אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בחירות חוזרות 2019 | זה עלול להיגמר בבכי // דעה

ההיסטוריה הפוליטית הוכיחה כי מפלגות הציונות הדתית היו בעלות כוח פוליטי משמעותי רק כאשר הן במצב שבו יכלו לגלות גמישות פוליטית וליזום מהלכים שהפכו את הציונות הדתית לאלטרנטיבה שלטונית ואלו שמילאו את תפקיד ממלכי המלכים של הפוליטיקה

בחירות חוזרות 2019 |  זה עלול להיגמר בבכי // דעה
  צילום: Yonatan Sindel/Flash90

חברת הכנסת לשעבר אורלי לוי אבקסיס כינתה את הסקרים, ובצדק, "בידור להמונים" –  ולכן עם כל הסייגים המתבקשים יש להתייחס לסקרים האחרונים בזהירות, אולם נראה כי מניתוח התמונה אנו למדים כי ישנם שלושה תרחישים סבירים הצפויים להתממש במוצאי יום הבחירות.

התרחיש הראשון שהוא האידאלי ביותר עבור הציונות הדתית.

הליכוד, שותפיו הטבעיים – החרדים ומפלגות הימין (ברשימה אחת או שתיים) יצליחו באמצעות אחוזי הצבעה גבוהים וניצול מקסימלי של קולות להגיע ל-61 מנדטים. תוצאה שכזו תאפשר הקמת ממשלת ימין צרה, ללא החרב המתהפכת של ליברמן. בנוסף ייתכן כי בממשלה שכזו יצליח נתניהו לצרף שותפים נוספים, אולי מכחול לבן או אולי אפילו מהאגף השמאלי.

הבעיה הקשה שהסיכוי לתרחיש כזה להתממש נראה רחוק מתמיד. מפלגת הליכוד הכוללת גם את רשימת כולנו של כחלון, מתקשה לשחזר את הישגיה בבחירות האחרונות, נראה כי הליכוד ונתניהו איבדו הרבה מהאנרגיה שלהם בעקבות הפרסה בהרכבת הממשלה, או לפחות לפי הסקרים.

בתרחיש השני אנחנו נתעורר לתוצאת תיקו. הליכוד תהיה המפלגה הגדולה אך בדומה לבחירות הקודמות, היא לא תצליח במשימה. בתסריט הזה ליברמן נשאר שחקן המפתח המרכזי להרכבת הממשלה. הלחץ הציבורי על כחול לבן והליכוד גדול במיוחד ושתי המפלגות נאלצות להתפשר ולהקים קואליציה של ממשלת אחדות לאומית באמצעות רוטציה בין גנץ לנתניהו ומציאת פתרון לחקירות נתניהו (לדוגמה: המתנה עד להגשת כתב אישום לאחר שימוע) בתרחיש כזה רשימות הציונות הדתית נשארות לא רלוונטיות ונאלצות לבלות את זמנן באופוזיציה.

התרחיש השלישי מציע ניצחון גדול של מפלגות המרכז –שמאל שמצליחות בסיוע הרשימה הערבית המאוחדת ליצור גוש חוסם מול הימין ושותפיו. המשמעות: הקמת ממשלה בראשות בני גנץ שאליו יצטרפו המפלגות החרדיות (בתמורה לביטול הרוטציה שהובטחה ללפיד או אולי תמורת הטבות קואליציונית) מפלגות הציונות הדתית בתרחיש כזה נשארות הרחק מאחור ללא יכול להשפיע על סדר היום.

יש כמובן תרחישים נוספים שבמרכזם טוויסט בעלילה, הכוללים פרישה של נתניהו (עסקת טיעון מקילה). במצב כזה הסבירות להקמת ממשלת אחדות עולה, אך שוב פעם הציונות הדתית מאחור.

הציונות הדתית – אלטרנטיבה שלטונית?

ההיסטוריה הפוליטית הוכיחה כי מפלגות הציונות הדתית היו בעלות כוח פוליטי משמעותי רק כאשר הן במצב שבו יכלו לגלות גמישות פוליטית וליזום מהלכים שהפכו את הציונות הדתית לאלטרנטיבה שלטונית ואלו שמילאו את תפקיד ממלכי המלכים של הפוליטיקה.

