מחאת האתיופים היא סינדרום למחלה עמוקה של החברה הישראלית

במקום לצאת במתקפה כלפי אותם אתיופים שיצאו מגדרם אתמול בהפגנה (שאינני מצדיק כלל את צורתה האלימה), נראה כי נדרש ובהקדם טיפול שורשי למחלה שורשית זו של הגזענות והתנשאות כלפי השונה, המקננת בחברה הישראלית.

מחאת האתיופים: 70 שנה של גזענות אשכנזית
  צילום: באדיבות הרב יוסף בן שושן

מחאת האתיופים היא סינדרום למחלה עמוקה של החברה הישראלית

תמונות ההרס והחורבן של התפרעויות האתיופים לא עוברות מסך. ובחלק גדול מהציבור בישראל הן מעלות זעם וסלידה כלפי כלל העדה האתיופית. ומתוך צדקנות טהרנית, באים מלומדים היושבים בכורסות העור שלהם ומטיפים כלפי אותם האתיופים: "נכון הוא שקרא אסון במקרה הרג אותו הנער, אך לא כך ראוי במדינה נאורה לטפל בבעיה, חמורה ככל שתהיה !". … כאילו היה מדובר במקרה בודד, החורג מהשגרה….

הבה ננסה להבין קצת לעומק ממה נובעת מחאה זו. מאז שנותיה הראשונות של המדינה, יהודים שעלו מארצות אירופה, עם כל פיתוח תרבותה, חשו עליונות כלפי עולי ארצות ערב, שנראו להם כפרימיטיביים.

כך שבמקרה הרע דיכאו, השפילו וניצלו אותם, ובמקרה הטוב פיתחו יחס פטרנליסטי כלפיהם והקימו מערך של קולוניזציה של בני אותן העדות, בדיוק כמו שהצרפתים והאנגלים נהגו בזמנם כלפי השבטים חסרי הדעת באפריקה, מתוך רצון כן לקדם אותם ל "תרבות הנאורה" האירופאית ובכך להטיב עימם.

האשכנזים עשו את זה לספרדים ועכשיו לאתיופים

כך בדיוק פעלו "האשכנזים הטובים" במגמה לפרמט מחדש את הספרדים, את בני עדות המזרח, את התימנים ואת האתיופים ולהחדיר בהם ערכים נאורים מבית היוצר התרבותי האירופאי. בתוך אטמוספרה זו, התפתחה לה החברה הישראלית כשתי כתות: האחת – אדוני הארץ, והשנייה – אזרחים סוג ב' הטעונים פיתוח.

לערי הפריפריה בהן התגוררו אותן האוכלוסיות, קראו עיירות פיתוח וכך הן נקראות עד עצם היום הזה, והינן עדיין מהוות ערי מקלט לכל אותם "אזרחים סוג ב'".

הנורא מכל הוא, שגם אותם "אזרחים סוג ב'" נכנסו למשחק הזה ופיתחו רגשי נחיתות כלפי אותם האדונים, שכן השתכנעו שהינם נחותים ביכולותיהם האינטלקטואליות, הארגוניות וכו'…  ולצערנו, גם הנאמנים לדבר ה', בין אלה החרדים ובין אלה הלאומיים, ואף לומדי התורה ואפילו תלמידי החכמים נכנסו לקטלוג האתני הדמיוני והנורא הזה.

בצרפת – המרוקאים כן הצליחו

אלא שכיום לאחר 70 שנות קיומה של המדינה, יש דברים שכבר לא עוברים מסך, ולכן מנסים לטאטא זאת מתחת לשטיח, אך לכלוך זה עדיין מעלה צחנה.

בציבור החרדי – שטרם נלכד טוטאלית בידיה של התקשורת – המצב עדיין גלוי בשיא חומרתו. בציבור הלאומי-דתי, החשוף יותר לכלי המדיה, המצב העגום הזה קיים גם, אך באופן מטושטש. ובציבור הכללי, הוא לרוב מוסווה באמצעים 'קוסמטיים', אך יש גם כאלו "נאורים" שלא מתביישים לכתוב מאמרים פסבדו-מדעים על הנחיתות הקוגניטיבית של אותו ציבור סוג ב'.

