פעולת הכוח המיוחד בעזה: סא"ל מ' נהרג מאש כוחותינו

כחצי שנה אחרי הפעולה החשאית של הכוח המיוחד בעזה בה נפל סא"ל מ' צה"ל מפרסם חלק ממסקנות התחקיר שהביא למותו: "משימת המבצע לא בוצעה"

פעולת הכוח המיוחד בעזה: סא"ל מ' נהרג מאש כוחותינו
  התיעוד מהרכב המושמד (צילום מסך)

לאחר קצת יותר מחצי שנה, הערב (ראשון) פורסמו מסקנות התחקיר המבצעי על פעולת הכוח המיוחד בחאן- יונס בה נפל סא"ל מ'. מהתחקיר עולה כי מספר תקלות ופער בין ההכנה לביצוע הביאו להסתבכות הכוח כשהשיא היה ירי של כוחותינו על סא"ל מ' שהביא למותו.

בהודעה שפורסמה מטעם דובר צה"ל נאמר כי "לאחר האירוע, מינה הרמטכ"ל דאז, רב-אלוף (מיל') גדי איזנקוט, צוות בראשות אלוף (מיל׳) ניצן אלון, לבחינה וללמידה של האירוע ולגיבוש המלצות ברמה המטכ"לית, הרב-זרועית, והבין-ארגונית של המערכים המבצעיים המיוחדים. בצוות לקחו חלק מספר קצינים בכירים בסדיר ובמילואים, וכן נציגים בכירים מגופי בטחון נוספים. הצוות פעל בהתבסס על מסקנות התחקיר המבצעי שהוביל מפקד מערך המבצעים המיוחדים, תת-אלוף ג׳, ולצד צוותים מקצועיים חיצוניים נוספים שפעלו לתחקור המבצע".

לדברי דובר צה"ל, "הרמטכ"ל קיבל את ממצאי התחקירים כפי שהוצגו לו על ידי ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר היימן, ואלוף (מיל׳) ניצן אלון, ושיבח את תהליך התחקור והלמידה הנוקב והמקצועי. הרמטכ"ל קבע כי משימת המבצע לא בוצעה, הביע צער עמוק על נפילתו של סא"ל מ' וציין את הגבורה שהופגנה על-ידי הלוחמים".

בנוגע להתנהלות הכוח ציין הרמטכ"ל כי "מניתוח השתלשלות האירועים במבצע עולות מספר שגיאות ותקלות שהביאו לחשיפת הכוח, המצביעות על פערים בשיטת הביצוע ובתהליך ההכנות. כמו כן, הוצגו שורת מסקנות ולקחים הקשורים בתהליך התכנון של המבצע המיוחד, בשיטות המבצעיות שבשימוש המערך המיוחד, בפיקוד ובשליטה על מבצעים המיוחדים ובהתארגנות המערך. כן גובשו לקחים באשר לממשקים בין מערך המבצעים המיוחדים לרמה המטכ"לית אשר הטמעתם מתבצעת כבר בימים אלה ולאורם מגובשת תכנית העבודה של המערך בראייה רב-שנתית".

בנוסף, הרמטכ"ל סיכם כי למערך המבצעים המיוחדים הישגים יוצאי דופן לאורך שנים אשר תרמו רבות לביטחון המדינה וכי המערך הינו חיוני, מקצועי ואיכותי ומהווה זרוע חשאית שאין שני לה. הרמטכ"ל הדגיש כי הוא משוכנע ביכולתו המבצעית של המערך להמשיך ולפעול להובלת מבצעים הכרחיים לביטחון ישראל כפי שכבר בוצעו בהצלחה, הלכה למעשה בחודשים האחרונים מאז האירוע.

עוד נכתב כי "הרמטכ"ל ציין לחיוב את תפקוד הלוחמים בשטח ואת שרשרת הפיקוד בשטח ובחפ"ק ובפרט את סא"ל א' אשר פעל בקור רוח, אומץ לב וגבורה ואפשר את חילוץ הכוח. הרמטכ"ל שיבח את כוחות חיל-האוויר וגורמי הרפואה של חיל-האוויר על פעילות חילוץ שהתאפיינה באומץ לב, במקצועיות ובאיכות מבצעית הראויה לכל שבח".

