
לא יעלה כמעט כלום ולא יסכן אף חייל
5
שבוע אחד בלי אישורי שהייה וזהו
בושה לצה"ל ולמדינה | 11-07-2019 19:28
השלט יוסר בתוך יום אחד
6
זמינים מיידית להרס בתי יהודים
הכוחות הזמינים | 11-07-2019 19:31
כאן ועכשיו בכל רגע נתון. יש לזה תקציב בלי סוף
7
איפה האנדרטה לזכר הנוירונים
אוראור | 11-07-2019 19:32
שמוחות של צמרת צהל - אה? והמבין יבין! פשוט בושה!
8
תגובה
יהודי | 11-07-2019 21:28
אתם מנותקים מהמציאות.
9
מעניין לפרק איזה בית של יהודים יש תקציב...
יוסך טל | 11-07-2019 21:41
עשרות חיילים לפירוק איזה היתנחלות של שני קראוונים יש כסף ולזה אין כסף ?
10
צהל צבא פחדן
דוד | 11-07-2019 22:01
צבא של נמושות שעוסקים במצעדי גאווה ובקייטנות לסודנים, המפקדים פחדנים מוגי לב . שכל מה שמעניין אותם זה המשכורת והתפקיד הבא. וכולם ביחד אוכלים בתחת
11
משטרת ישראל אירגון פשע
שולי | 11-07-2019 22:11
בושה וחרפה משטרת בושה לפרק את
12
שלט הרחוב
ע.צ | 12-07-2019 1:23
לא מובנת תשובת צהל להוריד שלט אילו משאבים דרושים וכמה מילארדים זה אמור לעלות כי אז לא יהיו משאבים לפעולות אחרות .להוריד שלט אמרנו לא מבצע אנטבה
13
אין משאבים
אלדד כפרי | 12-07-2019 7:25
להוריד שלט של מחבל אין תקציב להרוס אוהל בכפר תפוח ליהודים יש תקציב להביא משאית ו300 שוטרים ביזיון של מדינת ישראל
14
הנצחת המחבל
יואב | 12-07-2019 11:17
אלוף הפיקוד שמאלני כקודמו
15
בתים של יהודים הם כן הורסים
דניאל | 12-07-2019 16:15
הם משמידים בתים של יהודים מפנים ישובים גם אם הם חוקיים אבל שלט של רוצח נוראי הם לא יורידו