בכדי להפריך תיאוריות גזעניות וחשוכות אלה, די להתעניין קצת במה שקרה למשל עם יוצאי ארצות ערב שבמקום לעלות ארצה, הגיעו לצרפת. שם, האשכנזים שהיו לפניהם, קיבלו אותם יפה מאוד כשווים אל שווים ואף עזרו להם להיקלט ולתפוס עמדות מפתח. וכיום אותם יהודים יוצאי ארצות ערב הגרים בצרפת הינם בעלי משרות גבוהות מאוד במשק, מדענים בעלי שם עולמי, פילוסופים דגולים, מנהלי מחלקות בבתי החולים המוצלחים ביותר, שרים, אנשי עסקים מבריקים, וכמובן תלמידי חכמים ענקיים ובעלי שאר רוח וכו'…

ולכן ברור כי מראות הזוועה שראינו אתמול, מעידים על תסכול מתמשך שהתגלע בזעם אלים החותר לשבור מוסכמות של דיכוי נורמטיבי, בדומה למהפכות רבות שקראו בהיסטוריה, שהולידו צדק חברתי, כמו המהפכה הצרפתית שהייתה פי מאה יותר אלימה ושלבסוף הביאה הטבה כוללת לכלל האנושות.

דרוש טיפול שורשי למחלת הגזענות

לאור זאת, במקום לצאת במתקפה כלפי אותם אתיופים שיצאו מגדרם אתמול בהפגנה (שאינני מצדיק כלל את צורתה האלימה), נראה כי נדרש ובהקדם טיפול שורשי למחלה שורשית זו של הגזענות והתנשאות כלפי השונה, המקננת בחברה הישראלית.

יאמר ברורות, אין לי כל כוונה חלילה לטפח את תחושת הקיפוח של בני עדות אלה, ובטח שלא את רגשי הנקם כלפי אלה שהביאום לתחושת נחיתות זו. אלא להביא את שני הצדדים לחשבון נפש שיגרום לתשובה אמיתית ולסליחה עמוקה, ובכך יתקיים בנו "והאמת והשלום אהבו", ואז נוכל לפעול כולנו יחד באהבה ובאמונה להעצמתה של מדינת ישראל ולמימוש מטרות-העל שלה.

==

הרב יוסף בן שושן הוא בוגר ישיבת "מרכז הרב"