בבחירות 1977 הוכיחה הציונות הדתית שהיא יכולה לבצע מהלכים פוליטיים משמעותיים אז באמצעות שבירת הברית המסורתית עם העבודה, שהחזיקה מעמד מהקמת המדינה והקמת ממשלה עם הליכוד, מהלך שנתן לצינות הדתית מעמד בכיר שאפשר למקסם את הכוח הפוליטי שלה.

בבחירות 2013 שוב הוכיחו מנהיגי הציונות הדתית יצירתיות בזכות מהלך של שיתוף פעולה עם לפיד שהפך את הציונות הדתית לפאזל שבלעדיו לא ניתן להרכיב ממשלה.

האם ניתן בבחירות 2019 להפוך לאלטרנטיבה?

הציונות הדתית יכולה להכריז שהיא תפעל מיד לאחר הבחירות לאיחוי הקרעים באמצעות ממשלת אחדות לאומית שתורכב בידי בנימין נתניהו ותכלול את רשימת כחול לבן. אפשר להכריז כי הציונות הדתית מעדיפה את נתניהו אך אינה פוסלת על סף ישיבה בממשלתו של גנץ בממשלת מרכז בתנאים מסוימים.

בבחירות 2019 החוזרות חייבת הציונות הדתית או לפחות החלק היותר מתון שבה, למקם את עצמה במקום שיאפשר לה גמישות פוליטית ויצירתיות, עליה לגלות יוזמה ולא קיבעון מחשבתי, דווקא מהלכים כאלו יכולים למנוע קרע בעם להגיע להסכמות בנושאים חברתיים וכלכליים ולמנוע מהלכים מדניים מסוכנים למדינת ישראל.

הכותב: שלומי גולדברג, מחנך בתיכון הימלפרב בירושלים ופובליציסט

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
בקיצור - הכותב שמאלן בתחפושת "הציונות הדתית"
חרדל | 09-07-2019 11:37
עוד אלעזר שטרן/שי פירון, שבטח מצביע כחול לבן לכתחילה, מבית המדרש של מימד/הגוש. כמובן שהוא בטח גם גדל עם חברה מעורבת לכתחילה. כופר בריבוע...
לחרדל
ג'ו | 10-07-2019 9:19
תגיד.. זה לא מעייף להיות אתה?.. כמה בוז. כמה שינאה..
2
יפה
יפה | 09-07-2019 12:37
יפה
3
חד ומדוייק
ישראל | 09-07-2019 12:47
אמת גדולה חד ומדוייק
4
בחירות 2019
חיים מירושלים | 09-07-2019 12:50
מסכים עם כל מילה
5
אני במקומך
יוסי | 09-07-2019 13:35
לא הייתי עובר לסדר היום על הקללה שמאלן....אמירה קשה...עדיף להישאר ימנימן מאשר שמאלן
6
כחלחל
אור | 09-07-2019 15:29
את כחול לבן אי אפשר להכניס צריך קודם לפרק או שברק יעשה שם סדר סדרת חינוך כי זו מפלגה של שלושה ראשים עים כתב במחנה ברוטוציה שאין מכנה משותף בשום דבר זולת רק לא ביבי או לחילופין גיוס חרדים סיסמאות כפי שמתברר פשטו את הרגל אך הם מתעקשים להמשיך להחזיק בהם כל אחד מארבעה מבוחרי כחול לבן כבר מתחרט על הבחירה
7
לפיד תהיה גבר תוותר על הרוטציה
דני | 09-07-2019 18:02
ביבי לכלא
8
לדתיים אחי איך אתם תומכים במושחת מה עם הדת
אבי | 09-07-2019 18:06
על שלושת פשעי נתניהו ועל ארבעה לא אשיבנו ....עשק מסכנים גנב מהעם לקח שוחד ....על מוכרו בכסף צדיק ואביון בעבור נעליים ...זה מוכר לכם או שכחתם את התורה הקדושה .
9
ניתוח נכון של המצב, ואף הפתרון המוצע הגיוני
לא נראה שהמחבר 0מאלן | 09-07-2019 22:12
אני מקווה שאני צודק.
10
שמחת עניים
גבי | 10-07-2019 13:49
מהתגובות אני מבין שהחיים של מפלגות הימין הדתיות דבש. על ריב אחים (של ראשי המפלגות) נהרס הבית וימשיך ליהרס.