אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עלות העברת המעונות לפיקוח: 5.2 מיליארד שקל

העברת מעונות היום לפיקוח משרד החינוך תעלה 5.2 מיליארד שקל, ועוד 2.6 מיליארד בכל שנה. הרב רפי פרץ מזהיר: "ללא תקצוב הולם משרד החינוך לא יוכל לעמוד בסטנדרט המצופה ממנו"

עלות העברת המעונות לפיקוח: 5.2 מיליארד שקל
  (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

עלויות העברת פיקוח מעונות היום למשרד החינוך, יעלו למשך מיליארדי שקלים.

אחרי שאתמול הצהיר נתניהו כי יקדם את מעבר הפיקוח על המעונות ממשרד העבודה למשרד החינוך, נועדו הוא ושר החינוך הרב רפי פרץ כדי לדון במשמעויות והצרכים של המהלך.

הנתונים מלמדים כי תהליך כזה יעלה למשק כ-5 מיליארד שקל בשנה הראשונה וכמחצית הסכום בכל שנה. כל זה ללא הוצאות נוספות בגין תוספות שכר לגננות ועוד.

כיום ישנם בישראל כ- 500,00 ילדים בגילאי לידה ועד 3, כאשר כ- 120,000 ילדים מצויים במסגרות שמפוקחות על ידי משרד העבודה והרווחה. כ-380,000 ילדים מצויים במסגרות שאינן מפוקחות או שמצויים בהסדר אחר קרי, בבית או אצל בני משפחה.

בשלב הראשון יצטרך משרד החינוך להקים מערך פיקוח חינוכי ומינהלי על הגגנות, להסדיר את מערך הרישוי ולהקים מערך ליווי פדגוגי והנחייה של הצוות החינוכי.

המשמעות: 500 מיליון ₪ בבסיס התקציב (כל שנה). תוספת כ- 175 תקני כ"א.

בשלב השני ידרש קביעת סטנדרט חינוכי ראוי במסגרות המפוקחות: שינוי מפתח איש צוות לילד במסגרות, תוספת גננות לצד הצוות המינהלי, פיתוח מקצועי – הכשרה והשתלמויות, מענה לאוכלוסיות מיוחדות, חידוש מבנים ושיפוצים.

המשמעות: 500 מליון ש"ח בבסיס התקציב (שנתי שוטף). 700 מיליון ש"ח תקציב חד-פעמי.

בשלב השלישי, ידרש המשרד להרחיב את היקף התלמידים שמקבלים שירות מפוקח – תוספת של לפחות 100,000 ילדים, מה שידרוש בינוי רחב היקף של מעונות ציבוריים.

המשמעות: כ-1.7 מיליארד בבסיס התקציב (שנתי שוטף). 4.5 מיליארד ₪ תקציב חד-פעמי רב-שנתי

בשורה התחתונה יעלה המעבר למשק 2.63 מיליארד שקל בכל שנה, ועוד 5.2 מיליארד ₪ תקציב חד-פעמי רב-שנתי.

כל זה ללא העלויות הכרוכות בתוספות שכר לגננות, שיתאגדו בארגוני עובדים וידרשו זכויות כמו למורים או לעובדים אחרים בועדי עובדים.

בלי תקציב לא נוכל לעמוד בסטנדרט

שר החינוך הרב רפי פרץ מסר: ״העברת האחריות על חינוך הגיל הרך למשרד החינוך לא יכולה להיעשות כהעברת בעלות בעלמא.

משרד החינוך מוכן ונחוש לקבל אחריות על חינוך הגיל הרך. אנו רואים בחינוך הגיל הרך מהפכה של ממש. למעשה, עד היום המדינה לקחה אחריות על חינוך החל מגיל שלוש. העברת האחריות למשרד החינוך היא בראש ובראשונה שינוי סדרי עדיפויות ולקיחת אחריות על החינוך החל מגיל לידה.

המשאבים הנדרשים לשם מהלך זה הינם קריטיים להצלחתו. ללא תקצוב הולם משרד החינוך לא יוכל לעמוד בסטנדרט המצופה ממנו. הוריתי על הקמת צוות משרדי בראשותו של מנכל המשרד, מר שמואל אבואב, בשיתוף עם נציגי האוצר על מנת לבחון את המשמעויות הכספיות והמבניות שעל המשרד לעשות כדי להוציא תחת ידינו את התוצאה הטובה ביותר. אני מודה לראש הממשלה על הנכונות ללכת למהלך בקידום הנושא.״

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
דחוף
אני | 10-07-2019 1:05
מזמן היה צריך לדאוג לפעוטות.