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
59 תגובות - 45 דיונים מיין לפי
1
עוד רב יודע עניין...
eli | 03-07-2019 9:36
אם הרב הזה רוצה לרדת לשורש הבעיה, שיצא מהמוסכמות. הבעיה אינה גזענות. הבעיה היא החלפת מוסגי התורה במוסגים זרים כמו גזענות.
לפני 80 שנה באו הספרדים ועדיין הם מופלים?
עידו 2 | 04-07-2019 0:31
הרומנים- לא הפגינו. וכן ההונגרים, הקווקאזים, היוונים, הפולנים, הצ'כים, הרוסים. 5 מיליון הגיעו לארץ הקודש. וכולם חייים ונהנים. רק המרוקאים לא? כל הקבלנים הנם מרוקאים, כל שחקני הכדורגל מרוקאים. והרשימה ארוכה
אשכנזיתימני/מרוקאי
מי לא אתיופי? | 03-07-2019 17:41
כולם לא אתיופים. אפילו הספרדים ויוצאי עדות המזרח לא. אל תתחילו עם השמצות של ציבור שלם. מספיק שמשמיצים את ציבור המתנחלים ואף אחד לא יכול לתבוע לדין, כי אי אפשר להוכיח שקריאה של מתנחל היא גנאי וגם להוכיח למי הכוונה- הכסף הולך להתנחלויות במקום לדרום- ואז חכ XXXמסית נגד יהודים טובים תושבי ישע
לא גזענות
התמים | 03-07-2019 10:39
אלא מצב אוביקטיבי. יוצאי אתיופיה הגיעו ממדינה שבה לרובם לא היו שירותים בבית, מים זורמים או חשמל. מדינה מפגרת. הגיעו ללא כישורים מקצועיים התואמים את הנדרש במדינה מודרנית ועם סדר חברתי שהתפרק ברגע שהגיעו לכאן. מכאן נוצר פיגור וניכור - למרות המאמץ והמשאבים שהושקעו בקליטתם. התגובה שלהם - שיכרות, סמים, אלימות. ראינו בימים האחרונים דוגמית לאלימות שלהם. לכן כל מיפגש של שוטרים איתם מלווה בסכנת חיים ומכאן הירי.
2
הגזענים הגדולים ביותר הם המרוקאים!
שקרן | 03-07-2019 9:41
גם בקרב האשכנזים יש גזענים, אבל בעיקר אצל החרדים ובקרב הציונות הדתית
תגובה ל2
שכטר | 03-07-2019 17:41
אתה באמת מסכן היום לקחת את הכדור של מחר
3
גזענות
אא | 03-07-2019 9:55
מאמר מסית וחשוך. מעיד על רגשי נחיתות תוך עיוות העובדות. המרוקאים שהיגרו לצרפת היו העילית של הקהילה. יהם נקלטו שם בקלות גם בגלל יכולתם הכספית. המדינה הקטנה אז קלטה יותר מחצי מליון עולים עח רמת החיים של כולם תתביש גזען חשוך.
4
מי מתנכל לאתיופים
כולם יודעים | 03-07-2019 9:56
כולם יודעים מי מתנכל לאתיופים וברור שאלה לא אשכנזים צבוע ושקרן
5
מאמר אינפנטילי
חמדולילה | 03-07-2019 9:57
מאמר אינפנטילי. חכים, שופטים,קציני צהל, טייסים,שוטרים בכירים, מפארים החברה הישראלית.הם התקבלו בסבר פנים יפות במטרה לסייע ככל האפשר בקליטתם על אף פערים תרבותיים משמעותיים. מה שלא היה לגבי העליה של המרוקאים משנות ה-50-60. יתכבד בעל המאמר בתת-רמה הזה ויואיל לספר לנו כמה אתיופים נקלטו במוסדות הציונות הדתית האליטיסטית-אשכנזית במהותה. כמה אתיופים לומדים כעת במרכז הרב או ב ישיבות ההסדר ?! יצויין שמנהיגי התיופיים הינם ממונים עי הקרן לישראל החדשה וברובם מתודרכים לפעול באלימות עי אכשנזים.89 אנשים נפגעו במחאה שלהם. תעודת עניות לכל הקהילה.חבל מאוד.
בחור יקר אתיופי נרצח במרכז הרב
תפסיק לדבר שטויות | 03-07-2019 19:39