"צה"ל מחבק וממשיך ללוות את משפחתו של סא"ל מ' ז"ל שנפל בפעולה זו תוך שהוא מגלה גבורה, אחריות ורעות לנשק. צה"ל ימשיך לתחקר את עצמו באופן יסודי ונוקב, להפיק לקחים, ללמוד ולהשתפר וכל זאת על מנת לבצע את משימתו בדיוק ובשלמות".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
אסור לפרסם את שם היחידה - נא למחוק
אסור לפרסום | 07-07-2019 20:22
אסור לפרסם את שם היחידה - נא למחוק
2
מי הגזענים??!!
חושף שחיתויות | 08-07-2019 4:02
מה שהאתיופים לא רוצים שתדעו. האתיופים הגיעו לישראל עם העבדים שלהם הברייה. מבלי שהרשויות בישראל ידעו על כך. האתיופים עוד באתיופיה כפו על הברייה את העבדות רק בגלל שהם שחורים יותר והעבדות בכפייה ממשיכה גם בישראל. על מדינת ישראל להקים וועדת חקירה ממלכתית לחשיפת הגזענות וסחר העבדים המתרחש כיום על ידי העדה האתיופית ממוצא צ'ואה נגד האתיופים ממוצא ברייה. נחשף בכתבה גדולה ב7 ימים של 1.11.2002
3
חשיפה היסטורית!!
חוקר צביעות | 08-07-2019 4:03
נחשף הסוד האפל ביותר של העדה האתיופית אותו הם מסתירים בקפדנות מהישראלים: 1 האתיופים הגיעו לישראל עם העבדים שלהם הברייה. מבלי שהרשויות בישראל ידעו על כך. 2 האתיופים עוד באתיופיה כפו על הברייה את העבדות רק בגלל שהם שחורים יותר. הברייה שחורים בעלי שער מקורזל ושיניים לבנות והם כהים בעורם יותר מהביתא ישראל. 3 גם ילדיהם של הברייה נחשבו כעבדים במשפחה שהחזיקה אותם. וכך היו אדונים רבים מהביתא ישראל שהחזיקו שפחות ברייה בבתיהם לצרכים מיניים בלבד. וידועים גם מקרים הפוכים של גבירות שהחזיקו עבדי בריה בבתיהן לצרכים מיניים. 4. היה מקובל שאדונם של הברייה יביא מהם צאצאים אם כי אלו לא נחשבו בשום אופן כיורשים שווי זכויות. 5 הביתא ישראל ציפו שהברייה שלהם מאתיופיה ימשיכו לעבוד אותם ולשרת אותם גם בישראל ואכן כמה מהברייה שהגיעו לארץ בעיקר המבוגרים יותר נשארו להתגורר ולעבוד בבתי אדוניהם לשעבר כמובן ללא תשלום. גם אלו שקיבלו את עצמאותם בתעודת זהות כחולה נשארו עבדים! 6 על מדינת ישראל להקים וועדת חקירה ממלכתית כדי לחשוף אחת ולתמיד את הגזענות הצביעות והרוע הלא נתפסים של העדה האתיופית. לחקור על החזקת עבדים אתיופים ממוצא ברייא (כהים יותר) בכפייה על ידי אתיופים ממוצא הצ'ואה (כהים פחות) כיום בישראל!!! 7 גם היום בישראל, הגזענות הפנימית נמשכת. חיילים ממוצא אתיופי סירבו לקבל את מרותו של מפקד מבני הברייה. 8 אחוז קטן של דם ברייה בדמו של אדם הופך אותו לפי העדה האתיופית אוטומאטית לברייה מלא והכתם לא יכול להתנקות. האתיופים בישראל מסתייגים בתוקף מנישואין לברייה. מקורות: חוקרת הפולקלור הגר סלומון. האנתרופולוגית שלווה וייל. מלכה שבתאי. נטשה מוזגוביה. נחשף בכתבה גדולה ב7 ימים של 1.11.2002
4
אנרכיה בחסות החוק
כעת ב0404 | 08-07-2019 8:53
עירנותו של אזרח מנעה אסון לאחר שדיווח למשטרה כי הוא מזהה אזרחים מבני הקהילה האתיופית מניחים אבנים גדולות על מסילת הרכבת סמוך למתחם ״ביג״ בבית שמש – כך נודע לראשונה לחדשות 0404. כוחות שהגיעו למקום זיהו את האבנים והורידו אותן מהמסילה. קצין משטרה לחדשות 0404: ״זה הרבה מעבר לחציית קו אדום – נמנע כאן אסון״. בנוסף, בבית שמש פרצה שריפת קוצים בסמוך להפגנת כמה בודדים מבני העדה. במשטרה חושדים כי החשודים הציתו את האש ועצרו אותם לחקירה. בצומת גדרה הפגינו בני הקהילה כשהם רעולי פנים וזרקו אבנים לעבר הרמזורים במטרה לנפצם. שוטרים עצרו את אחד מהחשודים והעבירו אותו לחקירה. המשטרה מאשרת את הפרסום הראשון בחדשות 0404::