הרבנים צריכים להבין: הדור הזה הוא לא סלע אטום

אם יהיו יותר רבנים ומלמדים שיבינו את הדור הזה ויפסיקו עם דרשות "הגהינום", "העונשים", "המכות" וההפחדות - קדושת התורה תגבר ותבנה הבנה עמוקה ורחבה יותר

הרבנים צריכים להבין: הדור הזה הוא לא סלע אטום
  אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)

בפרשה שקראנו השבוע בבית הכנסת, במקום לדבר לסלע, משה רבנו מכה עליו ונענש שלא להיכנס לארץ. דור הבנים שגדל כבני חורין הוא דור חדש, וכבר אינו דור העבדים שנולדו במצרים ויצאו למדבר. עם דור העבדים צריך לדבר עם המקל ביד ולהכות בסלע. דור הבנים, שלא כמו דור המדבר, הוא דור של לוחמים שמוכנים להילחם על הארץ ולכבוש אותה, בלי ניסים גלויים, בלי עמוד אש וללא ענני כבוד, בלי המן ובלי שש וארגמן ובלי מנהיגים ענקיים כמו משה ואהרון.

זה דור שמוכן להילחם בענקים כמעטים מול רבים, ועם הדור הזה צריך לדבר במילים ולא להכות באבנים. הדור הזה, הוא גם הדור שלנו: דור שלא רוצה שידחפו לו את התורה בכח, דור שעונשים ואיומים לא מרתיעים אותו, דור שחומרות רק מרחיקות אותו, דור שרוצה לדרוש את התורה שלו ולא רק לקבל אותה, דור שמפחד לאבד את עצמו בתוך היהדות, דור דעה שמבקש תשובות אמיתיות, דור אמיץ שלא מפחד מדארווין, מניטשה או משפינוזה, דור שמבקש אלוהים גדול ולא אליל קטנוני, דור שמבקש לדעת, לחקור, להבין, לשאול את מה שפעם אמרו לו שאסור להזכיר.

דור הבנים רוצה להעמיק ולעלות גבוה גבוה ולצלול עמוק עמוק. הוא מבין כי צדיק תמים אינו מי שמאמין כמו פתי בכל דבר בלי שום הסבר, אלא תמים הוא בבחינת "תם ונשלם"- קרי, צדיק שלם שהגיע להבנה המקסימלית של הקיום והיקום. אבל זה גם דור שמבין שיש גם פרה אדומה שמופיעה גם היא בפרשה. כפי שאמר החכם באדם על מצוות פרה אדומה; "אמרתי אתחכמה והיא רחוקה ממני". מבין הוא הדור הזה שעליו לחקור ולשאול, לכפור ולשוב, לצמוח ולעלות ולהגיע לכל מקום שיוכלו יוכל להגיע.

אך בכל זאת ישנה נקודה שהיא גבוהה מהכל וגבוהה מהשכל האנושי, ודווקא היא זו שמוכיחה שמי שברא את העולם הוא אינו בשר ודם ולא הכל תלוי רק בך ו"לֹא עָלֶיךָ הַמְּלָאכָה לִגְמוֹר, וְלֹא אַתָּה בֶן חוֹרִין לִבָּטֵל מִמֶּנָּה". ובשביל זה נדרשת גם אמונה חזקה.

אם יהיו יותר רבנים ומלמדים שיבינו את הדור הזה ויפסיקו עם דרשות "הגהינום", "העונשים", "המכות" וההפחדות – קדושת התורה תגבר ותבנה הבנה עמוקה ורחבה יותר. כי את האמת לא צריכים לגלות עם מקלות, הדור הוא לא סלע אטום ואת התורה המתוקה מדבש לא צריך להחדיר עם זונדה בכפייה או לדחוף לגרון כמו שמאכילים תינוק, עם הדור הזה מדברים רק באהבה ובדעת ובדעה.

"חושך לא מגרשים עם מקלות, חושך מגרשים עם אור(הבעל שם טוב).

"הטהורים אינם קובלים על הרשעה אלא מוסיפים צדק, אינם קובלים על הכפירה אלא מוסיפים אמונה, אינם קובלים על הבערות אלא מוסיפים חוכמה" (הרב קוק, "ערפילי טוהר").

=======

גילי (גיל עד) כהן הוא סופר ומחבר רב המכר "כנפיים", יועץ אסטרטגי ופוליטי. מבעלי חברת האסטרטגיה והפרסום Brain Hub.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
רחובות
גל | 08-07-2019 13:41
צודק
2
עוד קרח שמנסה להסביר לרבנים על הדור
דביר | 08-07-2019 13:57
איזה גס רוח חושב שהוא מבין את הדור יותר מכל אדם אחר
3
לגילי התמים
גדליה | 08-07-2019 14:24
לגילי כהן רוצה להחכים תלמד תורה רוצה לגרש את החושך עם מקל .תלמד יהדות .היהדות צריכה פנוי בינוי.לפנות את הרבנים הקיימים .ולבנות דור חדש המבוסס על שכל תורני.ולא על סכל רבני .
4
מסכים עם כל מילה
יונתן | 08-07-2019 15:05
.
5
אבל למה אתה כאילו כתב בסרוגים?
גילי כהן- פרסומת | 08-07-2019 18:38
אין לך מקום כאן, מושחת שמדבר סרה על רבנים. עוד מעט יהיו לך אלפי רבנים שיקבלו סמיכה בן רגע. קורס קצר על חצי מהחומר. חושב שזה מבחן בגרות?
תגובה ל5
איתי | 08-07-2019 21:12
אם אתה כל כך מעריך רבנים, וכך אתה מגיב, אני חושב שאתה צריך לחשב מסלול מחדש
6
תקופת ברור
אני | 08-07-2019 19:01
כל הדרכים במדינה והשיטות מוצו ניגמרו. נותר להאמין ישירות באל בלי שום מתווכים. כל סוגי הכהונה בשבר איום ונורא. מה שהיום אין לו קשר למושג אמונה. סוגי הסגידה למינהם מוצו עד תום. זה בירור היום. איך כתוב צרוף אחר צרוף. האובססיה לשיטות כי הכל זה שיטות, אבד עליה הקלח. יש פה מאבק אבסורדי בין שבטים שנאחזים בקש. העתיד יאמר את דברו. כי בארץ ישראל מדובר. והיא לא אוהבת שקרים מניפולציות , אלא האמת לנגד העיניים. היום הפוך. האמת נעדרת וכולך מלא בתימהון.
7
ללא ספק
רפי | 08-07-2019 20:42
תשעים אחוז מהדור הזה לא קראו את שפינוזה בחיים שלהם, ואני בספק אם הם בכלל יודעים מי זה. דורש לקבל תשובות פחחחח בטח. הדבר היחיד שדורשים זה הקלות וכיף.
8
הסכמה מלאה עם הכתבה של גילי
אלי | 08-07-2019 20:55
כמה שאתה צודק אח יקר , אני חושב שמי שמבין אותך , זה רק אנשים שמסוגלים להפעיל את האינטליגנציה הרגשית שלהם ומשם לנסות להתחבר לדברים באמת ובתמים , לרוב אנשים שבאמת הגישו להם את עניין תורת משה בצורה של חומרה ועונשים , וכמו שאתה אומר מי שמנסה להתחבר לה׳ יתברך דרך ההגיון צריך לנסות שנית דרך נקודת האור האינסופית ! ❤️
9
דברי אלוהים חיים
איתי | 08-07-2019 21:08
דברי אמת. תענוג לקרוא.
10
גילי צריך להבין שהוא בכלל לא מבין מזה רבנים
גדליה | 09-07-2019 16:18
בדור הזה קמים להם כל מיני גילים למינהם שחושבים לעצמם שהם יותר חכמים מרבנים , שילכו ללמוד עשרית ממה שרבנים למדו ולומדים כל יום וכל לילה במסירות נפש ואז יבינו כמה שהם לא מבינים כלום לעומת רבנים.
11
תהגר לצרפת, איטליה ותבחר את הדתי שלך
יש לך בעיה? | 10-07-2019 20:22
אל תכה ברבנים ותשמיץ אותם באתר הזה ולא ברשת. לא רוצה- תעיף את הכיפה ודי, אל תגרום לנו לערער עליהם
12
אדון גילי המטיף המנותק צריך להבין
המיואש | 12-07-2019 5:58
שאין ככ הרבה רבנים שמבטיחים גיהנום וצרות וכד' כתוב עשה לך רב, אם הרב אמנון יצחק לא מתאים לך תחפש רב אחר, ואם זה היה נכון מה שאתה אומר על הדור הרב אמנון יצחק היה כבר מזמן היה חי לבד