כל ישיבה עם האופי שלה. יש שם גם בחורים אשכנזים וגם ספרדים. אבל, כמו שאצל החרדים בחור ספרדי יעדיף ישיבה עם המניין בנוסח שלו וצורת הלימוד המועדפת עליו, כך גם אצלנו. אתה חושב שכל נער אשכנזי מתקבל לכל ישיבה תיכונית שירצה?
מאמר ברמה ריצפתית
תחכמוני | 03-07-2019 12:05
צודק. לא סתם השלטים היו כתובים גם בערבית! אגב התמונה של הרב בן שושן לקוחה ממגש בין דתות שהתקיים באפריקה. הבחורה לצידו אינה אתיופית בכלל.
6
מספיק להתבכיין הרב מרוויח יפה מהרבנות שלו!
א | 03-07-2019 10:11
מספיק להתבכיין! כבוד הרב מרוויח יפה מהרבנות שלו! והאתיופים ? איתם גמרתי ! זה התנהלות מופקרת ! כמן אחרוני שונאי ישראל הם מקבלים תקציבים מהקרן החדשה , על המשטרה לנהוג בהם ביד ברזל, לפחות כמו שהם נוהגים בחרדים ובילדים אוטיסטים.
ל6 תקרא את זה
פולני | 06-07-2019 7:50
לתגובה של א אתה אומר שגמרת איתם? אני שואל, מה אתה עשית עבור אתיופים שאתה אומר ככה? יצאת למחות ב2015 או במקרים אחרים. מה שנשמע ממך אתה הבנת את זעקתם אבל לא עשית כלום בהמשך שנים לאור גילויי הגזענות. והנה עכשיו שזה מתפוצץ אתה מתעצבן על התנהלות מופקרת בזמן שהאתיופים זעקו במשך השנים התנהלות מופקרת של המשטרה ואף אחד לא עשה כלום.
במחאת ההתנתקות עצרו ילדות
מותר לחסום תנועה? | 03-07-2019 17:50
עצרו אותן ולא נתנו להן לגשת לבגרויות. עצרו בחורים שלא עשו כלום. רק ניסו לעצור את הריסת הבית שלהם. כאן- מדובר בקבוצה חזקה שמנסה להטיל אימה על כולנו יש להם דרישות של 5% של העסקת חרדים/אתיופ' במוסדות ציבוריים אז די להתבכיין
7
עוד מטומטם
בן | 03-07-2019 10:20
הדיבורים על גזענות שבמציאות כמעט לא קיימת רק מעצימה את הפילוג, למה הרוסים שהגיעו לארץ כן הצליחו (וזה לא בגלל צבע עור) בגלל ערכים של לעבוד בכל דבר העיקר להתקדם ולא להרגיש נחות מנוצל ודפוק, אתה מדמיין לך מרוקאי שהיה מוכן להיות מנקה רחוב? התרבות של רוב העולים ממדינות ערב וחלק מהעולים מאתיופיה היה מגיע לי, תתנו לי, גם בלי שאני אצטרך לצאת מהמיטה בשביל זה, למזלינו רוב הדור השני והלאה בציבור המזרחי הצליח להתעלות מעל תחושת המיסכנות ולהיטמע בחברה, אני מקווה שגם בדורות הבאים אצל האתיופים זה יקרה
תגובה
Rbh | 05-07-2019 11:22
האיש שמכנה את הרב המלומד מטומטם הינו איש חסר דעת. אינני מחסידי הרבנים, אך כאן הובאה דעה מלומדה מהאקדמיה שתארה תהליך בחברה הישראלית. כתיבתו של האיש שכינה את הרב מטומטם, מעידה על כתם גדול בידיעותיו של הבחור, בלשון המעטה. לבטח לא היה התלמיד השקדן בכיתה.
8
אתה הגזען הראשי
רענן | 03-07-2019 10:28
מאמר נוטף שנאה לאשכנזים...מי אלה אותם אשכנזים? מי בשלטון כבר 40 שנה? הליכוד לא? הדתיים שס ויהדות התורה...האם הם אשכנזים או מזרחים? למ בדיור אתה בטענות? אתה סתם דמגוג טחפש אכול שנאה ורגשי נחיתות. תבוא בטענות לשלטו הליכוד שלא עושה דבר כי זה נח לו. ואל תבלבל את המח עם אשכנזים . אשכרה בור עם רגשי נחיתות
תלמד קצת היסטוריה
לכבוד דשן ורענן | 03-07-2019 11:47
מה עשו האשכנזים מקום המדינה לספרדים. לומר שד עדתי זה להעלים יצור חי נושם ובועט.
9
בזכות האשכנזים וניצולי השואה הוקמה המדינה
