מבזק

המשטרה נערכת למחאה: "לא נאפשר התפרעויות"

במשטרה נערכים לחידוש מחאת יוצאי אתיופיה, והבהירו כי לא יאפשרו התפרעויות אלימות בהפגנות: "נאפשר מחאה לגיטימית, אך נפעל בתקיפות מול התפרעויות והפרות סדר אלימות"

המשטרה נערכת למחאה: "לא נאפשר התפרעויות"
  מחאת בני הקהילה האתיופית בשבוע שעבר (צילום: מאיר ועקנין\פלאש 90)

על רקע חידוש מחאת יוצאי אתיופיה, במשטרת ישראל נערכים לקראת קיומן של מחאות ברחבי הארץ. בהודעה רשמית קראו למפגינים לשמור על החוק והסדר, והבהירו כי יפעלו נגד מפרי סדר במחאות: "כן למחאה, לא לאלימות".

״נבהיר כי המשטרה תאפשר מחאה לגיטימית, אולם לא תאפשר ותפעל בתקיפות מול התפרעויות והפרות סדר אלימות שיכוונו כלפי שוטרים או אזרחים באשר הם, במטרה לשמור על שלום הציבור ובטחונו" נמסר מהמשטרה. "המשטרה ניהלה ועודנה מנהלת שיח רציף ומאמצי הידברות ממושכים במטרה למנוע אלימות מכל סוג שהיא, ובפרט פגיעה בשוטרים, אזרחים ורכוש. לצערנו, בשבוע שעבר חלק מהמוחים ניצלו זאת לביצוע מעשי אלימות וונדליזם, כלפי שוטרים ואזרחים- והמשטרה עצרה עשרות חשודים".

עוד הבהירו בסיכום: "משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא תאפשר התפרעות אלימה, וניסיון לפגוע בשוטרים, אזרחים ורכוש בניגוד לחוק״.

למרות הרגיעה שנרשמה בשבוע האחרון בעקבות הבקשה של בני משפחת טקה לחכות עד סוף השבעה וקריאתם שלא לנהוג באלימות בהפגנות, נראה כי מובילי המחאה לא מתכוונים להנמיך את עוצמת המחאה מזו שנרשמה בשבוע שעבר. הבוקר דווח כי מנהיגי המחאה איימו לחסום צירי תנועה מרכזיים בארץ, כשבין השאר יפגינו בכביש החוף באזור מחלף פולג הסמוך לנתניה, וכן בנתיבי איילון בתל אביב- שם צפוי להתקיים "צעדת האימהות" של נשות הקהילה אשר יפגינו גם נגד סוגיית ההתעללות בתינוקות שעלתה לאחרונה לכותרת.

המפגינים גם איימו להחריף את המחאות במידה והשוטר שגרם למותו של טקה לא יואשם בהריגה ויודח מתפקידו. "אנחנו יוצאים להפגין כדי שלא יהיה סלמון טקה הבא. לא נפסיק את המחאות עד שהמציאות תשתנה" אמרו. "המחאה תתחדש ועד שהשוטר שביצע את המעשה לא ישלם את המחיר – לא נשתוק. אין מחאה מוצדקת מזו".

בתוך כך, עורכי הדין המייצגים את המשפחה נפגשו עם ראש מח"ש, קרן בר מנחם, לשיחה על חקירת אירוע הירי שהוביל למוות. במהלך הפגישה נציגי המשפחה ביקשו לקבל את דוח הנתיחה שלאחר המוות ואת תוצאות הבדיקה הבליסטית, ונענו שהדבר יישקל והם יקבלו תשובה בקרוב. חוקרי המשטרה אישרו בפגישה כי נרשמה התקדמות בחקירת האירוע, אשר לדברי נציגי המשפחה "מתנהלת בצורה מקצועית". לדברי המח"ש, מהחקירה עולה שהירי אכן בוצע לכיוון הרצפה וריקושט ניתז הוא שפגע בטקה וגרם למותו. עם זאת, בפגישה לא נאמר לנציגי המשפחה איזו עבירה יש בדעת מח"ש לייחס לקצין המשטרה.

מוקדם יותר היום בני משפחת טקה עלו לקברו בבית העלמין תל רגב, שם התחייבו להמשיך במחאה- אך "בלי אלימות ובדרכי שלום". "איבדתי בן יקר שלא עשה כלום על אף הדברים שנאמרים ועל אף שאנשים מנצלים את זה לרעה. אני תולה תקווה בשופטי ישראל ואת האחריות עליהם שיעשו צדק" אמר האב וורקה. "אני שילמתי מחיר יקר, הקהילה שילמה מחיר יקר. התקווה היחידה שלי ושל כולנו היא שהעונשים יהיו אמיתיים, שימצו את הדין, שירתיעו את השוטרים ושתיעצר הפגיעה בנפש".

"לא ייתכן שיהרגו ויפגעו בחיי אנשים ואנחנו נשמע התבטאויות של אנשים 'כמה השוטר הזה צריך לצאת הכי נקי שאפשר'. אני קורא למקבלי ההחלטות לעשות שינוי יסודי ולהילחם בגזענות ובשיטור היתר ולהפסיק להרוג את הילדים שלנו" הוסיף. "אני מקווה שזה יהיה האובדן האחרון. אנחנו נושאים צלקת לכל החיים. אני מבקש שהשופט שידון בתיק הזה שיעשה צדק ויראה כאילו חלילה בנו נהרג, ורק ככה הצדק יצא לאור. לא בגלל צבע העור או איך שהוא נראה צריך לשלם מחיר כזה יקר".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו