הישג: שייטת הצוללות מציינת 60 שנות פעילות

בצה"ל ציינו אמש 60 שנה להקמת שייטת הצוללות, המשמשת כיחידה המרכזית של זרוע הים. מפקד השייטת שיבח: "אין יחידה דומה לשייטת 7 בזרוע הים או בצה"ל כולו"

הישג: שייטת הצוללות מציינת 60 שנות פעילות
  תהליכי הבנייה של אח"י דרקון (צילום: דובר צה"ל)

דובר צה"ל מסר כי אתמול (רביעי) התקיימה עצרת לציון 60 שנה להקמת שייטת הצוללות, שנערכה בראשות מפקד זרוע הים, אלוף אלי (אליהו) שרביט, מפקד שייטת הצוללות, אלוף-משנה אסף ומפקדי השייטת בעבר ובהווה.

שייטת הצוללות הינה חוד החנית של זרוע הים, ומהווה נכס אסטרטגי לזרוע הים בפרט ולצה"ל בכלל. השייטת פועלת רבות במסגרת המערכה שבין המלחמות בכדי להבטיח את ניצחונו צה"ל ועליונותה הימית של זרוע הים.

(צילום: דובר צה"ל)

שייטת 7 הוקמה בשנת 1959 על-ידי סגן-אלוף יוסף (יוסל'ה) דרור ומונה כיום חמש צוללות: אח"י רהב, אח"י תנין, אח"י לוויתן, אח"י דולפין ואח"י תקומה. בנוסף, בימים אלו נבנית הצוללת השישית במספר, אח"י דרקון מדגם Dakar Class ומתוכננות צוללות הדור הבא שיחליפו את צוללות מדגם "דולפין".

"60 שנים חלפו, דורות של צוללנים מוכשרים הרבו להפליג במעמקים, מכירים ומוקירים את הזכות הגדולה בשירותם ומעניקים לזרוע הים, לצה"ל ולמדינת ישראל עומק אסטרטגי יקר מפז" אמר שרביט. "אוכל לומר בביטחון, אין יחידה דומה לשייטת 7 בזרוע הים או בצה"ל כולו. חשאיותה של שייטת 7 היא 'קלף' מנצח, לעיתים הקלף היחיד שניתן להטילו במערכה, דרכי פעולתה מאפשרת הימצאות במרחבים קריטיים ביותר לזרוע הים ולצה"ל".

מפקד זרוע הים, אלוף אלי (אליהו) שרביט (צילום: דובר צה"ל)

"בפעילות מתמדת, יצירתית ופורצת דרך – לוחמי שייטת 7 מביאים לידי ביטוי מנעד רחב של יכולות מבצעיות" הוסיף. "עם זאת ידענו רגעי שבר וכאב, שילמנו מחיר יקר מאוד תוך הפעלתם המבצעית של כלי השיט התת מימיים שלנו. 76 נופלים, מתוכם 69 לוחמי אח"י דקר שאבדו בלב הים. עוד נכונו ימים מאתגרים ללוחמי השייטת, עוד נכונו לילות רבים של פעילות מבצעים עשירה, מרתקת, ייחודית ונועזת".

(צילום: דובר צה"ל)

מפקד שייטת הצוללות, אלוף-משנה אסף, אמר בדבריו כי "חזון, התמדה, הקרבה, כישרון רב, שליחות וגם חוצפה הם שאפיינו את יוסל'ה דרור וגרעין ההקמה שאסף סביבו. שישה עשורים חלפו – ועיניכם המתבוננות רואות את שייטת 7 העכשווית על אנשיה, צוללותיה ומתקניה – כאן בביתה החדש במעגן דרור, על שם אותו איש שבו התקיים שילוב נדיר ומיוחד של חזון ומעש".

(צילום: דובר צה"ל)

לדבריו, "שייטת 7 של ימינו היא שייטת מודרנית, משוכללת ומתקדמת. שייטת אשר משמרת ומממשת כשירויות ויכולות מבצעיות מהמערכה שבין המלחמות ועד לתרחישי החירום החמורים ביותר. לצד ההצלחות ידענו גם מפלות ואובדן. לאורך השנים איבדנו בצער רב 76 מלוחמינו. כעת אאחל לכולנו, שגם ב-60 השנים הבאות תמשיך שייטת 7 לחלום ולפרוץ דרכים חדשות והצוללות תמשכנה לצלול, לנצח ותמיד לעלות ולשוב לנמל הבית בשלום".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
שישים שנה לשייטת הצוללות שייטת 7
משה קפלן | 06-07-2019 12:34
כל הכבוד לכם שהנושא פורסם אצלכם בהרחבה. לצערי לא ראיתי פירסום כזה באף רשת. יום טוב ושבת שלום. משה