א.צ. | 03-07-2019 10:32
41 שנים שולט הימין במדינה מתוך 17 הראשונים בליכוד הם גברים אשכנזים המרוקאים הגיעו אחרי קום המדינה למדינה ענייה ומתעוררת היום רוב ח''כ מרוקאים במפלגת העבודה עמדו בראש ספרדים מרוקאים עיראקים וגם בבחירות האחרונות. פרץ פרץ שפיר ושמולי 2 מרוקאים ושני עיראקים בצמרת הסוציסיאליסטית
וגם מרוקאים ועירקים
אלי | 03-07-2019 14:59
התיישבו בטבריה בירושלים ובצפת
תימנים הגיעו לפני האשכנזים
ירין גנץ | 03-07-2019 13:38
תימנים הקימו את המדינה, המון אשכנזים ירדו מהארץ כי לא הסתגלו לחיים במדינה בשנותיה הראשונות. אז די לשקר כל הזמן.
10
גזענות היא זכות בסיסית לכל אדם
דרומי | 03-07-2019 10:36
להרגיש מה כלפי האחר קירבה או ריחוק, אין לי בעייה עם גזענות ומבחנתי זה זכותו של כל אשכנזי רוסי או כל אדם אחר לא לאהוב אותי בגלל שאני מרוקאי....כל עוד אין שום אלימות ושום קריאה לאלימות זו זכותו של האדם להחליט ליד מי הוא מרגיש בנוח וליד מי לא. מדינת ישראל נתנה ונותנת לבני העדה האתיופית מה שאף עדה לא קיבלה מעולם....בדיור בחינוך באקדמיה וכו'....לא יתכן שבגלל אירוע נקודתי של שוטר שעדיין לא ברור מה קרה שם, אנשים יתעכבו שעות בפקקים עם ילדים ותינוקות רעבים ויותר מכך שיעברו לינץ' עי פרחחים מופרעים....מה שהיה אתמול זה בזיון והפקרות....
11
יעני רב
אזרח | 03-07-2019 10:43
עוד רב עם דעות מטומטמות מאיפה הפלצת את השטויות שאתה אומר ממתי אתה רואה שהאשכנזים הם גזענים כלפי האתיופים אתה בעצמך גזען ואתה עוד רב בושה למי שנתן לך את ההסמכה לרבנות וחוץ מזה תואר רב זה לשבת ללמוד לשנן דברים ולעבור מבחן זה לא אומר שאותו אדם באמת גדול בתורה
12
יאללה!! עוד מוטציה הזויה של הפוליטיקלי קורקט
נו נו | 03-07-2019 10:44
תהיה רב ותתעסק ברבנות
13
הגזענים הגדולים ביותר היו הספרדים בישראל כאשר
תלמד הסטוריה | 03-07-2019 11:08
בושה שאתה רב
14
המרוקאים העשירים המלומדים נשארו בצרפת
והדפוקים לישראל | 03-07-2019 11:12
תלמד קצת הסטוריה, המרוקאים המלומדים והעשירים נשארו בצרפת. מי בא לישראל? הכפריים שגם במרוקו נחשבו לנחותים. במרוקו אבא בקזבלן היה מכה את בנו אם היה מביא כלה מהכפר.
15
מר בן שושן היקר
אבי | 03-07-2019 12:05
כתבה בושה ! ריגשי הנחיתות שלך שמהן אתה גוזר את ההתנהגות לעולים מאתיופיה היא שערוריה. היום חלק גדול מהמשפחות מעורבות. מה שאתה מדבר שייך רק במקומות מסוימים לפני שנים רבות וזה באמת ממש לא בסדר. כאשכנזי שילדיו נשואים בגאווה לספרדים אני מודיע לך שאנחנו פעלנו ופועלים למען עולי אתיופיה ואוהבים אותם מאוד. מדינת ישראת עשתה טעויות רבות בקליטת העליה הזו. תבדוק מי השוטרים היורים ותגלה שהם לא ככ אשכנזים . אז צא בבקשה מהטיפשות.
16
לכול התגובות הנ"ל על ראש הגנב בוער הכובע
לכול התגובות הנ"ל | 03-07-2019 12:39
לכול התגובות הנל על ראש הגנב בוער הכובע
קולוניאליזם האתני
בוקובזה דוד | 03-07-2019 12:57
אכן הרב כתב (שאינני מצדיק כלל את צורתה האלימה), אלא שניתוח הסיבה העמוקה של התפרעויות אלה מפריע מאוד לחשיבה המקובעת של הקולוניאליזם האתני
17
ליבוי יצרים
לוי פוקס | 03-07-2019 13:04
עם כל הכבוד לרב המלומד. השנאה מפעפת בין שורות דבריך היתה הפלייה ..גזענות וכדומה.. כרומני גאה גם אנוכי הרגשתי זאת. להזכירך:מי שמתנכל כיום לאתיופיים הם בעיקר המזרחיים..כולל השוטרים שיירו והרגו...! אז מה לך כי תלין רק האשכנזים ?? די לטיפוח שנאה בין אחיים...כי על זה חרבנו. האם יש לך שאיפות פוליטיות?
18
תגובה
אקריש רוני | 03-07-2019 13:34
אינני מבין התגובות העוינות המאמר של הרב בן שושן. הוא מצביעה על התנהגות והתנהלות שמאז קום המדינה ואולי לפני כן, מצאה לנכון לשנוא, להשפיל ולדכא כל אוכלוסיה שאינה דומה במסורת, בתרבות באמונה, בצבע, בדיבור ובשם שלה לעליונות הלבנה הארופאית הצפונית החולנית. הגיעה זמן ובדחיפות ללמוד וללמד משמעות היותנו עם אחד בקונסטלציה שבטית מרובה. אם אנו שואפים לשלום ואחווה לאומית, עדיף ליומרנות הלבנה להוריד פרופיל כדי ליצור דו שיח אמיתי ובונה.
19
או שאתה טועה לגמרי, ואשכנזים בדר"כ יותר חכמים
ישראבלוף | 03-07-2019 13:43
גם פוליטיקלי קורקט זו מחלה......דרך אגב, אין יותר מידי קשר בין הצלחה כלכלית לבין IQ, בטח שלא בישראל.
20
תגובה
אורי | 03-07-2019 13:57
מסכים עם כל מילה הם אולי בנו את המדינה אבל על מצע גזענות שהתפשט וכיום לא ניתן לשליטה.
21
גזענות רק אצל הדתיים
בעלת תשובה | 03-07-2019 14:31
לא נתקלים בחולי הזה בחברה החילונית
22
אם אתה באמת יהודי אז ביום כיפור תבקש סליחה
אתה גזען | 03-07-2019 14:36
איך אין לך בושה לקפוץ על המציאה ולהשמיץ?
23
מאמר ילדותי ומסלף. זו תורת הרב צוקרמן?
אור | 03-07-2019 15:18
תתבייש לך. הרב צבי יהודה מתהפך בקברו מהשטויות שכתבת ולא נראה לי שהרב צוקרמן היה חותם על זה...
קליטה אמוציונאלית
שור צבי | 03-07-2019 16:47
שמעון, חבל שאינך קורא את כל הכתבה, אלא מסתפק בקריאת הכותרות ונאחז אמוציות. אז קרא שוב בקור רוח ואם עדיין אינך מבין אז שאל את הרב צוקרמן
24
.....
אני | 03-07-2019 16:12
ישראל נישלטת על ידי תודעה שבלונה כהונתית אשכנזית שממאנת לפנות מקומה לעילית האמיתית של עם ישראל הלא היא הנבואה.היא כיכבה בכל סיפרי התנך במלוא תיפארתה. אני בתור מיזרחית דבקה ונאחזת באל התנכי העיברי המשך למסורת אבותי המיזרחים שחיו בערב. עולם הכהונה של אהרון הכהן שולט פה כי העולם האשכנזי שכח את הנבואה. אלפיים שנה עיצבו אמונה מישתנה סתגלנית מתאימה עצמה מול הגוי האובד ומאבד וככה הנבואה נישכחה. חייתי בערב ובאתי בתור ילדה קטנה והמצע שם הפלאטפורמה הייתה של אמונה קסומה מודרנה השכלה קידמה שהבינה בחוכמתה כי זה לא סוף פסוק והחתום יבוא באדמת ארץ ישראל. עכשיו כולנו בארץ והכהונה חוסמת מונעת מהנבואה מיליצמוח ממאנת להישתנות מימיילא היא כה מדורדרת. אבל רוחות של נבואה יבוא. הישוויתי בתור מיזרחית זהות אינטרסים ומצאתי בבקשה הנוצרים אלה מחגורת התנך פיתחו תנך עם שורשים עיבריים לאומיים ברוח הנבואה וגם אני כזו. הרעיונות מארצות הברית בסוף כולם מגיעים לפה לארץ. אם הרע היגיע הטוב לא יגיע. הכהונה לא תוכל לחסום פרמננטית מרוחות היתחדשות מילרחף בארצנו בסוף זה יבוא לא משנה מתי.
25
מה אתם רוצים מהאשכנזים גם אתם מכלילים
דוד מודיעין | 03-07-2019 16:38
ידוע לכל שבלחי ובאצל לא היתה גזענות הגזענות כלפי יוצאי אסיה וצפון אפריקה היתה בעיקר אצל המפאיניקים מפלגת העבודה של היום. וכל האשכנזים שמרגישים שגנבו להם את המדינה.
26
אויי כל האשכנאצים נפגעו שאמרו שהם גזענים
בוחבוטובסקי | 03-07-2019 17:10
איזה תגובות הזויות מרושעות מתמסכנות כן כן אתם האשכנזים הדתיים לאומים אבי אבות תורת הגזע. השפלתם דורות של ספרדים במוסדות שלכם מחקתם זהות כמו בקיבוצים שלא לדבר על ההתנחלויות וועדות הקבלה שלכם ראשי הישיבות הרמים.. המנהלים מנהלות..לוקים בגזענות חמורה עמוקה . אז אל תיתממו בושה וחרפה לכם
27
אתיופים
שירה | 03-07-2019 17:25
הכתבה תואמת מציאות אשכנזים מכרו ילדים ותינוקות והשפילו את עדת המזרח כולל תימנים מרוקאים ועוד, עולים תמימים במקום לעזור להם להיקלט דיכאו אותם
28
אתיופים
שירה | 03-07-2019 17:26
בעבר כמחאה לגזענות קמה קבוצת הפנתרים השחורים שזעקו את כאב הגזענות
29
האשכנזים מקופחים כבר הרבה שנים
שקר וכזב | 03-07-2019 17:33
אין מלגות לבחורים ובחורות אשכנזים. רק ליוצאי צפון אפריקה וכד'. ילד אתיופי מקבל שיעורים פרטיים אבל ילד אשכנזי שפונה מחכה כמה נשים ורק אם הוא ממש לקוי למידה הוא יקבל שיעורים על חשבון המדינה
30
תמחקו את הכתבה או שנתבע אתכם
לא כל אשכנזי הוא רע | 03-07-2019 17:44
כל הציבור שאינו אתיופי
31
כאילו היה מהתורה
חוגגים יום הסיגד | 03-07-2019 17:46
איפה יש חג אשכנזי מומצא שחוגגים בכל הארץ? והמימונה הפך לחג לאומי למרות חילול שבת ויום טוב. אז מה? זה נקרא אפליה?
32
תהיו קבוצה יותר גדולה
תצטרפו לכל השונים | 03-07-2019 17:48
ותוכלו לחסום את כל הארץ ולגרום עגמת נפש לכולם, כולם ישנאו אותכם עם סיבה, כי הם נסעו אתמול 4-5 שעות במקום שעה. הפסידו שעות עבודה יקרות וילדים שנסעו לקולנוע או לחברים הצטערו על הרגע שעסבו את הבית
33
מי שמעסיק אדם בגלל הגזע טועה
מקופחים? לא | 03-07-2019 17:51
יש מקומות שבהם מקבלים בנים או בנות מהעדה גם אם הם לא מתאימים ברמה לימודית, רק כדי להראות שמקבלים אותם, אבל הם די אומללים, כי דוחפים אותם בכח להצליח
34
כשהעלו במבצע משה
מי שילם לכם שכר דירה | 03-07-2019 17:52
מי תרם כסף וקנה לכם מטרנה, צעצועים, ושילים לכם שכר דירה לדירות פאר במשך 3 שנים? אפילו אשכנזים וספרדים שאיבדו את הבית בהצתות לא קיבלו כזאת העדפה
35
למה להאשים ציבור שלם של ניצולי שואה ודור שני?
לא אשכנזי= אתיופי? | 03-07-2019 19:32
למה להאשים אותנו סתם בשינאה? הרסו לכם בתים? הביאו את כולם לארץ כדי לעזור לכם. יכול להיות שמי שלא טוב לו כדאי לו לחזור לאתיופיה. שם תרגישו כמו בבית. תפגינו כמה שאתם רוצים נגד מי שנתן לכם מדינה, בית (לנו גם אין דירות, רק שוכרים לכל החיים ואם בונים- המדינה הורסת). למה מגיע לכם יותר?
36
אין קשר
אייל | 04-07-2019 0:34
אין קשר לאשכנזים או עדות המזרח..היחס אל האחר הוא מפלה, אך ההפליה מתבצעת הן על ידי אשכנזים והן על ידי עדות המזרח.נאנחנו אשכנזים והגענו לפריפריה הצפונית ביותר....ולא היו לבני משפחתישוב פריבילגיות בשל היותם יוצאי מזרח אירופה.
37
גזענות ?
טובה | 04-07-2019 8:18
ראו תהתנהגות תבינו .למה אמרו להתרחק מהם...הם חיות כמו הכושים בעולם שרק הרס גרמו בכל מקום שהם ..הבדלו מתוך העדה הרעה הזאת ..ברברים ..
38
תגובה לרב
דנית | 04-07-2019 10:49
כבוד הרב: אני מזכירה לך שמי שקלט כאן את האתיופים מרגע שהם עלו לארץ ועד היום הם... גם אתם, הספרדים והמזרחים!. אז אם מישהו פגע באתיופים זה גם... אתם, הספרדים והמזרחים. אה, מי עובד במשטרת ישראל?: הרבה שוטרים וקציני משטרה ממוצא ספרדי ומזרחי (שמדי פעם גם נוהגים באלימות קשה כלפי האתיופים). ואל תאשים בזה את האשכנזים. זאת לגמרי החלטה מודעת שלכם (הספרדים והמזרחים) להתייחס רע לאתיופים. תסתכלו במראה על עצמם מדי פעם!...
39
האם הרב בן שושן בדק כמה המדינה משקיעה בהם?
רחל | 04-07-2019 13:37
מנסים לצייר כאילו האלימות התפרצה כי לא יכלו יותר. אבל כל פעם שהם יוצאים להפגין על משהו(אולי צודק) זה נגמר באלימות קשה.
40
יהודי אירופה הופלו שם וגם בארץ
100 שנה של גזענות | 04-07-2019 15:20
תמיד צוחקים על מי שיש לו מבטא אנגלי או רוסי. אז תפסיקו לחשוב שרק אתם מקופחים.."הילדים שלנו לא מתקבלים למוסדות טובים שמתאימים להם ברמה= ולא מקבלים עזרה בלימודים!!
41
עם ישראל לא אוהב עבריינים, ממש גזענות לשמה
שי | 04-07-2019 17:15
כבוד הרב מוזמן לבדוק את תרומתם של יוצאי אתיופיה לעקומת הפשע ואז לכתוב את הגיגיו המלומדים.
42
שטויות במיץ עגבניות
יוסף | 04-07-2019 22:25
1) חלק גדול מאד מהאפליה העמוקה נגד האתיופים מגיע מקרב עדות המזרח, בקירבם הם לרוב חיים 2) קרא לילד בשמו — מרוקאים. העירקים חוו אפליה גם, רק שאיפה הם ואיפה המרוקאים . 3) בכבוד ובעדינות — המרוקאים שהיגרו לצרפת הם לרוב לא בני אותו מעמד סוציו אקונומי של המשפחות המרוקאיות שהגיעו למדינת ישראל . אין שום סיבה והסבר למצב המרוקאים בפריפריה היום, ופערים בינם לבין אוכלוסייה במרכז למעט איכות ההורות והמשפחה . סליחה אך זאת האמת
43
הרב בן-שושן שוכח להודות לצרפת
אבגדה | 06-07-2019 14:09
העובדה שהמרוקאים שהיגרו לצרפת הצליחו היא בעיקר הודות למערכת החינוך הצרפתית המעולה. אם הרב היה אדם רציני היה מבקש לייבא למערכת החינוך בארץ את האלמנטים המוצלחים שבמערכת החינוך הצרפתית לטובת כלל ילדי ישראל. אבל הוא כל כולו שקוע באיפה העדה שלו לעומת העדה של השכן שלו, כל כולו בנגד מי הוא יכול להסית היום. מרכז תשומת הלב שלו היא לא בטובת כלל ילדי ישראל, אלא רק איפה השכן שלו נמצא לעומתו.
44
תגובה לכתבה
.מגן יצחק | 06-07-2019 17:27
צודק 1000 פעמים...מדינה גזענית...שלא יתפלאו על מה שקרה...זה רק היה עיניין של זמן..
45
גזענות
של | 07-07-2019 6:54
אז האשכנזים אשמים לך בהכול? ממש התקדמת. מי האידיוט שלא מבין שאם הוא מתאר מצב של נחיתות מתמשכת, הנחותים באמת נחותים. אין תכונות כמו אחריות אישית? יוזמה? תושייה?